מבצר Hegra בטרנדלוג

כיום מבצר Hegra שידוע גם בשם Ingstadkleiva הוא מבצר קטן בכפר סטיירדאל (Stjørdal) שבמחוז טרנדלוג, אבל ההיסטוריה של המבצר היא ההיסטוריה של העם הנורווגי כולו. המקום נבנה בשנים 1908-10 כדי להגן מבני האויבים דאז מהמזרח – קשתים משוודיה והוא שלט באש ובתצפית על עמק Stjørdalen מצפון וממזרח.

תותח במבצר הגרה

תותח במבצר הגרה

המבצר כלל מערכת תעלות, ביצורים, אולמות מגורים ואחסנה ומכשול תיל הקיף אותו אך הוא פורק ב-1926 לאחר שהסכסוך עם שוודיה נפתר בדרכי שלום. לאחר מכן המבצר שימש כמחנה קיץ לילדים וכבית כלא לעריקים מפינלנד. אגב, במהלך שהותם של העריקים הפיניים נבנתה במקום סאונה כדי שירגישו בבית.

בתחילת מלחמת העולם השנייה המבצר חומש מחדש בתותחים והם הופנו למערב, לכיוון ממנו הגיעו הנאצים. באפריל ומאי 1940 שהו במקום 280 גברים (ואישה אחת) שהותקפו מהיבשה ומהאוויר ע”י הגרמנים במשך 25 יום. בשני ימי הלחימה הראשונים נהרגו 6 מגנים ונפצעו 14, אך האבדות בצד הגרמני היו רבות יותר: כ-150 גרמנים נהרגו או נפצעו בניסיונות לכבוש את המבצר.

אמנם המבצר עמד בפני המתקפה, אבל ב-5.5.1940 נגמרה האספקה של מגיניו, הן של התחמושת והן של המזון והם הכריזו על כניעה ונלקחו בשבי. עם זאת, הקרב שהתחולל במקום נחשב לאחד הקרבות ההרואיים ביותר שהתרחשו בנורבגיה כנגד הנאצים.

אמנם המבצר היה המקום האחרון בדרום נורבגיה שנכנע לנאצים, אבל עד היום הקרב במקום הוא סמל לתקווה, לאומץ, להתנגדות ולכוח הרצון של העם הנורבגי. אפילו היטלר בעצמו הורה לשחרר את השבויים מהמבצר לאחר כחודש בשבי כאות לגבורתם.

מלונות באיזור

ומה היום?

עם השנים המקום הפך למוזיאון שכולל את הביצורים, תערוכת קבע של תמונות, כלי נשק וציוד שממחישים את שהתרחש כאן וניתן להצטרף לסיורים מודרכים שיוצאים כל הזמן מהקבלה. הסיורים מתקיימים בשעות 12:00 ו-14:30 בימי שבת וראשון בתאריכים 21.5-9.9 וכרוכים בתשלום, אך ניתן לערוך סיורים מודרכים בזמנים אחרים בתיאום מראש.

המבצר פתוח למבקרים 24/7 כל השנה כל עוד הדרך אליו לא נסגרת בחורף בגלל השלג. הכניסה חופשית. במקום גם חנות מזכרות, בית קפה ואולם הרצאות ל-40 איש, אך הוא אינו נגיש במלואו לנכים.

אנחנו ממליצים לבקר במקום בעיקר בחודש מאי כי כל שנה נערכת במקום ביום ראשון הקרוב ביותר ל-8.5 תחרות ירי. תחרות זו מנציחה את הקרב של 1940 ומזכה את המקום הראשון בפרס ייחודי – מעטפת של פגז שנורה לעבר המבצר.

אתר אינטרנט בנורבגית : https://www.forsvarsbygg.no

תערוכת זכרון במבצר

תערוכת זכרון במבצר

ואם אתם כבר פה

בטח תשמחו לדעת שהכפר נחשב לאחד האתרים הטובים בנורבגיה לדיג, שהוא אחד המרכזים לגידול סוסי Dole Gudbrandsdal ושנמצאו בקרבתו (ב-Leirfall) כאלף תחריטי סלע מתקופת הברונזה. זהו האתר הציבורי היחידי במרכז נורבגיה מתקופה זו ומעריכים שהוא היה בשימוש אלפי שנים.

איך מגיעים לכאן?

בטיסה

טסים אל שדה התעופה טרונדהיים ומשם שוכרים רכב או מתניידים בתחבורה ציבורית.

ברכב שכור

הכפר נמצא על כביש E14, כך שהגישה אליו נוחה מכל רחבי נורבגיה. עם זאת, הדרך אינה מתאימה לקרוואנים ומומלץ להחנות אותם בכפר ולעלות למבצר ברגל.

באוטובוס

תחנת האוטובוס הקרובה ביותר היא Hegra Sparebank על כביש E14, מרחק 4 ק"מ מהמבצר.