טיול בנורבגיה בעקבות הסרט "לשבור את הקרח"

אם אתם מתכננים טיול בנורבגיה ואתם חיים במאה העשרים ואחת הרי שבטוח כבר צפיתם בסרט "לשבור את הקרח". מסלולי הטיול המתוארים במאמר הזה יקח אתכם דרך הנופים שהיוו השראה לסרט "לשבור את הקרח" וזו תהיה ההזדמנות שלכם להרגיש את הטבע המרהיב מקרוב, לטעום מטעמים מקומיים טריים, לנשום אויר בריא ולאחסן את לבכם בזיכרונות חדשים.


הטיול שישבור לכם את הקור הנורבגי

חוף מוגן בארנדאל, טיול בנורבגיה
חוף מוגן בארנדאל, טיול בנורבגיה

"כאשר תרגישו שאתם לא יכולים להתמודד עם עיקול נוסף בדרך תופתעו תכף לגלות אגם, מפל או עמק יפה שיסיטו את תשומת לבכם" אמר ג'ון מולהולנד עורך העיתון הבריטי האובזרבר לאחר שגילה את הפיתולים של רשת הכבישים הנורבגית. למשל, כביש Stalheimskleiva במערב נורבגיה שנבנה ב-1850 ונחשב עד היום לכביש הלאומי התלול במדינה. אמנם הכביש מזכיר יותר רכבת הרים אבל ללא ספק זוהי יצירת מופת הנדסית ותכנונית.

רוצים עוד דוגמא? בבקשה: במסלול מווס ל-Gudvangen שבנרייפיורד יש 13 פיתולים הרריים וגם את מפלי Sivlefossen שנופלים מגובה 240 מטרים.


תכנון טיולים באנר

ממשיכים לנסוע

כאמור, הלב של האיזור הזה הוא עמק נרייפיורד ואם הוא נראה לכם מוכר – אתם לא טועים. זהו המקום שבו נמצאת ממלכת ארנדאל בסרט "לשבור את הקרח".

airalo ad
נרייפיורד
נרייפיורד

עד לפני כמה עשורים הכבישים הללו כלל לא היו קיימים וההרים הגבוהים (חלקם מתנשאים לגובה של 2000 מטר ויותר מעל פני הים) גלשו לעמקים ולפיורדים באין מפריע. מלבד כמה אנשים שגרו כאן בחוות ובקוטג'ים בודדים לא היה כאן איש.

למשל, נרייפיורד הקסום שהוא חלק מהפיורד הענק סוגנה, הוא לא רק אתר מורשת עולמי של אונס"קו אלא מייצג את הפיורדים בנורבגיה כולה. למזלכם על הסירות בקו השייט שבפיורד יש מוטות סלפי במטרה אחת – לצלם נסיכה או איש שלג שאולי יזדמנו לפריים.

מלבדם תוכלו למצוא כאן רק חקלאים מקומיים ששומרים על טכניקות גידול עתיקות ועל מנהגים מסורתיים. ואגב, הם גם מדברים בדיאלקט מקומי שאפילו הנורבגים מתקשים לפענח ולהבין.

הטיול הפופולרי שהפך לקלאסיקה

הטיול "נורבגיה על קצה המזלג" הוא מסע גמיש שניתן להתאים את אורכו: החל מיום אחד וכלה בטיול ארוך שמשלב אוטובוס, מעבורות ורכבת. טיול זה מראה את הטוב ביותר של נורבגיה ומתמקד בשחקן המרכזי במדינה – הטבע המרהיב והפראי.

טיול שמתחיל בברגן או באוסלו ומשלב גם נסיעה ברכבת מבטיח חוויה ייחודית – נסיעה לאורך 496 ק"מ, טיפוס לגובה של 1237 מטר מעל פני הים וחציית ההרים שמפרידים בין שתי הערים הגדולות במדינה.

אבל זה לא רק רכבת והרים נישאים. טיול בנורבגיה משלב שלג שעוטף את הפיורדים, מישורי הרים, נופים פתוחים, עמקים צרים ואינסוף של טבע פראי.

כפר קטן שהוא מרכז גדול של חווית הפיורדים הנורבגית

כדי להגיע מקו הרכבת ברגן-אוסלו לפיורדים עליכם להתחבר במירדאל (Myrdal) לקו הרכבת הקצר של פלאם. מסילת הרכבת נמשכת לאורך 20 ק"מ בלבד בין מעברי הרים תלולים. זהו אחד ממסלולי הרכבת היפים בעולם.

מבט ממסילת הברזל של פלום אל הכפר
מבט ממסילת הברזל של פלום אל הכפר

הכפר נמצא בחלקת אדומה שטוחה בגובה פני הים בין ההרים בקצה הפנימי של פיורד ארלנדס, ולמרות שמתגוררים בו 350 אנשים בלבד הוא נחשב למרכז של חווית הפיורדים הנורבגית.

הכפר שוקק חיים במיוחד בקיץ הודות למזג האוויר הטוב ולאפשרות ליהנות משפע פעילויות. עם זאת, ההגעה למקום אפשרית ומומלצת בכל עונות השנה. למשל, בסתיו הצבעים הירוקים מפנים את מקומם לצבעי שלכת ולצהוב, בחורף זו הזדמנות ליהנות מנופים מושלגים ובאביב המפלים מחדשים את הזרימה והפריחה בעיצומה.

ספארי פיורדים, טיולים רגליים, רכיבה על אופניים, שיט בקיאקים, דייג, סקי, טיפוס הרים, ביקור במוזיאונים, הנאה מאוכל מקומי, מתרבות ומספורט אתגרי – הפיורדים בנורבגיה מספקים מגוון של פעילויות לאורך כל השנה וכן אפשרויות לינה מגוונות. כל אחד מאיתנו אוהב משהו אחר, לכן אתם מוזמנים להתאים באופן אישי את הטיול שלכם בפיורדים.

בדיוק בזמן לאוכל

ממירדאל שבמרומי ההרים יש בדיוק שעתיים נסיעה עד ברגן שבחוף המערבי. העיר הוכרזה לאחרונה ע"י אונסק"ו כעיר גסטרונומית למרות שהיא יצואנית של מאכלי ים כבר למעלה מ-800 שנה. וברגן לא לבד כי לכבוד הזה זכו עד כה 18 ערים נוספות ברחבי העולם.

למעשה, הרבה שפים צעירים עם ניסיון גדול במסעדות מישלן ברחבי העולם חוזרים לברגן במטרה אחת – לחקור מחדש את חומרי הגלם המקומיים. יחד עם המבנים הייחודים של העיר, שוק הדגם, המדרגות המרוצפות ו-Fløibanen, הרכבל בן 850 המטרים שמטפס למרומי אחד משבעת הפארקים העירוניים שבאיזור, יש בברגן גם חיי לילה תוססים וסצינה תרבותית מפותחת.

להיכנע לטבע

"כשחזרנו ל-Stalheimskleiva הלילה כבר ירד והשתרר שקט. בשילוב השמים עטורי הכוכבים לא נותר לי אלא לשקוע בהרהורים, להיכנע לטבע ולהבין שכל היופי הזה היה לפנינו ויהיה אחרינו עוד אלפי שנים". כך כתב ג'ון מולהולנד במגזין האובזרבר והוסיף:

"יהיה נחמד להוריש את הנופים המדהימים האלו לדורות הבאים כמו שהם. פיורדים כמו בנורבגיה ונופים כמו בברגן מאויימים היום ע"י שנויי האקלים. לכן טיול בנופים אלו הוא טיול של פעם בחיים מסיבה אחת – הוא ללא ספק ישנה את נקודת מבטכם על העולם".

הנופים המרהיבים של הפיורדים בנורבגיה

פיורד גרונגר

פיורד עמוק וכחול שהוכר ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמית. הפיורד מוקף בהרים נישאים עם פסגות מושלגות, מפלים פראיים וצמחיה ירוקה מלוא העין. מקומות לינה באיזור תמצאו פה.

אזור סטוונגר

נופים עוצרי נשימה מוקפים בפיורדים, הרים וחופים לבנים ארוכים וכן מוזיאונים ייחודים ואירועים תרבותיים. מקומות לינה מומלצים באיזור תמצאו פה.

פלאם

בכל שנה מאות אלפי אנשים מגיעים לפלאם כדי ליהנות מנסיעה ברכבת המקומית, לרכב על אופניים ולטייל ברגל בין הנופים הדרמטיים שמקיפים את הכפר הקטן. מקומות לינה באיזור תמצאו כאן.

אלסונד והאזור

באזור זה ניתן לטייל ברגל, לעשות סקי, לחקור את הפיורדים, להתרשם מהאדריכלות הייחודית לאלסונד בסגנון ארט נובו ובעיקר לנוח וליהנות מהנוף. מלונות ומקומות לינה מומלצים תמצאו פה.

אזור סוגנהפיורד

זהו הפיורד הארוך והעמוק ביותר בנורבגיה וחלקו הוכרז כאתר מורשת עולמי ע"י אונס"קו. אזור ההרים מסביב לפיורד נחשב לאזור הפופולרי בנורבגיה לטיולים רגליים. מקומות לינה מומלצים יש פה.

אזור פיורד הרדנגר

באזור תוכלו ליהנות מהמיטב של נופי נורבגיה ומעצי פרי שופעים וטעימים במיוחד. ביקור במקום הוא הדרך היחידה להבין למה אמנים מצאו השראה בנופים, במפלים ובעצי הפרי השופעים. בלינק הזה תמצאו איפה לישון בסביבת הרדנגר.

רצועת חוף הפיורדים

זהו המקום המערבי ביותר בנורבגיה והמקום להתרשם מחיים  אותנטיים לצד החוף. מלונות באיזור יש בלינק המצורף.