הרדנגרווידה – Hardangervidda

הרדנגרוידה - טבע עוצר נשימה מכל הכיוונים

הרדנגרווידה – טבע עוצר נשימה מכל הכיוונים

זהו רכס הרים שנמצא במרכזה של דרום נורבגיה ונחשב לאחד מאתרי התיירות הפופולריים במדינה. הרכס משתרע על 6,500 קמ"ר מ-Numedal ו-Uvdal במזרח ועד Røvelseggi ו-Ullensvang במערב – שם הוא מסתיים בפתאומיות במצוקים ובמפלים שיוצרים שני פיורדים: הרדנגר ואיידפיורד.


רכס ההרים הרדנגרווידה נחשב לגבוה ביותר בצפון אירופה בכלל ובנורבגיה בפרט. הגובה הממוצע של הרכס הוא כ-1000 מטר והפסגה הגבוהה ביותר בו היא Sandfloegga וגובהה 1721 מטר מעל פני הים.

המשמעות היא שלא רק ששורר במקום אקלים אלפיני כל השנה, אלא שמדובר במוקד עלייה לרגל של מטפסי הרים מכל העולם. מכיוון שמדובר ברמה אלפינית היא מהווה את הריכוז הדרומי ביותר של בע"ח וצמחים ארקטיים באירופה. יש כאן נופי טונדרה, קרחון הארדנגריוקלן (Hardangerjøkulen) שנחשב לאחד הקרחונים הגדולים בנורבגיה והיא ביתו של עדר האיילים הגדול באירופה  – מה שהביא להכרזה על רוב הרכס כפארק לאומי שנחשב לגדול ביותר בנורבגיה.

בפארק יש בו מגוון מסלולים וטרקים באורכים שונים, למשל נתיב האופניים מספר 5 שעובר במקום שנבחר כאחד מעשרת מסלולי האופניים היפים בנורבגיה. גם דרך המסחר הישנה ( Nordmansslepa) עוברת בפארק כמו גם שבילים נוספים שמקשרים בין מזרח ומערב נורבגיה

בנוסף, הרכס כולל אתרי תיירות מפורסמים כמו גיילו ורוקאן –האחד הוא אתר הסקי הראשון בנורבגיה והשני הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

מרכזי המבקרים ברכס הרדנגרוידה

Hardangervidda Natursenter באידפיורד (Eidfjord)

מרכז זה נמצא בצד המערבי של הרכס ונוסד בשנת 1995 במטרה ליצור קשר הדוק בין המבקרים לבין הסביבה הטבעית, ההיסטוריה והמורשת התרבותית שבאזור. הביקור במקום נעשה לאורך 3 הקומות של הבניין בצורה של מסע בזמן מהעבר (לפני כ-3 מיליארד שנים) ועד ימינו.

המרכז כולל תערוכות אינטראקטיביות, אקווריום עם מינרלים ומאובנים, קטעי וידאו, איורים אינפורמטיביים וטקסטים שונים שמציגים את הטבע הנורבגי במלוא הדרו כולל האקלים, הפיורדים, ההרים והמפלים.

במקום מסעדה שמגישה מנות שמשלבות מסורות מקומיות עם מנות מודרניות, תחנת מידע תיירותית המספקת מידע על טיולים שונים ברחבי הפארק וכן חנות מזכרות מלאה בכל טוב.

Hardangervidda Nasjonalparksenter בטין (Tinn)

מרכז מבקרים זה נמצא בצד המזרחי של הרכס והוא נפתח מחדש לאחר שיפוצים ב-2013. המקום משתרע על 600 מ"ר וניתן לצפות בו בתערוכות ובסרטים על הפארק, למשל תערוכה אינטראקטיבית על הטבע וחיי הבר ברחבי הפארק שזכתה לשבחים ולפרסים.

המרכז כולל 22 תערוכות אינטראקטיביות (כולן באנגלית), בית קולנוע שבו מוקרנים סרטי טבע קצרים ומערה עם כלים וחפצים מקוריים – כולם נעשו תוך שימוש בעצמות איילי בר לפני 17,000 שנים. כמו כן, המקום כולל כמה אגפים.

  • אגף החושים בו העיקר הוא החוויה האישית של המבקר עם חיות הבר שבאזור.
  • אגף מקצועי שמתמקד בביולוגיה ובאקולוגיה של נורווגיה.
  • אגף ההיסטוריה שסוקר את המקורות של חקר חיות הבר, הטיולים, האנשים והאיילים באיזור.
  • אגף העתיד שמטפל באתגרים שמציבים האיומים העכשוויים השונים על הטבע והשפעתם האפשרית על הטבע.
אייל בר ברכס הרדנגרוידה

אייל בר ברכס הרדנגרווידה

מקומות לינה ובקתות ברחבי הפארק

אטרקציות בהרדנגרווידה

טרקים בהרדנגרווידה

ברכס פרוסה רשת של שבילי טיולים מסומנים (רוג'ום אבנים עם T אדום) ובקתות טיולים שהמרחק בין אחת לשנייה קבוע – בדיוק יום הליכה אחד (25-30 ק"מ). המשמעות היא שניתן לבצע ברכס שפע של טרקים באורכים שונים (מיום ועד עשרה ימים) בנופים מרהיבים ועוצרי נשימה שכוללים אגמים, נהרות, נחלים וקרחונים. למשל, השביל דרך עמק Husedalen נחשב לאחד הטיולים היפים ביותר בנורבגיה.

טרקים ברכס נחשבים לטובים מכולם בנורווגיה כולה הודות לרמת קושי יחסית קלה – אין הרבה עליות או ירידות אבל הקושי טמון בכך שאין מסלול מסודר, נדרשות מיומנויות ניווט בסיסיות ותנאי השטח מצריכים הליכה על סלעים וחצייה של נחלים קרים. לרוב מזג האוויר (גשם, קור, רוח וכו') מוסיפים לקושי.

לכן מומלץ להצטייד בציוד רלוונטי למשל: מפות טיולים (רק לזכור שזמני ההליכה אם מצויינים בהם מתאימים לנורבגים ולא לישראלים), כסף עבור לינה ואוכל בבקתות המטיילים (הכניסה לפארק עצמו היא חינמית) וכן ציוד שמתאים למצבי גשם וקור כמו חליפות בגדים ונעליים חסינות מים, כפפות ועוד.

כדאי לזכור שאין שומרים בכניסה לבקתות – מה שאומר שבאחריות כל מטייל להשאיר את הסכום הנכון והמדויק במעטפה שהוא משלשל לכספת.

טרק בהרדנגרוידה

טרק בהרדנגרווידה

צפרות

טיול של שעתיים לאורך הביצות בחלק המערבי של אגם Langavatnet – האזור העשיר ביותר מבחינת ציפורים ברכס ההרים כולו.

דייג

הפארק נחשב לאחד מאתרי הדיג הטובים בנורבגיה ומומלץ להצטרף לטיול בן יומיים ל-3-5 משתתפים בהנחיית דיג מקומי שנערך בחודשי הקיץ (15.6-15.8).

הטיול כולל לילה בבקתה מסורתית לגדת נהר Austbygdåe, שיט בסירה והכרות מקרוב עם האזורים האידיאלים לדיג טרוטה.

רכיבה על אופניים

מסלול הרכיבה מתחיל ברכבל רוקאן (בגובה של 886 מטר מעל פני הים) לאורך שביל אופניים מתוחזק. המסלול נמשך לאורך 30 ק"מ בנופים הרריים עד Kalhovd Turisthytte – מה שמבטיח חוויה טבעית ייחודית בסביבה בתולית.

ניתן לסיים את המסלול כאן, להפוך את המסלול למעגלי (כלומר לחזור באותה הדרך) או להמשיך לדווש עד Atrå – הבחירה כולה שלכם וההנאה מובטחת.

הגעה לרכס

  • ברכבת – קו הרכבת אוסלו-ברגן עובר ברכס והנסיעה אורכת 4 שעות מאוסלו ו-3 שעות מברגן. לקו רכבת זה 4 תחנות לאורך הרכס: Hallingskeid, Finse, Hagostol וגיילו.
  • ברכב – נתיב התיירות הלאומי rv. 7 עובר ברכס לאורך פיורד הרדנגר.
  • באוטובוס – בתקופת הקיץ כאשר שלגי הרכס מופשרים ניתן ליהנות גם מקווי אוטובוס שנוסעים לאורכו ולרוחבו של הרכס.

דילים במקומות לינה ובקתות מטיילים ברחבי הפארקBooking.com