ביירנייה – Bjørnøya

ביירנייה (Bjørnøya) היא האי הדרומי ביותר מבין איי סבאלברד שבנורבגיה. האי ממוקם בחלקו המערבי של ים ברנץ, בערך באמצע הדרך בין שפיצברגן והקוטב הצפוני. האי נחשב כאדמה ללא ריבונות מדינית – "טרה נוליוס" עד אמנת שפיצברגן 1920 שהגדירה אותו כשייך לריבונות הנורווגית והוא הוכרז כשמורת טבע ב-2002.


ביירנייה Bjørnøya

ביירנייה Bjørnøya

העבר הקסום של ביירנייה מלא בדמויות של ויקינגים על ספינותיהם המעוצבות בקפידה. ב-1596 התגלה התגלה האי על ידי החוקרים ההולנדיים וילם ברנץ ויעקב ואן הימסקרק והם קראו לאי על שמו של דוב קוטב שתפסו. במאה ה-17, נצפו בו שפע של עופות ים ודגה מגוונת. למרות מיקומו המרוחק והקר האי ראה פעילות מסחרית ענפה אשר כללה בין היתר כריית פחם, ציד דגים ולווייתנים.


תכנון טיולים באנר

airalo ad

ביירנייה היום

בעת החדשה נאבקו על השליטה המדינית באי האימפריות השכנות, בהן האימפריה הרוסית, גרמניה ובריטניה. שני הצדדים הקימו מבנים למגורים ולשירות הדיג ששרידיהם קיימים בו עד היום כמו תחנות לציד לוויתנים מזח למעגן ספינות וקטר רכבת ישן. לבסוף הוכרה הבעלות של נורבגיה על האי והמדינה השתלטה על חברת כריית הפחם באי, על תחנת הרדיו ועל התחנה המטאורולוגית. עם זאת, לא הוקמה בו התיישבות של קבע. בתחילת המאה ה-21 חיו באתר מעט עובדים והם התגוררו בעיקר בתחנה המטאורולוגית של האי.

לינה בביירנייה

ביירנייה שוכנת על גבול בין מים קרים ממוצא הקוטב הצפוני ומים חמים מהאוקיינוס האטלנטי חמים, ולכן טמפרטורות המים משתנות בו במהירות. מיקומו הצפוני הוא הסיבה לכך שכמות שעות השמש השנתית באי הן מהנמוכות ביותר באירופה.