בואו להכיר מקרוב את הפיורדים של נורבגיה

‏‏צוק הדוכן - מעל אחד הפיורדים המוכרים יותר של נורבגיה

‏‏צוק הדוכן – מעל אחד הפיורדים המוכרים יותר של נורבגיה

הפיורדים של מערב נורבגיה נולדו בעצם מקרחונים עתיקים וכיום הם נמצאים בשטח תלול ופראי שמוקף בצוקים ומפלים. הפיורדים של מערב נורבגיה כה ייחודיים ויפים ולכן רבים מחשיבים אותם כנוף הכי יפה בעולם.

הגאולוגיה של הפיורדים

כאשר מגיעים לראשונה לפיורדים השאלה הראשונה של אנשים רבים היא – איך הפלא הזה נוצר מבחינה גאולוגית? התשובה היא פשוטה – לפני כ-450 מיליון שנים החוף המערבי של נורבגיה היה חלק מרכס הרים גבוה במיוחד כך שהאוורסט היה נראה כמו אחיו הקטן. אחר כך הגיעו מספר עידני קרח שהמטירו כמויות של שלג על ההרים. לבסוף חזרה השמש והקרח התחיל להתמוסס והותיר אחריו עמקים תלולים שהוצפו ע"י הים. ככה נולדו הפיורדים.

הפיורדים הבולטים

עכשיו אחרי שהשארנו את החלק המדעי מאחורינו אנחנו יכולים להתרכז במה שחשוב באמת. אבל איפה כדאי להתחיל?

נורבגיה היא מדינה גדולה וביקור בכל הפיורדים שבה יכול לקחת זמן, כך שאנחנו ממליצים להתרכז בפיורדים הבולטים מבחינת מראה וחוויה. הזמן הטוב ביותר לחוות זאת הוא בין יוני לסוף אוגוסט מסיבה אחת – מחוץ לתקופה זו בתי מלון רבים, פעילויות ושירותים אחרים פשוט סגורים ולא נגישים. אם אפשר, הגיעו בחודשים מאי וספטמבר למרות שמזג האויר (אפילו בחודשי הקיץ) נחשב ללא צפוי.

Geirangerfjord ייראנגרפיורד 

שיט של 20 ק"מ לאורך ייראנגרפיורד, אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, בינות חוות במעלה הצוקים, מפלים פתלתלים ומים צלולים נחשב ובצדק לאחד מטיולי השיט היפים בעולם. ניתן להתחיל את השיט ב- Geiranger לכיוון Hellesylt או להיפך ובכל מקרה ההנאה מובטחת.

צוק הדוכן ופיורד ליסה (Lysefjord)

חומות הגרניט המרשימות של Lysefjord במרחק קצר מהעיר סטוונגר נחשבים לאתר תיירות פופולרי. צוק הדוכן המרשים (Preikestolen) שבפיורד הוא אחד המקומות שמופיעים בכל תמונת נוף נורבגית. זוהי נקודת תצפית מרהיבה שכוללת סלע שטוח בגובה 604 מטר מעל הפיורד ובקיצור – זהו המקום שבו גם אנשים שאינם סובלים מסחרחורת יבינו שהם פוחדים מגבהים.

יוסטדאלסבריין Jostedalsbreen

אחד המראות המרהיבים באזור הפיורדים אינו פיורד כלל. יוסטדאלסבריין הוא הקרחון הגדול באירופה – גודלו 487 קמ"ר ועוביו 600 מטר והודות ללשונות קרח רבות, ניתן לבקר בו מנקודות שונות. הגישה מ-Fjærland נחשבת לפופולרית ביותר, אבל המראה היפה והשקט ביותר נשקף מ-Nigardsbreen ומ-Bødalsbreen. בכל מקום שתבחרו הדרך הטובה ביותר לחוות את הקרחון היא אחת – הליכה מודרכת עם חבלים, גרזני קרח ונעלי שלג ולמזלכם אפשרות זו נגישה מרוב הערים שמסביב לקרחון.

נרייפיורד Nærøyfjord

לא היינו מתארים את Gudvangen שבראש הפיורד הצר נרייפיורד כעיר מושכת, אבל היא שוכנת על שפת הפיורד עם המים הצלולים כשמעליו מתנשאים צוקים בגובה כקילומטר, כך שבהחלט היא שווה נסיעה מיוחדת. אנחנו ממליצים להגיע בסירה (מעבורות שטות בין Gudvangen ו-Flån מספר פעמים ביום) מסיבה אחת – במקומות מסוימים רוחב הפיורד הוא רק 250 מטר, כך שהחוייה לא תשכח במהרה.

Snøvegen

Snøvegen

Snøvegen

לא הכל בנורבגיה סובב סביב הפיורדים. Snøvegen (כביש השלג שנקרא גם Aurlandsvegen) מטפס מגובה פני הים עד להרים בין Aurland ו-Lærdalsøyri לפני שהוא שוב מתפתל מטה. כך תוכלו לטעום את האזורים הגבוהים של נורבגיה מבלי להתרחק מהפיורדים.

פיורד אוסלו

לפיורד אוסלו אין צוקים תלולים, נתיבי מים צרים, קרחונים ומפלים אבל יש לו מה שאין לפיורדים אחרים – את עיר הבירה הנורבגית. בארץ שכולה יופי מרהיב אוסלו מוכיחה שגם האדם עצמו יכול להיות יצירת אמנות. תיירים רבים מופתעים לגלות שאוסלו היא ביתם של מוזיאונים וגלריות ברמה אירופאית ובינלאומית. אבל אוסלו משופעת גם ביערות, גבעות ואגמים ויש בה שפע של הזדמנויות לטיולים רגליים, טיולי אופניים, סקי ושיט כך שכל אחד ימצא בה מה לאהוב.

שיט בקיאק בפיורדים

יש המון מקומות שבהם תוכלו לחוות את הפיורדים באמצעות שיט בקיאק, אבל אנחנו ממליצים על Lustrafjord שבו תוכלו לחתור בלווית אריות ים. טיולים מאורגנים בקיאקים יוצאים לרוב מהעיר Solvorn.

עוד על הפיורדים של נורבגיה בהרחבה

קו הרכבת אוסלוברגן

אמנם יש כמה דרכים לנסוע מהבירה אוסלו לכיוון מערב נורבגיה והפיורדים, אבל יש רק דרך אחת לעשות את זה בסטייל. קו הרכבת אוסלו-ברגן שנחשב לאחד מקוי הרכבת היפים בעולם. קו הרכבת עובר דרך היערות של דרום נורבגיה, מטפס אל היופי של רמת Hardangervidda ולבסוף יורד לכיוון ברגן שבקצה אזור הפיורדים.

וטיפ קטן מאיתנו לסיום: החליפו רכבת ב-Myrdal כדי ליהנות מקו הרכבת המרהיב של פלאם.