פיורד נורד – Nordfjord

בפיורד נורד תוכלו ליהנות מחופים ארוכים, הרים נישאים ומהקרחון הכי גדול באירופה – Jostedalsbreen. ההרים צוללים מגובה של אלפי מטרים ישירות לפיורד ולאוקיינוס ויוצרים מפלים מרהיבים. החלק הפנימי ביותר של פיורד נורד כולל קרחונים נוצצים, עמקים צרים ואת האגם העמוק באירופה – Hornindalsvatnet.

פיורד נורד Nordfjord
פיורד נורד Nordfjord

פיורד נורד מתרחב במרכזו וכאן תהנו מאקלים נוח יותר ומהרים גבוהים. בכיוון הים תוכלו לחוש באויר האוקינוס שימלא את ריאותיכם ותוכלו לשוטט על חופים סלעיים חלקים או על חופים חוליים רכים. לצד האוקיינוס, תוכלו לראות את הרמה של הכף המערבי מתנשאת מעל המים של ים Stadhavet.

הפארק הלאומי Jostedalsbreen מכסה שטח של 1310 קמ"ר והוא ביתו של הקרחון הגדול ביותר באירופה. הנוף משתנה מעמקים עשירים להרים אלפיניים. מרכזו של הפארק הלאומי הוא נוף בתולי שניתן להגיע אליו אך ורק ברגל.

פיורד נורד מציע מגוון של פעילויות: טיולים רגליים, רכיבה באופניים, הליכה בקרחון, גלישה ודייג. במקום יש יותר מ-230 מסלולי הליכה ואחד מהם הוא Ferrata Loen – שביל טיפוס מעל הפיורד.

אזור פיורד נורד הוא ביתם של כ-33,000 איש והם מרוכזים בעיירות Stryn, Hornindal Gloppen, Eid, Vågsøy ו-Selje. המורשת התרבותית של פיורד נורד כוללת מוזיקה עממית ומסורות של אומנויות מקומיות שנשמרו לאורך השנים. אוכל ותלבושות מסורתיות מהווים אף הם חלק חשוב במורשת התרבותית של האזור.


פעילויות מעניינות באזור פיורד נורד

הפארק הלאומי JOSTEDALSBREEN

פארק JOSTEDALSBREEN נוסד ב-1991 והוא מכסה שטח של 1310 קמ"ר. הפארק מכיל בתוכו קרחון באותו שם שהוא הקרחון הגדול באירופה – 487 קמ"ר. קרחון זה נמצא בין שני הפיורדים הארוכים בעולם – פיורד נורד ופיורד סוגנה. מלבד קרחון זה נמצאים בפארק הלאומי קרחונים נוספים שנחשבים למעבדה טבעית בתחום הגאולוגיה, האקלים והבוטניקה. תנועת הקרחונים תורמת לשינוי מתמיד בפני השטח והמסתם יוצרת נהרות שהם מהמאפיינים הבולטים של הפארק הלאומי. פני השטח בפארק הלאומי כוללים עמקים עשירים והרים אלפינים באקלים ארקטי. בסיסו של הפארק הלאומי הוא טבע בתולי שניתן להגיע אליו ברגל בלבד. הפארק כולל מרכז מידע והוא מושך כ-300,000 תיירים כל שנה.

HORNELEN

הצוק הגבוה ביותר באירופה – הגעה לצוק אפשרית ברגל בלבד במסע רגלי של 5-12 שעות, תלוי בשביל הטיפוס שבו הולכים. הטיפוס מיועד למיטיבי לכת בלבד והעונה המתאימה לטיול זה היא בחודשים מאי-ספטמבר. שביל הטיפוס מאתגר ותלול אך נשקף ממנו נוף עוצר נשימה של פיורדים עמוקים, הרים נישאים ואיים קטנים. האמיצים יכולים לשכב על הצוק ולהביט למטה  אל הים מגובה של 869 מטר. הטיפוס אסור כאשר יש שלג על ההר ויש לתכנן את הטיול כך שהוא יתבצע באור יום. ניתן לעשות את הטיול באופן מאורגן בהנחיית מדריך.

הר SKÅLA

פסגת ההר מתנשאת לגובה של 1848 מטר מעל פני הים. הר זה נחשב להר הגבוה בנורבגיה. ההר שימש תמיד כיעד פופולרי ובשנת 1891 נבנה בפסגה מגדל עגול וניתן ללון בו בלילה. טיפוס לפסגה מבטיח לכם נוף מרהיב ועוצר נשימה לכל אורך הדרך.

כל שנה באמצע אוגוסט נערך מרוץ לפסגת ההר שנחשב למרוץ ההררי הקשה בצפון אירופה כי בין התחלת המרוץ לסופו (8.2 ק"מ) יש הבדלי גבהים של 1818 מטר והעליה הממוצעת בגובה היא של 22.5 אחוז. המרוץ מתחיל ב-Tjugen בגובה של 29 מטר מעל פני הים והמרוץ כולו נעשה ב-2 קטגוריות: תחרותי וספורטיבי.

הר SKÅLA
הר SKÅLA

ספא במלון פיורד נורד

בשנת 2009 נפתח במלון פיורד נורד ספא חדש בסגנון רומאי שכולל ספא וחדר כושר. כאן ניתן לחוות את הקיץ כל השנה והמקום מציע את התנאים הטובים ביותר לשיפור הכושר ולפיתוח הבריאות הנפשית והגופנית. בריכת השחייה כוללת מלתחות עם מקלחות ולוקרים. במקום גם בריכת טיפולים בחום של 34 מעלות צלסיוס לשחייה שמותאמת גם לנכים.

הספא עצמו כולל סאונה פינית, חמאם תורכי, סאונה אינפרא-אדומה, מקלחת קרח ומקלחות רגילות וסולאריום. כמו כן ניתן לקבל במקום טיפולים שונים כמו הידרו-מסאז. מחוץ לספא נמצא ג'קוזי ל-7 אנשים בחום של 38 מעלות צלסיוס עם מים מלוחים וסילוני מים למסאז'. זהו המקום המושלם לסיים יום של פינוקים. – קישור למלון.

פיורד נורד

הפיורד נתן את שמו למחוז בחלקו הצפוני של Sogn og Fjordane שבמערב נורבגיה. המחוז מכיל את Selje, Vågsøy, Bremanger, Eid Gloppen, Hornindal ו-Stryn. פיורד נורד מכסה שטח של 4295 קמ"ר והוא מהווה בית ל-33,000 איש.

הפיורד הוא השישי באורכו בנורבגיה. הוא משתרע לאורך 106 ק"מ מ-Husevågøy ל-Loen ומקיף את קו החוף הקשה של Stadlandet עד ל-Jostedalsbreen, הקרחון הגדול באירופה. עומקו המקסימלי של הפיורד הוא 565 מטר והוא כולל גם את האגם העמוק באירופה, Hornindalsvatnet שמגיע לעומק של 514 מתחת לפני הים.

באזור Stryn ניתן לבצע סקי כמעט כל השנה הודות למרכז סקי קיצי וב-Stadlandet ניתן לגלוש. באזור הפיורד מתגוררות עד היום קהילות דייגים שראשיתן בתקופות הפרה-ויקינגיות.

המוזיאון העממי של פיורד נורד

במוזיאון יש תצוגה של 44 בתים היסטוריים מהמאה ה-16 ואילך, אך בעיקר מהמאות ה-18 וה-19. רבים מהבתים מרוהטים ברהיטים המקוריים ויש במקום תצוגה היסטורית –תרבותית קבועה לצד תצוגות מתחלפות. המוזיאון מאפשר ללמוד על ההיסטוריה המקומית באזור ובעיקר על החשיבות של הכוח ההידרואלקטרי בחיי היומיום.

שעות הפתיחה: 15.6-15.9 – כל יום מ-11:00-17:00 ובשאר השנה (מלבד ימי שבת) עד 15:00. סיור מודרך נערך במקום כל יום ב-13:00 והוא כלול במחיר הכניסה. סיורים לקבוצות יש לארגן מראש.

ספארי קרחונים

הספארי הוא טיול מודרך שמתחיל באכסניית ההר של Briksdal וכולל הליכה של כ-45 דקות לקרחון דרך נוף דרמטי של נהרות, מפלים והרים תלולים. עם ההגעה לקרחון חותרים אליו בסירת גומי כדי לחוש את כוחות הטבע בפעולתם ולצפות בתנועת הקרחונים בשנים האחרונות. הספארי כולל את כל הציוד הדרוש וכל משתתפיו חייבים לדעת לשחות. הספארי מתקיים בחודשים מאי-ספטמבר ומוגבל למשתתפים מגיל 10 ומעלה. הספארי מותנה בהרשמה מראש והוא אורך כ-3 שעות.

מנהרת אוניות

פיורד נורד עומד להיות המקום הראשון בעולם שבו תיבנה מנהרה לאוניות. מדובר באחד מהאזורים החשופים ביותר במערב נורבגיה שידוע לשמצה הודות לרוחות עזות, זרמים חזקים וגלים גבוהים, מה שהופך אותו לאחד האזורים המסוכנים ביותר לשיט בנורבגיה כולה.

לעיתים קרובות אוניות ממתינות בנמל הקרוב ביותר במשך ימים במטרה אחת – לחכות עד שישתפרו תנאי מזג האוויר לצורך מעבר בפיורד. מאז 1945 עשרות כלי שיט נקלעו למצוקה באזור זה וכ-30 אנשים נפטרו כתוצאה מכך. המקרה האחרון אירע אמנם ב-2004, אבל לנורבגים יש זיכרון ארוך.

הפרויקט שהעבודה עליו תתחיל בשנת 2022 צפוי להסתיים ב-2025-6, למרות שהרעיון עלה כבר ב-1874 ושבראשית המאה ה-20 כבר היו שרטוטים ראשוניים שלה. במלחמת העולם השנייה ניסו הנאצים לקדם את הרעיון, בעיקר כדי להגן על כלי השיט שלהם מפני מתקפות של בעלות הברית.

למזלנו המלחמה הסתיימה לפני שהם מימשו את הרעיון, אבל הם לא היו היחידים. ב-1985 גופים פרטיים וציבוריים בנורבגיה קידמו את הנושא (בעיקר משיקולי בטיחות שנפרט עליהם מיד), אבל רק ב-2013 נבדקה ההתכנות הכלכלית של הרעיון. פרטים נוספים על הפרויקט השאפתני ניתן לקרוא כאן

למרבה ההפתעה התוכניות העכשוויות לא שונות בהרבה מהמקוריות: תקרת המנהרה תתנשא לגובה 37 מטר מעל פני המים, רוחבה יהיה 36 מטר (רוחב הפיורד במקום הצר ביותר של המנהרה הוא 1700 מטר בלבד) ויוכלו לעבור בה 70-120 אוניות ביום במשקל מקסימלי של 16,000 טון לאוניה. העלות אגב היא 2.8 מיליארד קרונות נורבגיות.

האי SILDA

SILDA היא קהילת דיג ותיקה שכוללת כיום בממוצע 150 אנשים שמתפרנסים מדיג ומחקלאות. בחורף האוכלוסיה כוללת כ-30 איש ובקיץ כמה מאות אנשים שמתגוררים בבתי נופש ובקרוואנים. ניתן לשכור במקום קראוון ומומלץ לבקר במסעדה שנמצאת על סלע בצידו הדרומי של הנמל.

בנייתו של המזח בנמל הצפוני של האי החלה בשנת 1860 והושלמה במאה ה-20. במקום יש מרינה מצויידת לטובת המגיעים בדרך הים כולל מקלחות וכן מכונות כביסה ויבוש. מלבד כמה טרקטורים באי אין מכוניות והוא אידיאלי לרכיבה על אופניים ולטיולי הליכה. הפלגה קבועה יוצאת לאי מספר פעמים ביום מ-Måløy.

מפל ØVSTEFOSS

המפל נמצא לאורך נתיב התיירות הלאומי RV 15  בסופו של עמק Hjelledalen. המפל מצית את דמיונם של מתיירים רבים כבר יותר מ-100 שנה וניתן לצפות בו בנקודת תצפית שמחוברת לכביש בשביל שאורכו 150 מטר. תצפית זו מבטיחה חוויה בטוחה, קרובה אך אינטנסיבית.

מלונות ולינה בפיורד נורד

אוכל בפיורד נורד

מסעדת KRAFTSTASJONEN

מסעדה ובית קפה קטן במרכז Måløy שמציעה מאכלי ים שמשתנים ע"פ העונות. במקום כלי נגינה שהאורחים יכולים לנגן בהם ובסופי שבוע נערכים במקום קונצרטים. כמו כן יש במקום תערוכות אמנות כך שניתן ליהנות מכל התרבות המקומית: אוכל, מוזיקה ואמנות. המקום פתוח כל יום מ-11:00 עד 22:00.

מלון GLOPPEN

המלון פעיל מ-1829 ויש בו שתי מסעדות שפועלות בקיץ, אחת שמגישה מנות קטנות ואחת מסעדת גורמה.

מסעדה ופאב KNUTHOLMEN

המסעדה והפאב ממוקמים במחסן ישן שנותן הרגשה מיוחדת של ים. המקום מתמחה במאכלי ים ומשתמש בחומרי גלם טריים.

מסעדת KNUTHOLMEN

אוירה טובה, אוכל טובה ותרבות ימית במקום אחד. במקום רחבת ריקודים, חדרי ישיבות וחדרי אירוח פרטיים ומגיש מאכלי ים מחומרי גלם טריים ואיכותיים.

עמדת הקבלה במלון באיזור פיורד נורד

מסעדת מלון פיורד נורד

המסעדה כוללת 120 מקומות ישיבה ויש בה חדרי ישיבות כך שבסך הכל 230 אנשים יכולים להתארח במקום. המסעדה היא מסעדת גורמה והשף מסתובב בין האורחים ומסביר להם על המנות.

מסעדת מלון LOENFJORD

המסעדה יכולה להכיל 260 סועדים ומוגשות בה ארוחות בוקר, צהריים וערב.

מסעדת מלון SELJE

המלון נמצא לצד החוף Seljesanden שב-Selje ומלבד המסעדה יש בו גם 49 חדרים, בר ומרכז כושר.

10 המזכרות שאתם מוכרחים! להביא איתכם מנורווגיה

איך מגיעים לאזור פיורד נורד?

במטוס

  • שדות התעופה Sandane ו-Ørsta-Volda נמצאים בסמוך לפיורד נורד. אל שדות תעופה אלו יש טיסות ישירות מברגן (שעת טיסה) ומאוסלו (גם כן שעה).
  • שדה התעופה Ålesund נמצא במרחק של שעתיים וחצי נסיעה ברכב מפיורד נורד ויש מאוסלו אליו טיסות וכן מערים נוספות בנורבגיה ובאירופה.

ברכב

  • קוי אוטובוס פועלים כל יום לפיורד נורד מברגן (נסיעה של 5 שעות), אלסונד (3 שעות), טרונדהיים (7 וחצי שעות) ואוסלו (8 שעות)
  • נסיעה ברכב מאוסלו ומטרונדהיים תיעשה לאורך כביש E6 ל-Otta ומשם דרך כביש Rv15  עד Stryn. מאוסלו ניתן גם לנסוע לאורך כביש E16 דרך Sogn. מברגן ומאלסונד יש לנסוע לאורך כביש E39.

ברכבת

  • ניתן לנסוע ברכבת מאוסלו או מטרונדהיים עד Otta ומשם להמשיך באוטובוס לפיורד נורד.
  • כמו כן ניתן לנסוע ברכבת לפלום ומשם להמשיך באוטובוס לפיורד נורד.

בסירה:

  • 3 קוי מעבורות עוברים בפיורד נורד : Lote – Anda , Stårheim – Isane וMåløy – Oldeide.
  • אוניית המסע החופי הנורווגית Hurtigruten עוצרת מדי יום ב-Måløy במסעותיה דרומה וצפונה.
  • כמו כן יש הפלגות ישירות כל יום מברגן ל-Måløy ול-Selje.