4 הטיפים הכי חשובים לצפייה בזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני נחשב ובצדק לאחת מתופעות הטבע המרהיבות בעולם. מלבד העובדה שצריך להגיע כדי לראות אותו אל צפון העולם (למשל אל נורבגיה) בדיוק בעונה הנכונה יש עוד כמה דברים שאתם צריכים לדעת עליו. לנוחותכם ריכזנו את כל הטיפים במקום אחד כדי שאתם תיהנו מהזוהר הצפוני באופן מוווושלם. מוכנים לצאת למסע?

הזוהר הצפוני
הזוהר הצפוני

טיפ ראשון – בצלים ונעליים

אמנם נורבגיה נמצאת על זרם הגולף שהוא זרם ימי חם שמתחיל במקסיקו, אבל אל תחסכו בכל הנוגע לנעליים וביגוד מתאים, למשל ביגוד טרמי כולל גרביים וביגוד תחתון (מומלץ מצמר מרינו), חליפת סערה, מגפיים מגומי עמידים למים עם שכבת בידוד ומעיל. לפעמים זה כל ההבדל בין אושר לבין סבל ובינינו – זרם הגולף או לא, אתם עדיין נמצאים בקו הרוחב 70.

שיטת הבצל הידועה מתאימה גם פה ואנחנו ממליצים לא להתפשר על פחות מ-4 שכבות: שכבת בסיס (ביגוד תחתון טרמי כבר אמרנו?), שכבת ביניים מפליז או מצמר, חליפת סערה עמידה למים ולרטיבות ומעליה מעיל עמיד אף הוא. אמנם כל עצירה לשירותים תצריך מכם המון שיקול דעת ומחשבה מראש, אבל לא יהיה לכם קר וזה בנורבגיה הדבר הכי חשוב.

טיפ שני – נצלו את הזמן בחוכמה

הודות לעובדה שהחודשים אוקטובר, פברואר ומרץ נחשבים לחודשים הטובים ביותר לצפות בזוהר הצפוני אתם תיתקלו בהם בבעיה אחת: מיעוט שעות אור. אמנם לרוב בלילות הזוהר הצפוני זוהר במלוא הדרו אבל עדיין יש גם מה לעשות במהלך שעות היום (במיוחד בערים טרומסו, אלטה ונרוויק). תוסיפו לכך את העובדה שבנורבגיה מזג האויר משתנה במהירות (או כמו שאומרים בנורבגית: "אם אתם לא אוהבים את מזג האויר תחזרו בעוד רבע שעה"…) וקיבלתם מתכון מנצח לבזבוז זמן.

גם לילות ירח מלא רומנטיים יכולים להפוך בשניות ללילות אפלים במיוחד הודות לעננים וגשם. אז מה עושים? מקווים לטוב, כלומר שהזוהר הצפוני יתגלה מבעד לעננים ומתכוננים גם ללילה אפלולי במיוחד, למשל, לילה שחור משחור שכזה שאלו מביניכם ששוכרים רכב בערים הללו צריכים להיזהר מתופעת ה"שלג השחור", קרח שמתקשה על הכביש עד כדי שקשה לראותו ויוצר סכנת החלקה אמיתית.

שלג שחור - ומעל הזוהר הצפוני
שלג שחור

טיפ שלישי – משמעת מים

לא, אנחנו לא בצבא אבל אם תצאו ביאכטה או ספינה לצורך צפייה בזוהר הצפוני, קחו בחשבון ששוררת בכלי השייט הללו משמעת מים. מים מתוקים הם מוצר מתכלה ולא בכל הרציפים יש איפה למלא מים טריים. למעשה, המים ביכטות משמשים למקלחות, שטיפת כלים ושתייה והמשמעות היא כפולה: תשכחו ממקלחת כל יום וסביר להניח שבים, כמו בים, גם הכלים שלכם יישטפו במי ים.

ואגב יאכטות, מומלץ להצטייד בכדורים נגד בחילה כי מחלת ים יכולה להשבית אתכם. רק קחו בחשבון שלכדורים האלה יש אפקט מרדים והזוהר הצפוני יכול להיות חמקמק מתמיד: מצד אחד – מחלת הים יכולה למנוע מכם מלראות את הסיבה שלשמה באתם ומצד שני – הכדורים נגד בחילה יכולים לגרום לכם לפספס אותו אם תרדמו.

Booking.com

טיפ רביעי – היכונו לאתגרים

אמנם צפייה בזוהר הצפוני אינה נחשבת לפעילות אתגרית, אבל אם תעשו שימוש ביאכטה לצורך כך אתם תתמודדו מול אתגרים כמו גלים גבוהים, הבדלים מהותיים בין הגאות לשפל, סערות, גשם ושאר ירקות. זוכרים את הטיפ הראשון? בהפלגה הקור דרמטי במיוחד כי הרוח מורידה את הטמפרטורה ב-5-15 מעלות בממוצע. אמנם עם הזמן תתרגלו אבל לפחות בהתחלה אל תקחו סיכון.

מסתבר שהמשפט No pain no gain נכון ושלא סתם השחקן המרכזי בנורבגיה הוא הטבע. ואגב, אם ראיתם מריחה חלבית בשמיים אל תתאכזבו כי אתם בדרך לראות את הדבר האמיתי . אנחנו יכולים להבטיח לכם שלאט לאט הפסים החלביים שראיתם בהתחלה יתחזקו והקסם יתחיל. האסקימוסים יגידו לכם שאלו מתים שעולים לשמיים אבל אנחנו חושבים שזה הטבע שמדבר.

ברוכים הבאים למופע הכי יפה שתראו בחיים – הזוהר הצפוני.