סבאגרובה – Sveagruva

העיירה סבאגרובה (Sveagruva)

שוכנת בנוף הצפוני המרהיב של איי סבאלברד שבנורבגיה. הנסיעה לעיירה היא הבטחה למרחבים בצבעי לבן עד תכלת אופייניים ולסגנון החיים הייחודי באקלים הקר והמאתגר השורה באיזור זה של נורבגיה. סבאגרובה נמצאת באי שפיצברגן והיא יושבת על מרבץ פחם גדול אשר צבעו הכהה מנוגד לנוף הבהיר האינסופי מעל פני האדמה.

סבאגרובה - Sveagruva

סבאגרובה – Sveagruva

המבנים הראשונים של האתר הוקמו על קצהו של פיורד יפיפה שנוצר על ידי רעידת אדמה או קרחון יבשתי. הקמת האתר על ידי ממשלת שוודיה הייתה עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה, בשנת 1917. בשנת 1944 בתקופת מלחמת העולם השנייה נהרסו המבנים, אך הוקמו מחדש לאחריה. שוב הופסקה הכרייה באתר ב-1949 וחודשה בשנת 1970. בשנות ה-90 של המאה ה-20 הכרייה באתר דעכה ועברה ביתר שאת ללונגיירבין. בשנת 2001, הופקו באתר יותר מ-4 מיליון טונות פחם בשנה ומאז המקום נחשב לאחד ממכרות הפחם התת-קרקעיים הגדולים והפוריים באירופה. בשנת 2005 פרצה בעיירה שריפה שנמשכה כחמישה שבועות וגרמה לנזק בשווי של 700 מיליון כתר נורווגי.

לינה בסבאגרובה

כיום האתר הוא השלישי בגודלו כיום מבין היישובים בקבוצת איי סבאלברד, אחרי לונגיירבין. מכרה הפחם הגדול מופעל על ידי חברת כרייה נורווגית בשם: "סטור נורסקה שפיצברגן קולקומפני" ("Store Norske Spitsbergen Kulkompani") ובסמוך לאתר הכרייה הגדול פועל שדה התעופה. אין במקום אוכלוסייה קבועה, אלא אוכלוסיית עובדים מתחלפת ובכל יום עבודה מגיעים אל סבאגרובה כ-300 עובדים מלונגיירבין.