הזוהר הצפוני של צפון נורבגיה

אם גם אתם חלמתם כל חייכם לצפות בזוהר הצפוני (אורורה בוראליס) הגיע הזמן להפסיק. כיום גם אתם יכולים ליהנות מתופעת הטבע המרתקת הזו בלי להיות חוקרי קוטב קשוחים ואולי תופתעו לדעת, אבל זה ממש לא יקר ולא קר כמו שדמיינתם לעצמכם. אנחנו מאמינים שחלומות נוצרו רק כדי שנגשים אותם. במיוחד כאלו שלא מצריכים מאיתנו סבלנות לחכות לפנסיה.


ואגב, גם אלו שהתמזל מזלם לגור באזור וצופים בתופעה לעיתים קרובות לא מתרגלים אליה, כך שלכם צפויה חוויה של פעם בחיים ומראות שלא תשכחו. אבל לפני הכל – מה זה בכלל "הזוהר הצפוני" ולמה דווקא בנורבגיה?

‏‏הזוהר הצפוני בצפון נורבגיה
‏‏הזוהר הצפוני בצפון נורבגיה

מהו הזוהר הצפוני?

הזוהר הצפוני הוא למעשה מפגש בין חלקיקים טעונים אנרגיה מהשמש עם חגורת ואן-הלן, חגורה של חלקיקים טעונים באנרגיה שמקיפים את כדור הארץ. כאשר מפגש זה מתרחש בקצוות המגנטיים של כדור הארץ (שלשם נמשכים החלקיקים) מצטרפות לחגיגה גם מולקולות חמצן וחנקן מהאויר איתם החלקיקים מתחככים, כך שנפלטים אורות בשלל צבעים שאותם ניתן לראות כמובן רק בלילה.


תכנון טיולים באנר

את עוצמת הזוהר הצפוני מודדים באמצעות סולם k.p בן 9 דרגות, כך שהדרגה הנמוכה ביותר היא 1 והחזקה ביותר היא 9. אמנם כיום יש אפליקציות שמספקות תחזית על בסיס סולם זה, אבל הן לא אומרות בהכרח מה תהיה עוצמת הזוהר הצפוני, איפה הוא יתרחש ולכמה זמן. למעשה, סולם זה הוא בגדר הצהרת כוונות ותו לא. לקבלת הסבר מורחב יותר אתם מוזמנים לצפות בסרטון הזה:

airalo ad

למה דווקא בנורבגיה?

ניתן לצפות בזוהר הצפוני ממגוון יעדים בצפון אירופה (לפלנד, צפון רוסיה, איסלנד) אבל אנחנו כמובן בעד נורבגיה. בנורבגיה קוראים לתופעת הזוהר הצפוני "הליידי הירוקה"  (כי היא פשוט מגיעה מתי שהיא רוצה ועושה מה שבראש שלה) ויש אמונות טפלות רבות לגביה בכל סקנדינביה, אבל אנחנו ממליצים לכם לראות אותה דווקא פה כי:

  • נורבגיה נגישה מאוד לתייר הישראלי וניתן להגיע אליה בקלות באמצעות טיסות קונקשן מאירופה. אמנם יש מישראל גם טיסות ישירות לנורבגיה בחודשי הקיץ, אבל קחו בחשבון שהזוהר הצפוני נמצא בשיאו דווקא בחודשי החורף.
  • נורבגיה נחשבת לחמה יותר משאר יעדי הזוהר הצפוני, כי היא מושפעת מזרם הגולף שהופך אותה לנוחה יחסית מבחינת מזג האויר גם בחורף. ברוב הטיולים המקומיים לצפייה בזוהר הצפוני תקבלו גם שמיכה וחליפה ארקטית, כך שאתם יכולים להרגיע את אמא שנשארה בבית.
  • נורבגיה נחשבת לאחת המדינות היפות בעולם אם לא ליפה מכולן, כך שבכל מקרה של התחמקות בלתי צפויה של הליידי הירוקה, אתם עדיין תיהנו מנופים מרהיבים וממראות שכאילו נלקחו מגלויות. בנוסף, בצפון נורבגיה יש הרבה מה לעשות גם במהלך היום כך שבכל מקרה תרוויחו.
בתמונה הזוהר הצפוני מעל טרומסו, אחת הערים הטובות ביותר לצפות בתופעה
בתמונה הזוהר הצפוני מעל טרומסו, אחת הערים הטובות ביותר לצפות בתופעה

לאביב הנורבגי חוקים משלו

אמנם כלל אצבע אומר שככל שחשוך יותר עולים הסיכויים לצפות בזוהר הצפוני, כך שכאמור, מומלץ להגיע לכאן בחורף אבל לא בלילות של ירח מלא. אנחנו כמובן ספקניים וממליצים דווקא על חודש מרץ כי בחודש זה יש גם סיכוי לצפות בזוהר הצפוני וגם שעות אור רבות.

הקשיבו למקומיים

המקומיים טוענים שאמנם הזוהר הצפוני יכול להופיע בכל מקום אבל צפייה מושלמת מתרחשת במקומות פתוחים ובלילות בהירים. המשמעות היא שרצוי לצאת ממרכזי הערים (שפולטים אור ובכך מונעים חושך מוחלט שהוא כאמור הכרחי לצפייה) לכיוון חוף הים ופסגות ההרים. כמו כן, מומלץ לעקוב אחרי תחזית מזג האויר ולבדוק איפה לא צפויים עננים.

בנוסף, אנחנו ממליצים לא להתעלם מהאמונות הטפלות של תושבי המקום, למשל לא לצעוק ולא לנופף בדגלים לבנים אל מול הזוהר הצפוני. נכון שמדובר באמונות טפלות, אבל הן מבוססות על מסורת של אלפי שנים במקום בו נולדו הטרולים כך שעדיף לכם לא להתגרות בגורל פן יבקר אתכם איזה טרול באמצע הלילה בחדר המלון השקט ששכרתם לכם.

שאלות ותשובות

מהו הזוהר הצפוני?

הזוהר הצפוני הוא למעשה מפגש בין חלקיקים טעונים אנרגיה מהשמש עם חגורת ואן-הלן, חגורה של חלקיקים טעונים באנרגיה שמקיפים את כדור הארץ. כאשר מפגש זה מתרחש בקצוות המגנטיים של כדור הארץ (שלשם נמשכים החלקיקים) מצטרפות לחגיגה גם מולקולות חמצן וחנקן מהאויר איתם החלקיקים מתחככים, כך שנפלטים אורות בשלל צבעים שאותם ניתן לראות כמובן רק בלילה.

למה נורבגיה נחשבת אידיאלית לצפייה בזוהר הצפוני?

נורבגיה נחשבת אידיאלית לצפייה בזוהר הצפוני מ-3 סיבות: היא נגישה יותר לתייר הישראלי כי יש אליה טיסות ישירות מישראל, היא מושפעת מזרם הגולף ולכן נחשבת חמה יותר ממדינות אחרות ולא פחות חשוב – יש בה הרבה מה לעשות גם אם איתרע מזלכם ולא זכיתם לצפות בזוהר הצפוני: טרקים, דייג, מזחלות שלג, סנפלינג, טיפוס, ציד, צלילה, רכיבה על סוסים ואופניים, רפטינג ועוד אטרקציות מעניינות.

איפה בנורבגיה אפשר לראות את הזוהר הצפוני?

כעיקרון בכל רחבי צפון נורבגיה. באיי לופוטן אפשר ליהנות גם כן משמש חצות בקיץ, אורות הצפון בחורף, נופים מרהיבים, כפרי דייגים ציוריים ועוד.

מתי הסיכוי הכי טוב לצפות בזוהר הצפוני של נורבגיה?

בחורף עולה הסיכוי לצפות בזוהר הצפוני, אבל לא בלילות של ירח מלא. לכן הכי מומלץ להגיע לנורבגיה בחודש מרץ כי בחודש זה יש גם סיכוי לצפות בזוהר הצפוני וגם שעות אור רבות שמאפשרות ליהנות מאטרקציות אחרות. אגב, כדי להעלות את הסיכוי לצפות בתופעה רצוי לצאת ממרכזי הערים (שפולטים אור ובכך מונעים חושך מוחלט שהוא כאמור הכרחי לצפייה) לכיוון חוף הים ופסגות ההרים. כמו כן, מומלץ לעקוב אחרי תחזית מזג האויר ולבדוק איפה לא צפויים עננים.