סבאלברד. הרפתקה ארקטית בטבע הפראי

סבאלברד הוא הצפון הארקטי כפי שתמיד חלמתם עליו. הארכיפלג המופלא הזה נמצא בנורבגיה והוא מכיל פסגות דרמטיות שטופות שלג, קרחונים ושדות נרחבים של קרח. זהו מקום שבו הלילה נראה אינסופי ושמש חצות נושאת קסם קדום. זהו אחד המדבריות הגדולים האחרונים באירופה ששימש בסיס לאגדות מודרניות ואפיות של המסעות לקוטב. זהו המקום שיש בו יותר דובי קוטב מאנשים.

‏‏נוף טיפוסי בלונגיירבין
‏‏נוף טיפוסי בלונגיירבין

ההתיישבות הראשית ונקודת המוצא בסבאלברד היא לונגיירבין אבל היא רק קצה הקרחון תרתי משמע. בארכיפלג יש אפשרויות רבות להנאה כמו מסעות בסירה, טיולים לקרחונים בסנואומוביל או במזחלות כלבי האסקי. כאשתם באים לכאן אתם בעצם חוצים גבול בלתי נראה מסיבה אחת: סבאלברד הוא המקום הכי קרוב לקוטב הצפוני שבני אדם כמונו יכולים להגיע אליו.

מלונות מומלצים באיי סבאלברד

טיולים רגליים בסבאלברד

לונגיירבין מוקפת בהרים וישנם מסלולים של טיולים רגליים רבים שמהם ניתן לבחור. טיולים בהרים, טיולים בעמקים, טיולים בקרחונים, טיול משולב עם נסיעה במזחלות כלבים, טיול לכספת הזרעים הגלובלית, טיולים בשילוב ארוחת ערב או טיולים עם ארוחת צהריים בסגנון ברביקיו. יש גם טיולים רגליים עם משלחות צילום או טיולים למציאת מאובנים.

גם בחורף הכיף פה לא נגמר וניתן לבחור בין טיולים בנעלי שלג, טיולים בעקבות אורות הצפון, הליכה על קרחונים או ביקור במערות קרח. אמנם חלק מהמסלולים קצרים ומתאימים לכולם וחלקם תובעניים יותר מבחינה פיזית, אבל לא משנה באיזה טיול תבחרו דבר אחד בטוח – אתם תיהנו מחוייה פנטסטית ומנופים נפלאים.

מזחלות כלבים

נסיעה במזחלות כלבים מאפשרת ליהנות מהטבע הארקטי המפואר במלוא תפארתו ומקרוב. כדי לחוות את הקסם שבנסיעה במזחלת כלבים מומלץ להצטייד בהלבשה תחתונה מצמר, מכנסיים או סוודר מצמר, שתי שכבות של גרביים, שכבה עליונה חסינה לרוח, כפפות, כובע חם וצעיף. הפעילות אינה מתאימה לסובלים מבעיות גב ולנשים בהריון.

ספארי ניבתנים

ניבתן
ניבתן

הניבתן הוכרז כחיה מוגנת לפני כ-50 שנים במטרה לשקם את אוכלוסיית הניבתנים שמנתה כמה מאות פרטים אחרי ציד של כ-350 שנה. כיום ניתן לבקר במושבות הניבתנים באמצעות סירה במסגרת ספארי ניבתנים. הספארי מאפשר לחוות את הניבתנים בסביבתם הטבעית וליהנות מנוף פנורמי, מארוחת צהריים וממשקאות חמים.

ההתיישבות הרוסית Pyramiden

Pyramiden היא ההתיישבות הרוסית השנייה בסבאלברד וקרויה ע"ש ההר הסמוך שצורתו כפירמידה. ניתן לבקר במקום באמצעות טיול יום מלונגייבין או ללון שם בלילה וליהנות מחוויה ייחודית. השילוב של יופי מדהים עם שרידים של פעולות לכריית פחם יוצרים סצנה חד-פעמית – מצד אחד טוהר ארקטי דרמטי ומצד שני מראות סובייטיים ופוסט אפוקליפטיים של המלחמה הקרה.

מדע וקרח – Ny Ålesund

Ny Ålesund היא הקהילה המדעית הצפונית בעולם שמאוכלסת ברציפות כל השנה. במקום חיה אוכלוסיה קבועה של לפחות  30 מדענים מ-15 מדינות ברחבי העולם. בקיץ ניתן לבקר במקום ולחוות את דריסת הרגל האנושית בסבאלברד, את עמידות אנשיה מול כוחות הטבע ולהתרשם מהיופי המרוחק שמושך אליו חוקרים מכל עבר.

סנואומוביל
סנואומוביל

מכרה הפחם Barentsburg

Barentsburg הוא מכרה פחם רוסי שדיין פועל וכנגד כל הסיכויים וכוחות הטבע. המקום עדיין מייצר כ-350,000 טון פחם בשנה וכדאי להזדרז לבקר בו כי הוא עומד להיסגר ב-2030. במקום ניתן להתרשם מאוירת רטרו סובייטית שמשתקפת באדריכלות, בעצוב הסביבתי ובציורים שכאילו נלקחו מתקופה אחרת.

מוזיאון לונגיירבין

מוזיאון היא לא המילה המתאימה לתאר את חלל התצוגה המרהיב שמשקף את החיים במקום. המוזיאון כולל חפצי אמנות, פוחלצים של בעלי חיים מקומיים ותיאור של פרקטיקות הציד שהיו נהוגות באיזור בעבר לרבות ציד לוויתנים, אריות ים וניבתנים. כל הריהוט במוזיאון עשוי מעורות של אריות ים כולל הכריות והשטיחים.

מלונות מומלצים באיי סבאלברד