מתכננים שיט פיורדים בנורבגיה? יש לנו כמה טיפים בשבילכם…

כשמדובר בשיט בצפון אירופה אין ספק ששיט פיורדים בנורבגיה משאיר אבק לכל השאר. הערים והכפרים הקטנים של נורבגיה מרהיבים ביופיים, כוללים מוזיאונים ייחודיים, אוכל מצוין וקסם ארקטי שאי אפשר למצוא במקום אחר.

ספינת קווין מרי - שיט פיורדים בנורבגיה

שלא כמו שיט בשפיצברגן למשל, בשיט פיורדים בשאר נורבגיה אין לכם סיכוי לראות קרחונים וחיות בר נדירות. אבל מצד שני אתם תיהנו ממפלי מים דרמטיים, מצוקים ירוקים ומהרים מרהיבים ביופיים. אם אתם אוהבים פעילויות שטח הפיורדים בנורבגיה יאפשרו לכם ליהנות גם משיט קיאקים, טיולים רגליים, טיפוס הרים וכמעט כל פעילות ספורטיבית שתעלו על דעתכם.

למעשה, שיט פיורדים בנורבגיה מתאים לכל אחד וכל אחד ימצא בו מה לאהוב. למשל, יש כאלו שיעשו שימוש בשיט כנקודת מוצא לחקר התרבות המקומית, יש כאלו שיראו בו הזדמנות לבקר במוזיאונים ייחודיים ויש כאלו שיגיעו דרכם לקוטב הצפוני.

בטח תשמחו לדעת שבנורבגיה ניתן להינות משיט באורכים שונים ובמגוון של ספינות, כך שתוכלו להתאים אותם לדרישות שלכם. ולא פחות חשוב – שיט בפיורדים בנורבגיה נחשב לאחת הדרכים הזולות ביותר לטייל במדינה המופלאה הזו.

הזמן הטוב ביותר לשיט פיורדים בנורבגיה

חודשי הקיץ (יוני – אוגוסט) נחשבים לעונה החמה מבחינת שיט פיורדים, אבל ניתן בהחלט להפליג גם במאי או בספטמבר. ספינת המסע החופי הורטיגרוטן למשל פועלת כל השנה במגוון קוים ברחבי נורבגיה.

אמנם בקיץ הטמפרטורות סבירות בהחלט (10 מעלות צלזיוס בלילה וכ-16 מעלות בשעות היום), אבל קחו בחשבון שמזג האויר משתנה במהירות כך שייתכנו בהחלט ימים גשומים. אמנם הטמפרטורות עשויות לצנוח בשאר השנה אבל מצד שני תימנעו משאונו של המון רב, כך שכל נורבגיה תעמוד לשרותכם.

קוי הפלגות פופולריים

ההפלגות אל פיורדים בנורבגיה יוצאות מערים רבות במדינה ובראשן אוסלו וברגן. ערים נוספות שמהן ניתן לצאת לשיט בפיורדים הנורבגים הן קופנהגן, אמסטרדם, המבורג ומגוון של נמלים באנגליה. אין מסלול סטנדרטי לשיט אבל יש כמה קוים בסיסיים:

שיט בפיורדים

הפלגות בפיורדים בנורבגיה נמשכות לרוב 7-14 יום ורובן כוללות את ברגן. מסלולים אלו לרוב מעגליים וכוללים את פיורד גרונגר, את העיר אלסונד ואת הכפר הפסטורלי פלאם. לאחרונה מספר גדל והולך של הפלגות מגיעה לאי הצפוני שפיצברגן, כך שזוהי אופציה אפשרית בהחלט.

שיט חופי

ספינת הסיור החופית הורטיגרוטן פועלת כל השנה לאורך חופי נורבגיה. רוב קוי הספינות יוצאים מברגן וניתן להגיע באמצעותם למקומות נידחים באמת, למשל קירקנס.

שיט ארקטי

בטח תשמחו לדעת שאתם לא צריכים להצטרף למשלחת מדעית כדי להגיע לקוטב. קוי הפלגות רבים מגיעים למגוון יעדים בצפון הארקטי של נורבגיה כמו טרומסו, איי לופוטן ועוד. הפלגות אלו נמשכות לרוב מינימום שבועיים ויוצאות לרוב ממגוון יעדים בדרום נורבגיה.

נורבגיה פלוס

אם אתם לא מעוניינים רק בנורבגיה, בטח תשמחו לדעת שיש מסלולים שמשלבים את נורבגיה עם יעדים נוספים בים הבלטי, יעדים נוספים בצפון אירופה ואפילו יעדים באיסלנד.

המקומות שאסור לפספס בשיט פיורדים בנורבגיה

ברגן

ברגן

ברגן

ברגן משמשת כנמל הבית לרוב הקרוזים בפיורדים הנורבגיים. העיר עשירה בהיסטוריה ובאמנות ואידיאלית לטיול רגלי או באמצעות תחבורה ציבורית הודות לברגן קארד. האטרקציות העיקריות של העיר כוללות את אזור המזח הישן, את שוק הדגים, את הרכבל ל-Floyen ובעיקר נופים מרהיבים ושפע של מסלולי טיולים.

אוסלו

חובבי התרבות ירצו להישאר כאן עוד ועוד כי יום אחד ממש לא יספיק להם. הבחירה כאן קשה: מרכז נובל לשלום, פארק הפסלים ויגלאנד ומוזיאונים שונים שמספרים את סיפורה של העיר מבחינה ימית, אדריכלית ואמנותית.


Booking.com

פלאם

פלאם הוא אמנם כפר קטן אבל הוא נחשב לאתר חובה הודות לאפשרויות הרבות שלו: שיט ב-Aurlandsfjord וב-Naeroyfjord, נסיעה ברכבת המקומית המפורסמת, טיולים רגליים, רכיבה על אופניים, שיט בקיאקים ועוד.

גרונגר

את הכפר גרונגר ניתן לחצות תוך 5 דקות מקסימום, אבל הוא משמש נקודת מוצא לפעילויות רבות בים וביבשה, למשל שיט בסירה או בקיאק לאורך מפלי Geirangerfjord, נסיעה באוטובוס לנקודות תצפית מרשימות ועוד.

סטוונגר

עיר זו משמשת כנקודת מוצא לשיט בליסה, הפיורד שמארח מפלי מים מרהיבים ביופיים ואת צוק המטיף המפורסם. במקום גם כמה מוזיאונים ייחודים כמו מוזיאון הנפט הנורבגי, אבל אנחנו ממליצים לא לוותר על קניית מזכרות באזור הנמל, על שיטוט בין הסמטאות הציוריות ועל התרשמות מבתי העץ העתיקים של העיר. ההנאה מובטחת.

טיפים לשטים בפיורדים

על סיפון אחת מספינות הקרוזים

על סיפון אחת מספינות הקרוזים

אמנם נורבגיה פחות יקרה כיום לתייר הישראלי מאשר בעבר, אבל עדיין היא נחשבת למדינה יקרה. אנחנו ממליצים לכן לכלול בשיט ארוחות מסורתיות ולחסוך מעצמכם קניית אוכל יקר. ובינינו – המנות הנורבגיות המסורתיות גדולות, האוכל טעים וזול וככה ישאר לכם כסף לפינוקים מיוחדים כמו ספא

תהיו גמישים – נורבגיה היא אידיאלית לפעילויות ספורטיביות מגוונות בתנאי שלא יורד גשם. לכן, אנחנו ממליצים להתכונן מראש לכל אפשרות עם תכנית יגבוי, להצטייד תמיד במטרייה ובמעיל גשם ובעיקר ללבוש שכבות כי מזג האויר משתנה במהירות.

נורבגיה היא ידידותית למשפחות וכוללת פארקים רבים, אקווריומים, מוזיאונים אינטראקטיביים והרבה פעילויות שמתאימות לכל המשפחה כולל ילדים.

תביאו שעון מעורר – הפלגות רבות בפיורדים הנורבגים יוצאות לדרכן בשעות הבוקר המוקדמות. אנחנו חושבים שיש בזה הגיון כי אור הבוקר הופך את צילומי הנוף למרהיבים במיוחד, אבל אתם צריכים להיות פה כדי להיווכח בעצמכם.