מדריך לאדריכלות הייחודית של אוסלו

אדריכלות מודרנית אולי אינה הדבר הראשון שעולה בראש כאשר חושבים על אוסלו, לכן אתם בטח תופתעו לגלות שלא מעט מבנים שאפתניים צצו בבירת נורבגיה בעשור האחרון. ממוזיאונים חדשניים ועד אחד מבתי האופרה הסקסיים ביותר שיש בסקנדינביה כולה.

בית האופרה של אוסלו

‏‏בית האופרה של אוסלו
‏‏בית האופרה של אוסלו

זהו הדגל של הארכיטקטורה העכשווית בעיר והוא סמל בולט של הרנסנס האדריכלי העירוני. זוהי סימפוניה של גרניט לבן, אלומיניום וזכוכית והוא מורכב מהצטלבויות של זוויות, ממשחקים גאומטריים ויזואליים והוא בעיקר עושה שימוש מירבי במיקומו ליד פיורד אוסלו המרהיב. בתוך הבניין חלונות ענקיים מציפים את המקום באור יקרות ונעשה במבנה שימוש נרחב בעץ אלון מבריק, כך שזהו שיקוף של העיצוב הנקי והפונקציונלי כמיטב המסורת הנורבגית. הבניין עוצב ע"י חברת האדריכלות המקומית Snøhetta שאחראית על עיצובם של בניינים נוספים בעולם, למשל היכל הזיכרון במגדלי התאומים בניו יורק, שגרירות נורבגיה בברלין והיא אפילו אחראית למראה המרענן של השטרות הנורבגיים החדשים.

*מלונות מעולים באוסלו

מוזיאון Astrup Fearnley

כל עיר מודרנית חייבת מוזיאון לאמנות שעוצב ע"י אדריכל בעל שם עולמי. באוסלו זהו מוזיאון Astrup Fearnley – מתחם נוצץ בצורת מפרש שכולל 3 ביתנים שמוגנים מתחת לגג זכוכית. המוזיאון תוכנן ע"י האדריכל האיטלקי Renzo Piano מכבלים ומעמודי פלדה במטרה אחת – לשמש כהד ויזואלי לספינות הגבוהות שהפליגו מנמל אוסלו בעבר. בפנים החללים הלבנים של המוזיאון מספקים רקע זוהר ליצירות האמנות של ג'ף קונס, פרנסיס בייקון, דמיאן הירסט, גרהרד ריכטר, אנדי וורהול ועוד. בחצר המוזיאון, פארק הפסלים Tjuvholmen מוסיף לחוייה האמנותית.

The Barcode

פרוייקט ברקוד באוסלו
פרוייקט ברקוד באוסלו

זו שורה של 12 בנייני דירות ומשרדים לאורך קו החוף של Bjørvika. שורה זו המציאה מחדש את המושג בניין רב קומתי, כי כל אחד מהמבנים הוא פרי יצירתו של משרד עיצוב אחר, כך שלכל בניין מראה ייחודי משלו וביחד הם יוצרים אנסמבל משעשע. ממרחק הבניינים דומים לקווים הדקים של ברקוד ומכאן שמם.

בניין Statoil

לבניין אולי יש בעלים משעממים (חברת הנפט הגדולה ביותר בנורבגיה), אבל המשרד הראשי של Statoil הוא הכל מלבד משעמם. הבניין כולל 5 מגדלי לבנים מצופי אלומיניום עם חלונות מלבניים. זה אולי נראה כמו משחק ענקי של לגו, מבנה עתידני או שריד מסט של סרט מדע בדיוני אבל האמת שונה – הבניין נעשה בהשראת מכליות נפט ויש בזה הצהרה עיצובית אמיתית. למרבה הצער, הציבור הרחב אינו מורשה להיכנס לבניין, כך שתאלצו להסתפק בצילום שלו מבחוץ.

גשר Akrobaten

גשר פלדה זה מחבר את השכונות Grønland ו-Bjørvika באוסלו ואורכו 206 מטר. הגשר חוצה את מסילת הרכבת ליד תחנת הרכבת המרכזית וכולל רשת של צינורות מתכת. זה אולי נראה כמו המולקולות בשיעורי כימיה בתיכון אבל הוא ממש לא: בלילה הוא מואר בשלל אורות וביום זהו מקום התצפית הטוב ביותר על בנייני הברקוד.

מקפצת הסקי הלאומית Holmenkollen

מקפצה זו היא עדות לשגעון הנורבגי לגבי ספורט חורף וסקי בפרט. המקפצה נבנתה ב-2011 עבור אליפות הסקי הנורדית בעלות של 1.7 מיליון קרונות נורבגיות, אבל מאז היא נבנתה מחדש 19 פעמים וכיום נחשבת לאתר התיירות הפופולרי ביותר בנורבגיה. המקום יכול לארח 700,000 צופים כך שזהו ללא ספק המקדש הנורבגי של הדת הלאומית – הסקי.

הגלריה הלאומית

אמנם הקדשנו את תשומת לבנו לאדריכלות המודרנית של אוסלו, אבל בעיר יש כמה מבנים מפוארים מתקופות קודמות שאף הם ראויים לציון. עבור רבים הבניין האדריכלי המפואר ביותר בעיר הוא הגלריה הלאומית (ולא מבצר אקרשוס מימי הביניים). הגלריה נבנתה ב-1882 כדי לאכלס את האוצרות האמנותיים הלאומיים ויש בה חלונות מקומרים, אולמות דמויי מערה ואוירה של פאר מאופק אבל שלא תטעו – זהו מקום ראוותני להפליא שמכיל יצירות בעל שם עולמי של האמנים פיקסו, מטיס, רנואר, גוגן וכמובן אדוארד מונק שעבודתו האייקונית "הצעקה" מוצגת כאן.

מוזיאון הספינה הויקינגית

מוזיאון זה נבנה כדי לשכן את שתי הספינות הויקינגיות השמורות ביותר שנמצאו (יחד עם שרידים של ספינה שלישית). מוזיאון זה הוא דוגמה לאופן שבו הארכיטקטורה החדשה והישנה של אוסלו מתמזגות או (ליתר דיוק) יתמזגו. אמנם פתיחת מוזיאון חדש עדיין נמצאת בשלב התכנון, אבל הוא יכלול חלל תצוגה חדש שיכלול את המוזיאון הישן במבנה עגול בשם Naust (בית סירות נורבגי מסורתי). העבודה על המוזיאון החדש לא אמורה להתחיל לפני 2020, אבל כבר עכשיו המוזיאון הקיים שווה ביקור כמו שהוא.

*מלונות מצויינים באוסלו