טרולטונגה – Trolltunga

טרולטונגה – Trolltunga
טרולטונגה – Trolltunga

מדף הסלע טרולטונגה מתנשא 700 מטר מעל אגם Ringedalsvatnet והוא נחשב לאחד היפים מסוגו בעולם בכלל ובנורבגיה בפרט. הצוק העצום הזה שכמעט בלתי נתפס שהוא נוצר משחיקה של קרחוני ענק, נמצא לחוף פיורדHardangerfjord במערב נורבגיה. משמעות שמו של הצוק היא – לשון הטרול כי הוא דומה ללשון ענקית שמתנשאת מעל הפיורד.

טיפוס למרומי ההר כרוך בהליכה של 23 ק"מ שנמשכת כ-12 שעות בשביל מסומן (באות  T אדומה), כך שהוא מיועד למיטיבי לכת בלבד ולבעלי ציוד מתאים ויש להתחילו מוקדם ככל האפשר (מקסימום 8:00). כמו כן, הטרק תלוי במצב הפשרת השלג ולכן ניתן לבצע אותו לרוב בחודשים יוני-ספטמבר. בשאר השנה ניתן לעשות במקום סקי.

לא לבעלי לב חלש

לאורך כל הדרך אין קליטה סלולרית, אבל מצד שני ניתן לעשות בו קמפינג ולשתות מים מהנחלים שלאורכו. מומלץ ליצור קשר עם לשכת התיירות המקומית בדוא"ל turistkontor@odda.kommune.no כדי לקבל מידע על טיולים מודרכים, מפות ופעילויות נוספות שניתן לבצע באזור, למשל:

 • הליכה אל טרולטונגה וחזרה חלק מהדרך באמצעות אומגה, כך שהטיול מתקצר ל-5 שעות בלבד.
 • הליכה אל טרולטונגה בשילוב טיפוס הרים ורכיבה על אופניים שזכתה לכנוי סולם לגן עדן. הפעילות נמשכת כ-10 שעות.

למרות זאת, הטיפוס עדיין נחשב לקשה במיוחד לאחר ימים גשמים שהופכים את המסלול לבוצי. דבר נוסף המוסיף לקושי הוא העובדה שבחלק מהמקומות קשה לזהות את סימון השביל, כך שיש להסתמך על הסימן הנורבגי המקובל של גלי אבנים. בכל מקרה, מומלץ להצטייד במקלות הליכה ולהסתייע במטיילים נוספים.

המסלול מתחיל בכפר Skjeggedal רק 5 ק"מ מהעיירה Tyssedal וההתחלה שלו נחשבת לקשה במיוחד – עלייה של 700 מטר בארבעת הקילומטרים הראשונים. בעבר היו כאן מדרגות עץ אך בגלל פגעי הזמן ומזג האויר הנורבגי הם נהרסו. היום המטפסים מסתפקים במדרגות אבן ובחבלים אבל בכל מקרה, הטיפוס אינו מומלץ לסובלים מפחד גבהים.

שימו לב שאסור להפעיל כאן רחפנים.

מלונות ומקומות לינה חביבים באיזור הצוק

הגעה אל טרולטונגה

 • ברכב: יש לנסוע בכביש 13 עד Tyssedal ולהמשיך לפי השלטים עד  Skjeggedal ו-Trolltunga. לאחר כ-7 ק"מ מ-Tyssedal יש חניון בתשלום ובו מתחיל המסלול.
 • בתחבורה ציבורית:
  • מ–Odda: בתקופת הקיץ (15.6-15.9) מופע שירות הסעות בתשלום הלוך וחזור ממגוון מקומות לינה ב- Odda.
  • מסטוונגר: שירות הסעות בתשלום וההרשמה אליו היא מקוונת בלבד דרך האתר www.tide.no.
  • מברגן: קו 930 מברגן ל-Odda. אין אפשרות להזמין מראש באוטובס זו והתשלום עבור הנסיעה הוא במזומן בלבד.
 • ברכבת:
  • נסיעה בקו הרכבת אוסלוווס של רשות הרכבות הנורבגית ונסיעה מווס ל-Odda באוטובוס קו 990. אין אפשרות להזמין מקום מראש ברכבת זו והתשלום עבור הנסיעה הוא במזומן בלבד.
  • נסיעה בקו הרכבת אוסלו-Odda באמצעות שירות הרכבות "Haukeli ekspressen".ההרשמה לנסיעה זו היא מקוונת בלבד דרך אתר האינטרנט הזה.