נורבגיה http://norway.co.il תוצרת הטבע Mon, 22 Jan 2018 19:40:21 +0000 he-IL hourly 1 נשים מטיילות בנורבגיה http://norway.co.il/%d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%98%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%92%d7%99%d7%94/ Fri, 19 Jan 2018 05:41:41 +0000 http://norway.co.il/?p=4630 נורבגיה היא לא הבחירה הראשונה לטיולי נשים לא בגלל שהיא לא מדינה בטוחה (בדיוק להיפך), אלא בעיקר בגלל שהיא מרוחקת. במדינה יש שיעורי פשע נמוכים, נסיעה בטרמפים היא אופציה נפוצה (ובטוחה) ואפילו הנורבגים שידועים בקרירותם יעזרו לכם (באנגלית מושלמת) במידה ותלכו לאיבוד. למעשה, נורבגיה נחשבת לאחד המקומות השוויוניים ביותר לנשים וטיול בה הוא אופציה מרעננת […]

הפוסט נשים מטיילות בנורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
אישה מכסה את הפנים עם סוודר

נורבגיה היא לא הבחירה הראשונה לטיולי נשים לא בגלל שהיא לא מדינה בטוחה (בדיוק להיפך), אלא בעיקר בגלל שהיא מרוחקת.

במדינה יש שיעורי פשע נמוכים, נסיעה בטרמפים היא אופציה נפוצה (ובטוחה) ואפילו הנורבגים שידועים בקרירותם יעזרו לכם (באנגלית מושלמת) במידה ותלכו לאיבוד.

למעשה, נורבגיה נחשבת לאחד המקומות השוויוניים ביותר לנשים וטיול בה הוא אופציה מרעננת למין ה"חלש". אבל הנה עוד כמה סיבות טובות למה הטיול הבא שלכן צריך להיות בנורבגיה:

 • הגברים הנורבגים נחשבים לפסיביים, כך שלא צפויות שום הערות גסות או בדיחות מלוכלכות. רוב הגברים הנורבגים אפילו לא יתחילו בשיחה עם אשה, בטח לא עם אישה זרה.
 • בנורבגיה מקובל שנשים הן עצמאיות, למשל מטיילות לבד או יוצאות לבד למסעדות ולקולנוע. המלצרים למשל אפילו לא ישאלו אתכן אם אתן מצפות למישהו נוסף.
 • נורבגיה היא מדינה בטוחה (כבר אמרנו אבל שוב…) ואפשר להשאיר ללא השגחה תיקים, להשאיר את הרכב השכור פתוח ואפילו לא לנעול את הדלתות.
 • המדינה מרושתת בתחבורה ציבורית והערים הגדולות (אוסלו, ברגן וכו') נגישות גם ברגל, כך שאם אתן לא מתכננות טיול אתגרי – נורבגיה היא יעד אידיאלי ונוח.
 • בנורבגיה נוהגים לאט (בעיקר באזורים ההרריים), כך שאתן יכולות לנהוג כמו שאתן אוהבות ולשכוח מנהגים ישראליים שישאלו בתנועות ידיים "מי נתן לך רשיון?"

אז למה לא בעצם?

כי בנורבגיה כמו בנורבגיה הנשים שוות לגברים ואף אחד לא יעזור לכן עם המזוודות.

שופינג בנורבגיה

ברגן, אוסלו והערים הגדולות. רעיונות למתנות ומזכרות יחודיות לנורבגיה יש בקישור. אגב, כאן תוכלו להזמין אותם אונליין.

איפה ישנים?Booking.com

לסיכום

נורבגיה היא המדינה היחידה שבה פמיניזם הוא לא מושג ערטילאי אלא מציאות בשטח (תרתי משמע). עכשיו רק נשאר לכן רק להחליט על תאריך ולצאת לדרך.

הפוסט נשים מטיילות בנורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
מסלול טיול מומלץ בצפון נורבגיה http://norway.co.il/%d7%9e%d7%a1%d7%9c%d7%95%d7%9c-%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%9e%d7%95%d7%9e%d7%9c%d7%a5-%d7%91%d7%a6%d7%a4%d7%95%d7%9f-%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%92%d7%99%d7%94/ Sat, 06 Jan 2018 16:17:34 +0000 http://norway.co.il/?p=4617 אם אתם רוצים ליהנות מטיול בנופים מרהיבים שלא מגיעים אליהם הרבה ישראלים, צפון נורבגיה היא המקום בשבילכם. בצפון נורבגיה תוכלו לחוות את הטבע במלוא עוצמתו ולענות אחת ולתמיד על השאלה – למה נורבגיה נחשבת לאחת המדינות היפות בעולם? לפניכם מסלול של 12 ימים לטיול בצפון נורבגיה שלא ישאיר אתכם אדישים. הטיול כולל שיט במעבורות, שיט […]

הפוסט מסלול טיול מומלץ בצפון נורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
אם אתם רוצים ליהנות מטיול בנופים מרהיבים שלא מגיעים אליהם הרבה ישראלים, צפון נורבגיה היא המקום בשבילכם. בצפון נורבגיה תוכלו לחוות את הטבע במלוא עוצמתו ולענות אחת ולתמיד על השאלה – למה נורבגיה נחשבת לאחת המדינות היפות בעולם?

נוף טיפוסי במסלול טיול מומלץ בצפון נורבגיה

לפניכם מסלול של 12 ימים לטיול בצפון נורבגיה שלא ישאיר אתכם אדישים. הטיול כולל שיט במעבורות, שיט של מספר ימים בספינת קרוז ונסיעת לילה ברכבת והוא עתיר חוויות. המסלול הזה הוא מסלול מומלץ מאוד הן למבוגרים והן למשפחות עם ילדים. מוכנים?

יום 1 – מתל אביב לאוסלו

יום 2 – טיסה מאוסלו אל טרומסו

מלון טיפוסי בטרומסו

מלון טיפוסי בטרומסו

יום 3 – התרבות הסאמית

יום 4 – פיורד פורסנגר ונורדקאפ

 • ביקור בפיורד פורסנגר (Porsangerfjorden) שהוא הפיורד הרביעי בגודלו בנורבגיה
 • ביקור בכף הצפוני (Nordkapp)
 • לינה בספינה
אורות הצפון

אורות הצפון

יום 5 – אי הדובים

 • צפייה בעופות מים באי הדובים וביקור בתחנות נטושות לציד לוויתנים ולכריית פחם.
 • לינה בספינה והגעה אל שפיצברגן

יום 6 – שפיצברגן

שלג בשפיצברגן

יום 7 – משפיצברגן לעיירה אנדנס שבאיי לופוטן

 • ביקור בעיר אנדנס (Andenes) שהיא הצפונית באיי לופוטן וביקור במוזיאון הלוויתנים וספארי לוויתנים.
 • לינה באנדנס

יום 8 – מאנדנס לסוולוואר

 • טיולים רגליים לאורך החופים המפורצים של האי ווסטוגוי (Vestvagoy) כולל תצפית נוף בחוף הויביקה (Høyvika) וביקור בשמורת הטבע Eggum National Park.
 • ביקור בכפר הציורי פיסקובל (Fiskebøl)
 • ביקור בעיירת הדייגים הנינגסוואר (Henningsvaer)
 • ביקור בכפר הדייגים העתיק קבלווג (Kabelvag)
 • לינה בעיירת האמנים סוולואר (Svolvaer)

יום 9 – איי לופוטן

 • ביקור באתר הויקינגי הארכאולוגי בורג (Borg)
 • ביקור בבתי הדייגים העתיקים בכפר נוספיורד (Nusfjord) שהוכרז לאתר מורשת עולמית של אונס"קו.
 • לינה בסוולואר

יום 10 – מסוולואר לטרונדהיים

 • צפייה בנופים הדרמטיים של האי מוסקנס (Moskenes)
 • צפייה במושבות קינון של שחפיות ארקטיות בכפר רינה (Reine) שנחשב לכפר הכי יפה בנורבגיה.
 • ביקור במוזיאון הפתוח בכפר או (A).
 • צפייה בשמש חצות ולינה ברכבת בדרך לטרונדהיים

יום 11 – מטרונדהיים לאוסלו

 • ביקור במגדל של קתדרלת נידארוס בטרונדהיים שמאפשר צפייה מרהיבה על העיר ושיט לאי Munkholmen .
 • טיסה חזרה לאוסלו

יום 12 – מאוסלו לת"א

הפוסט מסלול טיול מומלץ בצפון נורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
לוויתנים בנורווגיה http://norway.co.il/%d7%9c%d7%95%d7%95%d7%99%d7%aa%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%95%d7%92%d7%99%d7%94/ Thu, 04 Jan 2018 19:46:38 +0000 http://norway.co.il/?p=4605 אולי תתפלאו לדעת אבל בנורבגיה ניתן לצפות בסוגים שונים של לוויתנים לאורך כל השנה. אמנם נורבגיה היא אחת המדינות היחידות בעולם שבה ניתן עדיין לצוד לוויתנים (הציד מוגבל ללוויתנים מסוג מינקי בלבד ורק במסגרת מכסה של 700 טון בשנה) אבל האהבה ליונקים הימיים האלו וטיולי השייט לצפייה בהם נפוצים פה מאוד. צפייה בלוויתנים בנורבגיה בעונת החורף בחורף […]

הפוסט לוויתנים בנורווגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
אולי תתפלאו לדעת אבל בנורבגיה ניתן לצפות בסוגים שונים של לוויתנים לאורך כל השנה. אמנם נורבגיה היא אחת המדינות היחידות בעולם שבה ניתן עדיין לצוד לוויתנים (הציד מוגבל ללוויתנים מסוג מינקי בלבד ורק במסגרת מכסה של 700 טון בשנה) אבל האהבה ליונקים הימיים האלו וטיולי השייט לצפייה בהם נפוצים פה מאוד.

לוויתנים בנורבגיה

לוויתנים בנורבגיה

צפייה בלוויתנים בנורבגיה בעונת החורף

בחורף ניתן לצפות בנורבגיה בלוויתן הקטלן שבכלל משתייך למשפחת הדולפינים. לוויתנים אלו יופיעו בנורבגיה רק בחורף כי בזמן הזה מגיעים דגי ההרינג (מזונם של הלוויתנים) אל הפיורדים הקפואים והעמוקים של נורבגיה.

אחד המקומות הטובים ביותר לצפות בלוויתנים אלו בתקופת החורף הוא טייספיורד שבצפון נורבגיה. עד 1987 בכלל לא היו פה לוויתנים. במקום הייתה תעשייה שהתבססה על דגי ההרינג עד שהופסקה לפי חוק כי היא צמצמה את אוכלוסיית דגי ההרינג. עם חזרתם של ההרינג למקום הגיעו להפתעת כולם גם הלוויתנים שלא נצפו שם מעולם.

כיום מספרם במקום נאמד בכמה מאות כי הם צדים בקבוצות של 5-15 לוויתנים, כך שאם תגיעו למקום מן הסתם תראו לוויתן או שניים (או כמה עשרות). ואגב, מן הסתם לרוב תראו לוויתנים צעירים כי הם נוטים להתקרב לתיירים ועושים הצגות: מזנקים מהמים, מתהפכים על הגב, מניעים את הסנפירים ועוד ואילו המבוגרים מעדיפים לנוח ולהשגיח על כל העסק ממרחק בטוח.

הלוויתנים בטייספיורד נחשבים למין הרגוע של הקטלנים ואתם יכולים להסיר דאגה מלבכם למרות שמם המאיים. להקות הלוויתנים במקום מתנהלות בצורה מטריאלית וכל להקה כוללת אמא, נשים בוגרות וכן נשים וגברים צעירים בעוד הזכרים הבוגרים שוחים בזוגות. בכל מקרה, ללוויתנים במקום אין אויבים כך שהם בראש שרשרת המזון המקומית ונחשבים ידידותיים יחסית.

טכניקת הצייד הייחודית של הלוויתנים

רוב להקות הלוויתנים במקום נוקטות בטכניקת הציד "Carouseling". במהלכה קבוצה של לוויתנים נעה במעגלים סביב להקה של הרינג. הלוויתנים גם  מוציאים בועות מפתחי הנשימה להם שדוחפות את הדגים לגובה פני הים. כאשר ההרינג מגיעים לגובה פני הים הלוויתנים מכים בזנבותיהם והורגים אותם במכות (תרתי משמע). במבחן התוצאה הטכניקה עובדת כי כל לוויתן אוכל כ-500 דגי הרינג ביום.

איך מגיעים אל טייספיורד?

Tysfjord טייספיורד

Tysfjord טייספיורד

לוויתנים בנורבגיה בקיץ

בקיץ מומלץ לצפות בלוויתנים גם באנדנס שבאיי לופוטן. במקום מוזיאון שמפרט את חיי הלוויתנים באזור בעבר באמצעות שלדים ושרידים של 400 לוויתנים. כמו כן, נעשה במקום מיפוי של לוויתנים בשני אמצעים: חיצוני – זיהוי צורת סנפיר הזנב שייחודית לכל לוייתן ופנימי באמצעות דנ"א. בחודשי הקיץ (15.3-15.9) יוצאים מהמקום מסעות לצפייה בלוויתני הזרע (ראשתנים), לוויתן שאורכו מגיע ל- 20 מטר ומשקלו יכול להגיע גם ל-70 טון.

ועוד מקומות לצפות בלוויתנים בנורבגיה…

יש כאלו שמנסים לתפוס שתי ציפורים במכה אחת, למשל לצפות בלוויתנים בדרך האטלנטית או מנסים לשלב צפייה בלוויתנים עם הזוהר הצפוני. אנחנו ממליצים לא לקחת סיכון ולצפות בלוויתנים על בטוח.

דוגמאות

 • מספינת המסע החופית הורטיגרוטן יוצאים מסעות לצפייה בלוויתן השחור, היונק הגדול בעולם שנמצא בסכנת הכחדה. אמנם תדרשו לקום ב-03:00, להיפרד מכ-2000 קרונות נורבגיות, להיטלטל כ-7 שעות בדרכים עד שתגיעו לספינת מחקר הלוויתנים אבל התוצאה כמובן משתלמת.
 • באי שפיצברגן ניתן לצפות בלוויתני הבלוגה שמונים כ-5000-10,000 פרטים צעירים ומבוגרים. ההבחנה בין הצעירים למבוגרים קלה להפליא: לצעירים צבע אפור מנומר ולבוגרים צבע לבן שמשתלב להפליא עם השלג מסביב. לכולם (הצעירים והמבוגרים) אין סנפיר גב.

בכל מקרה כדאי שתגיעו אל נורבגיה בקרוב כי החוקרים מעריכים שמספר הלוויתנים יורד כל שנה בגלל פסולת שנזרקת לים.

אז לא משנה איזה לוויתן בא לכם לראות ובאיזה עונה – אוצו טוסו לכם אל נורבגיה. מהר, לפני שיגמר…

הפוסט לוויתנים בנורווגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
קונגסברג – Kongsberg http://norway.co.il/%d7%a7%d7%95%d7%a0%d7%a1%d7%91%d7%a8%d7%92-kongsberg/ Sun, 31 Dec 2017 21:32:56 +0000 http://norway.co.il/?p=4592 קונגסברג שבמזרח נורבגיה היא עיר ששימשה לכריית כסף במשך 335 שנים. מ-1623 ועד 1957. העיר הוקמה ב-1624 ע"י המלך הדני-נורבגי כריסטיאן הרביעי ומכאן שמה: הר המלך. הגידול שחל עם השנים באוכלוסייה של העיר הצריך בנייה של כנסיה חדשה וב-1761 הוקמה במקום כנסייה עם 2400 מקומות ישיבה, אחת הכנסיות הגדולות בנורבגיה עד היום והיא מארחת כל […]

הפוסט קונגסברג – Kongsberg הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
הטובלון (Tuballoon) קונסברג

הטובלון (Tuballoon) קונגסברג

קונגסברג שבמזרח נורבגיה היא עיר ששימשה לכריית כסף במשך 335 שנים. מ-1623 ועד 1957. העיר הוקמה ב-1624 ע"י המלך הדני-נורבגי כריסטיאן הרביעי ומכאן שמה: הר המלך. הגידול שחל עם השנים באוכלוסייה של העיר הצריך בנייה של כנסיה חדשה וב-1761 הוקמה במקום כנסייה עם 2400 מקומות ישיבה, אחת הכנסיות הגדולות בנורבגיה עד היום והיא מארחת כל שנה את פסטיבל Gloger בסוף ינואר.

לעיר היסטוריה תעשייתית ענפה שמתחילה במכרות הכסף, נמשכת בתעשיית נשק ומסתיימת בימינו עם תעשיית הייטק משגשגת. אמנם משנת 1628 יוצרו המטבעות הנורבגיים במטבעה של מבצר אקרשוס, אך משנת 1686 ואילך הם מיוצרים כאן ונושאים סמל של פטיש ואיזמל, הסמל הבינלאומי לכרייה. בהרים שצופים על קונגסברג מוטבעים הסמלים המלכותיים של מלכי נורבגיה החל מ-1704.

מלונות מובחרים בקונגסברג

המונוגרמות המלכותיות (הסמל המלכותי) שכל מלך נורבגי מטביע על ההר

המונוגרמות המלכותיות (הסמל המלכותי) שכל מלך נורבגי מטביע על ההר

המוזיאון הנורבגי לכרייה

בקונגסברג נמצא המוזיאון הנורבגי לכרייה שכולל את אוסף הכסף הגדול מסוגו בעולם. במוזיאון ניתן לקבל תובנות על המוצרים שבהם נעשה שימוש בכסף שנכרה במקום: המטבעות הנורבגיים, המדליות שמוענקות לגיבורי מלחמה שלחמו במלחמות הנורבגיות השונות והמדליות שמוענקות לזוכים בפרס נובל לשלום.

גולת הכותרת במקום היא סיור מודרך במכרות הכסף באמצעות רכבת. הרכבת מגיעה למרחק 2.3 ק"מ בתוך ההר ו-342 מטר בתוך האדמה. שימו לב – הטמפרטורה במכרה היא 6 מעלות צלזיוס בלבד אז יש להתלבש בהתאם. במקום נערכות גם פעילויות אינטראקטיביות לילדים בהם הם מנסים את כוחם בכרייה מסורתית, יוצרים בעצמם מטבעות, כורים מינרלים ושוטפים כסף שנכרה ממעבה האדמה.

לא רק כסף

המוזיאון לא מתמקד רק בכרייה אלא גם בסקי הודות למרכז הסקי המקומי שפועל פה משנת 1965. במוזיאון תצוגה ייחודית שמאפשרת להתרשם מתור הזהב של קפיצות הסקי במקום שנמשך מ-1924 ל-1952. במקום מוצגות מדליות שבהם זכו תושבי המקום בתחרויות סקי שונות, החל מתחרויות מקומיות וכלה במדליות אולימפיות.

במקום גם חנות מוזיאון שכוללת מגוון גדול של מזכרות, מינרלים, ספרים, אבני חן, מוצרי אמנות ואומנות, תכשיטים ומתנות. במתחם נמצאת מסעדה בשם Sakkerhuskroa שממוקמת בבניין מ-1867 ששימש לדיור הכורים במהלך שבוע העבודה. כיום ניתן ליהנות מארוחות צהריים וערב שמוגשות במקום ובגינה וכן מאירועים שונים שנערכים בו, למשל פגישות, כנסים וארוחות ערב רשמיות.

קרון מסע במכרה - קונסברג

קרון מסע במכרה – קונגסברג

כל המשפחה נהנית

במתחם המוזיאון חוף שבו ניתן ליהנות משביל הליכה בין נופים יפים, לשחות ולשוט בקיאקים. מומלץ להצטייד בסל פיקניק עם ארוחת צהריים ולא לפספס מוזיאון נוסף בעיר – מוזיאון  Lågdalsmuseet שנוסד ב-1924 ומהווה מוזיאון מורשת ליישובים קונגסברג, Sandvær ונומדאל שנמצאים בעמק נומדאל.

המקום משמש כמוזיאון פתוח ומציג את "מגדל התבואה" היחידי שנשמר בנורבגיה, בתים של כורים, בתים של עובדים בתעשיית הנשק, בית ספר, בית משפט וחנות. הבניין הראשי של המוזיאון כולל גלריה, סדנאות ומציג תערוכות שונות כולל אמנות עממית וקרמיקה. בקיץ ניתן ליהנות ממראה החיות שרועות במרעה הפתוח ובכל השנה נערכים במקום פעילויות, אירועים וסיורים.

שעות פתיחה, סיורים ומחירים

הכניסה לבניין הראשי כרוכה בתשלום (יש הנחות לגמלאים, סטודנטים, ילדים ומשפחות), אך הכניסה למוזיאון הפתוח חופשית.

 • 5-18.6 ו-15.8-2.10 בימים שני-שישי בשעות 11:00-15:00
 • 6-14.8 – בימים שני-שישי בשעות 10:00-16:00 וסיורים מודרכים בשעות 11:00,12:00, 14:00 ו-15:00.

סיורים מודרכים במוזיאון הפתוח נערכים בחודשים מאי-ספטמבר. סיורים מודרכים בבניין הראשי נערכים כל השנה בתיאום מראש.

מלונות טובים בקונגסברג

ההגעה אל קונגסברג

ברכבת

רשות הרכבות הנורבגית מפעילה מספר קוי רכבות יומיים מאוסלו לברגן שעוצרות בקונגסברג.

בתחבורה מקומית

התחבורה המקומית המומלצת היא אופניים ומומלץ לרכב בשביל האופניים שמתחיל בעיירה לארוויק, עובר דרך קונגסברג ומסתיים בג'יילו ובהרים הגבוהים של Dagalifjellet.

באוטובוס

יש קוי אוטובוסים יומיים בין גיילו לקונגסברג וזמן הנסיעה לשם הוא כשעה וחצי.

השכרת רכב

המרחק מאוסלו אל קונגסברג הוא כ-80 ק"מ וזמן הנסיעה המשוער הוא כשעה.

הפוסט קונגסברג – Kongsberg הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
[קצר] על Solar Minimum ולמה אתם חייבים לראות את הזוהר הצפוני עוד השנה http://norway.co.il/%d7%a7%d7%a6%d7%a8-%d7%a2%d7%9c-solar-minimum-%d7%95%d7%94%d7%a9%d7%a4%d7%a2%d7%aa%d7%95-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%96%d7%95%d7%94%d7%a8-%d7%94%d7%a6%d7%a4%d7%95%d7%a0%d7%99/ Tue, 19 Dec 2017 19:46:33 +0000 http://norway.co.il/?p=4585 סקר שנערך לאחרונה גילה דבר מפתיע. 45% מאלו שענו על הסקר רצו לראות את הזוהר הצפוני בטיול הבא שלהם. אם גם אתם מעוניינים לצפות בתופעת הטבע המדהימה אתם צריכים להזדרז כי האפשרות לצפות בזוהר הצפוני תקטן ב-7 השנים הקרובות עד שהתופעה תיעלם לחלוטין ב-2025. הסיבה לכך נעוצה בתופעה בשם Solar Minimum. שבע שנים שבהם כדור הארץ מתרחק […]

הפוסט [קצר] על Solar Minimum ולמה אתם חייבים לראות את הזוהר הצפוני עוד השנה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
אורות הצפון - נורבגיה

אורות הצפון – נורבגיה

סקר שנערך לאחרונה גילה דבר מפתיע. 45% מאלו שענו על הסקר רצו לראות את הזוהר הצפוני בטיול הבא שלהם. אם גם אתם מעוניינים לצפות בתופעת הטבע המדהימה אתם צריכים להזדרז כי האפשרות לצפות בזוהר הצפוני תקטן ב-7 השנים הקרובות עד שהתופעה תיעלם לחלוטין ב-2025.

הסיבה לכך נעוצה בתופעה בשם Solar Minimum. שבע שנים שבהם כדור הארץ מתרחק בהדרגה מהשמש. מכיוון שכדור הארץ מקיף את השמש במסלול אליפטי, הסיכוי לראות את הזוהר הצפוני ילך וירד כל שנה משנת 2020 ועד 2025.

החדשות הטובות הן שבשנת 2025 יתקרב שוב כדור הארץ לשמש והתופעה תחזור בכל עוזה. אמנם גם אז תצטרכו שמיים ללא עננים, נקודת תצפית מרוחקת ממקום יישוב ולחכות לחצות הלילה בחודשים ספטמבר-מרץ שבהם התופעה בשיאה.

ואיפה הכי טוב לצפות בזוהר הצפוני?

אתר אקספדיה דירג את 10 המקומות הטובים ביותר בעולם לצפות בתופעה. בשלושת המקומות הראשונים נמצאים איי סבאלברד, איי לופוטן והעיר טרומסו בנורבגיה.

אז למה אתם מחכים?

סגרו לעצמכם איזה מלון 5 כוכבים מעולה באיי לופוטן, סבאלברד או טרומסו וקדימה…

הפוסט [קצר] על Solar Minimum ולמה אתם חייבים לראות את הזוהר הצפוני עוד השנה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
פיורד בנורבגיה – יותר מלוח או יותר מתוק? http://norway.co.il/%d7%a4%d7%99%d7%95%d7%a8%d7%93-%d7%91%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%92%d7%99%d7%94-%d7%99%d7%95%d7%aa%d7%a8-%d7%9e%d7%9c%d7%95%d7%97-%d7%90%d7%95-%d7%99%d7%95%d7%aa%d7%a8-%d7%9e%d7%aa%d7%95/ Mon, 18 Dec 2017 20:24:21 +0000 http://norway.co.il/?p=4579 כמומחים בענייני נורבגיה אנחנו נשאלים רבות אם מימי הפיורדים הם מלוחים או מתוקים. מצד אחד – מי הפיורד הם מי האוקיינוס, אבל מצד שני – מקור הפיורד בקרחון שנמס והוא נהנה מזרימה של מים מתוקים באמצעות מפלים. כמו בחיים התשובה כאן מורכבת במיוחד והיא גם משתנה בהתאם לעונות השנה. בחורף מכיוון שהמפלים לרוב קופאים בחורף, זרימת המים […]

הפוסט פיורד בנורבגיה – יותר מלוח או יותר מתוק? הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
שייט ביירנגר פיורד

שייט ביירנגר פיורד

כמומחים בענייני נורבגיה אנחנו נשאלים רבות אם מימי הפיורדים הם מלוחים או מתוקים. מצד אחד – מי הפיורד הם מי האוקיינוס, אבל מצד שני – מקור הפיורד בקרחון שנמס והוא נהנה מזרימה של מים מתוקים באמצעות מפלים.

כמו בחיים התשובה כאן מורכבת במיוחד והיא גם משתנה בהתאם לעונות השנה.

בחורף

מכיוון שהמפלים לרוב קופאים בחורף, זרימת המים המתוקים לפיורדים מועטת אבל רק בפיורדים רדודים. בפיורדים עמוקים עדיין יש מים מתוקים מזרימת הנחלים בקיץ, ולכן צפיפות המלח בהם נמוכה מאשר בפיורדים רדודים. בנוסף, בחורף רוחות מהאוקיינוס נושאות את מי הים המלוחים לתוככי הפיורד, כלומר הן לחלקיו הפנימיים והן לחלקיו העמוקים. לסיכום – בחורף הפיורד יותר מלוח בעיקר אם הוא רדוד.

ומה קורה בקיץ?

בקיץ יש לרוב זרימה רבה יותר של נחלים לפיורדים, כך שהמים המתוקים של הנחלים מתערבבים עם מי הפיורד המלוחים. המשמעות היא שהפיורד מלוח יותר באזור החוף ומליחותו יורדת בהדרגה כשמתרחקים מחופי האוקיינוס. למעשה, כמות המים המתוקים בפיורד תלויה בכמות המים מהנחלים שנשפכים אליו. סוגנהפיורד נחשב לפיורד הכי מתוק ואילו Velfjorden נחשב לפיורד המלוח ביותר בנורבגיה.

אבל בפיורדים עמוקים אין מספיק תחלופת מים. במקרים קיצוניים, כמו בפיורד Drammensfjorden שכבת המים המתוקים נשארת רק על פני השטח והפיורד עצמו קופא. ויש לזה משמעות נוספת – ריכוז החמצן הנמוך והמליחות הגבוהה בפיורדים עמוקים לא מאפשרים חיים, הן של בעלי חיים והן של צמחים.


Booking.com

בעלי החיים שבפיורדים

כאמור, האמונה הרווחת הייתה שאין חיים בפיורדים עמוקים, אבל התיאוריה הזו נופצה בשנת 2000 כאשר התגלו שוניות אלמוגים בקרקעיתם של הפיורדים הנורבגים. אלמוגים אלו מארחים סביבה ימית מגוונת שכוללת פלנקטון, דגים ואפילו כמה סוגים של כרישים, כולם הותאמו במהלך השנים לחיים בחושך מוחלט תחת לחץ מים גדול.

הגילוי הזה גרם לטלטלה של ממש: עד אז הביולוגים הימיים האמינו שאלמוגים חיים רק במים ממוזגים וטרופיים, כלומר במים בעלי טמפרטורה ממוצעת וקבועה של 26-27 מעלות צלזיוס. אמנם דווחו מקרים של שוניות אלמוגים בטמפרטורות נמוכות יותר ובטמפרטורות לא קבועות, אבל לא ברמה כזו. שוב הפיורדים הנורבגים עושים היסטוריה, אבל זה לא הכל כי בנורבגיה יש גם אגמים מלוחים.

אגמים מלוחים? בנורבגיה יש גם חיה כזאת

חלק מהפיורדים בנורבגיה נותקו במהלך השנים מהאוקיינוס ויצרו אגמים מלוחים, למשל בגלל סלעים שנסחפו עם הפשרת הקרחון שיצרו רצועות יבשה שנקראת בנורבגית Eid. בכמה מקומות הוקמו ישובים על רצועות היבשה האלו, למשל הכפר Eidfjord בין אגם Eidfjordvatnet לפיורד הרדנגר, הכפר Nordfjordeid בין אגם Hornindalsvatnet לפיורד Nordfjord ואחרים.

אחד האגמים הגדולים בנורבגיה מסוג זה הוא אגם Tyrifjorden. דוגמה נוספת היא אגם Mo שעד 1743 נותק מפיורד Romarheimsfjorden באמצעות רצועת יבשה צרה. שיטפון הביא לזרימת מים מתוקים לאגם ולהריסת רצועת היבשה, כך שהאגם חובר בחזרה לפיורד האם וזכה לשם Mofjorden.

הפוסט פיורד בנורבגיה – יותר מלוח או יותר מתוק? הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
60 עובדות מעניינות על נורבגיה http://norway.co.il/60-%d7%a2%d7%95%d7%91%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%a2%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%a2%d7%9c-%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%92%d7%99%d7%94/ Thu, 14 Dec 2017 19:11:35 +0000 http://norway.co.il/?p=4570 השם הרשמי של נורבגיה הוא Kongeriket Norge ובעברית – ממלכת נורבגיה. נורבגיה נקראה במקור Nordweg שפירושו הדרך הצפונית. הסמל הלאומי של נורבגיה הוא אריה. נורבגיה משתרעת על 323,802 קמ"ר כולל איי סבאלברד והאיים בּוּבֶה ויאן מאיין. הדגל של נורבגיה הוא בצבע אדום עם צלב אופקי בכחול עם שוליים לבנים. הצורה האופקית של הצלב היא בסגנון הדגל […]

הפוסט 60 עובדות מעניינות על נורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
איי לופוטן - נורבגיה

איי לופוטן – נורבגיה

 • השם הרשמי של נורבגיה הוא Kongeriket Norge ובעברית – ממלכת נורבגיה.
 • נורבגיה נקראה במקור Nordweg שפירושו הדרך הצפונית.
 • הסמל הלאומי של נורבגיה הוא אריה.
 • נורבגיה משתרעת על 323,802 קמ"ר כולל איי סבאלברד והאיים בּוּבֶה ויאן מאיין.
 • הדגל של נורבגיה הוא בצבע אדום עם צלב אופקי בכחול עם שוליים לבנים. הצורה האופקית של הצלב היא בסגנון הדגל הדני והיא מבטאת את ההיסטוריה הנורבגית – האדום והלבן מסמלים את האיחוד עם דנמרק והכחול מסמל את האיחוד עם שוודיה.
 • הר Beerenberg נמצא בגובה 2227 מטר מעל פני הים באי יאן מאיין והוא הר הגעש היחיד שפעיל בנורבגיה.
 • בדצמבר 2010 טען העיתון הנורבגי Aftenpost שהוא מחזיק ב-250,000 חומרים סודיים, מה שנודע לימים כוויקיליקס.
 • המלון הכי טוב בנורבגיה הוא מלון קונטיננטל באוסלו.
 • מנהרת Lærdal במערב נורבגיה היא המנהרה הארוכה בעולם – 24.5 ק"מ
 • בנורבגיה אפשר לרכוש משקאות אלכוהוליים רק מחנויות Vinmonopolet. בכל עיר יש כמה חנויות כאלו אבל באזורים הכפריים אין ולו אחת.
 • מהנדס כימי נורבגי בשם Erik Rotheim המציא את אב הטיפוס למה שאנחנו מכירים כיום כמטהר האוויר. ההמצאה נרשמה כפטנט בנורבגיה ב-8.10.1926.
 • עץ חג המולד הרשמי שמוצג בכיכר טרפלגר נשלח אל לונדון מנורבגיה ברציפות כל שנה מאז 1946.
 • בעלי טלוויזיות בנורבגיה נדרשים לשלם דמי רישוי שנתיים של כ-2000 ₪.
 • מינסוטה היא הבירה הנורבגית הלא רשמית של ארה"ב מסיבה אחת – במדינה זו מתגוררים יותר נורבגים מאשר בכל מדינה אחרת באמריקה.
 • הסקי המודרני הומצא במחוז טלמרק במאה ה-19, אבל תגליפי סלע במחוז נורדלנד מראים שהנורבגים השתמשו במגלשיים כבר לפני 4000 שנה. מגלשי הסקי העתיקים ביותר בעולם נמצאו בפינמרק בצפון נורבגיה ומאמינים שהם בני 2300 שנה. 
 • נורבגיה היא היצואנית הגדולה בעולם של דגי סלמון.
 • המילה סלאלום מקורה בעיר Morgedal שבה הומצא הסקי המודרני. "סלא" משמעו מדרון, גבעה או שטח חלק ואילו "לום" משמעו המסלול במורד המדרון.
 • פיצה קפואה היא המאכל הלאומי הלא רשמי של נורבגיה.
 • נורבגיה אינה חברה באיחוד האירופי וזאת בהתאם לשני משאלי עם שהיו בנושא.
 • העיר גרימסטד שבה התגורר המחזאי הנריק איבסן היא העיר הכי שטופת שמש בנורבגיה.
 • טרונדהיים בנורבגיה הייתה אחת הערים הראשונות בעולם שחוברה לרשת הטלפון.
 • קירקנס נמצאת בקו האורך של קהיר למרות שהיא מרוחקת רק 9 ק"מ מהגבול הרוסי.
 • סוגנהפיורד הוא הפיורד הארוך ביותר בנורבגיה והשלישי בגודלו בעולם. עם זאת זהו הפיורד הארוך ביותר בעולם שאינו קופא והוא מרוחק 205 ק"מ מהאוקיינוס.
 • העיר האמרפסט היא העיר הכי צפונית בעולם והכפר נורדקאפ הוא הישוב הצפוני ביותר בעולם. הכפר קרוב יותר לקוטב הצפוני מאשר לאוסלו ובקיץ השמש כלל אינה שוקעת בו.

  נורדקאפ – The north Cape

  נורדקאפ – The north Cape

 • למרות שהאזכור הראשון לאיי סבאלברד נמצא בסאגה איסלנדית מ-1194, התגלית הרשמית שלו מיוחסת לחוקר ההולנדי ויליאם בארנס שעל שמו נקרא ים בארנס. ואגב, משמעות השם סבלברד בנורבגית היא החוף הקר.
 • נורבגיה השפיעה רבות על הציביליזציה המערבית בתקופת הויקינגים שהחלה בשנת 793 לספירה.
 • רכס Hardangervidda בנורבגיה הוא הרכס הגדול באירופה וביתו של העדר הגדול ביבשת של אייל אדום.
 • הנורבגים הקימו את בירת אירלנד, דבלין, בשנת 836.
 • איריק טורבלדסון (איריק האדום) שגורש מנורבגיה בשנת 985 עם 25 ספינות הקים שתי מושבות בגרינלנד.  על אריק מסופר ב"סאגות" ("סיפורים") איסלנדיים, הידועה שבהן היא "הסאגה על אריק האדום" שנכתבה במאה ה-13.
 • בנורבגיה יש את מחירי הדלק הגבוהים בעולם, וזאת למרות שנורבגיה היא אחת היצואניות הגדולות בעולם של הזהב השחור.
 • המלך הנוצרי הראשון של נורבגיה, אולף השני האראלדסון, נהרג ע"י חקלאים ובעלי קרקעות ב-Stiklestad במה שנחשב לקרב היבשתי הראשון בנורבגיה. עם השנים המלך הוכר כקדוש וכפטרון של נורבגיה ועצמותיו נמצאות בנידרוס, טרונדהיים.
 • בתקופת מלכותו של המלך אולף הוקמו בנורבגיה כנסיות לוחות, אלו כנסיות מעץ שנבנו קודם על הקרקע ואז הורמו אנכית. הכנסיות עוטרו בראשי דרקונים ובסצינות מהמיתולוגיה הנורדית.

  כנסיית לוחות בהדאל (Heddal)

  כנסיית לוחות בהדאל (Heddal)

 • אדוארד גריג, המלחין הנורבגי הלאומי, קיבל את השראתו ממנגינות עממיות נורבגיות וחיבר את המוזיקה למחזה פר גינט של איבסן. הרסיטל הראשון של גריג כלל אך ורק מלחינים נורבגים.
 • אדוארד מונק היה צייר וצלם נורבגי שהתפרסם הודות לציורו הצעקה מ-1893. על שמו הוקם מוזיאון מונק באוסלו.
 • פעולת ההתנגדות המפורסמת ביותר בנורבגיה במהלך מלח"ע השנייה עצרה את פצצת האטום הנאצית. הודות לחבלה במפעל המים הכבדים של הנאצים במחוז טלמרק תוכנית האטום הנאצית נשארה במגירה.
 • נורבגיה הייתה אחת המדינות המייסדות של ארגון האו"ם ב-1945. מזכיר האו"ם הראשון היה שר החוץ של נורבגיה, טריגווה לי.
 • בנורבגיה יש שתי שפות רשמיות: Riksmål או Bokmål שמקורה בכיבוש הדני של נורבגיה ו-Nynorsk, שפה שהתפתחה במאה ה-19 מדיאלקטים נורבגיים עתיקים. דווקא השפה שמבוססת על הדנית היא הנפוצה יותר.
 • הסאמים מהווים 1% מאוכלוסיית נורבגיה. מחצית מהסאמים (כ-140,000) בעולם מתגוררים בנורבגיה.
 • העיר Troldhaugen בנורבגיה היא ביתו של המלחין אדוארד גריג אבל לא רק: במקום נמצא האקווריום עם האוסף הגדול באירופה של דגי מים מלוחים.
 • "ההיסטוריה של המלכים" או בנורבגית "Snorre Sturluson’s Heimskringla" – זהו ספר שנכתב בשנים 750-1300 ועדיין נחשב לרב-מכר בנורבגיה.
 • במהלך מלחמת העולם השנייה עיר הכורים הנורבגית קירקנס הופצצה יותר מכל מקום באירופה (מלבד מלטה).
 • הסופרים הנורבגים סיגריד אונדסט, בְּיֶרְנְסְטְיֶרְנֶה מרטינוס בְּיֶרְנְסוֹן, וקנוט האמסון זכו בפרס נובל לספרות. הסופר הנורבגי הלאומי הנריק איבסן דווקא לא זכה בפרס.
 • להקת הפופ הנורבגית אָ-הָא כתבה ב-1988 את שיר הנושא לסרט "007 באיזור המסוכן" (Living Daylights) מסדרת ג'יימס בונד.
 • הסרט Pathfinder שמבוסס על הפולקלור הסאמי מימי הביניים ושדיבר סאמית היה מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט הזר בשנת 1987.
 • המשקה הלאומי של נורבגיה הוא Akevitt או Aquavit. המשקה מבוסס על תפוחי אדמה מתובלים בקימל עם תוספות משתנות של שומר, שמיר, כמון, כוכב אניס או קליפות תפוז. המשקה הומצא בשנת 1831 ע"י הדיפלומט Eske Bille ונשלח למלך אולב כתרופה לכל מחלה.
 • שירות הדואר הנורבגי הוקם ב-1647 וחותמת הדואר הנורבגית הראשונה הונפקה ב-1855. כיום בנורבגיה פועלים כ-2640 סניפי דואר.
 • נורבגיה מתגאה במפעל השוקולד החם Freia שהונצח ב"צ'ארלי בממלכת השוקולד". השוקולד הזה היה אחד המזונות העיקריים של רואלד אמונדסן במסע לקוטב הדרומי. אמונדסן היה הראשון שהגיע לקוטב הדרומי ב-1911 והניף בו את הדגל הנורבגי.
 • בשנת 1990 נורבגיה הקימה תחנת מחקר קבועה באנטרטיקה וקראה לה טרול.
 • האי בּוּבֶה בדרום האוקיינוס האטלנטי הוא האי המרוחק ביותר בעולם. נורבגיה שולטת באי מאז 1929 והיא הכריזה עליו כשמורת טבע ב-1971. מ-1977 נורבגיה מפעילה באי תחנת מטארולוגיה אוטומטית שחוקרת את התנהגויות כלבי הים והפינגווינים במקום.

  האי בּוּבֶה במבט מלמעלה

  האי בּוּבֶה במבט מלמעלה

 • ב-1986 קיבלה הנורבגית Monica Kristensen את מדלית הזהב של החברה הגאוגרפית המלכותית בלונדון. היא האישה הראשונה מזה 50 שנה שזכתה לפרס הזה הודות להובלת מסע לקוטב הדרומי.
 • בינואר 1993 הפך מגלה הארצות הנורבגי Erling Kagge לאדם הראשון שהלך לבדו לקוטב הדרומי.
 • ב-1947 אסף הביולוג הימי הנורבגי תור היירדאל קבוצה של סקנדינבים ובנה רפסודה בהשראה פרואנית. הרפסודה נקראה קון-טיקי והפליגה בהצלחה במשך 97 יום מדרום אמריקה לפולינזיה במטרה אחת – להוכיח שמקורם של עמי פולינזיה באיי האוקיינוס השקט הוא באמריקה הדרומית. מוזיאון הספינה קון טיקי נמצא באוסלו.
 • נורבגיה זכתה ביותר מדליות מכל מדינה אחרת באולמיפאדות החורף למיניהן – בסך הכל 332 מדליות מאז המשחקים החורף האולימפיים הראשונים ב-1924. גולש הקרוס-קאנטרי אולה איינר ביורנדלן הוא הספורטאי המעוטר ביותר עם 13 מדליות. נורבגיה גם אירחה את אולימפיאדת החורף פעמיים: פעם אחת באוסלו ב-1952 ופעם שנייה בלילהאמר ב-1988.
 • ב-1895 קבע אלפרד נובל כי פרס נובל לשלום יוענק ע"י ועדה נורבגית. זהו פרס הנובל היחידי שמוענק בנורבגיה ולא בשוודיה.
 • הקפה הגיע לנורבגיה לפני 280 שנה אבל לא שימש כמשקה מקובל עד שנות ה-70. כיום הנורבגים הם מהצרכנים הגדולים ביותר של הקפה יחסית לאוכלוסיה.
 • ביולי 1825 יצאה מברגן אוניה לארה"ב שעל סיפונה 52 אנשי צוות ונוסעים. האוניה הגיעה לניו-יורק באוקטובר ואלו היו המהגרים הנורבגים הראשונים ביבשת אמריקה. במהלך שלושת הדורות הבאים כ-750,000 נורבגים היגרו לצפון אמריקה.
 • לפי סאגה עתיקה, מגךה הארצות הנורבגי Bjarni Herjólfsson הוא שהגיע ראשון ליבשת אמריקה לאחר שתעה בדרכו מאיסלנד לגרינלנד.
 • הנורבגים קוראים ספרים יותר מכל אוכלוסיה אחרת בעולם ומוציאים כ-300₪ לשנה על ספרים. יותר מ-2000 ספרים מתפרסמים בנורבגיה כל שנה.
 • פסטיבל הסקי Holmenkollen הוא הפסטיבל הותיק בעולם שנוסד ב-1872. זהו גם אחד מאתרי התיירות הפופולריים במדינה שמושך אליו כמיליון תיירים בשנה.
 • האצנית הנורבגית גרטה ווייץ היא האישה הראשונה שהשלימה מרתון שלם בפחות משעתיים וחצי.

הפוסט 60 עובדות מעניינות על נורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
מסלול יומי באוסלו http://norway.co.il/%d7%9e%d7%a1%d7%9c%d7%95%d7%9c-%d7%99%d7%95%d7%9e%d7%99-%d7%91%d7%90%d7%95%d7%a1%d7%9c%d7%95/ Fri, 08 Dec 2017 19:34:46 +0000 http://norway.co.il/?p=4556 אוסלו היא אחת הערים עם הצמיחה המהירה באירופה. אוכלוסיית העיר מתקרבת ל-700,000 ושכונות חדשות עם אדריכלות ייחודית נבנות כל הזמן. אוסלו הופכת במהירות למוקד קוסמופוליטי עם שפע של מוזיאונים ברמה עולמית, מסעדות וגלריות לאמנות, אבל עדיין שומרת על ניחוח של עיר פרברית קטנה. אוסלו שוכנת בין פיורד אוסלו לבין מאות קילומטרים של גבעות מיוערות אבל היא עיר […]

הפוסט מסלול יומי באוסלו הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
אוסלו היא אחת הערים עם הצמיחה המהירה באירופה. אוכלוסיית העיר מתקרבת ל-700,000 ושכונות חדשות עם אדריכלות ייחודית נבנות כל הזמן. אוסלו הופכת במהירות למוקד קוסמופוליטי עם שפע של מוזיאונים ברמה עולמית, מסעדות וגלריות לאמנות, אבל עדיין שומרת על ניחוח של עיר פרברית קטנה.

פארק הפסלים של ויגלנד - אחד מאתרי החובה בטיול יום באוסלו

פארק הפסלים של ויגלנד – אחד מאתרי החובה בטיול יום באוסלו

אוסלו שוכנת בין פיורד אוסלו לבין מאות קילומטרים של גבעות מיוערות אבל היא עיר ירוקה גם בזכות עצמה. מרכז העיר הקומפקטי נגיש בקלות. ברגל או באופניים או במערכת התחבורה הציבורית היעילה במיוחד כך שלמעשה אפשר להסתדר בה בקלות ללא רכב.

אוסלו היא בירת נורבגיה מאז 1814 וביתם של הממשלה הנורבגית ושל משפחת המלוכה. כמו כן היא משכנם של מוסדות התרבות הגדולים במדינה וביניהם בית האופרה, התאטרון הלאומי, המוזיאון הלאומי לאמנות. בכולם ניתן ליהנות ממגוון אופרות, מופעי בלט, תאטרון ואמנות מהשורה הראשונה.

בין אם אתם בטיסת קונקשן ועוצרים באוסלו ליום ובין אם אתם מתכננים לשהות שם יום אחד ולהמשיך לאיזור הפיורדים למשל, תכף נפרט על מסלול מומלץ אבל קודם כמה דברים כלליים שכדאי לדעת. עונת התיירות באוסלו נמשכת ממאי ועד אוגוסט. כאשר הטמפרטורות עולות (בסביבות 20 מעלות צלסיוס) כל האטרקציות פתוחות לקהל והמחירים סבירים. אמנם עדיין יכול להיות קריר ותזדקקו לז'קט אבל זה לא ממש נורא. ביוני-יולי יש גם סיכוי לחוות את שמש חצות.

אירועים מרכזיים בעונת התיירות באוסלו

 • מאי – יום St. Hallvard
 • יוני – פסטיבל הקיץ העירוני
 • יוני-יולי – פסטיבל אוסלו
 • אוגוסט – פסטיבל Oya

חורף באוסלו לעומת זאת מתאפיין בימים עם חשכה כמעט מוחלטת, מזג אויר קפוא וטמפרטורות שיורדות מתחת לאפס והרבה. מצד שני – תקופה זו נחשבת אידיאלית לאלו שמעוניינים לגלוש במסלולי הסקי הארוכים שנמצאים מצפון לעיר.

אירועים מרכזיים באוסלו בחורף

 • ספטמבר – מרתון אוסלו
 • נובמבר – פסטיבל מוזיקת עולם
 • דצמבר – טקס חלוקת פרס נובל לשלום
 • דצמבר – יריד הכריסמס השנתי

אז מתי כדאי לנסוע לאוסלו וליהנות ממחירים סבירים?

מאי, ספטמבר ואוקטובר. למה? כי במאי ובספטמבר המחירים יחסית נמוכים ומזג האוויר מאפשר פעילויות שונות בחוץ. אוקטובר נחשב לחודש השקט ביותר באוסלו כי הקיץ נגמר אבל עונת הסקי טרם התחילה.

מה צריך לדעת לפני הטיול באוסלו?

נורבגיה היא המדינה שבה אמא אדמה יצרה את אחת היצירות הטובות ביותר שלה. על רקע הנופי המדהימים קל לשכוח שגם האדם יכול להיות אמנותי. לכן, אנשים רבים מופתעים לגלות שאוסלו היא ביתם של מוזיאונים וגלריות ברמה עולמית, כאלה המתחרים בהצלחה בשדה האמנות האירופאי.

ברונזה. פארק ויגלנד

ברונזה. פארק ויגלנד

אוסלו משופעת ביערות, אגמים, גבעות ומספקת שפע של הזדמנויות לטיולים רגליים, רכיבה על אופניים, סקי ושייט.

כשמוסיפים לתערובת הזו תרבות של בתי קפה, מסעדות מובילות, חיי לילה מגוונים (החל באופה וכלה בסצינת אינדי פעילה) וקהילת מהגרים גדולה שמוסיפה מגע צבעוני מקבלים דבר אחד – מקום משכר וצבעוני שלא תשכחו במהרה.

אז מה כדאי לעשות אם יש לכם רק יום אחד באוסלו?

אוסלו אינה עיר גדולה ואנחנו ממליצים לחוות אותה ברגל. עם זאת, למסלול הטיול שהכנו תזדקקו לתחבורה ציבורית או לכרטיס ההנחות העירוני אוסלו פס. אנחנו מקווים שאתם מוכנים כי המסלול מתחיל מוקדם במטרה אחת – להספיק את כל האטרקציות של העיר.

09:00-10:30 – ביקור בטירת אקרשוס. מהטירה ההיסטורית הזו יש תצפית מרהיבה על הנמל והים. במהלך חודשי הקיץ כדאי להגיע לכאן ולו כדי לצפות בשקיעה, אבל קחו בחשבון שהיא מאוחרת במיוחד ומתרחשת בסביבות 22:00-23:00.

10:30-11:00 – טיול בנמל אוסלו. המשיכו מהמבצר אל הנמל ותראו את בית העירייה המפורסם לימינכם. אם יש לכם זמן, אל תוותרו על סיור בו ואם זמנכם קצוב – המשיכו ישר ותראו את הנמל לשמאלכם ואת בית האופרה מולכם. אנחנו ממליצים לטפס על בית האופרה ולבקר בלובי כדי ליהנות מנופים מדהימים ומאווירה ספוגת תרבות בחינם.

בית האופרה - אוסלו

בית האופרה – אוסלו

11:00-13:30 – ביקור במוזיאון ומקפצת הסקי Holmenkollen. מבית האופרה המשיכו לתחנת הרכבת התחתית הקרובה ועלו על קו מספר 1. תוך 15 דקות נסיעה תגיעו ל-Holmenkollen, אחת האטרקציות העיקריות של אוסלו. אמנם הנוף מתחנת הרכבת כבר שווה הכל, אבל אנחנו ממליצים להמשיך ברגל במעלה ההר 10 דקות ולהגיע לנוף מרשים יותר. ממקפצת הסקי העיר תיפרש מולכם העיר ב-360 מעלות וזה גם מקום מושלם לארוחת צהריים.

13:30-15:00 – פארק הפסלים ויגלנד. חזרו ברכבת תחתית לנמל ולמרכז העיר ועלו על חשמלית מספר 12 לפארק ויגלנד, פארק הפסלים הגדול בעולם שנבנה ע"י אמן אחד ושנחשב לאחד המקומות הפופולריים באוסלו. במקום יותר מ-200 פסלים מארד, שיש וברזל ואנחנו בטוחים שכל אחד ימצא פה משהו לאהוב.

15:00-17:00 – חזרו בחשמלית למרכז העיר ועלו על קו 30 למוזיאון הספינה הויקינגית בחצי האי ביגדוי. מוזיאון הספינה הויקינגית נחשב למאסט למבקרים באוסלו מסיבה אחת – במקום נמצאות שתי ספינות ויקינגיות מעץ שנחשבות לשמורות ביותר בעולם. במקום גם מזחלות קטנות, סירות עץ, כלים ופריטים ביתיים אחרים.

17:00-18:30 – ממש ממול למוזיאון הספינה הויקינגית נמצא המוזיאון הנורבגי העממי. המוזיאון הוא מוזיאון פתוח שכולל כ-150 בתים מסורתיים מכל נורבגיה כולל כנסיית משנת 1200. בחלק המקורה של המוזיאון מוצגים חפצי אמנות מסורתיים, כלי נשק, צעצועים, תלבושות עממיות וגם מקומה של התרבות הסאמית לא נפקד.

18:00 ואילך – בילוי בטיילת. חזרו למרכז העיר ותיהנו משפע של מסעדות וברים. אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל יום טיול באוסלו אנחנו תמיד מסיימים בכוסית יין על מרפסת המשקיפה על נוף הנמל.

נשארתם לילה? כאן תישנו

באוסלו, בירת נורבגיה יש מספר עצום של אפשרויות לינה בתקציבים שונים. כמו בכל מקום אחר בעולם, בתי מלון ואכסניות הם הסוגים הנפוצים ביותר של לינה. הנה כמה מהמומלצים ביניהם.

הבחירה הראשונה שלנו היא Saga Poshtel Oslo Central. זו אכסניה במרחק 10 דקות הליכה ממבצר אקרשוס. במקום אינטרנט אלחוטי חינם, מטבח משותף וארוחת בוקר מעולה. טרקלין הטלויזיה המשותף הוא זה גם מקום מעולה לפגוש תיירים מכל העולם.

מלון ‏‏‎Scandic Vulkan‎‏ נמצא ממש ליד השוק המקורה Mathallen Oslo‎‏. למלון סגנון אורבני מודרני ויש בו ספרייה, חנות נוחות 24/7, התחשבות באנשים אלרגיים למיניהם ועוד. לאורחי המלון יש אפשרות להשכרת אופניים.

מלון ‏‏‎ Scandic Vulkan‎‏

מקום נהדר נוסף הוא Citybox Oslo Hotel, מלון אורבני עם חדרים ללא עישון, מיזוג אויר, חלוקי רחצה, עיתונים יומיים ואוירה עירונית. לתמונות המלון לחצו כאן.

והבחירה השלישית: מלון גרנד הוטל אוסלו שמספק לאורחיו שירות מעולה. המלון הזה נפתח בשנת 1874 והוא נמצא במרחק של 500 מטר בלבד מהארמון המלכותי. יש פה אינטרנט אלחוטי חינם וכניסה חופשית לספא ולחדר הכושר.

וכמה טיפים לסיום

הגעה מנמל התעופה לאוסלו

מנמל התעופה הבינלאומי של אוסלו יש כביש מהיר וקו רכבת למרכז העיר. שדה תעופה זה משמש גם לטיסות פנימיות.

מחירים

אזור הנמל נחשב לאזור היקר ביותר באוסלו ואם תקציבכם קצוב – הרחיקו 10 דקות ברגל ותיהנו ממסעדות זולות בהרבה.

תחבורה

רכישת אוסלו פס מספקת אפשרות לנוע בתחב"צ למשך 24, 36 ו-72 שעות. אבל, לא רק, בכרטיס הזה יש המון הטבות והנחות וכן כניסה חינם לאתרים שונים.

המרת מטבע ומשיכת כסף

ברחבי אוסלו יש בנקים עם כספומטים, בעיקר באזור רחוב קארל יוהנס. במשרד התיירות ובסניפי דואר תוכלו להחליף כסף, אבל שער ההמרה לרוב יהיה גרוע. חברת Forex היא שירות החלפת המט"ח הגדולה בנורבגיה.

הפוסט מסלול יומי באוסלו הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
מחוץ למסלול: סבאלברד http://norway.co.il/%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%a5-%d7%9c%d7%9e%d7%a1%d7%9c%d7%95%d7%9c-%d7%a1%d7%91%d7%90%d7%9c%d7%91%d7%a8%d7%93/ Sun, 03 Dec 2017 08:42:13 +0000 http://norway.co.il/?p=4539 אנחנו חושבים שהפוסט הזה צריך לכלול אזהרה כי הוא יגרום לכם לדבר אחד. לארוז מזוודה ולהזמין מקום בטיול הבא לאיי סבאלברד. למה סבאלברד? הארצות הנורדיות ונורבגיה בראשן הן בדיוק ההיפך ממה שאנחנו רגילים בארצנו החמה. אולי תתפלאו לשמוע, אבל הגעה לסבלברד שעל גבול הקוטב הצפוני היא הרבה יותר קלה ממה שנדמה ועל כך בהמשך. בכל […]

הפוסט מחוץ למסלול: סבאלברד הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
אנחנו חושבים שהפוסט הזה צריך לכלול אזהרה כי הוא יגרום לכם לדבר אחד. לארוז מזוודה ולהזמין מקום בטיול הבא לאיי סבאלברד.

כלב - סבאלברד

למה סבאלברד?

הארצות הנורדיות ונורבגיה בראשן הן בדיוק ההיפך ממה שאנחנו רגילים בארצנו החמה. אולי תתפלאו לשמוע, אבל הגעה לסבלברד שעל גבול הקוטב הצפוני היא הרבה יותר קלה ממה שנדמה ועל כך בהמשך. בכל מקרה, אם חלמתם אי פעם לראות את הזוהר הצפוני במלוא הדרו או להתרשם מדובי קוטב ולא בגן חיות – איי סבאלברד הם ה-מקום לעשות את זה כי פה מתגוררים יותר דובי קוטב מאנשים.

את הדובים במלוא הדרם ניתן לראות בעיקר בקיץ. הדובים היחידים שאפשר לראות שם בחורף הם פוחלצים במקומות שונים בערים מכיוון ודובי הקוטב האמיתיים ישנים עמוק את שנת החורף שלהם במחילות במעבה האדמה הקפואה. הבולטים מכולם הם הפוחלצים בכניסה לסופרמרקט של לונגיירבין וגם זה שבמסוע המזוודות בשדה התעופה.

כן. רצוי להזדרז כי הודות להתחממות הגלובלית מספרם של הדובים פה יורד במהירות, למרות שהם בעלי החיים הגדולים בעולם. למעשה, סבאלברד הוא המקום הטוב ביותר לאלו שמעוניינים לראות מקרוב את ההשפעות של שנויי האקלים.

גור של דוב קוטב

שכנעתם, אז איך מגיעים לסבאלברד?

הדרך הטובה ביותר להגיע לסבלברד היא טיסה ללונגיירבין,בירת האי שפיצברגן דרך אוסלו או טרומסו. אנחנו ממליצים על Norwegian Air שנחשבת לזולה במיוחד.

מתי כדאי?

זה תלוי לחלוטין בכם ובמה שאתם מתכננים לעשות. הקיץ היא התקופה האידיאלית לצפייה בשמש חצות ולא רק: זו התקופה היחידה שבה ניתן להפליג אל Pyramiden, עיר כרייה בעבר ועיר רפאים בהווה שבה נמצאת האנדרטה של לנין הצפונית בעולם.

בחורף אתם תחוו את הלילה הקוטבי, תוכלו לנסוע במזחלת שלג ותגדילו את הסיכויים שלכם לצפות בזוהר הצפוני, חוויה שאנחנו חושבים שכל אחד חייב לעצמו לפחות פעם בחיים.

אוקטובר נחשבת לעונת השוליים בין החורף לקיץ ולכן היא זולה יותר. מצד אחד בנורבגיה כמו בנורבגיה לכל קרונה יש משמעות, אבל מצד שני אפשר להחמיץ חלק מהפעילויות בגלל תנאי מזג האויר (חוסר בשלג, גשם וכו'). למרות זאת עדיין יש כאן המון המון מה לעשות בלי שום קשר לזמן כזה או אחר.

שלג נמס מהחום של הבית - לונגיירבין

שלג נמס מהחום של הבית – לונגיירבין

לאן בדיוק בסבאלברד?

כאמור, אם אתם יכולים, בקרו ב-Pyramiden כדי להתרשם מכספת הזרעים העולמית שנמצאת מחוץ לעיר. אמנם נדרשת מונית כדי להגיע למקום, אבל זו תעודת הביטוח של העולם.

למשל, ממשלת סוריה שלפה שליש מהזרעים ששמרה בכספת כי הצומח במדינה סובל כרגע בגלל מלחמת האזרחים שנערכת שם. בלבנון ובמרוקו מכינים קרקע לזריעה חדשה של הזרעים שנשמרו בכספת ועוד.

במקום גם מכרות נורבגיים ישנים שנסגרו ולמזלכם מכרה רוסי אחד עדיין פתוח. אפשר לרכב על אופניים אל ראש ההרים כדי לצפות במכרות הנטושים וזו בהחלט הרפתקה שלא תישכח.

האט! גן שעשועים לפניך

האט! גן שעשועים לפניך

הכל קרח, איך מסתובבים פה? יש אובר?

אז זהו שלא. או לפחות עדיין לא. יש אוטובוס פנימי שפועל באזור אבל ניתן להשתמש גם במונית וזה אפילו זול יותר, למשל אם אתם חלק מקבוצת נוסעים גדולה. מונית היא הדרך האידיאלית לצפות באטרקציות מחוץ לעיר, למשל בכספת הזרעים העולמית שהזכרנו קודם.

וטיפ מאיתנו – אל תצאו מחוץ לעיר ללא מלווה חמוש כי דובי הקוטב ידועים בתוקפנותם. למזלכם יש סיורים מטעם חברות מקומיות שפועלות כל היום עם איסופים מבתי המלון השונים.

ילדים משחקים בשלג - לונגיירבין

ילדים משחקים בשלג – לונגיירבין

איפה ישנים פה?

יש פה בתי מלון שיתאימו למגוון של תקציבים, למשל לתרמילאים אנחנו ממליצים על  Gjestehuset 102 ששימש כמעון לכורים במכרה 3. במקום יש אמנם מגוון של חדרים אבל קחו בחשבון שהוא מרוחק כ-2 ק"מ מהעיר.

במלון Radisson Blu בשפיצברגן יש ארוחות בוקר נהדרות אבל לא פחות מכך נשקף ממנו נוף יפהפה של העיר, האגם וההרים.

חוויה מיוחדת במינה תוכלו להרגיש במלון Basecamp. העיצוב הפנימי של המקום מזכיר בקתה כפרית וזה ללא ספק משהו שגם אם טיילתם בכל העולם, עדיין לא ראיתם.

אגב, נחשב מנומס לחלוץ נעליים לפני הכניסה למלונות בלונגיירבין. יש כאן ביטוי בנורבגית שמשמעותו היא: "השאר את המגפיים שלך ואת האקדח מחוץ לדלת".

בתים בלונגיירבין

אני ממש רעב, איפה אוכלים?

המנה האהובה עלינו מוגשת בפאבים המקומיים ונקראת Arktisk Kebab Pizza. הפיצה הזו כוללת רוטב עגבניות, גבינה, בשר איילים, חמוציות ושמנת ותתפלאו – זה טעים להפליא!

רוב המלונות כאן כוללים ארוחת בוקר במחיר הלינה ואנחנו ממליצים לא לוותר עליה. אתם לא תדעו מהי הנאה אמיתית אם לא תנסו בעצמכם דגים כבושים, פורל וקוויאר לארוחת בוקר. המעדן המקומי הוא בשר אריה ים ולוויתן מעושנים והוא מוגש בכמה מסעדות בעיר. באופן אישי לא הצלחנו להביא את עצמנו לאכול לוויתן מעושן אבל אולי בפעם הבאה.

בתחום המשקאות אנחנו התאהבנו ב-Edel. זהו סיידר נורבגי מבעבע ואנחנו חושבים שאפילו גמרנו את המלאי במקום. אחרת איך תסבירו את העובדה שהוא כבר לא מופיע בתפריט שלהם?

הזוהר הצפוני - שפיצברגן

הזוהר הצפוני – שפיצברגן

זהו, אני טס. מה לארוז?

ארזו את כל בגדי החורף שלכם כי בסבלברד קר ומושלג כל השנה. אנחנו מייעצים לקחת מעיל טוב, הרבה בגדים טרמיים, גרבי צמר עבים, נעליים מפרווה ומכנסיים אטומים למים. כפפות הן בגדר חובה וכן כובע טוב.

גם אם תהיו לבושים טוב, עדיין יש סיכוי שהרוח תחדור דרך איזה חריץ בלתי נראה, אבל בשורה התחתונה – אל תוותרו על החוויה הזו בעד שום הון שבעולם. חיים פעם אחת, לא?

הפוסט מחוץ למסלול: סבאלברד הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
טיול בנורבגיה בעקבות הסרט "לשבור את הקרח" http://norway.co.il/%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%91%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%92%d7%99%d7%94-%d7%91%d7%a2%d7%a7%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%a1%d7%a8%d7%98-%d7%9c%d7%a9%d7%91%d7%95%d7%a8-%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%a7%d7%a8/ Sun, 26 Nov 2017 20:25:12 +0000 http://norway.co.il/?p=4527 הטיול שישבור לכם את הקור הנורבגי אם אתם מתכננים טיול בנורבגיה ואתם חיים במאה העשרים ואחת הרי שבטוח כבר צפיתם בסרט "לשבור את הקרח". מסלולי הטיול המתוארים במאמר הזה יקח אתכם דרך הנופים שהיוו השראה לסרט "לשבור את הקרח" וזו תהיה ההזדמנות שלכם להרגיש את הטבע המרהיב מקרוב, לטעום מטעמים מקומיים טריים, לנשום אויר בריא ולאחסן את לבכם […]

הפוסט טיול בנורבגיה בעקבות הסרט "לשבור את הקרח" הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
הטיול שישבור לכם את הקור הנורבגי
חוף מוגן בארנדאל, טיול בנורבגיה

חוף מוגן בארנדאל, טיול בנורבגיה

אם אתם מתכננים טיול בנורבגיה ואתם חיים במאה העשרים ואחת הרי שבטוח כבר צפיתם בסרט "לשבור את הקרח". מסלולי הטיול המתוארים במאמר הזה יקח אתכם דרך הנופים שהיוו השראה לסרט "לשבור את הקרח" וזו תהיה ההזדמנות שלכם להרגיש את הטבע המרהיב מקרוב, לטעום מטעמים מקומיים טריים, לנשום אויר בריא ולאחסן את לבכם בזיכרונות חדשים.

"כאשר תרגישו שאתם לא יכולים להתמודד עם עיקול נוסף בדרך תופתעו תכף לגלות אגם, מפל או עמק יפה שיסיטו את תשומת לבכם" אמר ג'ון מולהולנד עורך העיתון הבריטי האובזרבר לאחר שגילה את הפיתולים של רשת הכבישים הנורבגית. למשל, כביש Stalheimskleiva במערב נורבגיה שנבנה ב-1850 ונחשב עד היום לכביש הלאומי התלול במדינה. אמנם הכביש מזכיר יותר רכבת הרים אבל ללא ספק זוהי יצירת מופת הנדסית ותכנונית.

רוצים עוד דוגמא? בבקשה: במסלול מווס ל-Gudvangen שבנרייפיורד יש 13 פיתולים הרריים וגם את מפלי Sivlefossen שנופלים מגובה 240 מטרים.

ממשיכים לנסוע

כאמור, הלב של האיזור הזה הוא עמק נרייפיורד ואם הוא נראה לכם מוכר – אתם לא טועים. זהו המקום שבו נמצאת ממלכת ארנדאל בסרט "לשבור את הקרח".

נרייפיורד

נרייפיורד

עד לפני כמה עשורים הכבישים הללו כלל לא היו קיימים וההרים הגבוהים (חלקם מתנשאים לגובה של 2000 מטר ויותר מעל פני הים) גלשו לעמקים ולפיורדים באין מפריע. מלבד כמה אנשים שגרו כאן בחוות ובקוטג'ים בודדים לא היה כאן איש.

למשל, נרייפיורד הקסום שהוא חלק מהפיורד הענק סוגנה, הוא לא רק אתר מורשת עולמי של אונס"קו אלא מייצג את הפיורדים בנורבגיה כולה. למזלכם על הסירות בקו השייט שבפיורד יש מוטות סלפי במטרה אחת – לצלם נסיכה או איש שלג שאולי יזדמנו לפריים.

מלבדם תוכלו למצוא כאן רק חקלאים מקומיים ששומרים על טכניקות גידול עתיקות ועל מנהגים מסורתיים. ואגב, הם גם מדברים בדיאלקט מקומי שאפילו הנורבגים מתקשים לפענח ולהבין.

הטיול הפופולרי שהפך לקלאסיקה

הטיול "נורבגיה על קצה המזלג" הוא מסע גמיש שניתן להתאים את אורכו: החל מיום אחד וכלה בטיול ארוך שמשלב אוטובוס, מעבורות ורכבת. טיול זה מראה את הטוב ביותר של נורבגיה ומתמקד בשחקן המרכזי במדינה – הטבע המרהיב והפראי.

אם רמת המחירים הגבוהה בנורבגיה מפחידה אתכם אתם יכולים להיות אופטימיים מסיבה אחת – השקל היום (סוף 2017) חזק ולכן זהו הזמן הטוב ביותר לטייל בנורבגיה.

טיול שמתחיל בברגן או באוסלו ומשלב גם נסיעה ברכבת מבטיח חוויה ייחודית – נסיעה לאורך 496 ק"מ, טיפוס לגובה של 1237 מטר מעל פני הים וחציית ההרים שמפרידים בין שתי הערים הגדולות במדינה.

אבל זה לא רק רכבת והרים נישאים. טיול בנורבגיה משלב שלג שעוטף את הפיורדים, מישורי הרים, נופים פתוחים, עמקים צרים ואינסוף של טבע פראי.

כפר קטן שהוא מרכז גדול של חווית הפיורדים הנורבגית

כדי להגיע מקו הרכבת ברגן-אוסלו לפיורדים עליכם להתחבר במירדאל (Myrdal) לקו הרכבת הקצר של פלאם. מסילת הרכבת נמשכת לאורך 20 ק"מ בלבד בין מעברי הרים תלולים. זהו אחד ממסלולי הרכבת היפים בעולם.

מבט ממסילת הברזל של פלום אל הכפר

מבט ממסילת הברזל של פלום אל הכפר

הכפר נמצא בחלקת אדומה שטוחה בגובה פני הים בין ההרים בקצה הפנימי של פיורד ארלנדס, ולמרות שמתגוררים בו 350 אנשים בלבד הוא נחשב למרכז של חווית הפיורדים הנורבגית.

הכפר שוקק חיים במיוחד בקיץ הודות למזג האוויר הטוב ולאפשרות ליהנות משפע פעילויות. עם זאת, ההגעה למקום אפשרית ומומלצת בכל עונות השנה. למשל, בסתיו הצבעים הירוקים מפנים את מקומם לצבעי שלכת ולצהוב, בחורף זו הזדמנות ליהנות מנופים מושלגים ובאביב המפלים מחדשים את הזרימה והפריחה בעיצומה.

ספארי פיורדים, טיולים רגליים, רכיבה על אופניים, שיט בקיאקים, דייג, סקי, טיפוס הרים, ביקור במוזיאונים, הנאה מאוכל מקומי, מתרבות ומספורט אתגרי – הפיורדים בנורבגיה מספקים מגוון של פעילויות לאורך כל השנה וכן אפשרויות לינה מגוונות. כל אחד מאיתנו אוהב משהו אחר, לכן אתם מוזמנים להתאים באופן אישי את הטיול שלכם בפיורדים.

בדיוק בזמן לאוכל

ממירדאל שבמרומי ההרים יש בדיוק שעתיים נסיעה עד ברגן שבחוף המערבי. העיר הוכרזה לאחרונה ע"י אונסק"ו כעיר גסטרונומית למרות שהיא יצואנית של מאכלי ים כבר למעלה מ-800 שנה. וברגן לא לבד כי לכבוד הזה זכו עד כה 18 ערים נוספות ברחבי העולם.

למעשה, הרבה שפים צעירים עם ניסיון גדול במסעדות מישלן ברחבי העולם חוזרים לברגן במטרה אחת – לחקור מחדש את חומרי הגלם המקומיים. יחד עם המבנים הייחודים של העיר, שוק הדגם, המדרגות המרוצפות ו-Fløibanen, הרכבל בן 850 המטרים שמטפס למרומי אחד משבעת הפארקים העירוניים שבאיזור, יש בברגן גם חיי לילה תוססים וסצינה תרבותית מפותחת.

להיכנע לטבע

"כשחזרנו ל-Stalheimskleiva הלילה כבר ירד והשתרר שקט. בשילוב השמים עטורי הכוכבים לא נותר לי אלא לשקוע בהרהורים, להיכנע לטבע ולהבין שכל היופי הזה היה לפנינו ויהיה אחרינו עוד אלפי שנים". כך כתב ג'ון מולהולנד במגזין האובזרבר והוסיף:

"יהיה נחמד להוריש את הנופים המדהימים האלו לדורות הבאים כמו שהם. פיורדים כמו בנורבגיה ונופים כמו בברגן מאויימים היום ע"י שנויי האקלים. לכן טיול בנופים אלו הוא טיול של פעם בחיים מסיבה אחת – הוא ללא ספק ישנה את נקודת מבטכם על העולם".

הנופים המרהיבים של הפיורדים בנורבגיה

פיורד גרונגר

פיורד עמוק וכחול שהוכר ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמית. הפיורד מוקף בהרים נישאים עם פסגות מושלגות, מפלים פראיים וצמחיה ירוקה מלוא העין. מקומות לינה באיזור תמצאו פה.

אזור סטוונגר

נופים עוצרי נשימה מוקפים בפיורדים, הרים וחופים לבנים ארוכים וכן מוזיאונים ייחודים ואירועים תרבותיים. מקומות לינה מומלצים באיזור תמצאו פה.

פלאם

בכל שנה מאות אלפי אנשים מגיעים לפלאם כדי ליהנות מנסיעה ברכבת המקומית, לרכב על אופניים ולטייל ברגל בין הנופים הדרמטיים שמקיפים את הכפר הקטן. מקומות לינה באיזור תמצאו כאן.

אלסונד והאזור

באזור זה ניתן לטייל ברגל, לעשות סקי, לחקור את הפיורדים, להתרשם מהאדריכלות הייחודית לאלסונד בסגנון ארט נובו ובעיקר לנוח וליהנות מהנוף. מלונות ומקומות לינה מומלצים תמצאו פה.

אזור סוגנהפיורד

זהו הפיורד הארוך והעמוק ביותר בנורבגיה וחלקו הוכרז כאתר מורשת עולמי ע"י אונס"קו. אזור ההרים מסביב לפיורד נחשב לאזור הפופולרי בנורבגיה לטיולים רגליים. מקומות לינה מומלצים יש פה.

אזור פיורד הרדנגר

באזור תוכלו ליהנות מהמיטב של נופי נורבגיה ומעצי פרי שופעים וטעימים במיוחד. ביקור במקום הוא הדרך היחידה להבין למה אמנים מצאו השראה בנופים, במפלים ובעצי הפרי השופעים. בלינק הזה תמצאו איפה לישון בסביבת הרדנגר.

רצועת חוף הפיורדים

זהו המקום המערבי ביותר בנורבגיה והמקום להתרשם מחיים  אותנטיים לצד החוף. מלונות באיזור יש בלינק המצורף.

הפוסט טיול בנורבגיה בעקבות הסרט "לשבור את הקרח" הופיע ראשון בנורבגיה

]]>