פוסט שלא מן המניין על הגברים של נורבגיה

את הפוסט הבא קראו בבקשה עם חיוך. כתבה אותו נועה כפוסט שלא מן המניין לסיכום שהותה בת השבוע בנורבגיה והוא, איך לומר, נקודת המבט שלה על הגברים שבגברים במדינה.

אמנם נורבגיה מתהדרת בעבר ויקינגי מאצ'ואיסטי אבל כיום לא נשאר מזה הרבה. האמת היא שהויקינגים שלטו באירופה אבל הם נעלמו מהמפה תרתי משמע החל מהמאה ה-12. והיום לא נשאר מהם הרבה מלבד החוקים הנוקשים האלו שאחד הנורבגים שפגשתי עטה עליו במטרה להיראות קשוח יותר מכולם.

החוקים של הויקינגים

החוקים של הויקינגים

הפריטים הארכיאולוגיים

גם הפריטים הארכיאולוגיים שמיוחסים לויקינגים הם רק צל חיוור של תהילת העבר, ממש כמו הספינה הויקינגית המתפוררת הזאת. צילמתי אותה במוזיאון הספינה הויקינגית וגם המוזיאון, כמו הספינה זקוק לשדרוג לדעתי.

מוזיאון הספינה הויקינגית

מוזיאון הספינה הויקינגית

טובי המומחים עסקו בסוגיה "לאן נעלמו הויקינגים" וחלקם שיערו שהויקינגים פשוט הכחידו את עצמם. יש דיווחים שהויקינגים הורידו את המגנים שלהם באמצע הקרבות ולמעשה התאבדו. אבל התנהגות כזאת לא מתאימה ללוחמים עזים כמו הויקינגים והתעלומה נשארה גדולה.

כיום מאמינים שהויקינגים פשוט אכלו יותר מדי פטריות רעילות שגרמו להם להזיות. לפטריה החשודה קוראים אמנית הזבובית ותתפלאו אבל כולכם מכירים אותה – היא לא רק נפוצה בסקנדינביה אלא הופיעה גם בסרטי ילדים כמו עליסה בארץ הפלאות.

אמנית הזבובית - פטרייה רעילה

אמנית הזבובית – פטרייה רעילה

בכל מקרה כיום הגברים של נורבגיה (גם אם הם חושבים שהם סוג של ויקינגים מודרניים) הם די מיותרים ורוב המשפחות במדינה הן חד-הוריות. מכיוון שהמדינה משלמת את כל ההוצאות מהעריסה ועד המוות שיעור הגירושין בעלייה והיום הוא עומד על 40-50%.

עוד גבר נורבגי שעומד בצד

עוד גבר נורבגי שעומד בצד

למעשה הגברים היחידים כיום בנורבגיה הם זכרי כבש המושק (Musk oax) , הכלאה של איל וכבש שנראים כמו בופאלו אבל גם הם לא משהו. הם נכחדו מנורבגיה עוד בתחילת המאה, אך ב-1931 התחיל נסיון לחדש את אוכלוסייתם בנורבגיה. למדינה הובאו כ-10 כבשים וכיום הם התרבו ומספרם מגיע לכ-300.

גם כאן כמו בתקשורת גברית אחרת הזכרים מתקשרים ביניהם במחוות גופניות ובנהמות ובעיקר שותקים. אמנם הלהקה מורכבת מזכר אלפא ומכמה נקבות, אך ברגע שאחת מהנקבות נכנסות להריון היא הופכת להיות הבוס. יש תחום אחד שכבשי המושק שולטים בו – שמורות הטבע.

כמו חיות בר אחרות, בנורבגיה הכבשים קובעות את אופיין של שמורות הטבע במדינה. וזה הולך ככה. ברגע שחיות הבר נכנסות לשבילים מסומנים (שמשמשים לרכיבה על אופניים, טיולים רגליים, סקי וכדומה), אותם השבילים נסגרים לקהל, אופי השמורה משתנה ולעיתים אפילו גבולותיה.

אז מי אמר שאין גברים בנורבגיה?

רוצים לקרוא עוד מרשמיה של נועה בטיולה בנורבגיה? זה המקום להתחיל בו.