האמרפסט – העיר הצפונית ביותר בעולם

האמרפסט היא הפתעה עירונית לאורך החוף השומם והכמעט ריק של איזור פינמארק שבצפון נורבגיה. המרפסט היא עיר ארקטית מלאת חיים והרפתקאות.


תמונה פנורמית של האמרפסט
תמונה פנורמית של האמרפסט

לאחר מאה קילומטרים של חוף נטוש ועזוב המרפסט פורצת פתאום כמו פאטה מורגנה. מוקפת בהרים, חופים חוליים ונופי חוף מרשימים האמרפסט היא עיר שמהווה נקודת מוצא אידיאלית לחופשה פעילה.

לחובבי הטרקים, האמרפסט היא סוג של גן עדן. הנוף הצחיח יחסית מאפשר לנווט באיזור בקלות. אתם תהיו מופתעים לדעת כמה זה קל להתמצא באיזור לבד, פשוט על ידי טיול בפסגות שלאורך קו החוף. כדי לראות את העיר מהזוית הטובה ביותר, עלו בשביל המתפתל של "הר" Salen.


תכנון טיולים באנר

האמרפסט נחשבת כמקום מצויין לדיג בנורבגיה. בעוד שדגי הבקלה, ההליבוט והזהבון הם הזנים הנפוצים ביותר בקרב דייגים חובבים באזור הימי הזה הרי שהאגמים והנהרות הסמוכים מלאים בשפע בדגי פורל וטרוטה באיכות הגבוהה ביותר.

airalo ad

האמרפסט היא מיני-מטרופולין קומפקטי וצבעוני. הכיכר והרחובות בעיר מזמזמים ושוקקי חיים. כאשר הספינות נמצאות בנמל, האווירה מרוממת והנוף מרשים וכאשר מגיע הזמן לאכול משהו, אתם יכולים לבחור בין כל הדברים הטעימים שיש להמרפסט להציע, החל מאוכל מסורתי סאמי ועד אוכל סיני רווי נודלס ואיטריות.

בגלל שהיא אחת הערים העתיקות ביותר בנורבגיה, לעתים זה עדיין נראה מוזר שהיא כל כך מודרנית. ההיסטוריה של העיר כוללת מספר ניסיונות שנעשו על ידי אמא טבע להסיר אותה מהמפה, כמו למשל ההוריקן שהעיף את העיר בשנת 1856 או השריפה ההרסנית שכמעט כילתה את העיר בשנת 1890. אבל הדבר הגרוע ביותר היה הכיבוש הנאצי שהחריב את העיר כמעט עד היסוד בשנת 1945. Gjenreisningsmuseet, מוזיאון השיקום, מנציח עד היום את השנים הקרות והקודרות ההן.

עמוד המרידיאן (The Meridian Column) שבקשת הגאודזית של שטרובה מהווה ציון דרך יוצא דופן. זו אנדרטה לזכר המדידות הראשונות הבינלאומיות שנעשו למדידת היקפו של כדור הארץ. המקום כעת נמצא ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו.

ללינה ומלונות בהאמרפסט – לחצו כאן

נקודות עניין באיזור האמרפסט

אגודת דוב הקוטב

אגודת דוב הקוטב ממוקמת במרינה, ליד מרכז המידע לתיירים של האמרפסט.

במקום תוכלו לקבל את סיכת דוב הקוטב כהוכחה שביקרתם בעיר הצפונית ביותר בעולם – האמרפסט! במוזיאון יש תצוגות יפות הנוגעות לעולם הדיג והציד באיזור הארקטי. במוזיאון יש גם חנות מתנות.

גם אתם יכולים להיות חברים באגודת דוב הקוטב בעצמכם. מנוי עולה 180,00 כתר נורווגי – תשלום חד פעמי. התשלום מאפשר לממן תערוכות ולכסות את עלות סיכת דוב הקוטב, הדפסת כרטיס החבר וחוברת הכללים של האגודה, את תעודת החבר שלכם החתומה על ידי ראש העיר של האמרפסט ואת כרטיס החבר עם מספר החבר שלכם.

דוב קוטב - האמרפסט
דוב קוטב – האמרפסט

טרק בהר Tyven בהאמרפסט

טיפוס על הר Tyven מבטיח לכל מי שיגיע אל פסגתו נוף מרהיב הנשקף אל העיר האמרפסט, אל האי Seiland ואל Sørøya. הדרך אל הפסגה ארוכה והיא נמצאת 418 מטר מעל פני הים.

פיתולי דרך העפר ממשיכים לאורך הרכס, מ-Tunnellbakken דרך Storvannet והם יקחו אתכם דרך מסלול טובע בנוף ההררי היפהפה ביותר שיש לחופי פינמרק להציע.
אורכו של הטיול הוא 7.7 ק"מ לכל כיוון, ווהוא מוגדר כבעל קושי בינוני. יש מסלול תובעני למיטיבי הלכת מביניכם.

כנסיית האמרפסט

הכנסייה הפרוטסטנטית של המרפסט נבנתה על ידי האדריכל האנס מגנוס מאוסלו, אשר בין היתר עיצב גם את הכנסייה הצפונית ביותר בעולם על הר שפיצברגן.

מגנוס השתמש במוטיב המשולש בעת בניית מגדל הפעמונים כסמל לשילוש הקדוש וגם כהתייחסות למדפי ייבוש דגים המסורתיים, אשר עד היום משמשים כדי לייצר את דגי ה-Stockfish המיובשים הנורוגיים. הכנסייה נחנכה בשנת 1961.

הקיר מאחורי המזבח הוא תמונת פסיפס, שנבנתה כולה מאבנים נורווגיות והושלמה בשנת 1972. החלונות הקטנים בצדדים משקפים את סמליה של האמונה הנוצרית. פסיפס הזכוכית על הקיר האחורי נבנה על ידי Jardar Lunde. ציפוי העץ של התקרה מזכיר סירה הפוכה.

גילופי העץ הישנים נעשו על ידי אמנים מקומיים. האורגן עצמו נבנה בשנת 2010 ובו יש 1782 צינורות. צורתו משקפת את הארכיטקטורה המשולשת של הכנסייה כולה.

הקשת הגאודזית של שטרובה

אתר מורשת עולמית של אונסק"ו בהאמרפסט

הקשת הגאודזית של שטרובה (בנורווגית: Struves meridianbue) היא שרשרת של נקודות טריאנגולציה אשר הוקמו לאורך קשת בת 2,821 קילומטרים מפוגלנסס ליד האמרפסט שבנורבגיה בצפון ועד לסטארה נקרסיבקה שבאוקראינה בדרום.  נקודות התצפית לאורך הקשת הוקמו בין השנים 1816 ו-1855 במטרה לחקור ולקבוע את הגודל והצורה המדויקים של כדור הארץ. הקשת הייתה למפעל המדידה המדויק הראשון לאורך מקטע רחב היקף של מרידיאן, וסימנה ציון דרך בתולדות מדעי כדור הארץ והמיפוי. הקשת כללה 258 משולשים ו-265 נקודות תצפית ראשיות.

קפלת Kokelv

קפלה זו הוקמה על ידי חברי מסדר השלום הגרמנים בשנת 1960. הקפלה נמצאת על כביש RV889 לכיוון Havøysund.

גילופי הסלע ב-Kvalsund

אלו 3 אבנים ועליהן גילופי סלע בני 2,500 שנה במרכז העיר Kvalsund.

המזרקה במרכז העיר המרפסט

המזרקה שביכר העיר ניתנה מתנה משגריר ארה"ב לשעבר בנורבגיה, צ'ארלס אולריך ביי. אמו של ביי, מארי ביי, היתה במקור מהמרפסט. הפסל נקרא "אמא וילדים" ומתאר את אמו של השגריר וארבעת ילדיה.

טיול בין Sørøya ל-Tarhalsen

זהו מסלול ארוך ללא מעקה אחיזה ולכן צריך להיזהר בעת ההליכה לאורכו מהחלקה במורד ההר התלול או מנפילה לתוך מי הים השוצפים. השביל מתפתל עד Tarhalsskaret וממשיך אל Tarhalsen.

Sørøya האי
Sørøya האי

סיור רגלי בין Sørøya ל-Kjøttvikvarden

הטיול מתחיל בשייט עם סירה מהמרפסט אל פיורד Akkar באי סורויה – "האי הירוק של הצפון". משם מתחיל מסלול ברמת קושי נמוכה אל Kjøttvikvarden.

מסלול מרתק זה, בגובה של יותר מ-12 מטרים, נבנה בסביבות 1850 על מנת להוות נקודת ציון לדייגים. אורך המסלול הוא 4 שעות.

מוזיאון השיקום שאחרי המלחמה

התערוכות שבמוזיאון שואפות להעביר את החלחלה של האירועים הדרמטיים של מלחמת העולם השנייהלמבקרים בו. הפינוי הכפוי, השריפה הגדולה ועוד אירועים שכמעט חרתו את גורלה של העיר. ילדים מתחת לגיל 16 זכאים לכניסה חינם.

צפרות בהמרפסט

העיר האמפרסט נמצאת לאורך החוף הנורבגי הקשוח, אבל היא מוגנת על ידי האי סורויה הגדול. עופות מים נודדים, כולל חמסן רחב-אברה, עשויים לנדוד בצד העיר הפונה אל סורויה.

איך מגיעים להאמרפסט?

בטיסה: שדה התעופה האמפרסט הוא נמל התעופה האזורי וממנו ניתן להגיע גם לטרומסו, לאלטה ול-Honningsvag כמו גם ליעדים רבים אחרים באיזור פינמרק.

בנסיעה: ניתן להגיע בקלות ברכב אל האמפרסט. לבאים מדרום, קחו את כביש E6 דרך העיירה אלטה וסעו על הכביש לכיוון צפון על רמה גבוהה שנקראת Sennalandet. כשתגיעו לצומת Skaidi, קחו את כביש Rv94 מעל גשר Kvalsund ואחרי כשעה תגיעו להמרפסט. לבאים מצפון סעו כל הזמן לאורך כביש Rv94.

בין היתר יש קווי אוטובוס ציבוריים ישירים מהאמפרסט אל Skaidi (שעה אחת), אלטה (2.5 שעות) ואל Honningsvag (שלוש וחצי שעות).

בשייט: זו הדרך המומלצת ביותר להגיע אל האמפרסט – עלו על אחת מהספינות של הורטיגרוטן. רוב הספינות יכולות גם לשאת מכוניות והן מגיעות לעיר פעמיים ביום – פעם מדרומה ופעם מצפונה.