מוזיאון המדע והטכנולוגיה באוסלו

השם המלא של מוזיאון המדע והטכנולוגיה באוסלו הוא למעשה "המוזיאון הנורבגי הלאומי למדע, טכנולוגיה, תעשייה ורפואה". בקיצור הוא נקרא בנורבגית: Norsk Teknisk Museum. המוזיאון נחשב לגן-עדן לאנשים סקרנים בכל גיל וזכה בפרס המוזיאון הנורבגי הטוב ביותר בשנת 2011. תחום הטקסטיל במוזיאון זכה להכרה מיוחדת מטעם הרשויות הנורבגיות והוא חלק מנתיב המורשת התעשייתית האירופאית.

אחד המטוסים העתיקים המוצגים בתוך מוזיאון המדע והטכנולוגיה באוסלו
אחד המטוסים העתיקים המוצגים בתוך מוזיאון המדע והטכנולוגיה באוסלו

המוזיאון הוקם ב-1914 כחלק מחגיגות שנות ה-100 לייסוד נורבגיה, אך נפתח לציבור רק בשנת 1932 במרתף של מוזיאון הספינה הויקינגית באוסלו. בשנת 1959 המוזיאון עבר ל-Etterstad ובשנת 1986 עבר למשכנו הנוכחי. כיום משתרע המוזיאון על כ-20,000 מ"ר ויש בו גם ספריה, ארכיונים היסטוריים, בית קפה וחנות מוזיאון שכוללת מתנות ומשחקים לימודיים וחומר חינוכי לבתי ספר.

מקומות לינה ומלונות ליד המוזיאון

התערוכות של מוזיאון המדע והטכנולוגיה

מטרת מוזיאון המדע והטכנולוגיה היא להדגים את ההשלכות החברתיות והתרבותיות של ההתפתחויות המדעיות, הטכנולוגיות, התעשייתיות והרפואיות לאורך השנים. למעשה, התערוכות הקבועות במוזיאון מתעדות את ההתפתחות של נורבגיה מחברה חקלאית לחברה תעשייתית בתחום התעופה, התחבורה, התעשייה, האנרגיה, המוזיקה, המחשבים ועוד.

התוספת האחרונה למוזיאון היא המוזיאון הלאומי לרפואה שנפתח בשנת 2003 וגולת הכותרת בו היא NUSSE: המחשב הנורבגי הראשון. במוזיאון מוצגים גם המכונית הראשונה בנורבגיה והאיי-פד הראשון במדינה. מלבדם יש במוזיאון כ-80 מתקנים אינטראקטיביים, יותר מ-25 תערוכות קבועות ומתחלפות שונות וכן פעילויות מיוחדות בסופי שבוע ובחגים. לא פלא שהמוזיאון נחשב לאחד מהמוזיאונים הפופולריים בנורבגיה. לא רק על ידי ילדים.

האטרקציות המרכזיות במוזיאון

  • הסדנה הדיגיטלית Teknoteket שבה ניתן ליצור המצאות אלקטרוניות באמצעות פטישים, מסורים, מדפסות תלת מימד וחותכני לייזר. בסדנא תוכלו לבנות מכוניות כאוות נפשכם ולנסות אותן על מסלול המרוצים שבמקום.
  • המרכז למדע שמאפשר לכל אדם לשחק וללמוד אודות עצמו, למשל למדוד זמני תגובה, להתחרות בחברים בתחומים שונים ועוד.

כתובת ושעות פתיחת מוזיאון המדע והטכנולוגיה

  • המוזיאון פתוח כל השנה.
  • בתאריכים 6-20.8 – בשעות 11:00 עד 18:00
  • ובתאריכים 8-19.6 – בימים שלישי-שישי מ-09:00-16:00 ובסופי שבוע (שבת וראשון) מ-11:00-18:00.

הכניסה למוזיאון כרוכה בתשלום אך יש יוצאים מהכלל: משפחה של 2 הורים ו-4 ילדים זוכה למחיר מיוחד ומחזיקי כרטיס אוסלו פס נכנסים בחינם.

אתר המוזיאון