אטרקציית חובה בצפון נורבגיה: רעיית איילים עם הסאמים

אחת האטרקציות הכי מעניינות ומיוחדות בצפון נורבגיה היא יום רעיית איילים עם רועה איילים סאמי ועדרו. את עבודתם היומיומית עם איילי הצפון בסביבתם הטבעית. אם תרצו בכך יאסוף אתכם הרועה עם אופנוע השלג שלו וייקח אתכם אל העדר.


עדר איילי צפון לבנים וחומים על השלג בצפון נורבגיה

כאן תקבלו הזדמנות להתקרב לבעלי החיים המהממים הללו ולקבל הצצה נדירה על חיי היומיום של רועה איילים סאמי. התרבות ואורח החיים הסאמי שונים בתכלית מכל חוויות הטבע עוצרות הנשימה שאפשר לעשות היום בצפון הארקטי.

אזור רעיית איילי הצפון הסאמיים מכסה כ-40 אחוז (!) משטחה הכולל של נורבגיה, ובאזורים אלו חלים כללים מיוחדים לגידול איילי צפון. 


תכנון טיולים באנר

רעיית האיילים המסורתית 

אזורי המרעה הסאמיים מחולקים ל-6 אזורי מרעה. כל אחד מהם מחולק לכמה חלקים ובסך הכל ל-82 שטחים.

airalo ad

בכל שטח, קבוצת בעלי איילים רועים עדר משותף אחד או יותר וחולקים בעבודה. האיילים נושאים סימן המזהה אותם עם אותה קבוצת בעלים.

על פי חוק רעיית האיילים הנורבגי, רק מי שיש לו את הזכות לסימון איילים יכול לגדל איילים באזור המרעה הסאמי . הזכות לסימון איילים ניתנת רק לאנשים ממוצא סאמי או לכאלה שהוריהם או הסבים שלהם עסקו ברעיית איילים.

קבוצות העדרים נקראות "siida" בצפון ו"sitje" בדרום. בשנים האחרונות היו בנורבגיה כ-250 עדרים שכאלה.

אגב, רעיית איילים לא ייחודית רק לנורבגיה, היא קיימת גם בפינלנד, שבדיה, רוסיה, גרינלנד, אלסקה שבארצות הברית, מונגוליה, סין וקנדה. עדר קטן קיים גם בסקוטלנד.