קיסטריקסוויין – כביש החוף הנורבגי

קיסטריקסוויין (Kystriksveien) הוא כביש החוף הנורבגי ולפי הנשיונל ג'אוגרפיק הוא אחד מהכבישים הנופיים היפים בעולם. כאן נוסעים לאט ונהנים מכל רגע ומכל מהמורה. אם אתם על אופנוע אז בכלל תעופו כאן…

כביש החוף הנורבגי - קיסטריקסוויין Kystriksveien
כביש החוף הנורבגי – קיסטריקסוויין Kystriksveien

המרחק בין הערים Steinkjer ובודה הוא 650 ק"מ וביניהם מקשר כביש החוף הנורבגי הידוע גם בשמו – כביש Fv17. לאורך הדרך הזו שנחשבת למרהיבת עיניים תוכלו לעצור בנקודות ציון מפורסמות כמו הר טורגהאטן (הר הכובע המחורר), רכס ההרים שבע האחיות (De Syv Søstre), קרחון Svartisen, וזרמי הגאות החזקים בעולם (Saltstraumen). כל האתרים האלו נמצאים לאורך הכביש.

במים לאורך הכביש מתקיים כל שנה בסתיו מירוץ קיאקים בינלאומי בשם Vega Challenge. המירוץ מתקיים מסביב ל-6500 האיים והשוניות של איי ווגה והוא כולל מספר רמות. אגב ברבים מהאיים אפשר לבקר באמצעות מעבורות וסירות מהירות.

אטרקציות לאורך קיסטריקסוויין

1. פעילויות ספורטיביות

שיט בקיאק

 • מומלץ לשוט בקיאק לאיים Rørvik ו-Abelvær שבהם חופים חוליים לבנים והמון ציפורים. השיט כולל לרוב עצירה לתצפית נוף ולדיג וניתן לבחור בין מסלול של 4 או 8 שעות. אורך השיט משתנה בהתאם לרמת הקושי והמחיר תמיד כולל ציוד בטיחות. בטיול הארוך יותר מוגש גם כיבוד קל.
 • שייט מאגם Storglom לאורך הקרחון Svartisen וצפייה בהרי קרח ייחודיים שאין במקומות אחרים בנורווגיה. השייט מתבצע בקיץ ובסתיו בלבד (אמצע יוני עד סוף ספטמבר). אורכו כחמש שעות והוא מוגבל ל-2-9 אנשים.
 • מסלול השייט ב-MELØY אל עבר השקיעה אורך כ-3 שעות. הנחיות והוראות נמסרים במקום ע"י מדריכים מאיגוד הקיאקים הנורווגי. השייט מותאם לגודל הקבוצה ולמצב הגופני של המשתתפים בשייט ואין צורך בניסיון קודם.

טיולי אופניים

טיולי אופניים לאורך כביש החוף הנורבגי קיסטריקסוויין מאפשרים לכם לחוות את הטבע בצורה ישירה ובלתי אמצעית.

 • ביקור באיים באופניים לאורך חופי הלגלנד: ההתחלה באיזור Sandnessjøen והסיום ב-Brønnøysund (או להיפך). בטיול הזה אפשר לבחור לבקר בחלק מ-12,000 האיים. הטיול האידיאלי נמשך 5 ימים ומשרד התיירות המקומי יכול לסייע בתכנון הטיול, בשכירת אופניים, בתיאום לינות ועוד. ניתן לשכור אופניים וציוד נלווה בשדה התעופה Sandnessjøen או ב-Brønnøysund וכן במשרד התיירות של קיסטריקסוויין.
 • טיול אופניים במרכז נורבגיה, באיים היפים Jøa ו-Leka שלאורך חוף Namdal שמצפון ל-Namsos. הטיול משלב רכיבה על אופניים ושיט בסירות מהירות ולכן הוא מגוון ומעניין.
 • טיול אופניים באיים Steinkjer ו-Leka הוא מומלץ במיוחד ולמרות שחייבים הדרכה – היא ניתנת בחינם. ניתן לשכור אופניים בשדות התעופה של Namsos או Rørvik ולבצע טיול ביניהם, כלומר לשכור אופניים בשדה תעופה אחד ולהחזיר אותם בשדה תעופה אחר. השכרת האופניים במרכז הרכיבה ב- Namsos כוללת במחיר גם את הציוד הנלווה כמו קסדות, משאבות וכלים בסיסיים. ניתן גם לקבל העברה משדה התעופה בתוספת תשלום.
 • השכרת אופניים בבודו (Bodø) – טיולי אופניים שמתחילים ב-Bodø נהיים יותר ויותר פופולריים. השכרת אופניים ב-Bodø מאפשרת הגעה לאיי לופוטן וכן לקרחונים Meløy ו-Svartisen.
נוף טיפוסי לאורך הכביש
נוף טיפוסי לאורך הכביש

דיג

 • למלון Overhalla שנמצא לצד נהר Namsen הזה יש זכויות דיג לשימוש אורחי המלון. זכויות הדיג מאפשרות לדוג על בסיס יומי או שבועי או לצאת לדיג בים הפתוח. כדי לסבר את האוזן – בממוצע כל שנה נידוגים כאן דגי סלמון במשקל של 2 טון.
 • אפשר לדוג פורל וסלמון בנהר ØYENSÅA שנמצא צפונית לטרונדהיים.
 • באיזור Steinkjer ודרומית ל- Namsos ניתן לערוך טיולים רגליים, ללקט פטריות ופירות יער ולצוד.
 • אתר המחנאות Kjellingstraumen משכיר סירות וניתן לשוט בהן לשם דיג של דגי סלמון וטרוטה או לדוג מהחוף.
 • כאן תוכלו למצוא ציוד דייג לדיג טרוטה וסלמון

טיפוס הרים

 • טיפוס על הר Heilhornet שמתנשא לגובה 1058 מטר מעל פני הים נחשב לאתגר גדול. הטיפוס מיועד למיטיבי לכת בלבד והוא אורך כ-6-7 שעות ונעשה לאורך שביל מסומן.
 • טיפוס על פסגת הר Sandhornet הוא פחות קשוח. ישנם מגוון שבילי טיפוס לפסגה ולמטפסים לא מקומיים מומלץ ללכת בשביל שמתחיל בהורסדאל (Horsdal).

2. פארקי מים

OASEN

זהו מרכז המים הגדול בצפון אירופה ובו יש בריכה מחוממת (36 מעלות צלזיוס), מגלשות מים, ג'קוזי וסאונה וכן חדר שמש ובית קפה. במקום גם חדר כושר והכניסה אליו כלולה במחיר.

פארק המים Dampsaga

פארק המים הזה כולל מגוון אטרקציות: מגלשת מים באורך 42 מטר, מגדל קפיצה, בריכת שחייה חצי אולימפית, בריכה מחומממת, מפל, ג'קוזי ועוד. במקום גם חדר כושר, ספא ובית קפה.

פארק המים במרכז הציבורי של Sandnessjøen

הפארק כולל מגלשת מים, מגדל קפיצה, בריכה טיפולית וכן אזור לילדים וג'קוזי. במרכז כולו ניתן ליהנות מקולנוע, ספרייה, אולם קונצרטים ולקבל מידע תיירותי.

3. טיולים רגליים

טורגהאטן – הר הכובע המחורר

המסלול אל החור שבהר אורך כ-20 דקות בשביל מסומן מ-Brønnøysund. ניתן גם ללכת במסלול שאורך שעה ושמקיף את החור. החור הוא באורך 160 מטר, בגובה של 35 מטר וברוחב של 15 מטר וכנראה נוצר במהלך עידן הקרח. עם זאת, אגדה נורדית מספרת שהחור נוצר על ידי אחד מהטרולים שחיו בסביבה כאשר רדף אחר עלמה יפהפייה. כאשר הטרול הבין שלא יוכל להשיג אותה הוא שלח לעברה חץ. מלך הטרולים שעבר בסביבה השליך את כובעו במסלול החץ והציל את חייה. כשעלתה השמש הכובע של מלך הטרולים הפך להר מחורר במרכזו.

קרחון Svartisen

טיול מאורגן אל הקרחון Svartisen נערך עם הרבה ציוד נלווה כגון חבלים, גרזן ודוקרני קרח. הטיול אורך 6 שעות ומוגבל מגיל 11 ומעלה. אין צורך בנסיון קודם.

4. שייט

שייט בין Nes ל-Lånan

במהלך הקיץ ניתן לשוט בין Nes ל-Lånan בסירה שמכילה 50 איש. ב-Lånan צפרים מקומיים מארגנים טיולים לאורך הרציף ההיסטורי שכולל ארוחה מקומית וסיפורים אישיים. הטיול כולו נמשך 4 שעות ומתחיל בשעה 14:30.

שייט בין Nes לאי Emårsøy

במהלך הקיץ ניתן לשוט בין Nes לאי Emårsøy שמשחזר את החיים של חוואים בעבר.

שיט בסירה לאיים שלאורך חוף Namdal

השיט כולל ביקור בחווה לגידול דגי סלמון ב-Bondøya, סיור מודרך בכפר הדייגים Sør-Gjæslingan וארוחת צהריים של פירות ים. השיט מתבצע פעמיים בשבוע (שלישי ושישי) מסוף יוני ועד תחילת אוגוסט ויוצא ממוזיאון החוף Norveg בשעה 11:00. השיט מתבצע בסירה חדשה שמוגבלת ל-12 נוסעים ואפשר לשלב גם לינה בכפר הדייגים Sør-Gjæslingan (החזרה תהיה עצמאית).

שיט לאורך פיורד Beiar

הפיורד עוצב במהלך עידן הקרח האחרון ומאופיין בתצורת סלע מחוררת ייחודית ובמיצרים צרים במיוחד. רוחב המיצר הצר ביותר הוא 6 מטר וניתן להתרשם מהפיורד מסירה שיוצאת בימים רביעי, שישי ושבת מ- Kjelling.

5. מוזיאונים

מוזיאון Kystmuseet i Nord-Trøndelag

מוזיאון Kystmuseet i Nord-Trøndelag
מוזיאון Kystmuseet i Nord-Trøndelag

המוזיאון מאפשר להכיר את התרבות והתעשייה לאורך החוף הנורבגי באמצעות תערוכות ומיצגים היסטוריים. המוזיאון נבנה ב-1975 על בסיס האוסף של ההיסטוריון המקומי Paul Woxeng והוא משתרע על 2 מוקדים: עיר החוף Rørvik וכפר הדייגים המשוחזר Sør-Gjæslingan. המוזיאון ברובריק כולל את בניין המוזיאון Norveg, את אולם המסחר הישן Berggården ואת הרציפים הישנים. בקיץ יש במוזיאון פעילויות מיוחדות כמו תיאטרון מהלך, שיט בסירה לחוות דגים ולכפר הדייגים המשוחזר Sør-Gjæslingan. כמו כן, במהלך הקיץ פועלת בבניין המוזיאון ב-Norveg מסעדה.

מוזיאון פטר דאס

המוזיאון נמצא ב-Alstahaug ומוקדש למורשתו של הכומר והמשורר Petter Dass. במקום נמצאים 3 מבנים: בית הכומר הישן מאמצע המאה ה-17 ובו תערוכות מתחלפות של פריטים מהמאות ה-16 וה-17, כנסייה מימי הביניים ובניין מודרני של מוזיאון, שמביע מבחינה אדריכלית את העבר, ההווה והעתיד. המוזיאון פתוח בקיץ בלבד (יוני-אוגוסט) או לפי דרישה והוא כולל גם בית קפה וחנות מוזיאון. בקיץ יש במוזיאון גם סיורים מודרכים.

מוזיאון התעופה הנורבגי

מוזיאון זה הוא מוזיאון התעופה הנורבגי הלאומי והוא משתרע על שטח של 10,000 מ"ר. במקום מוצגת ההיסטוריה של התעופה וניתן לצפות במטוסים צבאיים היסטוריים מפורסמים כמו למשל: מטוס הריגול U-2, ספיטפייר ועוד. במוזיאון מוצגים גם מטוסים אזרחיים שונים וניתן להתנסות בטיסה אירובטית באמצעות סימולטור. בקיץ מתבצעים במקום סיורים מודרכים שונים למשפחות ולמבוגרים ויש במוזיאון בית קפה וחנות מזכרות. בחנות ניתן לרכוש מגוון של מוצרים שקשורים לתעופה כגון ספרים ומשחקים, חולצות, גלויות ועוד. המוזיאון פתוח כל יום בין 10:00 ל-16:00 ובסופי שבוע מ-11:00 עד 17:00. בקיץ המוזיאון פתוח כל יום מ-10:00 עד 18:00.

מוזיאון האמנות של צפון טרנדלוג

המוזיאון נמצא ב-Namsos, קרוב למרכז העיר. במוזיאון יש תערוכות של אמנות מודרנית והכניסה אליו חופשית. במקום חנות מוזיאון וכן סדנא לילדים בכל יום ראשון של החודש בתקופת הלימודים.

מוזיאון Egge

מויזאון פתוח שמציג חווה מהמאה ה-18. במקום גם תערוכות שמציגות היסטוריה חקלאית מודרנית יותר.

מוזיאון Namdals

המוזיאון נמצא במרכז Namsos וכולל 24 בתים ויותר מ-13,000 חפצים ותמונות בנושאים שונים. המוזיאון נבנה ב-1926 והחפץ העתיק ביותר שהוא מציג הוא מהמאה ה-16. עם זאת, רוב המוצגים במקום הם מהמאות ה-18, ה-19 וה-20. המוזיאון כולל תערוכה קבועה ומארח מספר אירועים במהלך השנה.

מוזיאון המנסרה הנורבגי

המוזיאון הוא אחד מ-14 מוזיאוני מורשת לאומיים נורבגיים והוא נמצא במנסרה פעילה מהמאה ה-18. המוזיאון מציג את תעשיית בניית בתי העץ בנורבגיה ואת תעשיית יבוא העצים. ניתן לבקר במקום באופן עצמאי או באמצעות סיור מודרך.

המוזיאון הכפרי Bygdetunet במרכז Vik

במוזיאון יש 12 מבנים ישנים ומשוחזרים והוא חלק ממוזיאון הלגלנד. המוזיאון נועד להציג את ההיסטוריה החקלאית של Sømna ואת המורשת הנורבגית. במקום מתבצעות פעילויות שונות במהלך הקיץ (למשל סיורים מודרכים או התנסות במלאכות עתיקות) ומוגש אוכל מסורתי.

מוזיאון בינדאל

מוזיאון Bindal הוא מוזיאון חדש מ-2013 שנועד להציג את ההיסטוריה של היערות והשימוש בעץ, למשל לצורך בניית ספינות ולתעשיית בולי העץ. במקום בית קפה וחנות.

המוזיאון הכפרי ב-Vevelstad

המוזיאון מציג היסטוריה מקומית של 6000 שנה בתחום הסביבתי והביתי ויש בו תצוגה של פורצלן ובדים מהמאה ה-19, שחזור של נגרייה מקומית וכן סירה מסורתית. באגף הילדים ניתן לגלף חיות מעץ ויש במקום חנות מוזיאון. בנוסף, בקרבת המוזיאון יש תלי קבורה וציורי סלע עתיקים.

5. אטרקציות מעניינות נוספות

נמל Nevernes

זהו מרכז רב תכליתי לתרבות החופית של דרום הלגלנד. במקום תערוכת קבע של חפצים ותמונות, תצוגה על מלה"ע השנייה, תערוכה קייצית מיוחדת ועוד. כמו כן, ניתן לקבל במקום מידע על הפארק הלאומי Lomsdal-Visten.

סדנת אומנות וזכוכית ב- Namdalseid

הסדנא מועברת ע"י שתי אמניות מקומיות בחנות שמוכרת אמנות מקומית כמו שמלות ותיקים.

כפר הדייגים Sør-Gjæslingan

כפר זה משמש כאתר מורשת תרבותית החל מ-2010 ובקיץ ניתן להגיע אליו בסירה. Sør Gjæslingan היא למעשה קבוצה של איים שנמצאת 50 ק"מ דרום-מערבית ל-Rørvik.

בעבר המקום היה כפר דייגים הגדול ביותר דרומית לאיי לופוטן והתגוררו בו אלפי דייגים. כיום ניתן ללון בבקתות דייגים מסורתיות שנמצאות בתוך שטח המוזיאון. בקיץ (אמצע יוני-אמצע אוגוסט) ניתן להגיע למקום בסירה מהירה שיוצאת 4 פעמים בשבוע מ- Namsos או מ- Rørvik.

Norsk Havbrukssenter

חוות דגים שנמצאת בדרך ל-Torghatten. חוות דגים, במיוחד לגידול דגי סלמון, הן אחת התעשיות לצורכי יבוא הגדולות בנורבגיה. בחוות דגים זו ניתן להאכיל את הדגים, לבקר בחדר הבקרה וללמוד על החיים באוקיינוס. הסיור בחווה מתאים מאוד למשפחות שנוסעות לטייל עם ילדים בנורבגיה.

הסברים על דגי הסלמון בחווה Norsk Havbrukssenter
הסברים על דגי הסלמון בחוות Norsk Havbrukssenter

מערת Solsemcave

מערת ציורי סלע זו הייתה הראשונה מסוגה שהתגלתה בצפון אירופה. במערה שהתגלתה ב-1912 נמצאו 21 ציורי סלע וכן כלים ועצמות של אנשים ובעלי חיים. סיור מודרך במערה אורך כשעה-שעה וחצי ומתקיים בחודשי הקיץ (יוני-אוגוסט) בשעה 14:00. המערה אינה מתאימה לנכים והסיורים מתקיימים בשבתות בלבד (ביוני ובאוגוסט) וכן בימי שלישי וחמישי (ביולי).

סכרי Storglomvassdammen

לסכרים המרשימים הללו שהושלמו ב-1998 יש חזית מאבן מעל ליבה של אספלט והם הגדולים מסוגם בעולם: גובם 125 מטר, רוחבם 800 מטר ובסיסם 365 מטר.

מרכז הסלמון ב-Gildeskål

במרכז זה המבקרים נכנסים לאקווריום ענק שקוטרו מעל 10 מטר שמוקף בדגי סלמון. בנוסף, מבקרים במרכז יכולים להצטרף לסיור מאורגן בסירה לחוות סלמונים וניתן להתאימו לקבוצות. אורך הסיור המשולב הוא כשעתיים: שעה באקווריום ושעה בחוות הסלמונים.

מבצר NORDARNØY

מבצר זה נבנה ע"י הגרמנים בשנים 1941-1942 במהלך מלחמת העולם השנייה. במבצר אפשר לצפות ב-3 תותחי 15 ס"מ מקוריים וכן במגדלי שמירה, בבונקרים ובהריסות מחנה המגורים של החיילים.

אוכל ומסעדות לאורך קיסטריקסוויין

מסעדת Foldereid

זו מסעדה ביתית ורוב המזון שמוגש במסעדה מיוצר במקום עצמו. המסעדה ממוקמת בבית הארחה באותו שם ומתמחה במאכלים מבשר כבש, דגים, איילים וצבאים. המסעדה נמצאת כשעה נסיעה מזרחית ל-Rørvik  וכשעתיים נסיעה דרומית ל-Brønnøysund. במקום חנות שמוכרת מזון מקומי כמו מיצים ובשרים.

מסעדת Sagastua

מסעדה בסגנון ויקינגי שמגישה אוכל טעים להפליא באויירה ייחודית לאור נרות וליד האח. סעודה במקום מחייבת הזמנת מקום מראש עד 12 בצהריים ביום שקודם להגעה. ניתן להזמין מראש ארוחת צהריים קבוצתית למינימום 15 איש שכוללת ביקור בגן התבלינים המקומי. בקיץ פועלות במקום גם גלריה, חנות ובית קפה עם אזור ישיבה חיצוני שמגיש ארוחות צהריים, משקאות, עוגות ויינות מתוצרת עצמית. בסופי שבוע מוגשת בו פיצה שמבוססת על תוצרת גינת התבלינים המקומית שכוללת 200 תבלינים. בית הקפה פתוח כל יום מ-10:00 עד 17:00 וארוחת צהריים מוגשת מ-12:00 עד 17:00.

Lekamøya

מסעדה, פאב ובית קפה שמגישים אוכל מסורתי שמבוסס על חומרי גלם מקומיים באוירה ביתית. במקום אינטרנט אלחוטי חינם וניתן לשכור אופניים לטיולים רכובים באזור. המקום פתוח בחודשי הקיץ בלבד (אמצע יוני עד אמצע אוגוסט) או לפי דרישה לקבוצות של 10-100 איש.

קפה Persplassen

בית קפה בסביבה היסטורית שמגיש ארוחות צהריים וערב ביתיות המבוססות על חומרי גלם מקומיים.

קפה ריץ'

בית קפה בן יותר מ-70 שנה במרכז Brønnøysund שמגיש עוגות ושוקולדים עבודת יד. השוקולד מיוצר ללא חומרים משמרים באמצעות ערבוב שוקולד צרפתי איכותי עם התוצרת המקומית: פירות יער ועשבי תיבול. במקום גם דירות אירוח של 3 חדרים כל אחת שמתאימות לשהייה לאורך כל השנה.

מאפים נורבגיים
מאפים נורבגיים

Nes Cafè & Bistro

המקום מגיש עוגות תוצרת בית, מרקים, כריכים, ארוחות ערב ומגוון של פירות ים מקומיים. בית הקפה נמצא בחנות מזון ישנה ומהלך הקיץ מוגשות בו גם ארוחות בוקר.

מסעדת בית הדואר הישן ב-Støtt

המסעדה מגישה פירות ים בתפריט שמשתנה לפי העונה וניתן לסעוד בה בהזמנה מראש בלבד. המנות הפופולריות ביותר הן הליבוט מאודה, תבשיל בקלה תוצרת בית, סטייק לוויתן בגריל, פודינג קרמל תוצרת בית וכן פונדו שוקולד.

מסעדת Maaken

מסעדה זו נמצאת במלון Lovund RorbuHotells והיא מגישה מנות גורמה באוירה חמה ולא פורמלית. המנות במסעדה מבוססות על חומרי גלם מקומיים בהשפעה בינלאומית.

Vertshuset Fjordbua

בית קפה חמים עם מרינה צמודה שפתוח במהלך כל השנה ליד הגשר באי Sandhornøy. במקום גם חדרי אירוח עם מיטות יחיד וניתן להוסיף מיטה לחדר בהזמנה מראש.

מלונות לאורך הכביש

ההגעה אל קיסטריקסוויין

בטיסה

 • שדה התעופה של טרונדהיים נמצא 100 ק"מ דרומית ל-Steinkjer. משדה תעופה זה אפשר להגיע ליעדים רבים בנורבגיה ובעולם.
 • משדה התעופה של Bodø ניתן להגיע ליעדים רבים בנורבגיה.
 • לאורך הכביש יש שדות תעופה קטנים יותר כמו Namsos Airport, Rørvik Airport, Brønnøysund Airport Brønnøy או Sandnessjøen Airport Stokka

ברכב או אופנוע

 • אפשר לנסוע לכל אורכו של קיסטריקסוויין (650 ק"מ), אך אפשר להגיע לכביש זה גם ממספר מוקדים לאורך כביש E6. לבאים מדרום יש לרדת מכביש E6 שישה ק"מ צפונית ל-Steinkjer. לבאים מצפון יש לרדת מכביש E6 באיזור Fauske ומשם לנסוע מערבה.
 • ההגעה בתחבורה ציבורית (אוטובוס או רכבת) אפשרית למספר מוקדים באזור כמו Namsos Brønnøysund, Sandnessjøen וכן לבודה.
 • למי שיש רישיון נהיגה על אופנוע – הנהיגה לאורך הדרך באופנוע היא חוויה חד פעמית. מומלץ לחלק את הנהיגה ל2-3 מקטעים כי הדרך מפותלת ומעייפת.
 • גם אם תכננתם לטייל בנורבגיה בתחבורה ציבורית, מאוד מומלץ לשכור רכב לנסיעה הזו בלבד. כך תוכלו לעצור לאורך הכביש בכל נקודה שמעניינת אתכם לכמה זמן שתרצו.

בשייט

ניתן להגיע אל Bodø עם מעבורות שיוצאת מ-Moskenes.