בניין הפרלמנט הנורבגי באוסלו – הסטורטינג

בניין הפרלמנט הנורבגי נמצא במבנה מרשים בלב ליבה של בירת נורבגיה, אוסלו. במבנה יושבים 169 מחוקקים שנבחרים כל 4 שנים בבחירות דמוקרטיות ומשם מנהלים את ענייני המדינה. בניין הפרלמנט נקרא גם Stortinget והוא הוקם ב-1866 לאחר שאושרה הצעה בנדון בשנת 1836. עד אז ישב בית המחוקקים הנורבגי במגוון אתרים מרשימים פחות, כולל בית פרטי וחדר ישיבות באוניברסיטה.


בניין הפרלמנט הנורבגי באוסלו
בניין הפרלמנט הנורבגי באוסלו

דמוקרטיה בכל פינה

הקמת הבניין נמשכה 30 שנים כי גם לאחר האישור העקרוני על הקמת הבניין היו קשיים, למשל ההצעה האדריכלית המקורית נפסלה כי היא הייתה דומה יותר מדי לכנסייה אך בסופו של דבר החלה בניית הבניין ב-1860 והיא נמשכה 6 שנים. הבניין משקף את הדמוקרטיה בעצם עיצובו: בניין שנמצא בגובה הרחוב ושכולל חלונות חיצוניים כדי לשקף פתיחות, נגישות וציבוריות.

בתחילה הבניין היה גדול מדי עבור צרכי הפרלמנט ולכן התארחו בו גופים ממשלתיים נוספים, כגון משרד המבקר המדינה הנורבגי, הארכיב הלאומי ועוד אך עם הרחבת פעולותיו של הפרלמנט גופים אלו קיבלו משרדים משלהם. עם השנים התרחב הפרלמנט וכיום הוא אף שוכר משרדים נוספים ברחבי אוסלו.


תכנון טיולים באנר

בתאריך 9.4.1940 נכבש הבניין ע"י הנאצים ושימש לצרכים צבאיים וכמקום מושבו של הנציב הגרמני. דיוני הפרלמנט נערכו במקומות שונים: בית קולנוע בהאמר, תיכון באלוורום ובחו"ל. בתקופה זה שופץ הבניין ושונה עיצוב הפנים שלו. כיום הבניין מעוצב בסגנונות שונים ובעיקר שואב את השראתו מסגנונות אדריכלות איטלקיים וצרפתיים.

airalo ad

בשנת 2016 חגג הבניין 150 שנים להקמתו והאירוע צוין במספר אירועים, למשל תערוכה במוזיאון הלאומי לאמנות, אדריכלות ועיצוב שכוללת את האיורים והמודלים המקוריים ששימשו לבניית הבניין, סיורים, סמינרים, ספרים, סרטים ואפילו מסיבה בהשתתפות ילדי כיתות ה' באוסלו.

בתי מלון ואכסניות בקרבת בניין הפרלמנט

סיורים מודרכים ברחבי בניין הפרלמנט הנורבגי

ניתן ליהנות מסיורים מודרכים שנערכים במקום ללא תשלום. הסיורים נמשכים כ-45 דקות ומוגבלים ל-30 משתתפים על בסיס כל הקודם זוכה, כלומר, אין אפשרות להזמין כרטיסים מראש.

  • בתקופת החורף והאביב הסיורים נערכים בימי שבת
  • בקיץ (3.7-4.8) הסיורים נערכים בימי שני-שישי
  • בסתיו (2.9-2.12) הסיורים נערכים בימי שבת

כל הסיורים בשפה האנגלית, בכל ימות השנה, נערכים בשעות 10:00 ו-11:30 בלבד ושימו לב – יש להגיע למקום 15 דקות לפני השעה היעודה. כמו כן, יש אפשרות לסיורים מודרכים קבוצתיים שנערכים בבניין בימי חול בין אוקטובר ליוני, אך יש להזמין אותם מראש. בכל מקרה, במהלך הסיור אסור להסריט בוידאו (גם לא באמצעות הסלולר) אך מותר לצלם בבניין.

דרכי הגעה ויצירת קשר

בתי מלון מעולים קרוב לבניין הפרלמנט