עולם החי של שפיצברגן

האי שפיצברגן שנמצא באיי סבאלברד בנורבגיה הוא מקום היישוב האנושי הצפוני ביותר בעולם. אי זה הוא המערבי והגדול שבאיי הארכיפלג ומהווה כמחצית משטחו, מה שהופך אותו לאי הגדול בנורבגיה. אי זה הוא היחיד באיי סבאלברד שיש בו התיישבות אנושית כלשהי (כ-2500 איש לפי הספירה האחרונה), אבל את החסר משלימות חיות הבר.

דוב קוטב - חלק של עולם החי של שפיצברגן

כדי להגן על החיות שמתגוררות במקום הוכרזו באי 7 פארקים לאומיים. הוטמנה באדמתו גם כספת אחת. כספת זו נקראת כספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד ובה דוגמאות מזרעי העולם במטרה אחת – לאפשר חידוש החקלאות האנושית במידה והזרעים הקיימים ייכחדו מסיבה כלשהי. הכספת נשמרת בהקפאת ואקום (מינוס 16-18 מעלות צלסיוס) והזרעים בה ממויניים לפי חשיבות ואזורי מוצא.

גולת הכותרת במקום הן החיות, בעיקר יונקים ועופות שהופכים את המקום לגן עדן זואולוגי ולמֶכָּה של צפורים מכל העולם. ייתכן והסיבה לכך הוא הזרם הצפון אטלנטי שנחשב לחמים יחסית ואינו מקפיא את המים. למעשה, הטמפרטורה באי נחשבת למתונה גם בקיץ בקנה מידה נורבגי – 5-10 מעלות צלסיוס.

שפיצברגן
שפיצברגן

אז אילו בעלי חיים תראו בשפיצברגן?

יונקים

  • דב קוטב (Polar Bear) – הטורף היבשתי הגדול בעולם שחי באזור הארקטי שנמצא בסכנת הכחדה. הסיבה לכך היא התחזית שהתחממות הקרחונים תוריד ב-33% את מספר הדובים עד מחצית המאה, וזאת למרות העובדה שדובים אלו הסתגלו לחיים בים, ביבשה ובקרח. באי שפיצברגן יש כ-3000 דובים (יש יותר דובים מאנשים בשפיצברגן) ולהבדיל משאר דובי העולם, כאן הם ישנים בקיץ ומתעוררים רק בחורף. לראות דב קוטב לבן על רקע שלג שאף הוא לבן, זו משימה לא פשוטה בכלל ומומלץ להצטייד במשקפת. ההמלצה שלנו: עקבו אחרי עקבות בשלג ושאריות מזון וכן אחרי השחפים שמתלווים לדובים. ועוד המלצה: במידה והבחנתם בדוב אל תתקרבו אליו יתר על המידה כי דב לחוץ הוא לא עניין סימפטי כלל…
  • שועל ארקטי או שועל שלג (Arctic Fox) – שועל זה מסוגל לחיות בטמפרטורות מתחת מינוס 50 מעלות צלסיוס הודות לפרוותו הייחודית, פרווה שנחשבת ליעילה ביותר בעולם מבחינת בידוד.
  • אייל סבאלברד (Svalbard Reindeer) – אייל זה הוא אנדמי לאיי סבאלברד ומגיע למימדי ענק עקב צבירת שומן – כ-70 ק"ג.
  • ניבתן (Odobenus Rosmarus) – הניבתן שמכונה בטעות אריה ים ניזון מצדפות וכנראה שבאי שפיצברגן יש הרבה מהן כי ניבתנים זכריים בוגרים מגיעים כאן למשקל של כ-2 טון. אמנם בעבר האוכלוסייה המקומית נהגה לצוד ניבתנים בשביל הבשר, השומן, העור, החטים והעצמות שלהם עד שכמעט נכחדו במקום. מכיוון שכיום הדבר אסור הניבתנים מתחילים בהדרגה לחזור למימדים הקודמים שלהם מבחינת גודל ותפוצה. בכל מקרה אם ראיתם אחד כזה אל תתקרבו אליו יתר על המידה כי ניבתן הוא אחד הטורפים הגדולים בעולם.
  • פוסה טבעתית (Ringed Seal) – זהו סוג של כלב ים שקיבל את שמו מהטבעות האפורות שמכסות את גופו. אמנם זהו כלב הים הנפוץ ביותר בחצי הכדור הצפוני, אך באי שפיצברגן יש לו אויב בדמות דובי הקוטב שמחבבים את בשרו.
  • לוויתן מינקי (Minke Whale) – הלוויתן הנפוץ ביותר מבין משפחת לוויתני הענק ולמרות שרק סנפיריו וגבו עולים מעל הים, קל לזהות אותו הודות לרצועה לבנה שיש לו בכל סנפיר. הלוויתנים לא רק נחשבים לטורפי-על אלא גם לשחייני-על והם מגיעים למהירות של 34 קמ"ש.
  • עוד על לוויתנים בנורבגיה.
שועל שלג
שועל שלג

עופות

  • שחף לבן כנף (Glaucous Gull) – שחף זה מתרבה על המצוקים של האי שפיצברגן ונחשב לאוכל-כל, כולל דגים, חרקים, כוכבי ים, ציפורים ויונקים קטנים חיים או מתים, ביצים, זרעים ופירות. ואם נדמה לכם שכבר פגשתם אותו באנגליה או בארה"ב אתם לא טועים – השחף הזה נודד ומגיע גם לשם.
  • יסעור צפוני או ארקטי (Northern Fulmar) – ליסעור זה שני צבעים בלבד (אפור או לבן) ומקור צהוב והוא מעין שילוב של שחף ואלבטרוס : במראה הוא דומה לשחף, אבל מוטת הכנפיים האדירה שלו (מעל מטר) מזכירה דווקא אלבטרוס. ואגב, היסעור נחשב לעוף נאמן במיוחד שאינו מחליף בן/בת זוג ושחוזר כל שנה לאותו קן .
  • אלקה קטנה או אלקה גמדית (Little Auk) – זוהי הציפור הנפוצה באי שפיצברגן ולמרות שבחורף היא מדרימה לאנגליה, היא חוזרת כל קיץ להתרבות פה. ואל יקל הדבר בעיניכם כי הציפור אינה גדולה מזרזיר.

מלונות מומלצים בשפיצברגן תמצאו כאן

ובונוס עם חידה לסיום

כאשר תגיעו לכאן בעונת הקיץ נכונה לכם הפתעה בדמות שמש חצות כי היא לא שוקעת פה בקיץ. שעות האור הארוכות ייתנו לכם הרבה זמן לערוך קניות של מזכרות אבל בעיקר זמן להבין למה איי סבאלברד נקראו בשם נורבגי שמשמעותו בנורבגית חוף קר ורק שפיצברגן זכה לשם הולנדי שמשמעותו פסגת ההר. (רמז : תחשבו מי עשה את המיפוי הראשון באי שפיצברגן)…