נורבגיה http://norway.co.il תוצרת הטבע Tue, 19 Sep 2017 21:17:11 +0000 he-IL hourly 1 פארק החורף של אוסלו – Oslo Vinterpark http://norway.co.il/%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%94%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%a3-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%95%d7%a1%d7%9c%d7%95-oslo-vinterpark-2/ Tue, 19 Sep 2017 21:10:59 +0000 http://norway.co.il/?p=4324 פארק החורף של אוסלו הוא פארק הסקי הגדול ביותר באזור אוסלו והוא כולל 5 מתחמי פעילות בדרגות קושי שונות. המקום מתנשא לגובה 531 מטר מעל פני הים וכולל 18 מדרונות בשיפוע של 381 מטר, 11 מעליות (מהן 2 הם קרוניות ל-4 אנשים ואחת יכולה להכיל 6 אנשים), פארק סנובורד ואת מסלול ה-Superpipe היחיד בנורבגיה שפתוח לקהל. הפארק […]

הפוסט פארק החורף של אוסלו – Oslo Vinterpark הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
פארק החורף של אוסלו הוא פארק הסקי הגדול ביותר באזור אוסלו והוא כולל 5 מתחמי פעילות בדרגות קושי שונות. המקום מתנשא לגובה 531 מטר מעל פני הים וכולל 18 מדרונות בשיפוע של 381 מטר, 11 מעליות (מהן 2 הם קרוניות ל-4 אנשים ואחת יכולה להכיל 6 אנשים), פארק סנובורד ואת מסלול ה-Superpipe היחיד בנורבגיה שפתוח לקהל.

פארק החורף של אוסלו - Oslo Vinterpark

פארק החורף של אוסלו – Oslo Vinterpark

הפארק אמנם נפתח בהתאם למצב השלג אבל לרוב העונה נמשכת מדצמבר ועד אפריל. המקום פתוח גם בשעות הערב 5 ימים בשבוע וכל המסלולים בו מוארים. בנוסף, במקום יש בית ספר לסקי, אפשרות לשכירת ולתיקון ציוד לכל סוגי הסקי וכן בית קפה.

בית ספר לסקי

בית הספר במקום פועל כבר יותר מ-80 שנה ונחשב לבית הספר לסקי הותיק בעולם. כל ההדרכות במקום נערכות ע"י מדריכים מוסמכים וניתן לבחור בין מגוון אפשרויות: לימוד סקי אלפיני, סנובורד ועוד וכן ללמוד באופן פרטי או קבוצתי. בכל מקרה יש להזמין מקום מראש.

השכרת או רכישת ציוד סקי

במקום ניתן לשכור ציוד וביגוד לכל סוגי הסקי כולל סנובורד, סקי אלפיני, סקי בסגנון קרוס-קאנטרי ועוד. לילדים עד גיל 6 תינתן בחינם קסדה בכל השכרת ציוד סקי מלא. כמו כן, המקום נותן הנחות לסטודנטים (בימי שישי בלבד), למחזיקי אוסלו פס (15%) והנחות נוספות לבתי ספר ולקבוצות שמונות יותר מ-20 איש. עם זאת, השכרת ציוד לקבוצות מצריכה הזמנה מראש. רכישת ציוד סקי אונליין תוכלו לעשות כאן.

פארק סנובורד

הפארק כולל 30 מסילות, מקפצות ואלמנטים אחרים ושם את הבטיחות בעדיפות עליונה. כל המשתמשים במקום נדרשים לקרוא ולהבין את הוראות הבטיחות והפרת ההוראות עלולה לגרור הוצאה מהפארק. המתקנים נחלקים לשלוש דרגות קושי.

 • צבע כחול – אלמנטים קלים כולל מקפצות ומעקות שמיועדים לחסרי ניסיון או לבעלי ניסיון מועט.
 • צבע אדום – אלמנטים בדרגת קושי בינונית שמיועדים לגולשים מנוסים כולל מקפצות גדולות ומסילות.
 • צבע שחור – אלמנטים מאתגרים כולל מסילות ארוכות ומקפצות ששימשו את המתחרים באליפות העולם בסנובורד ב-2012.

בנוסף יש בפארק שני מתקני Halfpipes.

 • מתקן רגיל בגובה של 4.2 מטר, באורך של 100 מטר ובשיפוע של 15 מעלות
 • מתקן שמתנשא לגובה של 7.2 מטר, אורכו 160 מטר והשיפוע שלו 17.5 מעלות.

מחירי כניסה ופעילות בשטח פארק החורף של אוסלו

במקום ניתן לרכוש כרטיס אישי ליום שלם (מ-10:00-17:00 או עד 22:00 במידה והמסלולים פתוחים בערב), ליומיים, לשלושה ולעונה שלמה. המחירים משתנים לילדים (עד גיל 16), מבוגרים וקשישים (מעל גיל 65) כאשר ילדים וקשישים משלמים מחיר זהה.

עם זאת, קשישים מעל גיל 80 נכנסים בחינם וגם ילדים בגיל 0-6 זוכים להטבה: נסיעה חינם במעלית במידה ונרכש כרטיס במחיר מלא למבוגר מלווה שהוא בן משפחה. כמו כן, ניתן לרכוש כרטיס משפחתי עונתי אך שימו לב : זה אפשרי רק למקסימום 2 מבוגרים ו-3 ילדים שמתגוררים באותה כתובת.

שעות הפתיחה של הפארק

 • ימים שני עד שישי: מ-10:00-22:00
 • ימי שבת וראשון: מ-10:00-17:00

הגעה למקום


לפארק יש שתי נקודות כניסה (Tryvann או Wyller/Sørkedalen) שהופכות אותו לנגיש גם לבאים בתחבורה ציבורית.

תחנת Frognerseteren

תחנת Frognerseteren

 • נקודת הכניסה ב-Tryvann נגישה באמצעות קו מספר 1 של הרכבת התחתית. יש לנסוע עד תחנת Frognerseteren ומשם יש שירות הסעות לפארק.
 • נקודת הכניסה Wyller/Sørkedalen נגישה באמצעות קו מספר 2 של הרכבת התחתית. יש לנסוע עד תחנת Røa ומשם בקו 41 של האוטובוס עד הכניסה לפארק. נקודת הכניסה הזו מגיעה למדרונות המאתגרים יותר (רמת קושי בינונית וגבוהה והמסלולים האדומים והשחורים), אך ניתן להגיע ממנה למסלולים הקלים יותר (כחולים וירוקים) באמצעות מעלית.
 • מלונות מומלצים באוסלו יש פה.

הפוסט פארק החורף של אוסלו – Oslo Vinterpark הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
המפלים של פיורד גרונגר http://norway.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%9c-%d7%a4%d7%99%d7%95%d7%a8%d7%93-%d7%92%d7%a8%d7%95%d7%a0%d7%92%d7%a8/ Tue, 19 Sep 2017 19:09:24 +0000 http://norway.co.il/?p=4316 מערב נורבגיה וחבל הפיורדים נחשבים לאתרי חובה למי שמתכנן טיול בנורבגיה. בתוך האיזור הזה אל תחמיצו את הדובדבן שבקצפת – פיורד גרונגר שנחשב ליפה ולדרמטי מבין כל הפיורדים בנורבגיה. פיורד זה כולל מספר מפלים וזה המקום להכיר את החשובים בהם. את המפלים סידרנו לנוחיותכם לפי סדר הופעתם בשייט מפיורד גרונגר ל-Hellesylt. מפל Gjerdefossen מפל זה מתנשא […]

הפוסט המפלים של פיורד גרונגר הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
מערב נורבגיה וחבל הפיורדים נחשבים לאתרי חובה למי שמתכנן טיול בנורבגיה. בתוך האיזור הזה אל תחמיצו את הדובדבן שבקצפת – פיורד גרונגר שנחשב ליפה ולדרמטי מבין כל הפיורדים בנורבגיה. פיורד זה כולל מספר מפלים וזה המקום להכיר את החשובים בהם. את המפלים סידרנו לנוחיותכם לפי סדר הופעתם בשייט מפיורד גרונגר ל-Hellesylt.

מפל Gjerdefossen

מפל זה מתנשא לגובה 400 מטר למרות שרוב יופיו מוסתר מהעין. המפל מוזן ממי הפשרת שלגים ולכן ייתכן מאוד שבקיץ זרימתו תהיה דלילה אם בכלל. זו הסיבה שרבים כלל לא מחשיבים את המפל הזה ברשימת מפלי הפיורד וחבל.

מפל Bringefossen

מפל Bringefossen - המפלים של פיורד גרונגר

מפל Bringefossen

מפל זה שנקרא גם Gomsdalsfossen מתנשא לגובה 575 מטר ונחשב לעוצמתי ולרחב שבמפלי הפיורד. המפל מוזן ממי הפשרת השלגים של נהר Bringeelva שמנקז שלגים משלושה הרים, הר Eidshornet בגובה 1629 מטר מעל פני הים, הר Storrvassniba בגובה 1393 מטר והר Geitfjellet – גובה של 1615 מטרים.

מפל שבע האחיות

מפל שהע האחיות מתפצל ל-7 מפלי משנה כשהגבוה בהם מתנשא לגובה 250 מטר. מפל זה נחשב לאחד מקומות הנוף והצילום הטובים בנורבגיה ושמו מבוסס על אגדה עתיקה לפיה 7 אחיות רקדו על צלע הפיורד שמולן ועל צלע ההר שבגדה ממול צפה בהן המחזר שלהן. לא פלא איפה שהמפל שממול נקרא המחזר או בנורבגית Friaren.

מפל המחזר (Friaren)

מפל המחזר (Friaren)

מפל המחזר (Friaren)

לפי האגדה, המחזר הציע נישואין לכל אחת מהאחיות אך כולן השיבו לו בשלילה. בצר לו הוא חזר לביתו והתמכר לטיפה המרה. זו הסיבה שלמפל "המחזר" יש צורה של בקבוק, כלומר זרם אחד שמתפצל לשניים. מפל זה מתנשא לגובה 440 מטר ונחשב לדומיננטי מבין מפלי הפיורד.

מפל הינומת הכלה

מפל זה נקרא כך כי השתקפות מימיו בקרני השמש גורמת להם להיראות כמו הינומה. אמנם זרימת המים במפל פחותה מאשר בשניים האחרים אך הוא לא טומן את ידו בצלחת – הוא מתנשא לגובה 300 מטרים. הוא למעשה יותר גבוה מהמפל הגבוה ביותר מבין מפלי "שבע האחיות".

מפל Ljøsurfossen

מפל זה מתנשא לגובה 240 מטר והוא נמצא ממול למפל "הינומת הכלה". המפל מוזן במי הפשרת השלגים של הנהר Ljosura ולצערנו לא קשורה לשמו שום אגדה. המפל יפיפה והנאתכם תהיה שלמה גם בלי קשר לאגדה כזו או אחרת.

מפל Storfossen

מפל זה הוא הגבוה במפלי הפיורד (כ-600 מטר) והוא מוזן ממי הפשרת השלגים בהר Kvitegga שמתנשא לגובה של 1489 מטר מעל פני הים. למרות העובדה שלעיתים המפל יבש בקיץ אל תוותרו עליו מסיבה אחת – כשהוא זורם זהו אקורד סיום מוצלח לשיט בפיורד.

כמובן שבפיורד זה יש עוד מפלים רבים אבל לצערנו הם טרם זכו לשמות. בכל מקרה חווית השיט בפיורד היא אטרקציה שאסור לכם לוותר עליה בטיולכם בנורבגיה. ותאמינו לנו – אם אונסק"ו הגדיר את המקום כאתר מורשת עולמית כנראה יש לו סיבה טובה לכך

הפוסט המפלים של פיורד גרונגר הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
פארק הקיץ של אוסלו – Oslo Sommerpark http://norway.co.il/%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%94%d7%a7%d7%99%d7%a5-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%95%d7%a1%d7%9c%d7%95-oslo-sommerpark-2/ Fri, 15 Sep 2017 05:32:00 +0000 http://norway.co.il/?p=4306 פארק הקיץ של אוסלו נחשב לאחד מפארקי הטיפוס הגדולים בסקנדינביה בכלל ובנורבגיה בפרט. בפארק יש 9 שבילים ברמות קושי שונות. יש בו 150 מתקני טיפוס וביניהם אומגה באורך של 900 מטר. גובהם של המתקנים בפארק נע מחצי מטר ועד 20 מטר כך שהוא מתאים לכולם: ילדים מגיל 3-12, משפחות ומבוגרים. הפארק מתאים גם לימים גשומים ומומלץ […]

הפוסט פארק הקיץ של אוסלו – Oslo Sommerpark הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
פארק הקיץ של אוסלו נחשב לאחד מפארקי הטיפוס הגדולים בסקנדינביה בכלל ובנורבגיה בפרט. בפארק יש 9 שבילים ברמות קושי שונות. יש בו 150 מתקני טיפוס וביניהם אומגה באורך של 900 מטר. גובהם של המתקנים בפארק נע מחצי מטר ועד 20 מטר כך שהוא מתאים לכולם: ילדים מגיל 3-12, משפחות ומבוגרים. הפארק מתאים גם לימים גשומים ומומלץ להצטייד בהתאם, עם זאת חלק מהמתקנים נסגרים בעת סופות ברקים או רוחות חזקות ללא החזר כספי.

פארק הקיץ של אוסלו - Oslo Sommerpark

פארק הקיץ של אוסלו – Oslo Sommerpark

בטיחות מעל הכל

במחיר של כרטיס הכניסה לפארק נכלל כל הציוד הנדרש (רתמת טיפוס וקסדה) וכן הדרכה. מחזיקי כרטיס אוסלו פס נהנים מכרטיס כניסה במחיר מוזל לפארק, אך אין הדבר בא על חשבון הציוד או ההדרכה. במקום ניתן לרכוש כפפות וכל הילדים מתחת לגיל 12 חייבים בהשגחת מבוגר. מבוגר לכל 2-3 ילדים.

מלונות מומלצים ברחבי אוסלו

שומרים על הסביבה

המקום זכה באות Eco-Lighthouse אודות למאמציו בתחום השמירה על איכות הסביבה, למשל במהלך הקמתו לא נהרסו או נפגמו העצים ולא נעשה שימוש בברגים.  למעשה, בפארק שומרים על הסביבה בשלבי התכנון, ההכנה, הבנייה והשימוש. הפארק תוכנן ונבנה כדי לאפשר לעצים גידול טבעי מבחינת גובה וצורה והשבילים והנתיבים בפארק מוקמו באופן שאינו מפריע לסביבה. צוות הפארק מפקח על בריאות העצים במסלולי הטיפוס באמצעות הטכנולוגיות החדשניות ביותר.

במסגרת השמירה על הסביבה ניתן לשכור ולתקן בפארק אופני הרים. מחיר ההשכרה כולל קסדות וניתן להצטרף לטיול אופניים קבוצתי שיוצא מהפארק לעיר אוסלו. שימו לב- גם כאן ילדים עד גיל 12 חייבים בהשגחת מבוגר.

נגישות לנכים

חלק מהמתקנים בפארק מותאמים לנכים ולחלקם נדרשת התאמה מיוחדת. לכן מומלץ לנכים להזמין מראש מקום בפארק.

כניסת בעלי חיים

מותר להכניס לפארק בעלי חיים, אך יש להקפיד על שני דברים. בעל החיים חייב להיות קשור ברצועה בכל זמן שהותכם בפארק ויש לאסוף את צרכיו.

מתקני הפארק

מתקני הפארק

עשר הדיברות לבטיחות בפארק

 • וודאו שאתם מבינים את הסברי הבטיחות ואם לא – שאלו מדריך.
 • ילדים מתחת לגיל 18 חייבים אישור בכתב מההורים או מהאפוטרופוס לפני פעילותם בפארק.
 • רתמת הטיפוס חייבת להיות הדוקה ולהקיף את הגוף באופן הבא: לולאה אחת סביב המותניים ולולאה אחת סביב כל ירך. אם אתם לא מרגישים שהציוד הותאם לכם כהלכה או שאתם לא בטוחים לגבי דבר מה – שאלו מדריך.
 • קראו את ההנחיות לפני ביצוע של כל פעילות וודאו שאתם מתאימים לה, הן מבחינת גובכם והן מבחינת גילכם.
 • כל מתקן לרוב יכול להיות בשימוש ע"י אדם אחד בלבד, לכן אתם נדרשים לחכות שהמתקן יתפנה לפני שתוכלו לבצע בו פעילות
 • כל פלטפורמה מתאימה ל-3 אנשים בלבד ולכן המתינו בסבלנות שהיא תתפנה.
 • לא לתפוס את חבלי האומגה בזמן הגלישה.
 • אם משהו חסר או פגום במתקן – הודיעו על כך למדריך.
 • המשקל המירבי לאדם במתקן הוא 130 ק"ג.
 • הגישה לפארק אסורה לסובלים מבעיות גב וצוואר, לאנשים תחת השפעת סמים ואלכוהול, לנשים בהריון ולסובלים מבעיות לב וריאות

שימו לב – כל מבקר בפארק נדרש לחתום על הסכמתו לתנאים אלו, הן כאשר הוא מגיע למקום פיזית והן כאשר הוא מזמין כרטיסים באמצעות האינטרנט. השתתפות של ילדים עד גיל 18 כאמור מצריכה חתימת הורה או אפוטרופוס. כמו כן, כל המבקרים במקום נדרשים לעבור הדרכה לפחות פעם בשנה. הפרה של כללים אלו יכולה להביא להוצאתכם מהפארק ללא החזר כספי.

אוכל בפארק

בפארק יש אזורים לפיקניק ופינות ברביקיו וכן שלושה מקומות לאכילה.

קפה Tårnstua

במקום מוגשות מנות תוצרת בית שמבוססות על ירקות אורגניים כמו סלטים, מרקים, פסטה, מאפים ומגוון של פיצות. המקום פתוח בסופי שבוע בלבד בשעות 10:00-18:00 וניתן להזמין שולחן או חדר פרטי מראש.

Vaffelboden

המקום מגיש ופלים, כריכים, משקאות חמים, כיבוד קל וחטיפים. המקום פתוח כל הקיץ בשעות הפתיחה של הפארק.

קיוסק

בקיוסק ניתן לרכוש משקאות וגלידה.

שעות הפתיחה

 • 8-17.9 – בימים שני-שישי מ-12:00-20:00 ובימים ראשון ושבת מ-10:00-18:00.
 • 9-1.10 – בימי שני מ-12:00-19:00, בימים שלישי-שישי מ-12:00-20:00 ובימי שבת וראשון מ-10:00-20:00.
 • 10-8.10 – כל השבוע מ-10:00-18:00.
 • 10-15.10 – בימים שני-שישי מ-12:00-19:00 ובימי שבת וראשון מ-10:00-18:00

איך מגיעים אל פארק הקיץ של אוסלו?

הפוסט פארק הקיץ של אוסלו – Oslo Sommerpark הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
מוזיאון פארק אקברג – Ekebergparken Museum http://norway.co.il/%d7%9e%d7%95%d7%96%d7%99%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%90%d7%a7%d7%91%d7%a8%d7%92-ekebergparken-museum/ Tue, 12 Sep 2017 19:28:51 +0000 http://norway.co.il/?p=4296 מוזיאון אקברג נמצא בפארק אקברג שבאוסלו והוא נקרא Lund's House. המוזיאון נמצא בוילה בסגנון שויצרי מ-1891 ומוקדש להיסטוריה של הטבע באזור. (נא לא להתבלבל עם מוזיאון ההיסטוריה של הטבע שמוקדש להיסטוריה של הטבע בנורבגיה). המוזיאון משתרע על שתי קומות. בקומה הראשונה מוצגת ההיסטוריה של האזור. בקומה השנייה מוצג הטבע של האזור. המוזיאון כולל חנות שמתמקדת […]

הפוסט מוזיאון פארק אקברג – Ekebergparken Museum הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
פריט במוזיאון פארק אקברג - ציור של הנוף מפארק אקברג - 19 ביולי 1814

פריט במוזיאון פארק אקברג – ציור של הנוף מפארק אקברג – 19 ביולי 1814

מוזיאון אקברג נמצא בפארק אקברג שבאוסלו והוא נקרא Lund's House. המוזיאון נמצא בוילה בסגנון שויצרי מ-1891 ומוקדש להיסטוריה של הטבע באזור. (נא לא להתבלבל עם מוזיאון ההיסטוריה של הטבע שמוקדש להיסטוריה של הטבע בנורבגיה). המוזיאון משתרע על שתי קומות.

 • בקומה הראשונה מוצגת ההיסטוריה של האזור.
 • בקומה השנייה מוצג הטבע של האזור.

המוזיאון כולל חנות שמתמקדת באמנות ובעיצוב, למשל ספרים על אמנות, טבע, עיצוב סקנדינבי והיסטוריה, מפות ומזכרות והיא פתוחה בסופי שבוע (ימי שבת וראשון) בשעות 11:00-16:00. כמו כן ניתן לרכוש בחנות כרטיסים לפעילויות השונות ב-Hakkespettene.

מלונות מעולים ליד הפארק

במוזיאון יש מסעדה עם מקומות ישיבה בפנים ובחוץ שמוכרת משקאות, גלידות ומאפים ושפתוחה בחורף בסופי שבוע בלבד (ימי שבת וראשון בשעות 11:00-16:00). מהמסעדה נשקף נוף אל Bjørvika ואל פיורד אוסלו.

המוזיאון מארגן סיורים מודרכים והוא פתוח כל יום מ-11:00-16:00 (בימים ראשון ושבת עד 17:00). הכניסה למוזיאון כרוכה בתשלום, אך למחזיקי אוסלו פס היא חינם.

הגעה אל מוזיאון פארק אקברג ומידע חשוב נוסף

 

הפוסט מוזיאון פארק אקברג – Ekebergparken Museum הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
פארק אקברג – Ekebergparken http://norway.co.il/%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%90%d7%a7%d7%91%d7%a8%d7%92-ekebergparken/ Tue, 12 Sep 2017 19:10:09 +0000 http://norway.co.il/?p=4286 מתחם פארק אקברג (Ekebergparken) כולל בתוכו פארק מורשת לאומית, פארק פסלים, מסעדות שונות, נקודות תצפית, מתחם לילדים והוא גם מקום משכנו של מוזיאון אקברג אשר מוקדש להיסטוריה של הטבע באזור. רוב המתחם פתוח לקהל הרחב חינם 24/7. פארק מורשת לאומית המקום הוא שילוב של שמורת טבע ושרידים של תרבויות עתיקות. למעשה, במקום יש שרידים ממספר תקופות […]

הפוסט פארק אקברג – Ekebergparken הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
מתחם פארק אקברג (Ekebergparken) כולל בתוכו פארק מורשת לאומית, פארק פסלים, מסעדות שונות, נקודות תצפית, מתחם לילדים והוא גם מקום משכנו של מוזיאון אקברג אשר מוקדש להיסטוריה של הטבע באזור. רוב המתחם פתוח לקהל הרחב חינם 24/7.

תצפית מתוך פארק אקברג

תצפית מתוך פארק אקברג

פארק מורשת לאומית

המקום הוא שילוב של שמורת טבע ושרידים של תרבויות עתיקות. למעשה, במקום יש שרידים ממספר תקופות היסטוריות.

 • התיישבות קדומה של שבטים נוודים מעידן הקרח שהתרחש ב-8400 לפני הספירה.
 • פטרוגליפים שמתוארכים ל-4500 לפני הספירה.
 • קירות אבן ששימשו לגידור אדמות וכסמל פגאני שמתוארכים לשנת 500 לפני הספירה.
 • תילי קבורה מתקופת הברונזה, הברזל והויקינגים, כלומר מ-500 לפני הספירה ועד 570 לספירה.
 • שרידי מבנים מהמאה ה-17 שמוכיחים את השימוש שנעשה במקום כחווה חקלאית החל מ-1582.
 • שרידים של דרך המלך הישנה (Frederikshaldske Kongevei) מהמאה ה-18. דרך זו נחשבת לדרך הישנה ביותר שהובילה לאוסלו ומשם לקופנהגן ולשאר אירופה.

כיום הפארק הוא שמורת טבע מיוערת שבה מתגוררות חיות בר רבות, למשל יותר מ-40 מינים של ציפורים, סנאים, עטלפים, חרקים, שועלים, צבאים ועוד.

מלונות מומלצים ליד הפארק תמצאו כאן

פארק הפסלים אקברג

הפארק כולל מיצגים אמנותיים של אמנים בינלאומיים (למשל רנואר, דאלי, דמיאן הרסט ורודן). הפארק הוקם לראשונה בשנת 1889 כדי לשמש כריאה הירוקה של מזרח אוסלו, אזור שהיה משופע אז במפעלים מזהמים רבים. בשנים 1940-5 הגרמנים פיזרו בשטח הפארק כ-5000 מוקשים, ערכו בו טקסים שונים והקימו בו בית קברות צבאי (שהועבר אחרי המלחמה למקום אחר). הפארק נחנך ב-2013 והיו בו בשיאו 80 פסלים.

פסל בפארק הפסלים אקברג

פסל בפארק הפסלים אקברג

סיורים מודרכים ברחבי Ekebergparken

סיור אקברג 1

ניתן לסייר בפארק בסיור מודרך בתשלום שכולל משקה במוזיאון אקברג וצפייה מודרכת בפסלי הפארק. הסיור נמשך שעה וחצי ומיועד למקסימום 15 איש (קבוצה גדולה יותר תידרש לתוספת תשלום).

סיור אקברג 2

סיור זה מתחיל בארוחה (ערב או צהריים) באחת ממסעדות הפארק (מסעדת אקברג או (Karlsborg Spiseforretning) ובלגימת משקאות במוזיאון אקברג. לאחר מכן הסיור ממשיך לפארק הפסלים וכולל הסברים על מבחר פריטים מהאוסף הקיים. הסיור נמשך שעה ומיועד ל-15 איש מקסימום, אך ניתן לבצעו גם במספר משתתפים גדול יותר בתוספת תשלום.

סיור SKYSPACE

סיור זה מוקדש ליצירת האמנות SKYSPACE שמוצבת בפארק והמאפשרת צפייה שונה על הזריחה או השקיעה. יצירה זו יוצרת חוויה אמנותית באמצעות שילוב בין תאורה טבעית, סביבה משתנה, חוויות חושיות ואשליות אופטיות. הסיור כולל הסברים על היצירה ועל האמן והיא נמשכת כשעתיים. הסיור מתאים לקבוצות של מקסימום 15 איש.

סיור הצעקה

הסיור מוקדש לציור הצעקה ונמשך שעה וחצי. הסיור כולל ארוחת צהריים וקפה במסעדת Karlsborg Spiseforretning, לגימת משקאות במוזיאון אקברג, ביקור בתצפית ששימשה השראה לציור וביקור ביצירת האמנות SKYSPACE.

סיור עסקי 1

סיור שכולל משקאות במוזיאון אקברג, סיור מודרך של 45 דקות בפארק הפסלים ושימוש בחדרי הישיבות במסעדת Karlsborg Spiseforretning. לאורך היום יוגשו למשתתפים משקאות חמים וקרים וכן מאפים.

סיור עסקי 2

סיור שכולל ארוחת צהריים במסעדת אקברג, סיור של 45 דקות בפארק הפסלים וכן משקאות חמים ללא הגבלה. למשתתפי הסיור ניתנת האופציה לבחור את עיתוי ארוחת הצהריים. במהלך יום העסקים או בסיומו.

פעילויות חינוכיות בפארק

ניתן לשלב ביקור בפארק עם חידון בנושא אמנות שמאפשרת ללמוד עוד, הן על הפארק והן על יצירות האמנות בו. ניתן לבחור בין 3 חידונים שונים. חידון שנמשך שעה וכולל ביקור באחת ממסעדות המקום, חידון שנמשך 90 דקות וחידון בנושא מונק שנמשך 90 דקות.

למלונות מומלצים ליד הפארק – לחצו כאן

תצפית מתוך פארק אקברג על פיורד אוסלו

תצפית מתוך פארק אקברג על פיורד אוסלו

אוכל במתחם

מסעדת אקברג

המסעדה הידועה בפארק היא מסעדת אקברג שהוקמה ב-2005. המסעדה בנויה בסגנון האדריכלי הפונקציונלי הקלאסי ונחשבת לאחד המבנים האירופים המייצגים של סגנון זה. מהמסעדה נשקף נוף שנחשב למרהיב ביותר מבין כל המסעדות באוסלו. שעות פתיחה:

 • ימים שני-שישי מ-11:00-00
 • ימי שבת מ-12:00-00
 • ימי ראשון מ-12:00-22:00

קבוצות מעל 15 משתתפים יכולות לסעוד במסעדה מחוץ לשעות הפתיחה בתיאום מראש.

מסעדת KARLSBORG SPISEFORRETNING

המסעדה פתוחה בימים שלישי-שבת בשעות 11:00-17:00 ובימי ראשון מ-12:00. קבוצות מעל 15 משתתפים יכולות לסעוד במקום בתיאום מראש מחוץ לשעות הפתיחה.

מתחם Hakkespettene

זהו מתחם פעילות לילדים שהכניסה אליו בתשלום שמאפשר משחק, חקר ולמידה של נושאים שונים בתחומי הטבע, ההיסטוריה והתרבות. במקום נערכות סדנאות אמנות (חלקן ללא תשלום) וניתן לערוך בו מסיבות ימי הולדת. כמו כן ניתן לקיים במקום סדנאות אמנות פרטיות ולהצטרף ל-2 סיורים: סיור שנמשך שעתיים וסיור שנמשך 3 שעות. שני הסיורים מתאימים לקבוצות של מקסימום 20 איש וניתן לבחור מבין 5 נושאים: דמויות וצורות באמנות, תקופת האבן, פיות, ארכיטקטורה וטבע.

נקודות תצפית

ברחבי פארק אקברג יש מספר נקודות תצפית נופיות.

מדרגות אקברג

זו נחשבת לאחת מנקודות התצפית היפות בפארק כי ממנה ניתן לראות את פיורד אוסלו, את האיים Langøyene, Hovedøya ו- Gressholmen ואפילו את Nesodden Fornebulandet ו-Kolsåstoppen.

מבט אל שטח הפארק

מבט אל שטח הפארק

תצפית מונק

התצפית משקיפה על המקום ששימש השראה לציור הצעקה של אדוארד מונק. בתצפית זה נערך הומאז' לציור המפורסם ב-2013 בהשתתפות 270 מתושבי אוסלו.

MÖBIUS TRIPPEL

תצפית זו אינה מפורסמת כמו קודמותיה אבל היא לא פחות יפה. התצפית כוללת פסל באותו שם וספסל שממנו ניתן להשקיף על Bunnefjorden.

INNER SPACE VI

יצירת האמנות שנקראת גם מעגל החיים נמצאת צפונית למסעדת אקברג ומשמשת כתצפית נוף מרהיבה, הן על העיר אוסלו והן על הנמל שלה. לא פלא שהמקום נחשב למקום צילום פופולרי בקרב המבקרים בפארק.

להרחבה על מוזיאון אקברג – לחצו כאן

איך מגיעים אל פארק אקברג?

 • בחשמלית: קווים 18 ו-19 עד תחנת Sjømannsskolen
 • באוטובוס: קו 74 או קו 34

פרטים נוספים ומידע חשוב נוסף

הפוסט פארק אקברג – Ekebergparken הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
לילה לבן של תרבות באוסלו – Oslo Kulturnatt – 2017 http://norway.co.il/%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%94-%d7%9c%d7%91%d7%9f-%d7%a9%d7%9c-%d7%aa%d7%a8%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%90%d7%95%d7%a1%d7%9c%d7%95-oslo-kulturnatt-2017/ Sun, 10 Sep 2017 19:20:24 +0000 http://norway.co.il/?p=4278 ליל התרבות באוסלו מצטרף לשורה עולמית של לילות לבנים, לילות שבהם מוסדות תרבותיים פותחים את שעריהם בשעות הערב והלילה ללא תשלום. באוסלו נערך ליל התרבות כל שנה בספטמבר במטרה לחשוף את תושבי העיר והתיירים בה לפעילויות תרבותיות המגוונות של אוסלו. בשנת 2017 ליל התרבות ייערך ב-15.9 ויכלול כ-150 אתרים שבהם נערכים מופעים ב-9 תחומים. מוסיקה, […]

הפוסט לילה לבן של תרבות באוסלו – Oslo Kulturnatt – 2017 הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
לילה לבן של תרבות - אוסלו שנת 2017ליל התרבות באוסלו מצטרף לשורה עולמית של לילות לבנים, לילות שבהם מוסדות תרבותיים פותחים את שעריהם בשעות הערב והלילה ללא תשלום. באוסלו נערך ליל התרבות כל שנה בספטמבר במטרה לחשוף את תושבי העיר והתיירים בה לפעילויות תרבותיות המגוונות של אוסלו.

בשנת 2017 ליל התרבות ייערך ב-15.9 ויכלול כ-150 אתרים שבהם נערכים מופעים ב-9 תחומים. מוסיקה, אמנות, היסטוריה, מחול, תאטרון, קולנוע, חילופי תרבות, אדריכלות וספרות כולל כ-200 קונצרטים, הרצאות, תערוכות, סיורים  ועוד. האירוע המוקדם מתחיל בשעה 11:00 והאחרון מסתיים ב-03:00. שימו לב כי בחלק מהאירועים נדרשת הרשמה מראש למרות שהם חינמיים.

למלונות ומקומות לינה מומלצים ברחבי אוסלו – לחצו פהBooking.com


לילה לבן של תרבות - אוסלו 2016

לילה לבן של תרבות – אוסלו 2016

הפעילויות נערכות בכל רחבי העיר כך שבכל מקום תוכלו ליהנות. למשל מסדנא ללימוד קליגרפיה סינית, משיעורי סלסה, יוגה וטנגו, מקונצרט של מוסיקה מתקופת ימי הביניים, מסיור לילי בבניין הפרלמנט ועוד. אנחנו ממליצים להגיע מוקדם לכל הפעילויות כי הן יחידות במינן, למשל סיור לילי במגדלי הפעמונים של בית העירייה שמתקיים רק פעם בשנה בליל התרבות, נסיעה בחשמליות עתיקות ועוד.

מעוניינים בפרטים נוספים?

אתר לילה לבן של תרבות באוסלו

מזכרות מנורבגיה

מוזיאונים שונים

מה לעשות באוסלו?

הפוסט לילה לבן של תרבות באוסלו – Oslo Kulturnatt – 2017 הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
המוזיאון הבין-תרבותי – Interkulturelles Museum http://norway.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%95%d7%96%d7%99%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%aa%d7%a8%d7%91%d7%95%d7%aa%d7%99-interkulturelles-museum/ Fri, 08 Sep 2017 15:19:28 +0000 http://norway.co.il/?p=4268 המוזיאון הבין-תרבותי הוקם באוסלו בשנת 1990 ובשנת 2006 הוא זכה בתואר "מוזיאון השנה" ע"י אגודת המוזיאונים הנורבגית. משנה זו הוא חלק ממוזיאון אוסלו שכולל גם את מוזיאון אוסלו סיטי ואת מוזיאון העבודה. המוזיאון הוקם במטרה לשפר את ההבנה, הכבוד והמגוון התרבותי הקיים בנורבגיה. המוזיאון אוסף, מתעד ומקדם ידע שמתמקד בהיסטוריה של ההגירה לנורבגיה ואת השינויים התרבותיים […]

הפוסט המוזיאון הבין-תרבותי – Interkulturelles Museum הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
המוזיאון הבין-תרבותי הוקם באוסלו בשנת 1990 ובשנת 2006 הוא זכה בתואר "מוזיאון השנה" ע"י אגודת המוזיאונים הנורבגית. משנה זו הוא חלק ממוזיאון אוסלו שכולל גם את מוזיאון אוסלו סיטי ואת מוזיאון העבודה.

המוזיאון הבין-תרבותי אוסלו - Interkulturelles Museum

המוזיאון הבין-תרבותי אוסלו – Interkulturelles Museum

המוזיאון הוקם במטרה לשפר את ההבנה, הכבוד והמגוון התרבותי הקיים בנורבגיה. המוזיאון אוסף, מתעד ומקדם ידע שמתמקד בהיסטוריה של ההגירה לנורבגיה ואת השינויים התרבותיים בחברה הנורבגית. למשל באמצעות תערוכות אמנות שכוללות תמונות, מסמכים ומיצגי וידאו שמציגים מגוון של מסורות תרבותיות.

המוזיאון נמצא בבניין ששימש כתחנת משטרה ברובע Grønland ושכיום נודעת בשמה "תחנת התרבות של Grønland". מיקום המוזיאון ברובע Grønland הוא סמלי: רובע זה נחשב באופן היסטורי לרובע הרב-תרבותי של אוסלו.

במוזיאון יש תערוכות זמניות, אירועים קולינריים, קונצרטים, סדנאות מוזיקליות, סמינרים ועוד וכן תערוכה קבועה בשם "המרחב הקדוש שלנו". תערוכה זו מציגה את 6 הדתות הבולטות בבירה הנורבגית: נצרות, יהדות, איסלם, הינדו, סיקיזם ובודהיזם.

למלונות מומלצים ברחבי אוסלו – הקליקו פה

שיטת הדיאלוג – פתח לעולם חדש

בעשר השנים האחרונות המוזיאון מיישם את שיטת הדיאלוג שפותחה במקום. לפי שיטה זו כל תצוגה שעניינה מיעוט תרבותי נעשית בשיתוף פעולה עם אותה קהילה, כולל כל ההיבטים שקשורים לייצור התערוכה. לאור הצלחת השיטה במוזיאון זה היא מיושמת גם במוזיאונים אחרים בנורבגיה בעשור האחרון.

אירועים במוזיאון הבין-תרבותי

ניתן לקיים אירועים שונים במוזיאון כגון קונצרטים, הרצאות, דיונים, מסיבות ועוד. לרשותכם עומדים שני אולמות.

 • האולם הגדול שמתאים להופעות מחול, תאטרון, קונצרטים וסמינרים ושיכול לארח 120 איש כולל ארוחה. מחיר האולם כולל שימוש בבמה, במערכת סאונד, בשולחן וכסאות ואת שירותיו של טכנאי קול.
 • חדר הישיבות מתאים לסמינרים, פגישות, הרצאות וכו' של 10-30 אנשים. האולם כולל מקרן.

שעות הפתיחה וסיורים

המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בשעות 11:00-16:00 והכניסה אליו חופשית (כמובן, גם למחזיקי אוסלו פס). במוזיאון נערכים סיורים מודרכים שונים. כל הסיורים נמשכים כשעה ולכולם מטרה אחת: יצירת הבנה טובה יותר של הקשר בין תרבות ופיתוח חברתי.

סיורים מודרכים במוזיאון בשפה הנורבגית בימי שבת וראשון ב-12:00 וב-14:00 שנמשכים כשעה.

סיורים ברובע Grønland עם דגש בין תרבותי. סיור 1- Grønland לנצח – הסיור מתמקד בהגירה על גווניה השונים : היסטוריה, עבודה ועסקים וכולל ביקור בדירה של מהגרים ברובע.

סיור ברובע Grønland בנושא הגירה. הסיור מתמקד בהגירה מבחינה היסטורית, דתית, תרבותית ועסקית ועונה על השאלה: למה רובע Grønland שימש ומשמש כמקום מפגש בין תרבותי?

סיור למורים. הסיור מיועד למורים בחטיבה העליונה ומעלה נושאים בתרבות, פילוסופיה, דת ואתיקה ומציג את אתגרי החברה הרב תרבותית מבחינה קהילתית.

סיורים לכיתות בית ספר בהתאמה לתכנית הלימודים שכוללים השתתפות פעילה של התלמידים. הסיורים אינם כרוכים בתשלום כאשר מדובר בבתי ספר מאוסלו. 

פרויקטים מיוחדים

המוזיאון משתתף ברשת המגוון התרבותי (Mangfoldsnettverket) שמטרתה הכללת מיעוטים תרבותיים שונים במוזיאונים נורבגים, למשל ע"י יצירת מקומות מפגש, חילופי חוויות וביצוע פרויקטים משותפים כמו כתיבת ספר בשיתוף 8 מוזיאונים נוספים.

למלונות מומלצים ברחבי אוסלו – הקליקו פה

איך מגיעים אל המוזיאון הבין-תרבותי

אוטובוס – קו 37 עד תחנת Tøyengata.

רכבת תחתית – כל קווי התחתית שמגיעים לתחנת Grønland שהם למעשה כל קווי התחתית באוסלו.

מידע נוסף

כתובת: Tøyenbekken 5 0188 אוסלו.

אתר האינטרנט של המוזיאון

מזכרות ומתנות מנורבגיה

הפוסט המוזיאון הבין-תרבותי – Interkulturelles Museum הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
פוסט שלא מן המניין על הגברים של נורבגיה http://norway.co.il/%d7%a4%d7%95%d7%a1%d7%98-%d7%a9%d7%9c%d7%90-%d7%9e%d7%9f-%d7%94%d7%9e%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9f-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%92%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%9c-%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%92%d7%99%d7%94/ Thu, 07 Sep 2017 19:31:41 +0000 http://norway.co.il/?p=4253 את הפוסט הבא קראו בבקשה עם חיוך. כתבה אותו נועה כפוסט שלא מן המניין לסיכום שהותה בת השבוע בנורבגיה והוא, איך לומר, נקודת המבט שלה על הגברים שבגברים במדינה. אמנם נורבגיה מתהדרת בעבר ויקינגי מאצ'ואיסטי אבל כיום לא נשאר מזה הרבה. האמת היא שהויקינגים שלטו באירופה אבל הם נעלמו מהמפה תרתי משמע החל מהמאה ה-12. […]

הפוסט פוסט שלא מן המניין על הגברים של נורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
את הפוסט הבא קראו בבקשה עם חיוך. כתבה אותו נועה כפוסט שלא מן המניין לסיכום שהותה בת השבוע בנורבגיה והוא, איך לומר, נקודת המבט שלה על הגברים שבגברים במדינה.

אמנם נורבגיה מתהדרת בעבר ויקינגי מאצ'ואיסטי אבל כיום לא נשאר מזה הרבה. האמת היא שהויקינגים שלטו באירופה אבל הם נעלמו מהמפה תרתי משמע החל מהמאה ה-12. והיום לא נשאר מהם הרבה מלבד החוקים הנוקשים האלו שאחד הנורבגים שפגשתי עטה עליו במטרה להיראות קשוח יותר מכולם.

החוקים של הויקינגים

החוקים של הויקינגים

גם הפריטים הארכיאולוגיים שמיוחסים לויקינגים הם רק צל חיוור של תהילת העבר, ממש כמו הספינה הויקינגית המתפוררת הזאת. צילמתי אותה במוזיאון הספינה הויקינגית וגם המוזיאון, כמו הספינה זקוק לשדרוג לדעתי.

מוזיאון הספינה הויקינגית

מוזיאון הספינה הויקינגית

טובי המומחים עסקו בסוגיה "לאן נעלמו הויקינגים" וחלקם שיערו שהויקינגים פשוט הכחידו את עצמם. יש דיווחים שהויקינגים הורידו את המגנים שלהם באמצע הקרבות ולמעשה התאבדו. אבל התנהגות כזאת לא מתאימה ללוחמים עזים כמו הויקינגים והתעלומה נשארה גדולה.

כיום מאמינים שהויקינגים פשוט אכלו יותר מדי פטריות רעילות שגרמו להם להזיות. לפטריה החשודה קוראים אמנית הזבובית ותתפלאו אבל כולכם מכירים אותה – היא לא רק נפוצה בסקנדינביה אלא הופיעה גם בסרטי ילדים כמו עליסה בארץ הפלאות.

אמנית הזבובית - פטרייה רעילה

אמנית הזבובית – פטרייה רעילה

בכל מקרה כיום הגברים של נורבגיה (גם אם הם חושבים שהם סוג של ויקינגים מודרניים) הם די מיותרים ורוב המשפחות במדינה הן חד-הוריות. מכיוון שהמדינה משלמת את כל ההוצאות מהעריסה ועד המוות שיעור הגירושין בעלייה והיום הוא עומד על 40-50%.

עוד גבר נורבגי שעומד בצד

עוד גבר נורבגי שעומד בצד

למעשה הגברים היחידים כיום בנורבגיה הם זכרי כבש המושק (Musk oax) , הכלאה של איל וכבש שנראים כמו בופאלו אבל גם הם לא משהו. הם נכחדו מנורבגיה עוד בתחילת המאה, אך ב-1931 התחיל נסיון לחדש את אוכלוסייתם בנורבגיה. למדינה הובאו כ-10 כבשים וכיום הם התרבו ומספרם מגיע לכ-300.

גם כאן כמו בתקשורת גברית אחרת הזכרים מתקשרים ביניהם במחוות גופניות ובנהמות ובעיקר שותקים. אמנם הלהקה מורכבת מזכר אלפא ומכמה נקבות, אך ברגע שאחת מהנקבות נכנסות להריון היא הופכת להיות הבוס. יש תחום אחד שכבשי המושק שולטים בו – שמורות הטבע.

כמו חיות בר אחרות, בנורבגיה הכבשים קובעות את אופיין של שמורות הטבע במדינה. וזה הולך ככה. ברגע שחיות הבר נכנסות לשבילים מסומנים (שמשמשים לרכיבה על אופניים, טיולים רגליים, סקי וכדומה), אותם השבילים נסגרים לקהל, אופי השמורה משתנה ולעיתים אפילו גבולותיה.

אז מי אמר שאין גברים בנורבגיה?

רוצים לקרוא עוד מרשמיה של נועה בטיולה בנורבגיה? זה המקום להתחיל בו.

הפוסט פוסט שלא מן המניין על הגברים של נורבגיה הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו http://norway.co.il/%d7%9e%d7%95%d7%96%d7%99%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%9b%d7%95%d7%97%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%96%d7%95%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%90%d7%95%d7%a1%d7%9c%d7%95/ Thu, 07 Sep 2017 18:05:05 +0000 http://norway.co.il/?p=4243 מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו הוא חלק ממתחם מבצר אקרשוס שכולל גם את מוזיאון ההתנגדות הנורבגית, המצודה, בית סוהר ומצבות זיכרון. המוזיאון הוקם בשנת 1946 בכיכר המבצר במחסן משנת 1860 והוא למעשה מיזוג של שני מוזיאונים ותיקים. מוזיאון הארטילריה שהוקם ב-1860 ומוזיאון הצבא שהוקם ב-1928. עד שנת 1978 המוזיאון היה פתוח לאנשי הצבא, אבל צו של […]

הפוסט מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
טנק בחצר מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו

טנק בחצר מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו

מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו הוא חלק ממתחם מבצר אקרשוס שכולל גם את מוזיאון ההתנגדות הנורבגית, המצודה, בית סוהר ומצבות זיכרון. המוזיאון הוקם בשנת 1946 בכיכר המבצר במחסן משנת 1860 והוא למעשה מיזוג של שני מוזיאונים ותיקים. מוזיאון הארטילריה שהוקם ב-1860 ומוזיאון הצבא שהוקם ב-1928. עד שנת 1978 המוזיאון היה פתוח לאנשי הצבא, אבל צו של המלך אולף החמישי שינה זאת וכעת הוא פתוח לכולם.

התערוכות הקבועות במוזיאון

במוזיאון יש כ-70,000 פריטים של ציוד צבאי, חפצים, מודלים, טקסטים ותמונות ומטרתו כפולה. להציג את ההיסטוריה הצבאית הנורבגית, מהויקינגים ועד ימינו ולשמש כמוזיאון צבאי ראשי. במוזיאון יש בית קפה, חנות מוזיאון ובו מוצגות כל הזמן 6 תערוכות קבועות.

 • תערוכת ההיסטוריה הצבאית מתקופת הויקינגים ועד 1814.
 • תערוכת ההיסטוריה הצבאית בשנים 1814-1905.
 • תערוכת ההיסטוריה הצבאית בשנים 1905-1940.
 • תערוכת ההיסטוריה הצבאית בשנים 1940-5 תוך התמקדות בקרבות ימיים במהלך מלחמת העולם השניה.
 • תערוכת ההיסטוריה הצבאית משנת 1945 ועד היום.

מלונות מומלצים ליד המוזיאון

תערוכת זמניות ואירועים

כמו כן, המוזיאון מציג מעת לעת תערוכות מיוחדות ופעם בחודש מקדיש מרחב לנושא החודשי. כמו כן, המוזיאון משתתף בפעולות תרבותיות עירוניות שונות, למשל בליל התרבות העירוני ב-15.9. באירוע זה נפתח המוזיאון למבקרים בשעות 17:30-22:30 ונערכים בו מופעים, מועברות הרצאות ועוד…

תערוכת מטוסים וכלי רכב צבאיים

תערוכת מטוסים וכלי רכב צבאיים

סיורים ברחבי מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו

המוזיאון מארגן סיורים לכיתות בית ספר ופותח אותן לקהל הרחב על בסיס מקום פנוי. ניתן לשלב בסיור הפסקה לארוחת צהריים בפינת האוכל של המוזיאון, אך היא צריכה להיות ארוזה מראש. הסיור נמשך כשעה ונערך ללא תשלום בשעות פתיחת המוזיאון, אך יש צורך לתאם זאת מראש. כמו כן, יש לתאם מראש עריכת סיורים לפני שעות הפתיחה הרשמיות ולבחור את נושא הסיור. ניתן לתאם אישית נושאים נוספים לסיורים מלבד 7 הנושאים הקבועים :

 • נורבגיה תחת השלטון הדני (ימי הביניים המאוחרים עד 1814) בדגש על המודרניזציה של הצבא והמדינה. הסיור כולל התרשמות מממצאים ארכיאולוגיים וממודלים ייחודיים.
 • נורבגיה בשנים 1807-1905 (מהמלחמה עם שבדיה ועד האיחוד) כולל הקרב על החוקה, המאבק לעצמאות, מלחמות נפוליאון וסקירת התפתחויות טכנולוגיות, כלכליות, חברתיות ופוליטיות. במהלך הסיור מבקרים בקסקרטין (כדי להיווכח בתנאים הסניטריים של אז) וצופים בסרט שמציג את אירועי 1905 דרך עיניו של חייל פשוט.
 • מלחמת העולם השנייה והלחימה בנורבגיה בשנת 1940. הסיור משחזר את החיים בנורבגיה מההתקפה הנאצית ב-9.4.1940 ועד הכניעה ב-9.6.1940. ניתן לשלב בסיור זה ביקור בתערוכה רלוונטית וצפייה בסרט
 • צלב המלחמה. עיטור הגבורה הגבוה ביותר בנורבגיה. בסיור זה לומדים להכיר את הזוכים בעיטור זה במלחמת העולם ה-2 ובשנים מאוחרות יותר, למשל באמצעות חפצים אישיים, סרטים, תצוגות אינטראקטיביות ועוד. סיור זה נערך בהשתתפות פעילה של התלמידים, למשל העברת הרצאה לחבריהם על זוכי העיטור דרך פריטים אישיים.
 • המלחמה בים – 1939-1945. סיור זה מציג את הקרב על השליטה בים במלחמת העולם השנייה, כולל ביקור בתערוכה עם דגמים של שיירות בעלות הברית, נשק מצוללות גרמניות ועוד. כמו כן, ניתן לשלב בסיור סרט רלוונטי
 • בצילה של הפצצה (המלחמה הקרה בשנים 1945-1990) – סיור זה ממחיש את הפחד מפני מלחמה גרעינית, מירוץ החימוש והיחסים המתוחים שבין מזרח ומערב. כמו כן, הסיור תפקידם של המודיעין והריגול בתקופה זו, מדגיש את תפקידה של נורבגיה בנאט"ו ומציג את תרגילי ההגנה הצבאיים הגדולים שנערכו במדינה. הסיור כולל סרט.
 • חיילים נורבגים בפעילויות בינלאומיות מ-1945 ועד היום – סיור זה מספר את סיפורם של יותר מ-100,000 נורבגים שהשתתפו בפעילויות בינלאומיות במשך השנים. הסיור כולל ביקור בתערוכה רלוונטית, סרט וכן המחשה באמצעות חפצים אישיים. סיור זה נמשך כ-40 דקות בלבד.
חצר המוזיאון

חצר המוזיאון

הספריה

במוזיאון ספריה שכוללת ארכיון שמשלב 172 ארכיונים פרטיים, ספריה עם 100,000 ספרים שיצאו לאור החל מ-1600, כ-2000 מפות, 600 כתבי עת ומאגר מידע שכולל כ-3000 אנדרטאות מלחמה. כמו כן יש בספרייה חומרים נוספים כמו 50,000 תמונות, אוסף של תקנות צבאיות שכולל כ-4000 תקנות צבאיות מ-1700 ואילך ועוד.

מלונות מומלצים ליד המוזיאון

שעות הפתיחה

הכניסה למוזיאון חופשית אבל שימו לב לשעות הפתיחה.

 • 9-30.4 – ימי שלישי עד ראשון בשעות 10:00-16:00
 • 5-31.8 – כל השבוע בשעות 10:00-17:00

ההגעה למוזיאון ומידע נוסף

אוטובוס – קו מספר 60 עד תחנת Vippetangen

אתר המוזיאון

מזכרות ומתנות מנורבגיה

הפוסט מוזיאון הכוחות המזוינים באוסלו הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
הטיול של נועה לנורבגיה – חלק ז' – קון טיקי ואני http://norway.co.il/%d7%94%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%a9%d7%9c-%d7%a0%d7%95%d7%a2%d7%94-%d7%9c%d7%a0%d7%95%d7%a8%d7%91%d7%92%d7%99%d7%94-%d7%97%d7%9c%d7%a7-%d7%96-%d7%a7%d7%95%d7%9f-%d7%98%d7%99%d7%a7%d7%99-%d7%95/ Thu, 07 Sep 2017 06:28:05 +0000 http://norway.co.il/?p=4228 עוד כשנורבגיה היתה רק בתיאוריה מבחינתי, כשקראתי את מסלול הטיול למדינה שמחתי לראות ברשימת האתרים את מוזיאון קון טיקי. האמת היא שזו היתה אחת הסיבות שנרשמתי לטיול בלי לזלזל גם בעובדה שמדובר בטיול על בסיס חצי פנסיון ובטיסה ישירה. אבל כמו כל הדברים הטובים שנשמרים לסוף, גם פה הייתי צריכה לחכות עד היום האחרון כדי […]

הפוסט הטיול של נועה לנורבגיה – חלק ז' – קון טיקי ואני הופיע ראשון בנורבגיה

]]>
עוד כשנורבגיה היתה רק בתיאוריה מבחינתי, כשקראתי את מסלול הטיול למדינה שמחתי לראות ברשימת האתרים את מוזיאון קון טיקי. האמת היא שזו היתה אחת הסיבות שנרשמתי לטיול בלי לזלזל גם בעובדה שמדובר בטיול על בסיס חצי פנסיון ובטיסה ישירה. אבל כמו כל הדברים הטובים שנשמרים לסוף, גם פה הייתי צריכה לחכות עד היום האחרון כדי להגשים את החלום.

רציף המעבורות לחצי האי ביגדוי – ההתרגשות בשיאה

רציף המעבורות לחצי האי ביגדוי – ההתרגשות בשיאה

 

למעשה, הדבר הראשון שעשיתי אחרי שנרשמתי לטיול היה להזמין מהספריה בישוב בו אני גרה את הספר "מסע קון טיקי". קראתי אותו לראשונה בתור נערה והוא השפיע עלי עמוקות. אפילו חלמתי להיות תור היירדאל ממין נקבה ולשלב בהצלחה את וונדר-וומן ואמיליה ארדהרט. אבל לחיים כמובן תוכניות אחרות ואני הפכתי בין השאר גם לספרנית (אבל בלי שפם ומשקפיים). אגב, גם וונדרוומן היתה חלום ילדות אבל סיבוב אחד מיותר וצלקת בשפה הורידו אותי מזה. בקיצור, נשארתי עם החלום להיות תור היירדאל וכמוהו להעמיד את העולם על טעותו. אבל כמובן ששמורה לו זכות הראשונים בניסיון להוכיח את העובדה שמקור הפולינזים הוא מאמריקה, במשימה שנחשבה אז שוות ערך להתאבדות. לא פחות.

הכל התחיל מזה שהוא התגורר כשנה עם אשתו בפולינזיה ושמע סיפורים לצד המדורה, למשל שהמקור של הפולינזים במזרח (כלומר בדרום אמריקה), שלאב הקדמון שלהם קוראים קון טיקי (ממש כמו לאב הקדמון של הפרואנים) ושהם הגיעו לאיים ברפסודות.

פסל של האל קון-טיקי מחוץ למוזיאון

פסל של האל קון-טיקי מחוץ למוזיאון

 

הוא אסף 5 חברים וחיקה את דרכי השיט הפרימיטיביים של אז, כלומר בנה רפסודה עם חבריו מעצי הבלזה שגדלים בפרו שמשם האמינו שיצאו המסעות לפולינזיה. אני לא אתאר לכם את המסע כי הכל כתוב בספר "מסע קון טיקי". להזכירכם אני גם ספרנית ותפקידי חוץ מלהסות אתכם, גם להמליץ לכם על ספרים. אבל רק ארמוז שתור היירדאל המשיך במסעותיו בעולם כדי להוכיח שגם מסעות אחרים היו אפשריים.

בכל מקרה, ההצלחה הפעם היתה פחותה והאמת היא שגם ההצלחה הראשונית של קון-טיקי מוטלת בספק. עד היום רוב המחקרים טוענים שמבחינה גנטית הפולינזים דומים בעיקר לאסיאתים השאלה שנשאלת היא עד כמה ואם בכלל זורם בעורקיהם דם דרום-אמריקאי.

בניין המוזיאון מבחוץ – אוטוטו זה קורה

בניין המוזיאון מבחוץ – אוטוטו זה קורה

 

ובחזרה אלי – התכנון המקורי היה להגיע למוזיאון קון-טיקי השכם בבוקר ולחזור ברגל למלון Scandic Vulkan. חשבתי שככה אוכל להכיר את העיר לעומק כלומר דרך הרגליים. אפילו ניהלתי את הדיאלוג הבא עם פקידת הקבלה במלון:

 • אני: "כמה זמן אמורה לקחת הליכה רגלית ממוזיאון קון טיקי לכאן?"
 • היא: "שעה וחצי במזג אויר טוב"
 • אני: "מה זה מזג אויר טוב?"
 • היא: "מזג אויר כמו היום"
 • אני: "אוקיי תודה" אבל בלב חשבתי "אוי געוואלד" כי בחוץ ירד גשם שוטף…

כרגיל, התוכניות השתבשו כי יצאנו מהמלון רק בתשע בבוקר והגענו למוזיאון רק ב-11:30 (אוטובוס, מעבורת והמתנה ממושכת בזמן שהמדריך משלם על קבוצה אחרת במוזיאון פראם). מכיוון שהיינו צריכים להיות כבר ב-12:30 בחזרה במעבורת הסיור שלנו במוזיאון היה קצר מאוד.

מכיוון שלא חלמתי שאהיה במוזיאון שמוקדש לספר ששינה את חיי עשיתי אותו בריצה עקב קוצר הזמן. רציתי להספיק כמה שיותר במגבלת הזמן והבטחתי לעצמי בכל מקרה לחזור שוב. אבל כמו ספרנית טובה לא ויתרתי על פינוק לעצמי מחנות המזכרות – סימניה בדמות אל השמש קון-טיקי, זה שבגללו התחיל הכל אצל תור היירדאל ובעצם גם אצלי .

לא רוצה להישמע פולנייה אבל, אוי, אני כבר מתגעגעת. מזל שנשארו לי הזיכרונות, התמונות, חצי קילו של אבקה להכנת דייסה נורבגית אמיתית והמוטו הזה שבעצם מסכם בעצם את כל השבוע שלי בנורבגיה…

משפט מסכם מפיו של תור היידראל

משפט מסכם מפיו של תור היידראל

הפוסט הטיול של נועה לנורבגיה – חלק ז' – קון טיקי ואני הופיע ראשון בנורבגיה

]]>