סקי בנורבגיה

לעשות סקי כמו נורווגי זו פעילות שמבוססת על מסורת וטקסים. אתם יכולים לשכוח הכל ולהתרכז באדרנלין שזורם לכם בדם.

בבואכם לנורבגיה תשמעו בוודאי את ההיסטוריה של Sondre Norheim, האיש שנחשב לאבי הסקי הנורווגי המודרני. עם זאת ולמזלנו הרב, עולם הסקי התפתח מאז מחצית המאה ה-19 וסקי בנורבגיה כיום יכול להיות סקי קלאסי, סנואובורד, סקי במורד ועוד.

באתרי הנופש שממוקמים בפסגות ההרים העונה נמשכת מהסתיו עד האביב ואם האתר ממוקם על קרחון – עונת הסקי תימשך גם בקיץ. בנורבגיה ישנם מסלולים רבים לסקי קרוס-קאנטרי ואתרי סקי בכל רחבי המדינה מציעים פעילות זו. הפופולריים שבאתרי הסקי נמצאים בהרים שבמרכז ובמזרח נורבגיה. בנוסף למעליות סקי, מדרונות ושבילים אתרי הסקי בנורבגיה מציעים לינה, מזון וחיי לילה משובחים.

אם חשקה נפשכם בחווית סקי נורווגי אמיתית ומסורתית עליכם לשכוח מטכניקה ופשוט להתרכז במסורת. פעילויות חורף מושרשות היטב במסורת הנורווגית וזה ההסבר לטקסים (ולדעות הרבות) בנוגע לסקי במדינה. מומלץ לנסות מסע של סקי קרוס-קאנטרי ביער עם תפוזים טריים בתרמיל הגב, תרמוס של שוקו חם, דומדמניות, ארוחה נורווגית ארוזה וכריות לישיבה נוחה.

לפני שאתם לובשים חליפות גלישה כדאי לדבר עם מקומי להבהרת כל הפרטים, למשל איזה מותג של שוקולד כדאי לקנות. בדרך הזו תרגישו כמו נורווגים אמיתיים.

סקי קרוס – קאנטרי

“הנורווגים נולדו עם המחליקיים ביד” זהו ביטוי שנשמע לעיתים קרובות בנורבגיה. האמת היא שזה בכלל לא נכון: אפשר לגדול בנורבגיה בלי לשפר את טכניקות הסקי בכל סוף שבוע (למרות שנורווגים רבים עושים בדיוק את זה).

לתחום של סקי קרוס-קאנטרי יש מקום מיוחד בתרבות ובהיסטוריה של נורבגיה וזוהי פעילות פופולרית במהלך החורף. לאורך השנים, סקי הפך להיות לא רק אמצעי של הגעה ממקום למקום אלא פעילות מהנה וחברתית טהורה – למרות שלפעמים הסקי הוא פעילות שמבוצעת גם למטרות ספורטיביות. מרתון סקי שנקרא Birkebeinerrennet מושך המוני נורווגים שנה אחר שנה (חלקם הגדול כנראה סובל ממשבר אמצע החיים) :). נורבגיה שולטת באופן מסורתי בגביע העולם  בסקי ובאולימיפאדות בתחום. מחליקים נורווגים רבים הם כוכבי הספורט הגדולים ביותר במדינה.

גולשי סקי מנוסים באים לנורבגיה לחופשות סקי בהרים והם יתפלאו לגלות שעדיף לעשות זאת בחורף הקשה. הם יצטרכו להתרגל לתנאים המקומיים, למזג האויר ולמפולות שלגים שמתרחשות במהלך ואחרי סופות שלגים.

למתחילים בתחום הסקי מומלץ להתחיל במדרונות מטופחים שנמצאים ברוב החלקים של נורבגיה כולל באזורי החוף במהלך החורף והם נחשבים לידידותיים למשפחות ולבטוחים במיוחד. אתרי הסקי הגדולים והפופולריים ביותר נמצאים בהרים במרכז ובמזרח נורבגיה, כמו למשל Holmenkollen שבמוזיאון הסקי באוסלו.

סקי במורד

לגולשי סקי במדרון, נורבגיה היא גן עדן והיא מציעה מדרונות סקי טבעיים ככל שהעין יכולה לראות ואפילו יותר. חיפוש ביוטיוב של מסלולי סקי בנורבגיה יניב תוצאות של סרטונים מרהיבים של מדרונות רבים.

עם זאת, נורבגיה מציעה גם מספר עצום של אתרי נופש לגולשים מחפשי נוחות. גם בבירה אוסלו שבמזרח נורבגיה תמצאו אתרי סקי איכותיים שאירחו בעבר את אליפות העולם בגלישת הסנובורד. אתרי נופש אחרים וגדולים יותר שנמצאים במרחק נסיעה מאוסלו מהווים אלטרנטיבה והם מבוססים על מסורת של תיירות סקי.

בצפון נורבגיה תוכלו למצוא מספר אתרי סקי ייחודיים. למשל  ב-Narvikfjellet תוכלו ליהנות מנופים מרהיבים של Ofotfjord. אתרים אחרים מציעים לאורחיהם מעבר בין ההרים המושלגים ביאכטה ולא במעלית סקי דחוסה.

מערב נורבגיה מציעה סוג שונה של חוויה ונוף הררי קשה. מהפסגות הגבוהות ביותר אפשר לעשות סקי מגובה של כמעט 2000 מטר מטה לפיורדים או אפילו סקי על הקרחונים גם בקיץ.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=Pf1xDRegS90[/embedyt]