מוזיאון מונק באוסלו – Munch Museet

מכירים את הציור הצעקה? נכון, זהו אחד הציורים הידועים ביותר בעולם האמנות. על הציור חתום אדוארד מונק, אחד מגדולי האמנים של העידן המודרני וזה שנחשב לצייר הלאומי של נורווגיה ולמקור לאומי לגאווה. מונק ידוע כאמן שתפש את החוויה האנושית המודרנית המורכבת בצורה עמוקה ביותר ובאופן מקורי, בעיקר בגלל המוטיבים הפסיכולוגיים שהופיעו בציוריו. למונק היה סגנון אישי, אקספרסיוניסטי וניסיוני והוא השפיע על אמנים אירופאים רבים בעיקר בסגנון האקספרסיוניסטי.


אדוארד מונק - ציור הצעקה בתוך מוזיאון מונק
אדוארד מונק – ציור הצעקה בתוך מוזיאון מונק

מוזיאון מונק נבנה לזכרו של אדוארד מונק בשנת 1963 שנת ה-100 להולדתו ובו מוצגים כ-24,000 פריטים שהוריש האמן לעיר אוסלו כולל ציורים, פסלים, רישומים, ליטוגרפיות, חיתוכי עץ, צילומים ועוד. עם זאת, עקב מצבו הנוכחי של המקום מוצגות בו רק כ-150 מעבודותיו, כולל גרסאות של התמונה המפורסמת "הצעקה" ורבות אחרות כמו "ואמפיר", "מדונה" וה"ילד החולה".

מזל שמדובר בגרסאות כי בשנת 2004 נגנבה מהמקום התמונה הידועה "הצעקה" ונמצאה רק כעבור שנתיים, כמובן במצב גרוע להפליא ובלתי הפיך. הגניבה הביאה לכך ששטח התצוגה במוזיאון צומצם ב-40% לטובת סידורי אבטחה קפדניים כך שהוא עכשיו אינטימי ושקט עוד יותר מאשר בעבר. למעשה, רוב הסיכויים שתיהנו משקט מפתיע כל השנה כי במוזיאון מבקרים רק 150,000 איש בשנה, רובם ככולם תיירים.


תכנון טיולים באנר

מוזיאון מונק – לא רק אמנות

בתוך מוזיאון מונק יש ספריית מחקר שפתוחה כל יום עד 15:00 ובתקופת הקיץ (1.6-9.8) עד 14:00. הספרייה סגורה בחודש יולי. במקום בית קפה שמגיש ארוחות קלות, משקאות ומאפים והוא פתוח בימים שני-שישי בשעות 09:30-14:30 ובסופי שבוע (שבת וראשון) מ-10:00. במוזיאון נערכות תכניות מיוחדות לבתי ספר וכן אירועים אמנותיים שונים, למשל קונצרטים תודות לחללים השונים במתחם.

airalo ad
  • אולם הפסטיבלים – אולם תאטרון/קולנוע שבו תערוכה קבועה מיצירותיו של מונק והמתאים לאירוח 350 איש.
  • הסטודיו – אולם מצויד במקרן וברמקולים בגודל 135 מ"ר שיכול להכיל עד 100 איש.
  • האודיטוריום – אולם תאטרון שכולל מסך קולנוע, נגני וידאו ו-2 מקרנים ושיכול להכיל 35 איש.
  • בית הקפה – מתאים לאירוח אירועים פרטיים עד 100 איש כולל במרפסת השמש שפתוחה בקיץ.

קניות במוזיאון

במקום גם יש חנות מוזיאון ובה נמכרים ספרים, קטלוגים ורפרודוקציות (העתקים) אבל גם מוצרים בייצור מיוחד כמו ספלי אספרסו, צבעי פנדה וחומרי ציור וכן פריטים רבים שקשורים לאמן החל מחפתים, דרך חתיכות סבון מעוצבות וכלה בשעונים מעוררים. לחברי מועדון המוזיאון ניתנת הנחה של 15% על המוצרים בחנות.

להפעיל את כל החושים

במהלך שעות הפתיחה של המקום מוקרנים בו סרטים אודות חייו ויצירתו של אדוארד מונק. כמו כן, ניתן לשכור בתשלום נוסף אוזניות לסיור אודיו באנגלית, נורבגית וגרמנית לתערוכות מסוימות שמוצגות במקום. במוזיאון נערכים סיורים מודרכים בחינם באנגלית ובנורבגית ומחירם כלול במחיר הכניסה למקום. הסיורים באנגלית נערכים בכל יום ראשון בשעה 13:00 בתקופה שבין 7.5-10.9.

הכניסה למוזיאון כרוכה בתשלום, אך יש הנחות לקבוצות מעל 10 אנשים, לקשישים ולסטודנטים. ילדים עד גיל 18, חברי מועדון המוזיאון ומחזיקי אוסלו פס נכנסים בחינם. המוזיאון פתוח כל יום מ-10:00-16:00 כל השנה, ובתקופת הקיץ (6.5-8.10) הוא פתוח כל יום עד 17:00. ואגב, הוא נגיש לחלוטין לנכים.

צעקת המוזיאון

אמנם ב-2008 החלו התכניות להעברת המקום למבנה חדש ומודרני באזור בית האופרה, אך התוכניות נגנזו לאחר שינויים פוליטיים בעירייה. הכישלון המהדהד שעלה מיליוני קרונות נורבגיות גרם לכך שהרעיון נדחה בכמה שנים טובות. העובדה שלמונק אין מוזיאון ראוי לשמו גרמה אז לנורבגים לצאת ממש מכליהם. בשנת 2012 אפילו הייתה הפגנה של אלפי אנשים מול בית העירייה כדי למחות על העניין. ההפגנה התחילה כמו תמיד בימינו במייל, בעיתונים ובפייסבוק ולוותה בכרזות ובלפידים והסתיימה בצעקה המונית שעושה כבוד ל"צעקה" המפורסמת. במונחים נורבגים זו הייתה הצלחה מסחררת ונכון לעכשיו המוזיאון החדש נפתח ב-2019, כך שיש למה לחכות…