סירדאל – Sirdal

בסירדאל שבדרום נורבגיה אפשר ליהנות כל השנה מהרפתקאות בטבע בינות הרים נישאים ואגמים ציוריים. סירדאל הוא יעד פופולרי לסקי ויש בו יותר מ-3000 בקתות ובתי נופש. כאן אפשר לבחור בין 5 שדות סקי ומכ-200 ק"מ של מסלולי סקי בסגנון קרוס-קאנטרי. אם אתם רוצים לחוות משהו שונה תמיד תוכלו לנסות נסיעה במזחלת שלג רתומה לכלבים.

בחורה גולשת סקי באיזור סירדאלבקיץ שטחי ההליכה המגוונים בסירדאל מהווים בסיס אידיאלי למטיילים בכל הרמות. לאגודת הטרקים של סטוונגר יש רשת ענפה של שבילי הליכה מסומנים באזור סירדאל ובהרים שמסביב. רשת זו כוללת כ-1000 ק"מ של שבילים ויותר מ-40 בקתות שתוכלו לשהות בהן. אחד השבילים אפילו מטפס לגובה של כ-1000 מטר מעל לפיורד ליסה.

אם חשקה נפשכם בטיפוס הרים תוכלו ליהנות מיותר ממאה מסלולי טיפוס שונים בסירדאל. אתרי הטיפוס הגדולים ביותר נמצאים ב- Hunnedalen, Liland וב-Sirekrok ובהם תוכלו לטפס במגוון רמות וסגנונות ולהתאים את המסלול לרמה שלכם.

כביש Suleskar נמשך מ-Suleskar שבסירדאל עד Brokke והוא הכביש הגבוה ביותר בנורבגיה. בנקודה הגבוהה ביותר הכביש מתנשא לגובה של 3,444 מטר מעל פני הים כך שהוא לא רק נחשב לכביש נופי במיוחד אלא גם למסלול חובה לאופנוענים הרפתקנים.

חלק גדול מסירדאל נמצא באזור SVR, שמורת טבע מוגנת שמהווה את ביתו ואת מקום התרבותו של האייל הדרומי ביותר באירופה. מטרתה של שמורת הטבע היא לאפשר לאייל לרעות באין מפריע ובמינימום של התערבות אנושית.

לאחר יום הרפתקאות בטבע אין הנאה גדולה מזו שכרוכה באכילת מנות מקומיות וטריות. האוכל בסירדאל ידוע באופן היסטורי ככזה שמעורר תיאבון בקרב טיילים והמנות המפורסמות הן: איל צלוי, צלי טלה ופורל מטוגן. מנות אלו מוגשות לרוב עם מוצרים חקלאיים מקומיים כמו פירות ופטריות יער.

חובבי ההיסטוריה ייהנו במיוחד מהמוזיאון ההררי של סירדאל שמציג את החיים במקום במאה הקודמת. אם נפלה בידכם ההזדמנות לבקר בסירדאל בספטמבר אל תפסידו את יריד הכבשים השנתי. כ-5000 כבשים עוברות כאן לקראת החורף.

אטרקציות בסירדאל

תילי קבורה מתקופת הברזל

בין Lunde ל-Lindeland נמצא אתר קבורה ובו יותר מ-20 תילי קבורה שנחקרו בשנת 1922. הארכיאולוגים מצאו במקום גם חפצים שונים כמו תכשיטים, כלים וכלי חרס שמוצגים כיום במוזיאון סטוונגר.

מרכזי הסקי Tjørhomfjellet

סקי
סקי

זהו אתר הסקי הגדול בסירדאל ויש בו פעילויות כל המשפחה. במקום 9 מעליות, 2 אזורים לילדים ו-22 מדרונות סקי. במקום נמצאת מעלית כסאות ייחודית שמטפסת לגובה של 928 מטר, מקפצת סקי וכן אפשרות לבצע סקי בשעות הערב במסלולים מוארים. באזור הילדים יש זירת החלקה, אזור לפיקניקים עם מתקני ברביקיו חשמליים חינם, קיוסק, בית קפה, בית ספר לסקי וכן חנות להשכרת ציוד סקי.

המוזיאון ההררי

המוזיאון כולל אוסף של חפצים ושל מבנים כאשר הבניין העתיק ביותר הוא משנת 1770. הבניינים השונים מייצגים אספקטים שונים של חיי היומיום בעבר: בית ספר, בית חווה, בקתת ציד ועוד. בבניין הראשי מוצגים סרטים מקומיים ולאורך השנה המקום מציג תערוכות מתחלפות ומקיים אירועים. ניתן לקיים במקום סיורים מודרכים שיכללו סרט וארוחה אך יש להזמין זאת מראש.

מפל Dorgefoss

זהו אתר פופולרי לפיקניקים בקיץ ויש בו שביל הליכה ושלטי הדרכה וכן היסטוריה מצמררת: נידונים למוות יכלו להתחמק מגורלם באמצעות קפיצה מראש המפל. אם הם הצליחו הם זכו בחופש ואם לא – הם מימשו במו ידיהם את גזר דין המוות שנגזר עליהם. כמות המים במפל משתנה כי הוא מקבל את מימיו מנהר Sira המווסת. במקום גשר שמאפשר צפייה על המפל וכן שביל שממנו ניתן להגיע עד תחתית המצוק

מסלולי טרקים בסירדאל

באזור מגוון של מסלולים לטיולים רגליים באורכים שנעים בין מספר שעות למספר ימים. במרכז התיירות המקומי ניתן לרכוש חוברת הדרכה שבה מפורטים 12 מסלולים שונים כולל מפות והסברים. החוברת כוללת הסברים והדרכה גם לשבעת המסלולים היפים ביותר באזור לטיפוס הרים.

הר שראג

הר שראג (Kjerag) הוא צוק שמתנשא לגובה של 1084 מטר מעל לפיורד ליסהLysefjord. בעבר נהגו להשקיף על הצוק מהפיורד באמצעות שיט בסירה או במעבורת אך כיום נהוג לטפס על הצוק עד לפסגתו או לבצע ממנו קפיצת בסיס. רוב האנשים מסתפקים בטיפוס לפסגה אך עבור ההרפתקנים שיא הטיפוס הוא הגעה ל-Kjeragbolten, סלע מעוגל שתקוע בתוך נקיקי ההר.

הטיפוס לפסגת ההר מתחילה ב-Øygardstøl וכלולה בה עלייה תלולה של 570 מטר לאורך מסלול מסומן. כמו כן, יש להצטייד בנעלי הליכה, בבגדים חמים ומזון. חלק מהמסלול כלול ברשת מסלולי הטיול של אגודת התיירות של סטוונגר. העונה המומלצת לטיפוס היא החודשים יוני-ספטמבר והוא אורך כ-5 שעות. בפסגת ההר ייתכן ותשמעו קול שנדמה כיריית אקדח ולעיתים אף תראו עשן. זוהי תופעה טבעית שמתרחשת עקב נשיבת הרוח המזרחית בעוצמה מסוימת. המקור לתופעה אינו ידוע עדיין אך בעבר המקומיים האמינו שזהו קולם של המים הנשאבים מתוך ההר.

מערת Nykhedlaren

מערת מסתור בגדה המערבית של Sirdalsvatnet ששימשה לפי הפולקלור הנורבגי את המפלצת Nøkken. לפי האגדה המפלצת גררה לכאן את קורבנותיה לאחר שהטביעה אותם בנהר. כיום המערה נגישה בסירה בלבד ואינה משמשת עוד כבעבר כמקום לינה למשייטים באגם.

מוזיאון הצילום

מוזיאון זה נמצא ב-Øksendal והוא מציג אוסף של צילומים בעלי ערך תרבותי והיסטורי. הצילומים שמוצגים צולמו בשנים 1884-1979 ורובם צולמו במצלמות תוצרת בית ופותחו בחדר חושך ביתי.

מקומות לינה מומלצים בסירדאל

אוכל בסירדאל

מסעדת מלון Høyfjellshotell

המסעדה מגישה מנות מגוונות כמו חטיפים ומנות גורמה בסביבה שקטה ובאוירה נעימה. המסעדה פתוחה בסופי שבוע בלבד (שישי ושבת מ-18:00 עד 21:00) וכוללת בר שלעיתים נערכים בו קונצרטים של מוזיקה חיה. במקום אולמות לאירועים ובחורף הוא מהווה יעד פופולרי לבילוי לאחר יום במדרונות הסקי.

איך מגיעים אל סירדאל?

בטיסה

שני שדות תעופה נמצאים במרחק נסיעה מסירדאל: שדה התעופה סטוונגר במרחק של כ-90 דקות ושדה התעופה קריסטיאנסנד במרחק של כשלוש שעות משם.

ברכב

בעונת החורף מופעלים קווי אוטובוס בין סירדאל וסטוונגר.

ברכבת

שירות הרכבות הנורבגי, NSB, מפעיל שירות רכבות יומי לסטוונגר ומשם ניתן להמשיך לסירדאל באמצעות אוטובוס.