ריפילקה – Ryfylke

ריפילקה – מגרש המשחקים של הטבע

דמיינו את עצמכם מביטים על הרים, מדרונות וצוקים – מאות מטרים מעל פני האדמה. באיזור ריפילקה הטבע עצמו הוא האטרקציה העיקרית.

Ryfylke ריפליקה

Ryfylke ריפליקה

שרירים תפוסים וכואבים יישכחו במהרה כשתגיעו לפסגה. Preikestolen (הר הדוכן) הוא תצורת סלע מרובעת שמזכירה דוכן והניצבת ברום של 604 מטר מעל Lysefjord. המסע לרמה לוקח כשעתיים וכשתגיעו לפסגה תדעו מיד למה רמה סלעית זו מתוירת ע"י מעל 200,000 איש בשנה.

זהו אחד מיעדי התיור הפופולריים בנורבגיה והוא נמצא צפונית ל –Stavanger ומזרחית ל-Haugesund. ליסה פיורד הוא אולי המפורסם ביותר באזור וממנו נשקף נוף עוצר נשימה. בנוסף לנופים הדרמטיים מ-Preikestolen ומ-Kjerag תוכלו ליהנות גם מהנופים של צידי הפיורד או מהנופים של העמקים השופעים בריפילקה.

תוכלו לטפס על ההרים לאורך הפיורד, לטייל בביצות, לרכב באיים, לשחות בפיורדים או לצאת לשיט לאורך Lysefjord. כל האפשרויות האלו מלוות בטעימות של מטעמי האזור, למשל מאכלי ים טריים, כופתאות תפו"א, עוגות גונג (עוגות ספוג מקומיות שנאפות באש פתוחה) ועוד.

לאורך האזור ישנם מונומנטים מתקופות היסטוריות שונות. גילופי הסלע ב-Solbakk מראים את החשיבות הקדומה שהיתה לסירות עבור התושבים שחיו לאורך הפיורד. המוזיאון בריפילקה  מחולק ליחידות שונות ברחבי האזור, למשל: חוות Kolbeinstveit  שליד אגם Suldalsvatn. חווה זו היא ביתו של בית העץ העתיק במחוז Rogaland שמתוארך למאה ה-13.


מלונות ולינה בריפילקה

פעילויות מעניינות בריפילקה

PREIKESTOLEN – פריקסטולן

סלע הדוכן הוא יעד התיירות הכי מפורסם בריפילקה והוא מתנשא לגובה של 604 מטר מעל Lysefjord. הרמה היא שטוחה וגודלה בערך 25 מ"ר כך שתוכלו ליהנות מהנוף המרהיב של Lysefjord ושל ההרים המקיפים אותו. לאורך השביל לפסגת ההר יש אזורי פיקניק ונקודות רענון מצויינות. אל תשכחו להצטייד בנעלי הליכה, במקל הליכה, בבגדים חמים ובאוכל. הטיפוס לוקח בין שעה ל-4 שעות והוא אידיאלי בסתיו. דרגת הקושי נחשבת לבינונית.

טיול בכיוון אחד מ- Preikestolhytta לפריקסטולן יארך כשעתיים והעונה המתאימה לכך היא מאפריל עד אוקטובר.

איך להגיע לפריקסטולן?

בעונת התיירות יש מעבורת מ Fiskepirterminalen שבסטוונגר ל-Tau ומשם נוסעים באוטובוס ל-Preikestolen Fjellstue – נקודת ההתחלה של הטיפוס. את קו האוטובוס הזה מפעילות שתי חברות: Boreal ו-Tide Buss. אם בחרתם לטייל במערב נורבגיה שלא בעונת התיירות אז קחו מעבורת מסטוונגר ל-Tau ואוטובוס משם ל- Jørpeland. את יתרת הדרך (בערך 9 ק"מ) ל-Preikestolen fjellstue יש לעשות ברכב: סעו ל-Lauvvik וקחו מעבורת משם ל- Oanes. לאחר מכן המשיכו בנסיעה לאורך כביש Rv13 ועקבו אחרי השלטים לפריקסטולן. אפשרות נוספת היא להפליג 40 דקות במעבורת מסטוונגר ל-Tau ולנסוע דרומה בנתיב התיירות הלאומי (ראו הרחבה להלן) ריפילקה בעקבות השילוט לפריקסטולן.

דרך נוספת לחוות את סלע הדוכן היא דרך הפיורד, בסירה או במעבורת שמפליגה מ-Lauvvik Oanes, סטוונגר וממספר יעדים נוספים לאורך הפיורד. לוח הזמנים של המעבורת זמין ב- www.norled.no או ב- www.rodne.no.

סלע הדוכן נמצא גם באפליקציה Ryfylke Multiguide והיא ניתנת להורדה חינם מכל טלפון.

שראג – ההוד וההדר של פיורד ליסה

בגובה 1084 מטר, פסגות Kjerag מתנשאות מעל פסגות אחרות לאורך Lysefjord. הדרך המסורתית לצפות בהרים היא מהפיורד אבל בשנים האחרונות נהיה פופולרי מאוד לטפס כ-5 עד 12 שעות במעלה ההר עד לפסגה. רוב האנשים נהנים ממראה הפיורד ממרומי הרמה אבל יש כאלו שעבורם שיא הטיול הוא להצטלם על Kjeragbolten, סלע עגול שתקוע ביציבות בתוך נקיק ההר. הסלע הוא גם אטרקציה פופולרית למטפסי הרים ולקופצי בסיס. בכל מקרה, הטיפוס אידיאלי בקיץ והוא נחשב למאתגר והוא מיועד למיטיבי לכת בלבד.

יש נקודת מידע ותאי שירותים ב-Øygardsstøl שפתוחים במהלך הקיץ. החנייה היא בתשלום. ההר כמובן גם ניתן לצפייה מהפיורד באמצעות שיט במעבורת או בסירת תצפית.

Kjerag

Kjerag

איך להגיע ל- Kjerag?

כדי להגיע ל- Øygardstøl הפליגו במעבורת ל-Lysebotn והמשיכו הלאה עם רכב. אפשר לחצות את Sirdalen בדרך אך כביש זה סגור במהלך החורף.

הטיפוס מתחיל ב-Øygardstøl שנמצאת צפונית לפיורד ליסה ליד הדרך ל-Lysevegen שמעל Lysebotn. השביל המאתגר חוצה כמה רכסים ומטפס לגובה של 570 מטר. כדי למנוע תאונות אנא טפסו רק בשביל המסומן. אל תשכחו להצטייד בנעלי הליכה, בגדים חמים ואוכל. שביל זה הוא חלק מרשת השבילים של אגודת התיור של הר סטוונגר. ההליכה אורכת כ-3 שעות מ-Øygardstøl ל-Kjerag בכיוון אחד. העונה המומלצת היא הקיץ (יוני-ספטמבר).

בהר Kjerag נמצא מקום מסוים ליד הפסגה שבו נשמע לעיתים רעש שדומה ליריה מאקדח ולעיתים רעש זה מלווה בעשן. לפי זקני המקום זו תופעה טבעית שמתרחשת כאשר רוח מזרחית נושבת בעוצמה מסוימת. הסיבה לכך אינה ידועה אבל אגדה מקומית טוענת שזו נקמתם של המים שנאלצו לעזוב את הסלעים.

Lysefjord – פיורד ליסה

במקום זה תתודעו לראשונה לפיורדים של נורבגיה. לבאים מדרום שביל התיור הלאומי ריפילקה מתחיל בפתחו של פיורד ליסה. פיורד זה נמשך לאורך 40 ק"מ והוא כולל הרים מרהיבים שעוצבו בתקופת הקרח ע"י קרחונים עצומים שכיסו את האדמה. פיורד זה מרשים והוא ללא ספק הפיורד המאפיין את מחוז רוגלנד. ההרים מתנשאים לאורך הפיורד בחלקים רבים של הפיורד והגבוהים שבהם מתנשאים לגובה של 3000 מטר מעל פני הים. תכונתו המיוחדת של הפיורד הוא העובדה שהוא ישר. בעבר לפיורד זה היתה חשיבות רבה כי בו עברה דרך עתיקה.

מיטיבי הלכת שביניכם יכולים ללכת לנקודות תצפית שונות כמו Kjerag, Bratteli, הר הדוכן ו-Flørli. כולם מספקים תצפיות מרהיבות על הפיורד. תוכלו לצפות בפיורד גם ממרומי הכביש Lysevegen שמעל Lysebotn או מהגשר החדש שבפתח הפיורד. הגשר מוביל בין השאר לכפר הפרהיסטורי Landa שליד פורסהנד, המרכז המינהלי של העירייה.

שיט בסירה לאורך הפיורד היא חוויה שלא תישכח ותוכלו במהלכה לצפות בהרים נישאים, במפלים, במושבות של כלבי ים, בעדרים של עזים ובחוות מבודדות. סירות תצפית מפליגות מאיזור סטוונגר, פורסהנד ומ-Lysefjordsenteret שבאואנס. מעבורות מפליגות מסטוונגר, Lauvvik Forsand, סונגסנד ומליזבוט. הפלגה במעבורת לליזבוט בשילוב עם נהיגה חזרה דרך Lysebotn או Songestad תייצר לכם טיול מעגלי מרהיב דרך נופים מרשימים של הפיורד וההרים, אך דרך זו סגורה בחורף.

פיורד ליסה היא נקודה שנמצאת גם באפליקציה הסלולרית של איזור ריפילקה ואותה רצוי שתורידו לסמארטפון שלכם מבעוד מועד.

הכפר Flørli 4444

Flørli הוא כפר קטן חסר כבישים שמגיעות אליו 4 מעבורות ביום. הוא שוכן במעמקי הפיורד המרהיב ליסה קרוב ל-Kjerag . הכפר מפורסם בזכות 4444 מדרגות שמטפסות ממנו במעלה ההר- גרם מדרגות העץ הארוך בעולם.

Flørli הוא מקום להתרגעות ונקודת מוצא נפלאה להרפתקאות. כאן תוכלו לראות את ההשתקפות המופלאה של הפיורד השקט ביום קיץ חם. לחוש את הבריזה הרעננה של הפיורד בפניכם במהלך שיט בקיאק לאורך החופים התלולים. להתרגש בריחוף מעל Kjeragbolten. לשוט במחנה הטבעי בשוליו של הפארק הלאומי Frafjordheiane. לדוג בעזרת פיתיונות את הארוחה הבאה שלכם ועוד ועוד…

Flørli מקדמת בברכה אנשים רבים ואתם תיהנו מחברה טובה מסביב למדורה או ליד בירה בפאב המקומי.

ההגעה לכאן מתאפשרת ע"י 2 מעבורות (קולומבוס ופיורד DA) שמפליגות מ-4 יעדים שונים. אפשר גם להזמין טיול יומי מאורגן לפלורלי מסטוונגר. טיול זה מאורגן ע"י 3 חברות: FjordEvents, Rødne Fjordcruise  ו-Outdoorlife Norway.

מכרות האבץ של Allmannajuvet

מכרות האבץ שב-Sauda פעלו משנת 1881 עד 1899. המכרות החיו את הכפר שהעסיק 168 עובדים ושייצא את תוצרתו בספינות לחו"ל. המפעל הוקם הודות לפיתוח ולתיעוש של הכוח ההידרואלקטרי.

כחלק מיסוד שביל התיור הלאומי ריפילקה, הארכיטקט השויצרי הנודע פטר צומטור תיכנן מתקנים חדשים בערוץ Allmannajuvet, גלריה חדשה לתצוגה של ההיסטוריה של המכרות, בית קפה וחניון למבקרים. כדי להגיע לכניסה למכרה נסלל כביש חדש ומרהיב לאורך הנהר הפראי. מתקנים חדשים יושלמו וייפתחו לציבור עד סוף 2016. שביל חדש למכרות וסיורים מאורגנים במכרות מתוכננים לשנת 2017. בית הקפה פתוח בחודשים יולי-אוגוסט והוא נמצא בבניין חדש שמציע נוף מרהיב.

הגשרים Sandsfossen ו-Høsebrua

Suldalslågen הוא אחד הנהרות הארוכים במחוז רוגלאנד והוא מסתיים במפלים מרשימים ב-Sandsfossen . מפל זה לא גבוה במיוחד אבל הוא רחב ונהמת כוחו של הטבע פה היא מחרישת אוזניים. הליכה של מספר דקות ממרכז הכפר Sand תביא אתכם למפלים. המפלים נמצאים ליד האטרקציה התיירותית הגדולה ביותר, סטודיו סלמון, עם חנייה ואזור מנוחה אטרקטיבי. לצד המפלים תוכלו ליהנות מתצוגה של שיטות הדייג ההיסטוריות של דג הסלמון. תפוקת המים עומדת על 55-72 קוב בשנייה. הסטודיו פתוח בקיץ והכפר עומד לרשותכם כל השנה.

בקרבת מקום נמצא Høsebrua – גשר להולכי רגל מעל לנהר Suldalslågen. הגשר נבנה בשנת 2012 והוא מואר כך שהליכה לאורכו יפה במיוחד בערב או בימים אפרוריים. צעדו לאורך הגשר וצפו ב-Sandsfossen מהחוף שמנגד.

צוק הסנדלר – Skomakanibbå

זו הפסגה השלישית בגובהה באיזור ריפילקה אחרי Kjerag והר הדוכן. טיפוס לפסגת ההר שמתנשא לגובה 700 מטר מעל Jøsenfjorden יגרום לכם לתחושה של יראת כבוד מסחררת. בנוסף, תזכו לנוף נפלא על הארכיפלג ריפילקה. זהו שביל טיפוס שמושך אלפי מטיילים כל שנה בעיקר בסתיו. המסלול נמשך בין 5 ל-12 שעות של הליכה.

Hagalid – Skomakanibbå – Hagalid

Skomakarnibbå (צוק הסנדלר) הוא הר ייחודי שמתנשא לגובה 700 מטר דרומית לפיורד ג'וסן שב-Hjelmeland. ניתן לראות את ההר משביל התיירות הלאומי ריפילקה (Rv 13) בין וולדאל לווינדסויק. שמו של ההר נובע מאגדה ישנה.

ההר הוא מקום נהדר לטיול שמתחיל מחניון המכוניות לפני בתי החווה בהאגאליד. המסלול עובר דרך שטחים מגוונים ונמשך לאורך 7 ק"מ, מטפס לגובה 450 מטר והוא תלול בחלקים מסוימים. ההליכה במסלול עד הר Øksnafjellet נמשכת כ-2.5 שעות לכל כיוון והעונה המומלצת היא ממאי עד אוקטובר. בימים בהירים ניתן לראות תצפיות מרהיבות של ההרים, הפיורד והאיים מנקודת התצפית שעל Skomakarnibbå.

יש להצטייד בנעליים מתאימות, במקלות הליכה ובכושר כדי לבצע את המסלול. לא מומלץ לבצע את המסלול לבד. יש מפות במרכז המידע לתיירים.

שביל התיור הלאומי של ריפילקה

שביל זה שעובר דרך ריפילקה נחשב לאחד ממסלולי התיור הארוכים בנורבגיה. המסלול מתחיל באואנס שבצדו של פיורד ליסה ומסתיים ב-Hårå שברולדאל אחרי 183 ק"מ.

המסלול ניתן להורדה בחינם באמצעות האפליקציה הסלולרית של ריפילקה. זהו מדריך מולטימדיה לנקודות עניין לאורך הדרך.

לנורבגיה 18 מסלולי תיור לאומיים והם מציעים חוויות נופיות שונות כי הם עוברים דרך הנופים היפים ביותר במדינה. לאורך הדרך יש נקודות תצפית ואזורי פיקניק שעוצבו כדי להגביר את הנאת המטיילם מתוך התאמה לנוף. שביל התיור הלאומי ריפילקה מאפשר להכיר את היפים שבנופי נורבגיה – פיורדים, אינספור איים, שטחים חקלאיים, יערות, תלי אבנים, חוות, צוקים תלולים וכן נופים בעלי ערך תרבותי והיסטורי.

האטרקציות המרכזיות לאורך השביל ריפילקה הן שלוש: Lysefjord, הר הדוכן והר שראג. לאורך הדרך הנופית תמצאו אזורי פיקניק בסביבות מרהיבות ומונומנטים תרבותים בני עשרות ואלפי שנים.

המסע שלכם מתחיל ב-Oanes שבדרום עם תצפית לפתחו של פיורד ליסה. מהאכסניה Preikestolen Fjellstue שנמצאת מעט צפונה תוכלו לטייל למרומי הר הדוכן Preikestolen (הליכה של שעתיים). צפונה יותר תמצאו תגליפי סלע ב-Solbakk וכנסייה עתיקה ב-Årdal .Skomakarnibbå מתנשאת מעל החוף הדרומי של Jøsenfjord.

הכפר Jelsa שנמצא לצד הפיורד כולל בתי עץ וכנסייה נודעת ולכן שווה לבקר בו. אתם יכולים לעצור באזור פיקניק שמשקיף על הפיורד לפני שתמשיכו לכפר Sand. בכפר זה כדאי לבקר במוזיאון ריפילקה ולעצור בסטודיו סלמון במפלי Sandsfossen כדי לצפות בדגי הסלמון ששוחים במעלה הזרם וחוצים את גשר Høse. הרגעו עם כוס קפה ותיהנו מהנוף שנשקף משם.

בצד הצפוני של Sandsfjord, קצת לפני שתגיעו אל Saudasjøen נמצאים מפלי Svandalsfossen. סדרה של מדרגות מטפסת קרוב למפלים וכך תוכלו לחוות את כוחם של המים. ליד העיירה Sauda תוכלו לבקר במכרות האבץ ב-Allmannajuvet. עד 2016 ייפתחו בניינים חדשים בחסות פרויקט שביל התיור הלאומי שתוכננו ע"י האדריכל השוויצרי פטר צומטור. במרכז העיירה תוכלו לבצע קניות באוירה ידידותית ומזמינה.

כבשים ליד Svartavatnet

כבשים ליד Svartavatnet

מ-Sauda ומ-Allmannajuvet המסע ממשיך אל Røldal. הדרך מעל Saudafjellet כוללת מגוון של נופים ומעבר הרים בגובה 900 מטר שהושלם בשנת 1960. הנוף מרהיב וחלקים מהדרך הם צרים מאוד כך שיש ללכת לאט וברוגע. מעבר Saudafjellet שבין Hellandsbygd לבין Røldal סגור בחורף והשלג יכול להגיע לגובה של 6 מטרים. במהלך החורף אנא השתמשו בדרך החליפית Sand-Røldal. ייתכן מאוד שתתקלו בדרך בעיזים שרועות בחופשיות.

מסלול הקיץ הוא חלק מדרך הפיורד מסנדנס שבדרום דרך הארדנגר ו-Vikafjellet וצפונה ל-Førde. דרך הפיורד כוללת שני מסלול תיירותיים לאומיים נוספים: הארדנגר ו-Gaularfjell.

ההגעה מדרום לשביל התיירות הלאומי ריפילקה נעשית במעבורת בקו Lauvvik–Oanes או בקו Stavanger–Tau. ההגעה מצפון אפשרית בנהיגה דרך Røldal. ההגעה ממזרח או מדרום נורבגיה היא דרך Suleskar ומומלץ להזמין מקום מראש במעבורת מ-Lysebotn  ל- Oanes.

מפלי Svandalsfossen

בנסיעתכם לאורך שביל התיירות הלאומי ריפילקה תעברו ליד מפלים מרשימים קצת לפני Saudasjøen. אלו מפלי Svandalsfossen שנופלים מגובה של 180 מטר. תוכלו להחנות את מכוניתכם ולפסוע מתחת לגשר לתצפית מקרוב

ב-2006 פרויקט שביל התיור הלאומי פתח גשר להולכי רגל ומדרגות לשיפור החוויה. המדרגות התלולות עולות עד מרגלותיו של המפל העליון שנופל מגובה של 40 מטר ובדרך תיהנו מזרזיפי מים מהמפל. כמו כן תיהנו מהנוף הנפלא של Saudafjord. סדרה נוספת של מדרגות תוביל אתכם לפיורד.

מכיוון שהנהרות והזרמים כאן אינם מווסתים ע"י סכרים, כמות המים משתנה לפי כמויות המשקעים. לאחר גשם רב המפל לעיתים מציף את שביל ריפילקה.

הכניסה חופשית.

Svandalsfossen היא נקודת עניין שקיימת באפליקציה הסלולרית של ריפילקה.

מוזיאון ריפילקה

מאז 1991 בית הרציפים Nesa בסאנד הוא המוקד הראשי של מוזיאון ריפילקה והוא מציג תערוכה תרבותית והיסטורית על ההתיישבות בחופים.

ארכיוני המוזיקה העממית של מחוז Rogaland ממוקמים אף הם כאן. בנוסף, גלריה לאמנות מקומית נחנכה במקום ב-2009 והיא מממוקמת במבנה חדש בצמוד לבית הרציפים.

בית הרציפים פתוח בימות השבוע במשך השנה. בקיץ, המוזיאון נפתח גם בסופי שבוע. במוזיאון זה קיימת חנות מזכרות ובית קפה.

איך מגיעים לאזור ריפילקה?

בטיסה – שדה התעופה סטוונגר הוא שדה התעופה הקרוב ביותר לריפילקה והוא מציע טיסות ישירות אל או מיעדים נבחרים בנורבגיה ומחוצה לה. אוטובוס יוצא בסדירות משדה התעופה לרציף המעבורות שם מעבורות מפליגות ל-Tau שבדרום ריפילקה. הנסיעה באוטובוס אורכת כ-30 דקות וההפלגה במעבורת עוד 30-40 דקות

שדה התעופה Haugesund נמצא כ-100 ק"מ מ-Ropeid שבצפון ריפילקה. הדרך הקלה ביותר להגיע משדה התעופה ל-Ropeid/Sauda היא באמצעות רכב. יש מספר סוכנויות להשכרת רכב בשדה התעופה.

ברכב – מספר כבישים מהירים מגיעים לסטוונגר מערים שונות: קריסטיאנסנד כארבע שעות נסיעה, ברגן חמש שעות ואוסלו -10.5 שעות נסיעה.

שביל התיירות הלאומי ריפילקה כולל 183 ק"מ של דרכים בין Oanes שלצד Lysefjord ועד Hordalia שב-Røldal. השביל מתחיל מ- Sauda שבצפון וכולל אטרקציות תיירותיות דרך  Forsand ועד Lysefjord שבדרום.

ברכבת – NSB – רשת הרכבות הנורווגית מפעילה רכבת יומית מאוסלו לסטוונגר והנסיעה אורכת כשבע שעות וחצי.

בסירה – יש שירות של סירה מהירה מסטוונגר למקומות רבים בריפילקה כמו Tau Jørpeland, Fister, Hjelmeland, Jelsa, Sand ו-Sauda. שירות של סירות מהירות זמין גם בריפילקה עצמה.