אופדאל – Oppdal

בקתת סקי - אופדאל
בקתת סקי – אופדאל

אופדאל נמצאת בין שני אזורים הררים בטרנדלוג ויותר מ-55% משטחה הוא פארק לאומי. אופדאל היא הבחירה הטבעית לשוחרי חופשות הרפתקניות.

אופדאל מורכבת מארבעה הרים שמחוברים ביניהם במעבר סקי אחד. אחד מארבעת ההרים משמש ככפר נופש עם מדרונות סקי בדרגות קושי שונות, מקפצות סקי ושפע של מסלולים. מלבד זאת, באופדאל יש יותר מ-100 ק"מ של מסלולי קרוס-קאנטרי בינות רכסי ההרים.

הודות לגודלה ולעובדה ששטחים גדולים ממנה נגישים ע"י מעליות סקי, אופדאל נחשבת לאזור מצוין לסקי. מספר ימים לאחר שיורד שלג, הגלישה במקום נעשית בתנאים כמעט בתוליים אך יש להישמר ממפולות. במקום בית ספר לסקי שמארגן טיולים מודרכים וטיולי הליכה בשלג.

בקיץ אופדאל משמשת מוקד לפעילויות ספורטיביות שונות כגון טיולים רגליים, רכיבה על אופניים וטיפוס הרים. אופדאל היא אחד מארבעת המקומות הטובים בנורבגיה לרפטינג וניתן לבצע זאת עם מדריך. לשוחרי ההרפתקאות והאתגר מומלץ לעשות גם שיט בקאנו בקניון Festa.

בפארק הלאומי Dovre שבאופדאל חיים כ-250 כבשי שור וניתן להצטרף שם לספארי שוורים. ספארי איילים היא אופציה נוספת שבה תוכלו לצפות בבעל החיים שזכה לשם "מלך היער".

מקומות לינה מומלצים באופדאל

אטרקציות באופדאל

סקי באופדאל

באופדאל יש 29 מדרונות סקי באורך של 55 ק"מ שמחולקים ל-10 מסלולים בדרגת קושי קלה (מסלולים ירוקים), 14 מסלולים בדרגת קושי בינונית (מסלולים אדומים) ו-5 מסלולים בדרגת קושי קשה (מסלולים שחורים). מדרונות הסקי מתבצעים בגבהים שנעים בין 180-1300 מעל פני הים ויש לאורך צלעות ההר 18 מעליות. המקום מתאים גם לסקי קרוס-קאנטרי ובמקום מסלולים באורך כולל של 90 ק"מ. ניתן לשכור ציוד סקי במקום אבל מומלץ להגיע עם ציוד שכבר מותאם למידות גופכם. רכישה של ציוד סקי מקצועי תוכלו לעשות כאן

צפרות מודרכת

טיולי הצפרות נעשים בהתאם לדרישות המשתתפים ולכן יכולים להתבצע ביערות, הרים או מקווי מים. אופדאל ידועה במגוון האקולוגי שבה, ולכן יש סיכוי רב לצפות במינים  רבים של ציפורים בשטח יחסית קטן ובשעות שונות. למשל: צפייה בשכווי השחור חייבת להיעשות עם שחר בחודשים אפריל ומאי בלבד. לשם כך ישנים באוהלי שטח והצפייה בשכווי נעשית בהחבא ותחת הסוואה.

ספארי צילום מודרך

הפארק הלאומי Dovrefjell
הפארק הלאומי Dovrefjell

הספארי נערך בפארק הלאומי Dovrefjell וכולל לינה באוהל, בקוטג' או במערה וצפייה בזריחה/שקיעה ובמגוון חיות כגון כבשי שור, ציפורים ועוד. כדי לשמור על הבטיחות בצילום חיות הבר מומלץ לבצע את הספארי בקבוצות קטנות (5-6 משתתפים). כמו כן,  יש אפשרות להתאים את ספארי הצילום באופן אישי למשתתפיו לפי רצונותיהם: צילום נוף, צילום בעלי חיים ועוד. ספארי צילום בחורף כולל הגעה ליעד באמצעות מזחלות כלבים כדי להבטיח חוויה חורפית מושלמת.

ספארי איילים

הספארי מתבצע הספארי מתבצע באמצעות מדריך מקומי ובקיץ ובסתיו בלבד. הסיבה לכך היא שבעונות האחרות האיילים (שנחשבים גם כך לביישנים) עסוקים אז בחיפוש מזון ובגידול גוריהם. הספארי מצריך מהמשתתפים להיות בכושר טוב כי הוא כרוך בהליכה רגלית של מספר שעות.

טיפוס על הר Almannberget

הר Almannberget
הר Almannberget

הטיפוס כולל עלייה לפסגתו של הר Almannberget שמתנשא לגובה 1342 מטר מעל פני הים. הטיפוס כולל תצפיות נוף והליכה בחורש נורבגי מסורתי ויש להישמר ממפולות סלעים. זהו אחד ממסלולי הטיולים הפופולריים באופדאל למרות שרובו אינו מסומן. למעשה, רק בפסגת ההר יש שני מסלולים מסומנים: המסלול הקל שמסומן בירוק והמסלול למיטבי לכת שמסומן באדום.

עלייה ברכבל לפסגת הר Skjørstadhovden

הרכבל מגיע לפסגתו של הר Skjørstadhovden שמתנשא לגובה 1125 מטר מעל פני הים. הפסגה נחשבת למקום התצפית הטוב ביותר על אופדאל ועל ההרים והעמקים שסובבים אותה. הרכבל מותאם לכסאות גלגלים, אופניים ועגלות ילדים. בפסגת ההר נמצאת מסעדה שמגישה משקאות קרים וחמים ומנה מסורתית שנחשבת למומלצת:  ופל נורבגי עם שמנת חמוצה וריבה. ניתן לרדת מפסגת ההר ברגל או באמצעות רכיבה על אופניים.

שיט בקאנו

ניתן לשכור סירות קאנו למטרות שונות (דיג למשל) ובמיקומים שונים באופדאל, כמו האגמים Gjevilvatnet, Ångardsvatnet ו-Dalsvatnet או לאורך חוף Rauøra. ניתן לבחור בין גדלים שונים של סירות קאנו: קאנו זוגי, קאנו ל-3 אנשים או קאנו משפחתי ל-4 אנשים. בכל השכרת קאנו המחיר כולל חליפות הצלה, מפות ומשוטים.

הגעה לאופדאל

במטוס

  • שדה התעופה של טרונדהיים נמצא 150 ק"מ מאופדאל. משדה תעופה זה ניתן להגיע לאופדאל באמצעות אוטובוס, רכבת או רכב שכור.

ברכב

  • ניתן להגיע לאופדאל מאוסלו ומטרונדהיים באמצעות נסיעה לאורך כביש E6. יש לפנות ב-Molde/Sunndalsøra ולנסוע לאורך כביש RV70.
  • מספר קוי אוטובוס יומיים פועלים בין אופדאל לטרונדהייים, אוסלו וברגן.

ברכבת

  • רכבת של רשות הרכבות הנורבגית הלאומית מגיעה לאופדאל מספר פעמים ביום. הרכבות יוצאות מאוסלו (5 שעות נסיעה), משדה התעופה של אוסלו (4.5 שעות נסיעה), מטרונדהיים (כשעה וחצי נסיעה) ומשדה התעופה של טרונדהיים (שעתיים נסיעה)