לונגיירבין Longyearbyen – העיירה הכי צפונית בעולם

לונגיירבין נמצאת באי שפיצברגן בנורבגיה והיא למעשה העיירה המרכזית והראשית של קבוצת האיים סבאלברד שבאוקיינוס הארקטי. אוכלוסיית העיר עומדת על יותר מ-2000 תושבים והיא יישוב הקבע הצפוני ביותר בעולם.

לונגיירבין Longyearbyen
לונגיירבין Longyearbyen

עונת התיירות בלונגיירביין נמשכת ממאי ועד אוגוסט והרבה תיירים מגיעים לאיזור במסגרות שונות של טיולים מאורגנים. בהקשר זה כדאי לדעת אם אתם מטיילים באופן עצמאי בלונגיירבין ובכלל בכל הארכיפלג של איי סבאלברד  שיש כאן חוקים מחמירים מאוד בכל הנוגע לשמירת איכות הסביבה. לא ניתן להגיע לכל מקום מסביב העיר ובאי והירידה מהכבישים המסומנים אסורה בהחלט. יש אזורים בהם משוטטים בחופשיות דובי קוטב לבנים ולכן כל תושבי העיר נושאים פה נשק חם ואם אתם מתכננים לטייל פה אז כדאי שתכירו את הוראות הבטיחות הנוגעות לטיולים באיזורים עם דובים.

מלונות מומלצים באיזור לונגיירבין והסביבה

אנקדוטה מעניינת היא שמאז שנת 1918 לא קוברים בלונגיירבין אף אדם מכיוון שהטמפרטורות פה כל כך נמוכות, 45 מעלות מתחת לאפס והגופות לא נרקבות אלא קופאות ומשתמרות. למעשה, הגופות שבבית הקברות היחיד העתיק בלונגיירבין השתמרו בצורה כל כך טובה שמדענים הצליחו למצוא בהן נגיפים חיים ממגפת השפעת הספרדית שהתרחשה בשנת 1918.

איך מגיעים אל לונגיירבין?

שימו לב!

  • דרכון: לונגיירבין ובכלל איי סבאלברד לא נחשבים כחלק מהאזור בו פועלת אמנת שנגן, כך שכל מי שאינו מחזיק בדרכון נורווגי מחוייב לשאת אותו איתו עם ההגעה לכאן.
  • ביטוח: גם ביטוח – לא כל ביטוחי הטיולים מכסים ביקור באיזור הזה ולכן וודאו שהביטוח שלכם אכן מספק לכם כיסוי נאות גם פה.

בטיסה

יש טיסות יומיות אל אזור לונגיירביין לאורך כל השנה. בקיץ יכולות להיות מספר טיסות ביום אבל זה תלוי בביקוש וכדאי לבדוק זאת מראש ולא לחכות לרגע האחרון.

רוב הטיסות הן אל ומהעיר טרומסו, אולם בעונת הקיץ יש גם טיסות ישירות מאוסלו. זמן הטיסה אורך סביב 3 שעות מאוסלו, וכשעתיים מטרומסו.

יש הסעות משדה התעופה לכל הטיסות הסדירות. נהגי ההסעות יקחו אתכם אל רוב בתי המלון ובתי הארחה תמורת תשלום.

ברכב

אין איך להגיע אל לונגיירבין ברכב אלא רק בטיסה או בשייט. יש רק 46 ק"מ של כבישים מרכזיים על האיים ונהיגה בשטח לא סלול מחוץ לכבישים אסורה בהחלט.

אין כבישים בין היישובים השונים באיי סבאלברד. במקום זאת, המקומיים נעזרים ברכבי שלג בחורף או בסירות במהלך הקיץ.

בשייט

אין תחבורת סירות קבועה בין היבשת לאיי סבאלברד אך מספר חברות מציעות טיולי ספארי לאיי סבאלברד וטיולי כוכב אז אם אתם רוצים להגיע עצמאית אל לונגיירבין תצטרכו לעשות זאת כנראה בטיסה.

איפה נמצאת לונגיירבין?

לונגיירבין נמצאת באי שפיצברגן בנורבגיה ומהווה את העיירה המרכזית והראשית של קבוצת האיים סבאלברד שבאוקיינוס הארקטי – מה שהופך אותה ליישוב הקבע הצפוני ביותר בעולם!

מתי כדאי לבקר בלונגיירבין?

עונת התיירות בלונגיירביין נמשכת ממאי ועד אוגוסט. זו גם העונה הטובה ביותר לצפות בדובי הקוטב שמשוטטים פה בטבעיות.

האם ניתן לטייל באופן עצמאי בלונגיירבין?

כן, אבל צריך לזכור שיש כאן חוקים מחמירים מאוד בכל הנוגע לשמירת איכות הסביבה. לא ניתן להגיע לכל מקום מסביב לעיר והירידה מהכבישים המסומנים אסורה בהחלט. כמו כן, אם אתם מגיעים בקיץ חשוב להכיר את הוראות הבטיחות הנוגעות לטיולים באזורים עם דובי קוטב.

האם אסור למות בלונגיירבין?

למרות הדעה הרווחת, מותר למות בלונגיירבין אבל פשוט אין במקום בית קברות. האמת היא שחוץ מדובי קוטב העיירה בטוחה לחלוטין, כך שרוב הסיכויים שתחזרו ממנה בשלום (אם בכלל תרצו…). בכל מקרה מומלץ להצטייד בביטוח נסיעות.