ארכיפלג איי ווגה

איי ווגה הם קבוצה עצומה של 6500 איים, איונים ושוניות שממוקמים סמוך לחוג הארקטי והחל מ-2004 הם אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. האי המרכזי ששמו הוא ווגה משתרע על שטח של 127 קמ"ר והוא המיושב ביותר. כל האיים מיושבים כבר יותר מ-1500 שנה ע"י חקלאים ודייגים וכוללים מסורת מקומית ייחודית: איסוף קיני ברווזים ע"י הנשים המקומיות לצורך שימורם.


נוף טיפוסי ברחבי איי ווגה
נוף טיפוסי ברחבי איי ווגה

לחובבי ציפורים איי וגה הם גן עדן כי באיים אלו יותר מ-230 מיני ציפורים, וביניהם ברווז ימי שבנוצותיו נעשה שימוש רב. הבתים שנבנו עבור ציפורים אלו ניתנים לצפייה בינות מגדלורים, כפרי דייגים וגבעות.

איי ווגה הוכרו כאתר מורשת עולמית הודות ל"דרך שבה דורות של דייגים וחקלאים שמרו על חיים ברי-קיימא, חיים שמבוססים על גידול ייחודי של ברווזי בר". כיום איים אלו קיבלו תעודה שמוכיחה את היותם יעד תיירותי בר-קיימא הודות לשמירה על חווית הביקור והתיירות באיים תוך שימור ההיסטוריה, האופי והטבע המקומי.


תכנון טיולים באנר

ביקור באיי ווגה משמעו להאט את הקצב וזה המקום להירגע בסביבה מרהיבה. כאן אפשר ליהנות מחופים רדודים בדרום, מנמלי דייגים באיים Nes, Holand ו-Kirkøy שבצפון, מנופים מרהיבים במערב ומיערות ירוקים ומפרצים קסומים במזרח.

airalo ad

טיולי רגליים וטיולי אופניים מאפשרים ליהנות מהאוירה הייחודית של האיים בכל מזג אויר. תוכלו גם לשכור סירה ולחקור את קו החוף או לדוג בים, באגמים ובנהרות כמו המקומיים ולהשלמת החוויה תוכלו לבחור ללון בבקתת דיג ישנה וקסומה על קו החוף. תצוגת המורשת העולמית ב-Nes והתצוגה ב-Lånan מאפשרות לעשות שני דברים באוירה ימית: להציץ על הסטטוס של האיים באונסק"ו ולהכיר את תעשיית המוצרים מנוצות הברווזים.

באיי ווגה אטרקציות נוספות, למשל כנסיית ווגה ב-Gladstad שנבנתה מעץ בשנת 1864 או מונומנט המלחמה ב-Ylvingen. במונומנט זה תוכלו להכנס לבונקרים ותעלות מתקופת מלחמת העולם השניה. מידע אודות החשיבות וההיסטוריה של האיים ניתן לקבל ב-3 מקומות: בנמל הדיג הישן באי Nes, במוזיאון הברווז הימי ובתצוגת המורשת העולמית.

מלונות מומלצים באיי ווגה

אטרקציות באיי וגה

שיט מהאי Nes ל-Lånan

Nes האי
Nes האי

השיט יוצא מדי יום בקיץ וכולל סיור מודרך ע"י פקח בשמורת הציפורים ב-Lånan. הסיור כולל הליכה בשטחי המחיה של ברווז המים ונמשך 4 שעות כולל שיט. השיט יוצא מ-Nes ב-14:30 וכולל גם הסבר בספינה עצמה וארוחת צהריים שמבוססת על מזון מקומי.

שיט לחווה על האי Emårsøy

השיט מתבצע בקיץ בלבד ומאפשר לשהות תקופה בחווה קטנה באי מבודד.

מוזיאון הלגלאנד

זהו המוזיאון היחיד בעולם שמוקדש לברווזי מים. המוזיאון מתעד את המסורת בשימור הקינים של ציפור זו ע"י התושבים המקומיים ואת חשיבותה. במוזיאון ניתן לרכוש אומנות מקומית, ספרים ומזכרות.

מירוץ קיאקים Vega Challenge

זהו מירוץ קיאקים בינלאומי שנערך מסביב איי ווגה והמחולק לרמות קושי שונות.

השכרת אופניים ב-Gladstad

האי נחשב לאידיאלי לרוכבי אופניים וניתן לשכור אופניים בלשכת התיירות המקומית. ההשכרה כוללת ציוד כגון קסדות, טריילרים ומושבים לילדים וניתן לכלול בה העברה של האופניים ליעדים שונים באיי ווגה.

שייט בקיאקים ברחבי הארכיפלג

איי ווגה כאמור מכילים אלפי איים ואיונים ואין דרך טובה יותר לטייל ביניהם מאשר בקיאק. באיזור ניתן לשכור קייאקים, לאבזר אותם באוכל ושתייה ובכל הציוד הדרוש לכמה ימים של שהות עליהם ולהתחיל לחתור… ההרפתקנים או המנוסים מביניכם יוכלו גם להקים אוהל ללינת לילה באחד האיים מדי ערב רק שימו לב להתמקם גבוה ולברר האם ניתן חלון על האי בשקט כי לפעמים גאות חזקה עלולה לגרום לכם לצאת מהאוהל, גם אם אתם לא כל כך רוצים בזה 🙂

ההגעה לאיי ווגה

במטוס

יש טיסות ישירות מאוסלו ל-Brønnøysund שהוא שדה התעופה הקרוב ביותר. מכאן תוכלו לקחת מונית לרציף הסירות המהירות והנסיעה אל האיזור אורכת כ-5 דקות.

ברכב

אפשר להגיע לאיי וגה באמצעות כביש החוף (Kystriksveien (Rv 17 שמשתרע מ-  Steinkjer לבודה. אופציות נוספות להגעה לאיי וגה הם כביש E6 לאורך הלגלאנד, כביש Fv 76 דרך Tosenvegen, כביש E12 דרך Mo i Rana או כביש Fv 78 דרך Mosjøen.

ברכבת

שירות הרכבות הנורבגי מפעיל קו יומי ל-Grong  ול-Mosjøen. מכאן ניתן להמשיך לאיי ווגה באמצעות אוטובוסים מקומיים או בסירה מהירה.

בסירה

  • מעבורות פועלות מ-Brønnøysund ומעבורות שנושאות רכבים פועלות מ-Horn שנמצאת 15 דקות נסיעה מ-Brønnøysund.
  • ספינת המסע החופית הורטיגרוטן עוצרת פעמיים ביום בשלושה יעדים באיי וגה: Brønnøysund, Sandnessjøen ו-Nesna.