ויזת ETIAS לנורווגיה תיכנס לתוקף בשנת 2024

ברוכים הבאים לנורווגיה, ממלכה נורדית צפון אירופאית בעלת היסטוריה עשירה של ויקינגים, קו חוף יפהפה עם פיורדים מרשימים, למעלה מארבע מאות אגמים וביניהם גם אחד האגמים העמוקים בעולם, ועיר בירה מרתקת. כל אלה נשארים כפי שהם, אבל החל משנת 2024, כפי הנראה שכניסה לנורווגיה תהיה מותנית בקבלת אשרת כניסה בשם ETIAS, שהיא בעצם מערכת מידע והרשאות אירופאית לנסיעות, ראשי תיבות של European Travel Information and Authorization System.


הספינה queen mary 2 עוגנת בפלאם, אחד היעדים המרהיבים בנורבגיה
הספינה queen mary 2 עוגנת בפלאם, אחד היעדים המרהיבים בנורבגיה

זוהי אשרה שמאפשרת כניסה למדינות החתומות על אמנת שנגן, וביניהן נורבגיה, ויש להגיש את הבקשה לקבלת ויזה למעלה מ-96 שעות לפני היציאה מהארץ.

מה מאפיין את אשרת הכניסה החדשה?

אז מהי הסיבה לשינוי זה בעולם התיירות והנסיעות? עד כה היה פשוט לנסוע לאירופה, וכך ימשיך להיות. יחד עם זאת, תמו הימים בהם אפשר לעלות על טיסה לאחר בדיקות אבטחה מינוריות בלבד. הסיבה העיקרית לשינוי היא הרצון להגביר את איכות הבקרה על הנכנסים לאירופה, ולשמור על הביטחון.


תכנון טיולים באנר

לאחר שהממשלות האירופאיות ספגו ביקורת על האופן בו התנהלו בימים אינטנסיביים אלה של הגירה ותנודות משמעותיות במספר הנכנסים ליבשת, הגיעו למסקנה כי יש להגביר את בקרת האכיפה והביטחון של הרשויות וליצור מערכת שתצליב מידע על מבקש האשרה, תאפשר כניסה בטוחה של תיירים למדינות שנגן, ותצמצם גניבת זהויות ואיומי טרור וביטחון.

airalo ad

מי צריך ויזה לנורווגיה?

אפשר להסיר דאגה מהלב, אזרחים ישראלים אינם היחידים המחויבים להגיש בקשה לויזה כדי להיכנס לנורווגיה. יחד איתנו נמנים אזרחי ארה"ב, קנדה, אנגליה, יפן וכו'. ישנן 60 מדינות שאזרחיהן מחויבים להגיש בקשה לפני כניסתם למדינות שנגן.

באותה נשימה, נורווגיה אינה המדינה היחידה החתומה על אמנת שנגן ותחייב ויזה כדי לאפשר כניסה אליה. יחד איתה נמנות מדינות אירופאיות מתוירות רבות, כמו גרמניה, הולנד, צרפת, ספרד, פורטוגל ואף עוד כמה מדינות אירופאיות שאינן חלק מהאיחוד האירופי, כמו איסלנד או נורווגיה, למעשה. האמנה מיושמת על ידי 26 מדינות באירופה. 

מה התהליך הנדרש לקבלת ויזת ETIAS?

התהליך המדובר פשוט יותר מכפי שניתן לצפות. את טופס הבקשה לויזה לנורווגיה ממלאים באופן מקוון. עונים על מספר שאלות זיהוי אישיות, ובמקרים מסוימים נדרשים להרחיב מעט על הרקע האישי של מגיש הבקשה, כמו רקע תעסוקתי והשכלתי, רקע פלילי, מטרת הביקור במדינת היעד, וכן הלאה.

מילוי הטופס אורך כעשר דקות בלבד ובמידה ופרטי הטופס אמנם נכונים, מולאו כהלכה ואין כל מניעה להנפיק ויזה, האשרה נשלחת באופן ישיר למייל של מגיש הבקשה תוך כמה דקות עד 48 שעות.

הויזה המתקבלת מאפשרת שהות בת 90 יום מיום הכניסה למדינת השנגן, כל 180 יום, ויש לה תוקף של שלוש שנים, כך שאפשר להיות רגועים, ולנסוע לחופשה ארוכה ובטוחה בנורווגיה.