צפון נורבגיה

צפון נורבגיה – ממלכת האורות

צפון נורבגיה היא ללא ספק החלק הגדול ביותר בנורבגיה שאינו מאוכלס בצפיפות. האיזור מכסה יותר משליש המדינה והוא משתרע מאזור Helgeland בדרום ועד לנקודה הצפונית ביותר ביבשת אירופה, סמוך לנורדקאפ.

הזוהר הצפוני צפון נורבגיה

הזוהר הצפוני צפון נורבגיה

צפון נורבגיה יושבה במשך אלפי שנים בשל האקלים הנוח יחסית, הנמלים ללא קרח ואפשרויות הדיג המעולות. במשך מאות שנים, הדיג היה בסיס הקיום של התושבים בצפון נורבגיה וגם היום תוכלו למצוא כפרי דייגים טיפוסיים וישנים עם בתי עץ צבעוניים שנהגו לגור בהם דייגים וסוחרים.

בימים עברו, חלקים גדולים של צפון נורבגיה היו לא נגישים אבל היום יש רשת ענפה של כבישים ושדות תעופה קטנים עם טיסות סדירות בין עיירות קטנות וכפרים רבים. ספינותיה של הורטיגרוטן (Hurtigruten), רשת אוניות החוף הנורווגית, עוצרות בנמלים לכל אורך החוף לפחות פעם ביום, הן בצפון והן בדרום.

אבל האזור הוא לא רק טבע פראי וכפרים מיושנים. טרומסו (Tromsø) למשל, היא העיר הגדולה ביותר בצפון נורבגיה. זו עיר אוניברסיטאית תוססת ובה יש סצנת סטודנטים סוערת עם קונצרטים ומופעים, אירועי ספורט ופסטיבל סרטים בינלאומי כמו גם קהילה רב-תרבותית של יותר מ-100 לאומים שונים.

הסאמים הם בני השבטים הילידים כאן ובפינמרק (Finnmark) תוכלו ללמוד ולחוות את היסטוריה שלהם ואת המורשת כפי שהיא באה לידי ביטוי היום. השמירה הן על האופי של האזור והן על התרבות והמסורת הסאמית היא בעדיפות עליונה מבחינת הרשויות של צפון נורבגיה.

הזוהר הצפוני ישחק תפקיד משמעותי בחוויה שלכם בצפון נורבגיה. לילות הקיץ הם ארוכים ובהירים ואם תשהו קרוב לנורדקאפ עצמו תגלו שהשמש לא יורדת מתחת לאופק בכלל. לילות החורף, מצד שני, הם ארוכים וקרים, אבל רחוקים מלהיות חשוכים כמו שנדמה לכם. הזוהר הצפוני ישחק על פני מרחבי השמים כמו מופע אורות מכשף בצבעי אדום, סגול, כחול וירוק.

ודרך אגב: לילות הקיץ הארוכים ובהירים עושים לירקות ולפירות טעם עסיסי, כמו שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר על פני כדור הארץ. התותים המקומיים, במיוחד, הם משהו שלא טעמתם מעודכם.

פעילויות מעניינות בצפון נורבגיה

יש המון מה לעשות בצפון נורבגיה בין אם אתם בעניין של לנוח או שאתם אנשי אקסטרים. כאן תוכלו לטייל בשלג או לרבוץ תחת השמש בחצות הלילה, לראות את לעשות בעצמכם, קיאקים או סקי, טרקטורוני שלג או דיג. הבחירה בידיים שלכם.

מסלול טיול מומלץ ממוקד בצפון נורבגיה יש פה

למרות שצפון נורבגיה מארחת את אליפות העולם היוקרתית בדיג בקלה, הקצב כאן הוא די רגוע רוב הזמן. אתם יכולים להירגע במשחק גולף במגרש הגולף הצפוני ביותר בעולם, לצפות בלווייתנים מפזזים בים, לטפס על ההרים או לדוג בים בקצב שלכם. אם אתם נוסעים לאורך חופי הצפון, תוכלו לצלול בזרם הגאות החזק בעולם, Saltstraumen, או לישון כמה לילות באיי וגה או באיי לופוטן היחודיים.

חובבי התרבות ימצאו עניין במוזיאון שמוקדש לכומר המשורר פטר דאס (Petter Dass). עוד אטרקציה מעניינת היא מוזיאון "עשה זאת בעצמך" ב-Jøssingfjord שתוכנן על ידי Snøhetta ומשתלב היטב עם הטבע שמסביב. מרכז הסחר Kjerringøy הוא אחד המבנים החשובים ביותר בצפון נורבגיה והוא מתוארך למאה ה-18. האיזור שימש השראה לרבים מסיפוריו של חתן פרס נובל קנוט האמסון.

בכל הקשור לאמנות, אוכל ובגדים, דרך החיים של המיעוט הסאמי היא זו שנותנת את הטון כאן בצפון נורבגיה. בלפלנד תוכלו לחוות את אורח החיים של הסאמים. כאן תוכלו לאכול ולבלות מסביב לאח הפתוח המאפיין את המטבח הסאמי, לשמוע את השירים המסורתיים (היוייק הוא אחד מסוגי המוזיקה העתיקים ביותר ששרדו באירופה עד היום) ולפגוש סאמים בתלבושות מסורתיות צבעוניות.

נורבגיה הצפונית הוא גם המקום למצוא מנות ומרכיבים שלא ניסיתם בעבר. אריות ים, הליבוטים, סרטנים וסוגים שונים של פירות ים כמו קיפודי ים, צדפות ומולים. כמובן שכאן גם ניתן למצוא דגים כמו בקלה, זהבון והרינג נורבגי שמומלחים ומוכנים באופן מסורתי, מיובשים או מאודים. בנוסף מגודלים ברחבי האזור איילים צפוניים.

מקומות לינה מומלצים בצפון נורבגיהBooking.com

נקודות עניין בצפון נורבגיה