פינת החמד סטלהיים (Stalheimsfossen) עם המפל הכי יפה בנורבגיה

מפל Stalheimsfossen
מפל Stalheimsfossen

מי מפל סטלהיים שבדרום נורבגיה נשפכים מגובה 126 מטר והוא נחשב לאחד היפים בנורבגיה ולאחד מאתרי החובה במדינה. ושלא יקל הדבר בעיניכם כי בנורבגיה יותר מ-300 מפלים. המפל נמצא בכפר Stalheim ליד ווס ומנקז את נהר ה-Stalheimselvi. אם אתם כבר פה דעו שהוא לא לבד – מעברו השני של הכביש לכיוון צפון נמצא מפל בשם Sivlefossen וגובהו 240 מטר.

שני המפלים נמצאים בעמק Nærøydalen שמשמש כנקודת גישה לשני הפיורדים של פיורד סוגנה (נרייפיורד ו-Aurlandsfjorden). אלה נכללים ברשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו (כחלק מנוף הפיורדים הייחודי של מערב נורבגיה).

הרבה יותר מתופעת טבע

אולי תופתעו לדעת אבל הנורבגים מחשיבים את המפלים גם כנקודת מורשת תרבותית מסיבה אחת – במרומי המפל שוכנת חוות Sivle שבה התגורר המשורר Per Sivle, אחד המשוררים והכותבים האהובים ביותר בנורבגיה.

הם גם טוענים שהאמנות האירופית התפתחה כאן כי המקום שימש השראה לציורים רבים, למשל הציור "From Stalheim” של J.C.Dahl שמוצג בגלריה הלאומית באוסלו.

איך מגיעים למפלים?

הדרך הנפוצה ביותר להגיע למפלים היא באמצעות הכביש Stalheimskleiva, הכביש שנסלל על נתיב דרך הדואר הישנה בין קופנהגן, אוסלו וברגן. אמנם הכביש נמשך רק קילומטר וחצי, אבל אם אתם נוסעים על הכביש  ברכב שכור צפויה לכם משימה לא פשוטה מסיבה אחת – זהו אחד הכבישים המפותלים באירופה  והוא כולל 20% שיפוע ו-13 עיקולים.

בנוסף, הכביש הוא חד סטרי כך שהנסיעה מותרת במורד בלבד והמשמעות כפולה: יש סכוי גדול שלא תמצאו את נקודת התצפית המושלמת לצילום ושתרגישו כמו ברכבת הרים. ואם אתם מגיעים בתקופת החורף צפויה לכם אכזבה נוספת כי הכביש פשוט סגור.

אז מה עושים?

אפשר ליהנות מהמפלים גם באופנים אחרים, למשל רכיבה על אופניים או הליכה בשביל מסודר לאורך 2 ק"מ. אם תשאלו אותנו – אנחנו בעד ההליכה משלוש סיבות: זו אפשרות אידיאלית לעצירה והתרעננות בדרך לפלאם, יש פלטפורמות מסודרות לצילום וההליכה נמשכת רק חצי שעה בנוף שנלקח מהאגדות.

אמנם המפל יפה כל השנה ואין עונה מומלצת לבקר בו, אבל בכל זאת מומלץ להגיע אליו בחודשים יוני-יולי כי בתקופה זו המפלים נהנים ממי הפשרת השלגים ונפח המים בהם גדול במיוחדובאחוזות המקומיות אם אתם מטיילים בנורבגיה עם ילדים.

יודעי דבר טוענים שנקודת התצפית האידיאלית על המפלים נמצאת בכלל במקום אחר – ממרומי המרפסת של מלון Stalheim. גם המלון הזה עשה היסטוריה כי הקיסר הגרמני וילהלם השני אהב אותו במיוחד – הוא התאכסן בו כל שנה במשך מ-1889 (4 שנים בלבד לאחר פתיחת המלון) ועד פרוץ מלחמת העולם הראשונה.

המוזיאון הפתוח Stalheim Folk Museum

ואם אתם כבר כאן למה שלא תבקרו במוזיאון הפתוח Stalheim Folk Museum כדי להכיר את ההיסטוריה והתרבות המקומית? המוזיאון נמצא בתחומי מלון סטלהיים וכולל אוספים היסטוריים ותרבותיים שמחלוקים ל-3 חלקים: המוזיאון הפתוח, בניין התערוכה ובית האחוזה.

המוזיאון מכיל פריטים יומיומיים רבים מסוף ימי הביניים ועד מלחמת העולם ה-2, כך שהוא לא רק מאפשר להתוודע לחיי היומיום בחוות ובאחוזות המקומיות בתקופות זמן שונות, אלא גם מספק סקירה כללית על התפתחות נורבגיה מאז ימי הביניים ועד ימינו.

המוזיאון נחשב לאחד המוזיאונים העממיים הגדולים בנורבגיה שנמצאים בבעלות פרטית והוא פתוח לקהל. הכניסה כרוכה בתשלום סמלי ויש אפשרות לסיור מודרך קבוצתי כאשר מדובר ב-10 אנשים ומעלה. לפרטים נוספים צרו קשר עם מלון Stalheim.

מלון Stalheim כפי שצולם בתחילת המאה ה-20
מלון Stalheim כפי שצולם בתחילת המאה ה-20

אטרקציות נוספות באזור עמק Nærøydalen

ללכת בדרך המלך – טיול רגלי קליל

טיול רגלי קל במיוחד הוא טיול מעגלי ממלון Stalheim לאורך דרך המלך המשוחזרת, 10 ק"מ מנתיב הדואר שנפתח בשנת 1647. דרך זו היוותה את אמצעי הקשר המרכזי בין מזרח נורבגיה ומערבה, מה שהקנה לה את השם "דרך המלך".

שביל ההליכה מתחיל כאמור במלון, עובר בחוות חקלאיות שונות, ביערות, חוצה גשר על נהר Giljarhus שנבנה ב-1750 ומסתיים ב-Haugsvik. משם תוכלו לחזור באותה הדרך או לרדת אל הכביש הראשי ולחזור למלון בתחבורה ציבורית.

בכל מקרה ההליכה נחשבת לקלה ורגועה במיוחד ולכן מתאימה לכל המשפחה, למרות שהיא נמשכת כשעתיים מקסימום (לבוחרים בטיול המעגלי) לאורך 10 ק"מ ומצריכה נעלי הליכה חסינות למים.

למצוא מחט בערימה של נוף – טיול אל החווה הנטושה

אפשרות נוספת ליהנות מהאזור היא באמצעות הליכה לחוות Nåli (מחט בנורבגית) שננטשה ב-1920. ההליכה נמשכת שעתיים ושביל ההליכה המסומן שמתחיל מהמלון נמשך לאורך 2.5 קילומטר בלבד, כך שהוא מתאים לכל המשפחה הודות לרמת קושי בינונית.

ההליכה בשביל מאפשרת ליהנות מנופי העמק ומומלצת במיוחד בחודשים יוני-אוקטובר. השביל אמנם כולל לוחות מידע, אבל אינו מתאים לבעלי פחד גבהים ומצריך נעלי הליכה טובות. והמלצה שלנו – הביאו אתכם ארוחת צהריים כדי ליהנות מפיקניק בחיק הטבע המרהיב.