נייסבין Nesbyen

קסם ישן בסביבה מרהיבה

נייסבין היא העיר העתיקה ביותר בעמק האלינגדאל והיא עשירה בתרבות ובמסורת למרגלות הרים נישאים. הסביבה הירוקה וההרים הגבוהים הפכו את נייסבין למוקד של פעילויות ספורטיביות שונות. במקום מספר מסלולים לרכיבה על אופניים ולטיולים רגליים בדרגות קושי שונות. לחובבי הדיג יש בנייסבין שפע של אפשרויות לדיג באגמים ובריכות שמהן ניתן לבחור.

הכנסייה העתיקה נייסבין
הכנסייה העתיקה נייסבין

נייסבין נהנית מאקלים יבשתי נוח עם קייצים חמימים וב-1970 נשבר בה שיא החום הנורבגי: 36 מעלות. למעשה, כשנורבגיה סובלת מגל חום (במושגים נורבגיים) נייסבין נחשבת למקום החם ביותר. במקרה כזה כדאי לתפוס מקום ליד גדת נהר ה-Rukkedøla או להשתכשך בבריכה.

אבל כדאי להבהיר דבר אחד: אמנם נייסבין היא שיאנית החום הנורבגית, אבל אין זה אומר שלא קר פה. נייסבין היא יעד מעולה לספורט חורף ומושכת אליה חובבי סקי הודות למרכז סקי אלפיני, מסלולי קרוס-קאנטרי ומגוון אפשרויות לקייט-שלג. אם אתם לא חובבי סקי תוכלו ליהנות ממזחלות כלבים או ממגלשות שלג.

מבחינה היסטורית בנייסבין יש מספר אטרקציות שיאפשרו לכם להכיר את העבר באיזור.  מוזיאון האלינגדאל שנוסד ב-1899 נחשב לאחד המוזיאונים הפתוחים הוותיקים בנורבגיה. המוזיאון כולל 29 בניינים היסטוריים וכ-30,000 מוצגים מכל המחוז. התצוגה הקבועה מציגה את ההיסטוריה ואת הטבע המחוזי וניתן גם ליהנות מתערוכות מתחלפות.

החלק העתיק ביותר בנייסבין נקרא Gamle Nes ושם התגוררו עובדי הציבור ועשירי העיר. הליכה בסיור מאורגן תחזיר אתכם אחורה בזמן למאה ה-19 בינות בתי קפה וגלריות מודרניות.


אטרקציות בנייסבין

מלונות מומלצים בנייסבין

שוק Kjerringtorget

בשוק זה מוכרות כ-250 נשים מקומיות את אומנותיהן במהלך אירוע שנתי שנערך בסוף אוגוסט. האירוע מנוהל ע"י מתנדבים ויש בו 175 דוכנים.

הליכה בדרך הדואר העתיקה

דרך זו הייתה הדרך הישנה ל-Garnåsgrenda, מקום מושבו של המלך Hadding לפי האגדה המקומית. הדרך היא בת מאות שנים, אך במאה ה-17 היא שימשה להעברת דואר ומכאן שמה. אורך הדרך הוא כ-3 ק"מ והליכה בה תימשך כ-45 דקות. דרגת הקושי של המסלול נחשבת לבינונית כי יש בו כמה קטעים תלולים. המסלול כולל 4 שלטי מידע ו-5 שלטי תיאור אודות העצים באזור. מומלץ לעצור במהלך הדרך כדי לצפות בשרידים של חוה עתיקה, בקרחון מתקופת הקרח, במכתש שנוצר ע"י מטאור ובממלכת המלך Hadding במעלה ההר. מפות טיול ניתן לרכוש במרכז התיירות, בחנויות ספרים ובתחנות דלק.

העיר העתיקה Gamle Nes

במאה ה-18 נייסבין הייתה המרכז האדמיניסטרטיבי של האלינגדאל ומקום מושבם של עובדי הציבור. הבתים שנבנו בנייסבין שיקפו תרבויות שונות ונחשבו למרהיבים ולחדשניים לזמנם, למשל בנייסבין נבנתה המדרכה הראשונה במחוז והיא הייתה ביתה של החנות הראשונה באזור. ניתן לטייל בעיר העתיקה עם ברושור באנגלית שכולל מפה ומידע על הבתים, באמצעות סימונים על הבתים עצמם, באמצעות מדריך קולי ב-3 שפות (נורבגית, אנגלית וגרמנית) או באמצעות טיולים מודרכים בהזמנה מראש.

מרכז הסקי האלפיני

מרכז זה כולל 5 מעליות ו-13 מסלולים בדרגות קושי שונות לסקי במדרון ולסקי קרוס-קאנטרי. מרכז הסקי מתאים לכל המשפחה והוא נחשב לאחד מפארקי השלג הארוכים בנורבגיה. במקום אזור לילדים שנבחר כטוב מסוגו במדינה בשנת 2006. במקום מסעדה וקפיטריה, חנות לציוד סקי וחנות להשכרת ציוד. במקום נערכות מסיבות אפטר-סקי בשבתות ובכל יום בתקופת חגי החורף והפסחא.

פארק Langedrag

cפארק חיים 20 מינים שונים של חיות שכוללות כ-300 פריטים בסביבתם הטבעית: זאבים, צבאים, איילים, כבשים, ארנבות, סוסים, כבשים, דובים, פרות ועוד. הפארק פתוח במהלך כל השנה והפעילויות בו משתנות בהתאם לעונה ולשינויים היומיים של הטבע, למשל בקיץ ובסתיו  המקום מארגן מחנות רכיבה ומחנות אתגר לכל המשפחה כולל סבים וסבתות. בתקופת הכריסמס נערכות במקום מסיבות, סדנאות ומשחקים בנושא חג המולד וניתן אף ללון במקום.

פארק המטאורים Gardnos
פארק המטאורים Gardnos

פארק המטאורים Gardnos

הפארק נמצא במקום שבו נפל מטאוריט בגודל 300 מטר לפני 546 מיליון שנה. נפילה זו יצרה מכתש בקוטר 5 ק"מ וסלע בשם Breksjestein. כיום נערכים בפארק סיורים מודרכים מדי יום ויש בו מגרש משחקים בנושא החלל, תערוכה היסטורית וקיוסק בו תוכלו לרכוש מזכרות מטאוריטים. הפארק פתוח כל יום מ-15.6 ועד 15.8 בשעות 10:00-18:00, אך מתאפשרת כניסה של קבוצות בשעות שאינן שעות הפעילות בתיאום מראש.

איך מגיעים אל נייסבין?

במטוס

  • שדה התעופה של אוסלו נמצא במרחק שעתיים וחצי נסיעה מנייסבין. משדה התעופה תוכלו לנסוע לתחנה המרכזית של אוסלו באמצעות אוטובוס אקספרס או רכבת ישירה. משם תוכלו להמשיך לנייסבין באמצעות רכבת או אוטובוס

ברכב

  • אם אתם מתכננים לשכור רכב ולהגיע לנייסבין מאוסלו סעו בכביש E16 עד Hønefoss ומשם בכביש RV7 לנייסבין. זמן הנסיעה הוא כשעתיים וחצי. המגיעים מברגן ייסעו דרך Eidfjord, Hardangervidda וגיילו לאורך כביש RV7 לנייסבין. זמן הנסיעה הוא כ-4 שעות
  • קוי אוטובוס יומיים פועלים מאוסלו לנייסבין. תחנת האוטובוס נמצאת בתחנת הדלק שנמצאת כ-500 מטר מתחנת הרכבת המקומית.

ברכבת

שירות הרכבות הנורבגי (NSB) מפעיל קו רכבת יומי לנייסבין. הנסיעה מאוסלו נמשכת כשעתיים וחצי ומברגן כ-4 שעות.