המוזיאון והמרכז לחקר השואה אוסלו – Holocaust Senteret

המוזיאון והמרכז לחקר השואה - Holocaust Senteret
המוזיאון והמרכז לחקר השואה – Holocaust Senteret

המרכז לקורבנות השואה (או בשמו המלא המרכז לחקר השואה והמיעוטים הדתיים) שהוקם ב-2001 משמש למחקר, לימוד ותיעוד של השואה ושל המיעוטים הדתיים. המרכז מציג את תחום השואה וכן אירועי רצח עם והתנכלויות למיעוטים בחברות מודרניות.


אמנם השואה בנורבגיה ממלאת תפקיד מרכזי בפעילויות המחקריות והחינוכיות של המרכז אך היא ממוקמת בהקשר רחב כחלק מהאנטישמיות האירופית (בעבר ובהווה) וכחלק מאירועי רצח עם והפרת זכויות אדם אחרים. לכן, המרכז מציג למשל גם את המצב ההיסטורי והעכשווי של בני המיעוטים בנורבגיה ואת תפקידם בחברה הרב-תרבותית.

המרכז עורך מחקרים בתחום השואה, האנטישמיות, מיעוטים ורצח עם וכן מקיים פעילויות חינוכיות ומארגן תערוכות וכנסים במטרה לשמור על זכר השואה. במרכז מוצגת תערוכה קבועה על שואת יהודי נורבגיה כולל תמונות, קבצי קול, סרטים, פריטים ומסמכים בנושא רדיפות הנאצים כלפי יהודים ומיעוטים אחרים.


תכנון טיולים באנר

כמו כן המרכז מציג תערוכות מתחלפות בנושאים משיקים לשואה, למשל יהודי פורטוגל, הגולאגים בבריה"מ ועוד. המרכז חבר בכוח משימה בתחום השואה ומשתף פעולה עם גופים דומים בעולם, למשל יד ושם בישראל ואוניברסיטת אוסלו. המרכז מוציא לאור פרסומים וחומרי לימוד בתחומי פעילותו ומארח כנסים וסמינרים בנושא.

airalo ad

מיקומו של המרכז

בשנת 2005 עבר המרכז למיקומו הנוכחי בוילה גרנדה בחצי האי ביגדוי בעיר אוסלו. בשנים 1942-1945 שימשה וילה זו כביתו של Vidkun Quisling, ראש ממשלת הבובות הנורבגית ומי שנחשב כגדול משתפי הפעולה הנורבגים עם הנאצים. באותם ימים הוילה הייתה סמל לדיכוי, אלימות וברבריות ומאז שימשה כמכון מטאורולוגי, בית אבות ואפילו כבית ספר לבריאות הציבור.

מלונות בקרבת המרכז

ספריית המוזיאון

במרכז יש ספריה גדולה ובה נמצאים ספרים בנושא השואה, מיעוטים ודתות וביניהם כתבי עת, סרטים, קבצי קול ופריטים מארכיונים פרטיים. הספרייה משתפת פעולה עם ספריות נוספות בעולם בנושאים אלו והיא פתוחה לחוקרים ולסטודנטים. ניתן לשאול את חומרי הספריה במסגרת שירותי השאלה בין-ספרייתית עם ספריות אחרות. הספריה פתוחה בימים שלישי-שישי בשעות 09:00-17:00.

תכניות חינוכיות

לתלמידים וסטודנטים

מרכז השואה מעביר מגוון רחב של תוכניות חינוכיות לתלמידים ולסטודנטים שמבקרים בו. כל התכניות החינוכיות כוללות שיטות הוראה אינטראקטיביות שונות ומשתנות באורכן. החל מ-1.5 שעה וכלה ב-4.5 שעות. התכניות משלבות את הידע של העבר עם האורינטציה הדמוקרטית של ההווה והן מועברות ללא תשלום.

למורים

המרכז לקורבנות השואה בשיתוף מחלקת החינוך העירונית מקיים קורסים להכשרת מורים בתחומים שונים : שואה, משטרים טוטליטריים באירופה,רצח עם, השואה בספרות ועוד. המרכז שותף גם בהנחלת מורשת השואה ברחבי נורבגיה ובמדינות אירופאיות אחרות. חומרי הוראה אינטרנטיים בנורבגית בלבד נגישים להורדה מאתר האינטרנט של המרכז.

פרויקט למניעת אנטישמיות, גזענות ועמדות לא דמוקרטיות

המרכז לקורבנות השואה בשיתוף ממשלת נורבגיה מפעיל את פרויקט DEMBRA למניעת אנטישמיות, גזענות ועמדות לא דמוקרטיות ברחבי נורבגיה. הפרויקט יוצא מנקודת הנחה שידע והשתתפות אזרחית הם גורמי מפתח במניעת שנאה והדרה חברתית. המרכז מדריך בתי ספר ביישום תוכניות מקומיות בהתאמה לכל קהילה ומעביר הדרכות למוריהם.

מלונות מומלצים ליד המרכז

סיורים מאורגנים במרכז

במקום יש שני סיורים מאורגנים.

  • כל יום בשעה 11:30 – סיור בבונקר במקום
  • כל יום בשעה 12:00 – סיור בתערוכה הקבועה

הסיורים נערכים בשפות אנגלית ונורווגית בלבד והדרכה בשפות אחרות יש לתאם מראש. כמו כן, סיורים של תלמידים וסטודנטים יש להזמין מראש וניתן להתאים אותם לדרישות מיוחדות.

שעות פתיחה, עלות ושירותים נוספים

  • 5-14.9 – ימים שני-שישי מ-10:00-18:00 וימים שבת וראשון מ-11:00 עד 18:00
  • 9-14.5- ימים שני-שישי מ-10:00-16:00 ובימים שבת וראשון מ-11:00 עד 16:00.

הכניסה למרכז כרוכה בתשלום, אך מחזיקי כרטיס אוסלו פס פטורים מכך. במקום בית קפה שפועל כל השבוע (מלבד ימי שני) בשעות 11:00-17:00 ובו יש כריכים, סלטים, ארוחות צהריים ועוגות.

אירועים במקום

  • אירועים בחדרי המרכז – במקום מספר חדרים שאותם ניתן לשכור לאירועים פרטיים כמו ארוחות ערב ופגישות.
  • אירועים בגן – גן הוילה מתאים לקבלות פנים שכוללות מקסימום 500 אורחים.
  • אירועים בבית הקפה – ניתן לערוך בבית הקפה של המרכז אירועים שכוללים מקסימום 100 איש. 70 אנשים במבנה המקורה של בית הקפה ו-30 אנשים בגן.
  • אירועים בספרייה – ניתן לערוך מסיבות בספריית המרכז שכוללת עד 25 אורחים ולשלב בהן הגשת מזון.

איך מגיעים למרכז לחקר השואה באוסלו?

לוקחים מעבורת לחצי האי ביגדוי או עולים על קו 30 של האוטובוס באוסלו.

המוזיאון נמצא בכתובת: Villa Grande, Huk aveny 56 0287 באוסלו ואתר האינטרנט שלו נמצא בקישור הזה.