ארץ הסאמים

הסאמים הם התושבים הילידים של צפון אירופה. כל האטרקציות בטונדרה הנורבגית משקפות את המסורת, ההיסטוריה ואורח החיים שלהם. באיזור Karasjok ו-Kautokeino תשעה מכל עשרה אנשים הם סאמים. ברחבי ארץ הסאמים תמצאו אטרקציות כמו מזחלת כלבים, סקי, קמפינג באוהל סאמי מסורתי והשתתפות בביות איילים. בלילות החורף תוכלו לצפות בזוהר הצפוני מעל לראשכם.


אייל הצפון - ארץ הסאמים
אייל הצפון – ארץ הסאמים

העיר Karasjok היא בירת הסאמים והיא מקום מושבו של הפרלמנט הסאמי שמעוצב כאוהל סאמי מסורתי. במקום מתגוררים כ-3000 איש וכ-60,000 איילים ומתנהלים בה חיי תרבות סאמיים באמצעות מוסדות שונים. גם אתם יכולים לחוות את דרך החיים הסאמית בפארק התרבות Sápmi באמצעות מאכלים סאמיים, שירה סאמית שנחשבת לעתיקה באירופה ותלבושות סאמיות מסורתיות.

עם זאת, למרות היותה של Karasjok בירת הסאמים הבלתי מעוררת, דווקא בעיר Kautokeino מתגוררים יותר סאמים. כאן יותר אנשים מדברים סאמית כשפת אם וסגנון החיים המסורתי עדיין חי ובועט. באביב ניתן ליהנות כאן מפסטיבל הפסחא הסאמי ובקיץ יש כאן חיי טבע עשירים ושמש חצות. לא רחוק מהעיר Kautokeino נמצאת גלריית Juhls שמוכרת תכשיטים סאמיים מסורתיים בעיצוב מודרני.


תכנון טיולים באנר

airalo ad

הבחירה בין ביקור בין הערים קשה במיוחד כי שתיהם נגישות תחבורתית הן בדרך האויר והן בדרך היבשה. לכן, אנחנו ממליצים לכם לבקר בשתיהן. בשתי הערים מזחלות כלבים הן אמצעי תחבורה ולא רק ספורט והן מומלצות למבקרים בחורף. הטבע הפראי והמרהיב שיעטוף אתכם מכל העברים הוא חלק מהעסקה וכאן הוא כלול במחיר.

אטרקציות בארץ הסאמים

Powered by GetYourGuide

דייג מודרך

הדיג נעשה בהדרכת דייג מקומי ובהתאם לשינויים בנהרות ולפי סגנון הדיג של הלקוח. הדיג מתבצע ע"י חברת מורשית בתחום התיירות האקולוגית ונמשך שעות או ימים לפי דרישה. הדיג מתבצע בקיץ בלבד (15.6-15.9).

ספארי הזוהר הצפוני

זהו טיול ספארי שמגיע להר הקדוש לסאמים – Haldecohkka וממנו יש תצפית של 360 מעלות על הזוהר הצפוני. הספארי אורך כ-4 שעות וכולל הסברים מדעיים ותרבותיים לגבי הזוהר הצפוני. ניתן לצפות בזוהר הצפוני ממרומי גבו של אייל או לאור מדורה עם משקה חם. הספארי כולל לרוב הדרכה, נעלי שלג, ביגוד חם, משקאות חמים וחטיפים.

השתתפות במשלחת סקי

זו הזדמנות לחוות חיים במשלחת אתגרית והיא מתאימה רק לאלו שמעוניינים לבחון את גבולות הציוד והיכולת האנושית. המשלחת אורכת 17 יום ומבוצעת באמצעות חברות נורבגיות מורשות בתחום התיירות האקולוגית. המשלחות יוצאות לדרכן לרוב באמצע פברואר וכוללות תחבורה, לינה, פנסיון מלא וציוד.

צפרות ברחבי ארץ הסאמים

ניתן לצפות בציפורים ברמת Finnmarksvidda שחלקה מאוכלס ביערות של עצי ליבנה ואורן. במקום אגמים וביצות רבות שמחוברים ביניהם בנחלים ובנהרות שיוצרים בית גידול מושלם לציפורים. ניתן לצפות בציפורים גם בפארק הלאומי Øvre Anárjohka שגובל במדינה השכנה פינלנד.

גלריית Juhls

זו הגלריה הראשונה לתכשיטי כסף בלפלנד הנורבגי והיא קיימת כבר 50 שנים. במקום בית מלאכה ואפשרות לרכוש תכשיטים ומוצרי אומנות סקנדינביים תוצרת יד. במקום בית קפה שמגיש כיבוד קל וניתן לתאם מראש סיור מודרך.

מפל Pikefossen

זהו המפל היחיד בנהר Kautokeino/Alta והוא מתנשא לגובה של 8 מטר. שם המפל "הנערה הנופלת" נובע מאגדה סאמית על נערה שרעתה איילים בזמן שהמעסיק שלה הלך לטייל. כשחזר המעביד מטיולו הוא ראה שכל האיילים טבעו בנהר ובזעמו השליך אך הנערה למפל. במקום אזור לפיקניקים עם שירותים.

סאמים היום בלבוש מסורתי
סאמים היום בלבוש מסורתי

פארק Sápmi

זהו פארק תרבותי סאמי וניתן להכיר בו את ההיסטוריה ואת המיתולוגיה הסאמית באופן פעיל ומהנה. במקום תיאטרון שמציג את חיי הסאמים וכן שחזור של התיישבות סאמית כולל חיות המשק. במקום חנות שמוכרת מוצרי אומנות סאמיים והמקום פתוח כל יום בין 09:00-16:00. עם זאת, בחודשי החורף והסתיו (סוף אוגוסט עד סוף דצמבר ומינואר עד סוף יוני) המקום סגור בסופי שבוע.

מזכרות מארץ הסאמים

כאן תוכלו לרכוש מזכרות סאמיות יחודיות לארץ הסאמים ולתרבות הסאמית. בין היתר תמצאו כאן אריגים, שמיכות, סכינים, נעליים סאמיות ותכשיטים סאמיים.

מקומות לינה מומלצים ב-Karasjok

מקומות לינה מומלצים ב-Kautokeino

איך מגיעים אל ארץ הסאמים?

בטיסה

יש טיסות יומיות מאוסלו לשדה התעופה אלטה שהוא שדה התעופה הקרוב ביותר אל האיזור. ניתן להגיע לארץ הסאמים גם באמצעות טיסות אל שדה התעופה Lakselv שנמצא מספר שעות נסיעה מערי הסאמים: שעתיים נסיעה מ-Kautokeino ושעתיים וחצי נסיעה מ-Karasjok.

ברכב

הכבישים בין ערי הסאמים הם בסטנדרט גבוה והנסיעה בין הערים אורכת כשעתיים. תוכלו לשכור רכב כאן.

באוטובוס

יש מעט אוטובוסים בין שתי ערי הסאמים והם לרוב בתדירות נמוכה.