המוזיאון ההיסטורי

המוזיאון ההיסטורי אוסלו
המוזיאון ההיסטורי אוסלו

המוזיאון ההיסטורי באוסלו מתעד את ההיסטוריה של נורבגיה כולה. החל מההתיישבויות הראשונות ועד ימינו אלה כולל את תקופת האבן, תקופת הוויקינגים, ימי הביניים ובקיצור, כל מה שרציתם לדעת על ההיסטוריה של נורבגיה ולא העזתם לשאול.


המוזיאון הוא חלק מהמוזיאון להיסטוריה של התרבות ונמצא באותו הבניין שנבנה ב-1902. הבניין שבו נמצא המוזיאון נחשב לאחד מהבניינים היפים בנורבגיה כולה בסגנון ארט-נובו. מוזיאון זה כולל אוספים של ממצאים פרה-היסטוריים וממצאים מימי הביניים שנחשבים לגדולים בנורבגיה. המוזיאון ההיסטורי משתרע על 4 קומות שכוללות 6 תערוכות קבועות  ו-3 תערוכות מתחלפות. במוזיאון מוצגים יותר מ-1.5 חפצים מנורבגיה ומרחבי העולם.

התערוכות הקבועות במוזיאון

  • תערוכת המומיות המצריות – זהו האוסף הגדול והעתיק ביותר של מומיות מצריות בנורבגיה והוא כולל ארונות קבורה מ-3 שושלות פרעוניות, מומיות ומתנות קבורה שיועדו לשימוש בעולם הבא.
  • תערוכת גלריית ימי הביניים – בתערוכה זו מוצגים חפצים מימי הביניים כולל אוצרות זהב וכסף, שערים של כנסיות עץ מרחבי נורבגיה, ספסלים, כסאות וחפצי עץ מהמאות ה-12 וה-13. גולת הכותרת בתערוכה זו היא תקרה מצוירת של כנסיה מהאלינגדאל שנבנתה ב-1250 לספירה. הציורים מתארים את הבריאה, את יצירת האדם, את יסורי ישו ואת תחייתו כדוגמה לאיקונגרפיה מסורתית של ימי הביניים.
  • תערוכת ארון המטבעות – אוסף של מטבעות ומדליות נורבגים כולל המטבע הראשון בעולם, המדליות שקיבלו אמונדסן וננסן על גילוי הקוטב הצפוני ועוד.
  • תערוכות אתנוגרפיות – הצצה לחייהם של השבטים הילידים באזורים הארקטים והסוב-ארקטיים, בצפון ובדרום אמריקה וכן במזרח אסיה. התערוכה בנושא צפון ודרום אמריקה מתמקדת בקשרי הגומלין בין המסורות והזהויות הילידיות לבין סביבותיהן. למשל באמצעות מסכות, גילופי עץ, תלבושות ורקמות. התערוכה בנושא האזור הארקטי מצגיה בגדים מסורתיים, כלים ומוצרי אומנות מגרינלנד, סיביר, צפון קנדה, אלסקה ועוד. יש שם גם ממצאים שאסף אמונדסן במסעו במעבר הצפון-מערבי בשנים 1903-6. התערוכה בנושא מזרח אסיה מציגה מוצרי אמנות ואומנות מיפן, קוריאה, טיבט וסין האימפריאלית כולל בגדי משי, כתרי מלכים, מסכות תאטרון, חרבות סמוראיות, מזבחות בודהיסטיות ועוד.
  • תערוכת התמוטטות – תערוכה שמציגה את החיים האנושיים לאור פגעי הטבע הבלתי צפויים ב-3 תחומים: החיים לצד פיורד אוסלו, כאוס וסדר בפולינזיה וכן גינון מודרני.
  • תערוכת הויקינגים – תערוכה זו מציגה את חייהם של הויקינגים בשנים 700-1000 לספירה באמצעות ממצאים ארכיאולוגיים. ממצאים אלו משקפים את אורחות חייהם היומיומיים של הויקינגים בתחומים השונים כולל פוליטיקה, דת, טכנולוגיה וחברה ומציגים את מסורות הקבורה שלהם, את המבנה החברה שלהם, את אליהם ואת הנשקים שלהם. בתערוכה זו מוצגת הקסדה הויקינגית היחידה שנמצאה בעולם.
  • תערוכת תיבת האוצרות – בתערוכה זו מוצגים האוצרות הגדולים בנורבגיה מהתקופה הויקינגית, כולל תכשיטים מזהב ומכסף.

מלונות מומלצים ליד המוזיאון

מיקום ושעות פתיחת המוזיאון ההיסטורי


תכנון טיולים באנר

בקיץ (אפריל עד סוף ספטמבר) המוזיאום ההיסטורי פתוח בימים שלישי עד ראשון בשעות 10:00-17:00. בחורף (תחילת אוקטובר עד סוף מאי) – בימים שלישי עד ראשון בשעות 11:00-16:00. המוזיאון סגור בימי שני והכניסה אליו כרוכה בתשלום, אך לילדים עד גיל 18, לסטודנטים ולאנשי צוות של אוניברסיטת אוסלו וכן לפליטים הכניסה למוזיאון היא חינמית. כמו כן, ניתן להיכנס למוזיאון במחיר מוזל במידה ומבקרים גם במוזיאון הספינה הויקינגית תוך 48 שעות.

airalo ad

במקום נערכים סיורים מודרכים במהלך הקיץ בשעות פתיחת המוזיאון אך יש להזמינם מראש. כמו כן, במוזיאון יש חנות בה ניתן לרכוש מזכרות ומתנות שונות מאוסלו ומנורבגיה.

המוזיאון נמצא ברחוב Frederiks Gate, 2, אוסלו

אתר אינטרנט

מלונות מומלצים בקרבת המוזיאון

ההגעה למוזיאון

רכבת ורכבת תחתית

כל הקווים שמגיעים לתחנת התאטרון הלאומי.

חשמלית

כל הקווים שמגיעים לתחנת Tinghuset