איי סבאלברד – ביתו של דוב הקוטב הצפוני

איי סבאלברד ממוקמים באוקיינוס הארקטי באמצע הדרך בין נורבגיה לקוטב הצפוני. כאן תוכלו למצוא אוירה ובעלי חיים ייחודיים באיזור שהוא גם קשוח וגם רגיש בעת ובעונה אחת.


קרחונים באיי סבאלברד

במרחבי הארכיפלג הזה אנחנו מבטיחים לכם שתעמדו מוקסמים. באיים הללו יש טבע ייחודי, טבע ארקטי ועיירות כורים ישנות שנמצאות בכל האיים עומדות מצמררות ומסקרנות.

בנוסף לכמה אלפי דובי קוטב, האיים הם ביתם של כמעט 3000 תושבים. מעל 2000 מהם חיים ב-Longyearbyen, המרכז הניהולי וההתיישבות הגדולה ביותר באיים. הקהילה הקטנה והצבעונית הזו התפתחה והפכה מכפר טיפוסי לעיירה מודרנית עם סוגים שונים של עסקים ותעשיות ועם מגוון רחב ומפתיע של אירועי תרבות כגון קונצרטים, מופעים, פסטיבלים ותערוכות. ישנם גם כמה ברים מהמעלה הראשונה ומסעדות בלונגיירבין ברמה הרבה יותר גבוהה ממה שהייתם מצפה למצוא בעיירה כזו קטנה.


תכנון טיולים באנר

סבאלברד פירושו "חופים קרים" והוא הוזכר לראשונה בטקסטים איסלנדיים מהמאה ה-12. עם זאת, בארכיפלג יש אקלים מתון יחסית בהשוואה לאזורים אחרים באותו קו רוחב. בלונגיירבין, הטמפרטורה הממוצעת נעה בין מינוס 14 מעלות צלזיוס בחורף ועד 6 מעלות צלזיוס בשיא הקיץ. קור קיצוני זה נשמע לישראלי הממוצע כמו משהו בלתי מתקבל על הדעת אך מבחינת הנורווגים ובמיוחד עבור מי שחי בצפון נורבגיה טווחי טמפרטורות אלה הם טמפרטורות סבירות ומזג אויר נוח.

airalo ad

מבחינה היסטורית, הוא ציד לווייתנים וצייד חיות בר הם היו הפעילויות העיקריות בארכיפלג, אבל היום עיקרון הקיימות מנחה את התושבים בכל האיזור. קרוב לשני שליש מאיי סבאלברד הוא שמורות טבע מוגנות ופארקים לאומיים.

פעילויות מעניינות באיי סבאלברד

האיים הם איזור מלא בקרחונים, שלג ומים קפואים. באיים תוכלו להצטרף לטיול בסירה כדי לצפות בנוף הארקטי ובחיות הבר היחודיות ואולי אפילו תפגשו בדרך דוב לבן. מומלץ מאוד לנסות נסיעה במזחלות כלבים או לנוע על אופנועי שלג במסגרת מסע ספארי בגבולות הקוטב הצפוני. כאן גם תזכו לאירוח עם אוכל מסורתי מעושן ומומלח – נסו אפילו לבקש מהמארח שלכם לצאת איתו לדוג או לצוד ותזכו לחוויה של פעם בחיים.

מלונות מומלצים באיי סבאלברדBooking.com

מזכרות מאיי סבאלברד

מפת מלונות דינאמית של סבאלברדBooking.com

נקודות עניין באיי סבאלברד

  • שפיצברגן Spitsbergen – זהו האי הגדול ביותר בארכיפלג איי סבאלברד, אבל מכיוון שהוא היחיד בארכיפלג שמיושב בקביעות הוא נחשב לבסיס היציאה עבור כל חובבי ההרפתקאות והטבע שיוצאים ממנו לטיולים באיזור.
  • לונגיירבין Longyearbyen – עיירה זו נמצאת באי שפיצברגן והיא יישוב הקבע הצפוני ביותר בעולם. למקום ניתן להגיע רק בטיסה או בשיט, אבל המאמץ משתלם ובגדול כי כאן אפשר ליהנות מאוירה ארקטית אמיתית.
  • סבאגרובה Sveagruva – עיירה זו נמצאת באי שפיצברגן ומאפשרת להתרשם מסגנון החיים הייחודי של האזור הארקטי. המקום נחשב לאחד ממכרות הפחם התת-קרקעיים הפוריים בעולם הודות למרבץ פחם גדול במיוחד ועד היום יש בה מכרות פחם.
  • נו אלסון Ny ålesund – עיירה זו היא היישוב האזרחי הצפוני ביותר בעולם והיא משמשת יעד למחקר אקלים וגאוגרפיה. נכון להיום העיירה כוללת 15 תחנות מחקר שמאוכלסות ע"י עשרות חוקרים מרחבי העולם.
  • ביירנייה Bjørnøya – זהו האי הדרומי ביותר באיי סבאלברד והחל מ-2002 הוא נחשב לשמורת טבע. הודות למפגש בין המים הקרים מהקוטב הצפוני ובין מים חמים מהאוקיינוס האטלנטי, טמפרטורת המים במקום משתנה במהירות.