מחפשים אווירת חג מולד נורבגית אמיתית? בקרו בעיר הג'ינג'ר Pepperkakebyen בברגן

מאז 1991 ברגן מארחת את עיר הג'ינג'ר הגדולה ביותר בעולם שנקראת Pepperkakebyen. אטרקציה זו מוקמת כל שנה בתקופה שלפני חג המולד ומשחזרת מבנים וסצנות מרחבי נורבגיה (עם התמקדות מובנת בעיר ברגן), כולם נבנים מבצק ג'ינג'ר ומעוטרים בסוכריות ובציפוי מתוק.

אלפי אנשים משוטטים בעיירת הג'ינג'ר (זנגוויל או זנגביל) בכל יום בעונת הפתיחה שלה מאמצע נובמבר עד דצמבר, כך שלא פלא שהמקום נחשב לאחד מיעדי החובה למטיילים בחורף בנורבגיה. באופן לא מפתיע, חבילות הג'ינג'ר הנמכרות ביציאה ממעטות להישאר על המדפים לאורך זמן ונחטפות כמו לחמניות טריות. רוצים לדעת למה? רכשו עוגיות ג'ינג'ר כאן והבינו בעצמכם.

צוות של עד שלושים איש נדרש כדי להקים את האטרקציה בכל שנה, מאדריכלים  ועד חשמלאים. תושבים מקומיים לצד ארגונים ועסקים רבים עוסקים בכך וזה לא פשוט – בעיירת הג'ינגר נערכים שינויים מדי שנה.

כל הרווחים מדמי הכניסה מחולקים לשלוש עמותות של ילדים, אבל לפני שאתם מתלוננים על תוספת המחיר לטיול כדאי שתדעו דבר אחד – הכניסה חופשית לילדים מתחת לגיל 12 ולכל מי שמספק לאטרקציה מבנה שהקים בעצמו.

ברגן לא לבד

למרות שברגן מארחת את עיירת הג'ינג'ר הגדולה בנורבגיה היא ממש לא לבד. לערים ועיירות שונות ברחבי המדינה יש גרסאות משלהם לאטרקציה, חלקן קטנות וקהילתיות וחלקן שאפתניות במיוחד ומתכננות להשיל את ברגן מכתרה.

למשל, בסטוונגר לא מסתירים את רצונם להקים את עיר הג'ינג'ר הגדולה ביותר. נכון להיום עיר הגינג'ר שלהם כוללת 200 בניינים (לעומת 2000 בברגן), אבל הם עובדים באופן פעיל עם הקהילה העסקית המקומית במטרה אחת – כדי ליצור אטרקציה גדולה יותר בעתיד.

ובינינו – אם סטוונגר שברה שיאי עולם עם אטרקציות תיירותיות מפורסמות כמו צוק המטיף, הר שראג וליזפיורד, אין שום סיבה שהיא לא תצליח גם הפעם. דבר אחד בטוח – התחרות הולכת להיות טעימה במיוחד…

נורבגיה מתקשטת לכריסמס

למה ג'ינג'ר?

עוגיות הזנגוויל הדקיקות והפריכות שנקראות Pepperkaker נחשבות לפינוק נורבגי נפוץ בתקופת חג המולד. משפחות רבות מכינות אותם בעצמן באופן מסורתי, אבל בכל מקום ניתן למצוא אותן ו/או את המוצרים הנדרשים להכנתן.

למרות שהמסורת של בניית בתים מזנגוויל נמשכת לאורך דורות, הרעיון של עיירה שלמה מזנגוויל הוא הרבה יותר עדכני. אף אחד לא יודע איך ומתי זה התחיל בנורבגיה, אבל בברגן יש לזה תיעוד מסודר. עיר הג'ינג'ר של ברגן התחילה ב-1991 כמיצג קטן בקניון בשם "חוות חג המולד". מיצג זה כלל חיות משק ובית חווה עם גמדים והציע פעילויות לילדים.

אמנם מאז זרמו הרבה מים בפיורדים של מערב נורבגיה, אבל דבר אחד נשאר קבוע – במהלך 6 השבועות שבהם מתקיימת עיר הג'ינג'ר, ראש העיר של ברגן נושא גם את התואר "ראש העיר של עיירת הג'ינג'ר".

לא הכל מתוק

עם זאת, ב-2017 לא היה בטוח שעיירת הג'ינג'ר תצליח לקבל מבקרים בזמן בגלל שהיא נהרסה זמן קצר לאחר הקמתה. צעיר בן 20 נעצר מיד לאחר שחבריו קראו למשטרה, מה שמתאר אולי יותר מכל את המחויבות האדירה של אנשי הברגן לקיום האירוע. אגב, למרות ההרס העיירה נפתחה מחדש לאחר שבוע הודות להפשלת השרוולים (תרתי משמע) של תושבי ברגן. אלו אפו בתי ג'ינג'ר במרץ מחודש וזכו לסיקור תקשורתי בינלאומי, מה שהביא למספר שיא של מבקרים במקום.

רוצים להצטרף לחווייה? טיסה לברגן תוכלו למצוא כאן.

Q