10 המזכרות שאסור לכם לשכוח להביא מנורבגיה

אם בכוונתכם לנסוע לחופשה בנורבגיה בקרוב, תתכוננו נפשית, אתם עתידים ליהנות מהמון אוויר צח (שאליו אנחנו לא רגילים בארץ), נופים מדהימים (קרחונים ופיורדים) ועד לעשרות כנסיות עתיקות ויפהפיות, ששווה לבקר בהן בלי קשר לאמונתכם. אבל, כשאנחנו נהנים לנו בחו"ל, תמיד מתגנבת תחושת האשמה שנוגעת לאלה שנשארו בארץ (הילדים, הסבתא ששומרת עליהם, החברים הטובים), ואז, אנחנו מתחילים לחפש מה קונים, למי קונים ואיך קונים לכולם מתנות שוות (בערך) בערכן, כדי לא ליצור סכסוך משפחתי. אז אם אתם קצת מוטרדים בעניין המתנות, אל דאגה. תכף נעשה לכם סדר בבלגן.

עשר המזכרות ששווה לכם להביא מנורבגיה

שוקולד נורבגי

שוקולד נורבגי של Freia
שוקולד נורבגי של Freia

כן, אנחנו יודעים שלא מדובר בשוויץ, המתהדרת בתואר "ארץ השוקולד" אבל גם נורבגיה נותנת פייט לא קטן בתחום מבחר השוקולד וחטיפי השוקולד, ובאיכות שאיננה נופלת מזו של השוויצרים. לחברת הדגל בתחום הזה בנורבגיה נחשבת Freia, שאת מוצריה תוכלו למצוא בכל מרכול מקומי. חובבי הממתקים והמתוקים למיניהם יחגגו על המגוון הענק של טעמים.

רונות (Runes)

רונות (Runes)
רונות (Runes)

חובבי המיסטיקה מכירים אותן היטב, שכן הן משמשות לחיזוי העתיד (בדומה לקלפי הטארוט). אולם, למי שאיננו כזה, נסביר: מדובר באותיות בכתב עתיק, אשר חקוקות על חומרים שונים שמקורם בטבע (כפיסי עץ, עצמות בעלי חיים מעובדות, אבנים פראיות או אבנים סמי-יקרות מלוטשות). המאמינים מספרים כי הן סגולה לעושר, פריון והצלחה, בדומה לחמסות שלנו.

סוודרים וקרדיגנים

סוודר נורבגי
סוודר נורבגי

קררררררר בנורבגיה, קר מאד… וכשקר, מתעטפים בסוודר חם וצבעוני, עם צוואר גבוה או בלעדיו. אבל, בניגוד לסוודרים אופנתיים אחרים, הסוודרים הנורבגיים האותנטיים מעוטרים בדוגמאות מיוחדות (כמו פתית שלג או דב קוטב). החברה הבולטת ביותר כרגע בתחום היא Oleana, ששמם של הסריגים שהיא מייצרת הולך לפניה בכל העולם.

כפפות נורבגיות מסוג Mittens

כפפות נורבגיות Mittens
כפפות נורבגיות Mittens

מכירים את הכפפות של הפעוטות, אלה שבהן אין הפרדה בין ארבעת האצבעות? כאשר קר מאד (ובנורבגיה, כידוע ממש קר), הקור מאלץ אתכם להשתמש בכפפות כאלה (Mittens), ולא בכפפות בהן האצבעות מופרדות (Gloves). יתכן שבארץ, הטמפרטורה, אפילו בחורף, איננה מחייבת שימוש בכפפת כאלה, אבל הן מהוות יופי של מתנה למי שסובל/ת מידיים קרות תמיד.

כובע Beanie נורבגי

כובע Beanie נורבגי
כובע Beanie נורבגי

ועל מנת להשלים את הסט המחמם, צריך גם כובע סרוג בעל "אוזניים" נופלות שבקצותיהן פונפונים או כובעי "כלב" מפרווה מלאכותית או אמיתית. כמובן שגם כאן, בכובעים הסרוגים מככבות הדוגמאות של פתית השלג.

ויקינגים

פסלי ויקינגים עשויים מחול
פסלי ויקינגים עשויים מחול

נכון שהוויקינגים אינם "שייכים" לנורבגיה בלבד, אלא לכל הגוש הסקנדינבי (הכולל את כל מדינות האזור – שוודיה, דנמרק, פינלנד, איסלנד וכד'), אבל בנורבגיה ניתן למצוא המון חנויות מזכרות שמחזיקות פסלונים, פמוטים וכלי כסף, המעוטרים בדמויות ויקינגים, סירות ויקינגיות, חרבות וכן הלאה.

טרולים

בובת טרול
בובת טרול

אחת האסוציאציות המתבקשת מאליה, כאשר חושבים על נורבגיה היא הטרולים. ולא, אנחנו לא מדברים על הבובות החמודות בגווני השיער השונים שקישטו כל מחברת, עפרון או שולחן כתיבה בשנות ה-80, אלא על הטרולים הנורבגיים המקוריים, המכוערים עד מאד, אלה שהתמרורים בכביש טרולסטיגן מזהירים מפניהם.

סכינים נורבגיות

סכין נורבגית
סכין נורבגית

אורח החיים הנורבגי האותנטי מהווה בעיקר שם נרדף של לפעילות בחוץ – אהבה עמוקה לטבע ולבעלי החיים מהווים חלק משמעותי בערכי המדינה. זו, כנראה, אחת הסיבות לכך שהסכינים הנורבגיות הפכו לשם דבר בעולם. תוכלו למצוא סוגי סכינים המתאימים לכל פעילות שאתם אוהבים, מקטיף פטריות דרך פילוט דגים ועד לציד מקצועי. רבות מהן גם מעוטרות במוטיבים הנורבגיים הקלסיים על הידית, מה שהופך אותן (עם נדן או בלעדיו) לחפצי נוי ולמזכרות מיוחדות.

סלמון מעושן ודגים נוספים

נתחי סלמון
נתחי סלמון

בעבר הלא מאד רחוק, הנורבגים היו יורדי ים וכפרי דייגים רבים עיטרו את חופי המדינה. העידן הטכנולוגי המתועש הכחיד כמעט כליל סוג זה של תעסוקה לצורך מחיה, אבל, חיבתם של הנורבגים לדיג כתחביב ולדגים נותרה בעינה. אפשר למצוא אותם כמעט בכל אחת מהארוחות שלהם לאורך היום, דגים מיובשים (Lutefisk), דגי קוד, הרינג וסלמון (המכונה שם laks) בכל צורותיו. באופן טבעי, כמזון בסיסי, מחירו של הסלמון בנורבגיה זול בצורה ניכרת ממחירו בישראל, ולכן, אם אתם מחובבי הדגים, נורבגיה תהיה גן עדן עבורכם.

ממתקים מסוג Salmiak או Salmiakki

ממתקי Salmiak שונים
ממתקי Salmiak שונים

אוהבים ממתקי ליקוריץ (אניס)? ובכן, תשכחו מכל מה שידעתם עליו עד היום, וקבלו את הגרסה הנורדית שלו – ליקוריץ מלוח! כן, אנחנו יודעים, זה לא "מסתדר" לכם בראש, ממתק מלוח, אבל הטעמים משתלבים כל כך טוב, שאחרי טעימה אחת כזו, לא רק שתסיימו את כל השקית, אלא גם תגרפו לסלסלת הסופר את כל מה שנישאר על המדף, שיהיה…

בינינו, לא משנה אם המשפחה שלכם חובבת שוקולדים או בגדי צמר מעוצבים – אל תחזרו מנורבגיה בלי מתנות. אתם עלולים למצוא את עצמכם ישנים על ספסל ברחוב במקום במיטה החמה והנוחה שלכם. קרה ושכחתם? לשם כך נועד הפוסט הזה. הקליקו על אחד המוצרים והזמינו בקלות. עוד לפני שמישהו ירגיש ששכחתם אותו, המתנה שלו כבר תגיע לארץ.