קצה העולם ימינה – חופשה באיי לופוטן

מכיוון שאיי לופוטן בצפון נורבגיה קרובים לקוטב הצפוני המשמעות היא שבחודשי החורף שעות האור הן מעטות.

חורף באיי לופוטן

חורף באיי לופוטן

אבל גם האור המועט שתראו יסנוור אתכם ואתם צפויים להתאהב מעל הראש. האמת היא שגם אם תגיעו בקיץ אתם לא תתאכזבו ומיד נסביר למה.

סוף העולם ימינה

איי לופוטן נמצאים בחלק הצפון-מערבי של נורבגיה ויותר קרובים לקוטב מאשר לבירה אוסלו. אם הביטוי "סוף העולם ימינה" היה קיים בנורבגית – כנראה שזה היה השם של האיים הללו.

עם זאת, הודות לזרם הגולף הטמפרטורות במקום (יחסית) סבירות והאקלים ממוזג יחסית לאזורים שנמצאים באותו קו רוחב (למשל ממוצע של שתי מעלות מינוס גם בשיא החורף), גם אם אתם רגילים למזג האוויר הים-תיכוני היוקד שלנו אתם תסתדרו שם.

איין לופוטן הם שרשרת של מאות איים הרריים בגדלים שונים שמשתרעת לאורך 150 ק"מ. האיים Austvågøy, Vestvågøy, Flakstadøy, Moskenesøy, Værøy, Røst נחשבים למרכזיים ובהם מתגוררת רוב אוכלוסיית האיים שמונה כ-80,000 איש. רוב התושבים באיי לופוטן מתפרנסים מדיג וחלקם מחקלאות, אבל יש כאלו שמצאו תעסוקה מודרנית יותר כמו תיירות.

שרשרת האיים מופרדת מחלק היבשתי של נורבגיה על ידי פיורד ברוחב 80 ק"מ ובאורך 155 ק"מ. שמו הוא, כמה לא מפתיע, Vestfjorden שמשמעותו הפיורד המערבי וכמו בפיורד אוסלו גם פיורד זה אינו פיורד במובן הגאוגרפי והגיאולוגי של המילה, אבל למה להיות קטנוניים מול נוף כזה נפלא?

למי מתאימה חופשה באיי לופוטן?

איי לופוטן הם יעד מושלם לאלו מביניכם שמחפשים חופשת חוף אחרת. בין האיים יש מאות פיורדים ובמקרים רבים ההרים מגיעים כמעט עד קו החוף אבל מבחינת התושבים דווקא מדובר בכאב ראש לא קטן כי רצועת החוף שמתאימה למחייה היא קטנה להחריד.

איי לופוטן הם יעד אידיאלי גם אם אתם חובבי צילום ואם אתם כאלה אתם חייבים לקרוא את זה. העובדה שכל בית צבוע בצבע אחר שמשתלב בהצלחה עם הנוף מסביב יוצרת תמונה מדהימה וגם האור פה מיוחד במינו ומעניק לכל תמונה תאורה רכה להפליא.

אם אתם אוהבים טבע ונופים פראיים איי לופוטן הם בטוח המקום בשבילכם. בקיץ הכל פה ירוק ופורח והשמש לא שוקעת, אבל בחורף הכל מושלג והנופים מהווים תפאורה מושלמת לאורות הצפון. המשמעות היא שאם אתם מחפשים תופעות טבע ייחודיות ונופים שנראים כאילו יצאו מגלויה – אל תהססו והזמינו טיסה לאיי לופוטן עכשיו.

נוף טיפוסי באיי לופוטן

נוף טיפוסי באיי לופוטן

כוכב הלכת לופוטן

למעשה, לא משנה מה הסיבה שבגינה תגיעו לאיי לופוטן כי דבר אחד בטוח – אם תרגישו על כוכב אחר במובן החיובי של המילה. השהייה פה מרתקת בכל אספקט והמלונות מפנקים במיוחד. אתם צפויים לחוויה אמיתית של פעם בחיים לגוף, לנפש ולנשמה.

ולמרות שמדובר בקצה העולם פשוטו כמשמעו האיים הם עדיין חלק מנורבגיה. המשמעות היא שאתם תיהנו מכבישים ברמה גבוהה, מתקשורת אלחוטית מעולה, מאוכל מצוין ומאדריכלות שתגרום לכם לחבב עיצוב גם אם אתם ממש לא בעניין.

רבים טוענים שאיי לופוטן הם האזור היפה ביותר בנורבגיה (שגם ככה נחשבת למדינה היפה בתבל), כך שהשאלה היחידה הנשאלת היא – למה אתם מחכים?