ארכיטקטורה נורבגית

אוסלו גדלה במהירות והופכת למטרופולין מרגש, בינלאומי בעוד שבאזורים הכפריים פרויקטים יוקרתיים פשוט צומחים להם מתוך הטבע עצמו. מעולם לא היה זמן יותר מרגש לאדריכלות נורבגית.

אם תחשבו היום על נורבגיה בטח תדמיינו הרים, יערות, פיורדים, חורפים ארוכים וקרים. וכן, כנסיות מימי הביניים, כפרים הרריים וערים בנות אלפי שנים שמעידים על עברה החקלאי של נורבגיה.

הפנינים האדריכליות בנורווגיה

אבל למעשה היום מספר הפנינים האדריכליות וההתפתחויות העירוניות נותן אפשרות לנורבגיה להתחיל לצעוד בגאון אל תוך המאה ה-21.

אוסלו היא עיר הבירה עם הצמיחה המהירה ביותר באירופה. פרוייקטים רחבי היקף של פיתוח העיר הופכים את העיר למטרופולין מודרני. רבים מן הפרויקטים משקפים את העוצמה, לעתים קרובות האלימה והמנוגדת של הטבע – עם עץ פשוט וחומרים ברי קיימא שבשימוש בדרכים חדשות וחדשניות.

נקודת התצפית הקלאסית Snøhetta או אפילו בית האופרה של אוסלו דמוי הקרחון מזכירים את הנופים מלאי ההשראה של נורבגיה, כמו הנוף ממלון Juvet והמתקנים לאורך פיורד יראנגר, כביש טרולסטיגן שמתמזג לתפארת עם הנופים שמסביב. בנייה בעץ כאן חוזרת ובגדול, כמו הכנסייה הקהילתית ב-Knarvik או "העץ" בברגן בגובה 51 מטרים, בית העץ הגבוה ביותר בעולם.

מגזין האדריכלות "Dwell" סיכם את זה כך:

"When summarizing our position between the ancient traditions and the new architectural surge: Norway is pointing the way fjordwards".