אנדלסנס – Åndalsnes – בירת ההרים והשער לדרך הטרולים

אנדלסנס היא הרבה יותר מעוד עיירה מערב-נורבגית קטנה שמאכלסת כ-4000 איש נכון להיום. העיירה שוכנת בין פיורדים והרים בלב עמק רומסדלן והיא המרכז המנהלי של מחוז ראומה. מכיוון שהעיירה מוקפת הרים שגובהם 1800 מטר מעל פני הים היא ידועה בשם החיבה – "הכפר האלפיני שנמצא ליד הפיורד".


הפסגות המרהיבות ביותר מסביב הן Trolltindene, Vengetindene ו-Romsdalshorn. המשמעות היא שאתם צפויים לנופים שנחשבים למרהיבים מסוגם בנורבגיה כולה שכוללים את נהר ראומה הצלול, נקודות תצפית כמו Rampestreken, מפלים שופעים, הרים תלולים וגשרים מפוארים כמו גשר Kylling המפורסם, הגשר על מפל Slettafossen ועוד.

לכן לא פלא שאנדלסנס על עמקיה (רומסדלנה ואיסטרדאלן) היא המרכז לספורט האלפיני הנורווגי, טיפוס על סלעים וטיפוס הרים ומהווה נקודת מוצא טבעיות לפעילויות ולאטרקציות שונות. עם זאת, הפרסום שלה זוכה העיירה מגיע משני כיוונים אחרים:

הראשון הם הטרולים. אנדלסנס נמצאת בסופה של דרך הטרולים שמתחילה בגיירנגר. בנוסף, היא נמצאת במרחק של רבע שעה נסיעה בלבד מקיר הטרולים – קיר אנכי שמתנשא לגובה של 1000 מטר שהיווה נקודה פופולרית לקפיצת בסיס.

עקב השלגים דרך הטרולים נסגרת כל שנה בסוף אוקטובר ונפתחת רק בסוף מאי/תחילת יוני – מה שאומר שיש לתכנן את הטיול שלכם באזור בקפידה בהתאם לעונות השנה. אבל אתם יכולים להיות רגועים כי באנדלסנס יש אינספור פעילויות לכל עונות השנה. למשל, קו הרכבת המקומי Raumabanen נבחר לנסיעת הרכבת הנופית היפה ביותר באירופה ע"י הלונלי פלאנט.

הסיבה השנייה שהקנתה לאנדלסנס פרסום עולמי היא גבינה. המקום נמצא מפעל הגבינות Tingvollost שמייצר גבינות איכות. למשל, הגבינה Kraftkar blue שמיוצרת במקום נבחרה לגבינה הטובה בעולם בשנת 2016.

אנדלסנס - Andalsnes

אנדלסנס – Andalsnes

אטרקציות ופעילויות בסביבה

Romsdalseggen

טיול רגלי בן 7-8 שעות (כ- 10 ק"מ) בדרגת קושי גבוהה (עלייה של כקילומטר) לאורך הרכסים מעל Romsdal, טיול שנבחר כאחד הטרקים היפים בעולם ע"י הלונלי פלאנט ב-2011. הטרק מאפשר לצפות בקיר הטרולים ובפסגות Romsdalshorn ו-Vengetindene.

עם זאת, כדי להפיק מהטרק את המרב יש להצטייד בנעלי הליכה קשיחות ובמקלות הליכה, לבצע אותו בתקופת הסתיו ולשכור את שירותיו של מדריך מקומי. אוטובוס חינמי פועל מ-Norsk Tindesenter במהלך עונת התיירות ומגיע עד תחילת המסלול. מומלץ לשלם לנהג כי התשלום עובר לצרכי הניהול והתחזוקה של שביל ההליכה.

שימו לב – חלק מהמסלול חשוף, תלול ומאתגר (במיוחד 2 הקילומטרים האחרונים) ויכול להיות רטוב וחלקלק. בנוסף, הודות לרמת הקושי הגבוהה המסלול אינו מומלץ לילדים (וגם לא לחיות מחמד) ולאלו שסבלו בעבר מפגיעות בברכיים.

מוזיאונים באנדלסנס

מוזיאון ההרים הנורבגי – Norsk Tindesenter

ספורט טיפוס הצוקים בסקנדינביה התחיל בהרי Romsdal הודות לעובדה אחת – במקום נמצאים כמה ממסלולי הטיפוס הקשים בעולם. המוזיאון שנפתח ב-2016 מספר את ההיסטוריה של ספורט זה באמצעות טכנולוגיות אינטראקטיביות, תערוכות, סרט אורקולי, קיר טיפוס בגובה 21 מטר (הגבוה בנורבגיה), 60 מסלולי טיפוס ברמות קושי שונות וחפצים שונים. במקום חנות מזכרות ומסעדה עם פינות ישיבה מקורות וחיצוניות שמגישה מנות שמבוססות על מרכיבים עונתיים

מוזיאון ההרים הנורבגי באנדלסנס- Norsk Tindesenter

מוזיאון ההרים הנורבגי באנדלסנס- Norsk Tindesenter

מרכז המבקרים קיר הטרולים – Trollveggen Besøkssenter

מרכז המבקרים למרגלות Trollveggen (קיר הטרולים) שבו ניתן לצפות בסרט על ההיסטוריה של קפיצות הבסיס במקום. במוזיאון יש קפיטריה וחנות מזכרות ובחוץ יש אזור משחקים לילדים ונוף נהדר להרים.

אוכל ושתייה באנדלסנס

מסעדת מלון Aak

מלון זה הוא המלון התיירותי הראשון בנורבגיה. מסעדת המלון מגישה אוכל לבבי וטעים שמבוסס על תוצרת מקומית שנבחרה בקפידה. מלונות נוספים באנדלסנס והסביבה יש כאן.

Sødalhuset

מדובר במסעדה שזכתה לשבחים הודות לחומרים האורגניים הטריים שבהם היא עושה שימוש.

יינות מהיקב בחוות Tuen

היקב בחווה פועל משנות ה-80 ומיוצר מפירות היער הטובים ביותר, מפרחים ומלשד של עצים – כולם גדלים באזור Romsdalen, כך שליינות יש הלכה למעשה את הטעם של הטבע שמסביבו.

כוס יין מהיקב שבחוות Tuen שבאנדלסנס

כוס יין מהיקב שבחוות Tuen שבאנדלסנס

הגעה לאנדלסנס

ברכב

הכביש האירופי E136 וכביש המחוז הנורווגי 64 עוברים שניהם דרך אנדלסנס. כביש 64 פונה לעיירות מולדה וכריסטיאנסונד מצפון. הכביש המהיר E136 שמתחיל באוסלו ועובר בטרונדהיים פונה לעיירה אלסונד ממערב ולדומבוס מדרום-מזרח

ברכבת

קו הרכבת ראומה מסתיים באנדלסנס וממנו יש קישורים באמצעות אוטובוס לעיירות הסמוכות מולדה ואלסונד. קו רכבת זה נחשב לאחד מהיפים בנורבגיה כולה. הנסיעה מאוסלו לאנדלסנס נמשכת 5.5 שעות מאוסלו וכ-5 שעות מטרונדהיים.

באוטובוס

קווים ישירים ויומיים של אוטובוס לאנדלסנס פועלים מברגן ומטרונדהיים

בשייט

נמל אנדלסנס נחשב לאחד החשובים בנורבגיה והוא נמצא בקווי ההפלגה הסדירים של קרוזים רבים. עובדה זו הופכת את אנדלסנס לנקודת חובה בכל שיט, כך שלא פלא שרוכשי קרוז פס נהנים גם בה מהטבות ומהנחות רבות.

בטיסה

שדה התעופה הקרוב ביותר לאנדלסנס הוא Årø שבמולדה שמרוחק כשעה וחצי נסיעה מאנדלסנס. משדה תעופה זה ממריאות ונוחתות טיסות יומיות לאוסלו, ברגן וטרונדהיים