נרייפיורד – Nærøyfjord

נרייפיורד - Nærøyfjord
נרייפיורד – Nærøyfjord

נרייפיורד נמצא במחוז Sogn og Fjordane במערב נורבגיה והוא שלוחה של פיורד סוגנה, הפיורד הארוך והעמוק ביותר בנורבגיה. פיורד זה נחשב לאחד מהפיורדים היפים בעולם ולאחת האטרקציות הטבעיות היפהפיות בנורבגיה. אולי תתפלאו לדעת, אבל הפיורד שימש השראה לישוב ארנדל בסרט "לשבור את הקרח".

פיורד נרייפיורד הוא פיורד יחסית קצר (רק 18 ק"מ מ-Gudvangen ל-Beitelen) והוא צר ועמוק: רוחבו נע מ-250 מטר לקילומטר ועומקו נע מ-10 ל-250 מטר. משני צידי הפיורד יש צוקים תלולים שמתנשאים לגובה של 1200 מטר מעל פני הים. ואגב, הפיורד נקרא על שמו של האל ניורד, אל הסופות, הגשמים והברקים לפי המיתולוגיה הנורדית.

החל מ-2005 פיורד זה נכלל עם גייראנגר פיורד ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. הכללה זו נעשתה מהסיבות הבאות: הפיורד מסמל תופעות טבעיות יוצאות דופן והוא דוגמה לתהליכים גאולוגיים, גאומורפולוגיים ופיזיוגרפיים שונים. כיום פיורד זה הוא חלק מפארק שנושא את שמו ושמשתרע ע"פ 570 קמ"ר.

למלונות ומקומות לינה מומלצים ברחבי פיורד נריי לחצו כאן

ההתיישבות לאורך נרייפיורד

הפיורד הוא נתיב תחבורה בין אוסלו לברגן כי הודות לזרם הגולף החם יחסית, הוא אינו קופא כמו נתיבי תחבורה אחרים בנורבגיה. אזור הפיורד הפך למיושב לפני כ-10,000 שנים וכבר לפני 3,000 שנים האדמות שסביבו עובדו.

עד היום התושבים מסביב לפיורד מתפרנסים מחקלאות אך לאורכו יש רק 4 ישובים: Gudvangen ,Bakka, Styvi ו-Dyrdal. שני הישובים הראשונים נחשבים למתויירים  ביותר כי שתי העיירות האחרונות אינן מיושבות כלל בחורף ואין אליהן גישה באמצעות כבישים. בכפר Styvi יש מוזיאון קטן וסניף דואר שנחשב לקטן ביותר בעולם – ככה זה כשמספר תושבי הכפר בקיץ מסתכם ב-2.


טיולים ברחבי נרייפיורד

כיום ניתן להינות מהפיורד כל השנה, למשל באמצעות מעבורות שיוצאת מפלאם או מאורלנד. עם זאת, מומלץ לבקר בפיורד במהלך עונת התיירות ממאי ועד אוקטובר. הסיבה לכך היא שלמרות זרם הגולף החם הפיורד לעיתים מכוסה ע"י קרח. בתקופת הקיץ ניתן ליהנות מיפי הפיורד בכמה דרכים.

 • טיולים רגליים בהרים שסובבים את הפיורד. ואתם יכולים להיות רגועים – מי המפלים והנהרות שמסתיימים בפיורד ראויים לשתייה ונחשבים לטהורים במיוחד.
 • טיפוס למרומי הר Rimstigen שמתנשא לגובה 725 מטר. הטיפוס לפסגה מצריך הליכה בשביל של כ-5 ק"מ והוא נמשך כחצי יום מ-Bakka. הדרך נעשית בינות כרי דשא ויערות לבנה ועליכם להיזהר משלג שנמס והפך לבוץ חלקלק. אבל כמובן שהמראה מפסגת ההר שווה הכל!.
 • בעונת התיירות ניתן גם לשוט בפיורד באמצעות מעבורת, קיאק או סירה ולצפות בבעלי חיים שונים שהפיורד וסביבתו מהווים את ביתם : דולפינים, נשרים, עיטמים, בזים, שחפים, לוטרות, אריות ים, עיזים ועוד. שיט לאורך הפיורד נחשב לחוויה דרמטית במיוחד, בעיקר בנקודות הצרות שלו. השיוטים יוצאים לרוב מפלאם שמהווה את סופו של פיורד אורלנד, השלוחה הנוספת של פיורד סונגה. זמן השיוט משתנה בהתאם לסוג הסירה (מעבורת, קיאק וכו') ולמטרת השיט, אך לרוב נמשך לפחות שעתיים.

מלונות ומקומות לינה מומלצים באיזור לחצו כאן

פסל על סירה בנריי פיורד

רכישת מזכרות מנורבגיה

מפלאם שבמזרח

הגעה לפיורד נריי

ברכב שכור

 • הדרך היבשתית היחידה להגיע לפיורד היא באמצעות כביש E16 מפלאם ל-Gudvangen. זמן הנסיעה הוא כ-20 דקות.
 • פלאם מרוחקת 166 ק"מ מברגן, או 354 קילומטרים מאוסלו דרך הכבישים E16 ו-Rv7.

באוטובוס

ברכבת

 • לפלאם ניתן להגיע באמצעות רכבת מ-Myrdal (תחנת רכבת מתחברת לקו הרכבת אוסלו-ברגן) בנסיעה של כשעה.

בסירה

 • בקיץ יש סירה יומית שפועלת בין ברגן לפלום מלבד המעבורת שפועלת כל השנה מפלום (דרך אורלנד אל Gudvangen.

מצפון באמצעות הגעה לפיורד האם סונגהפיורד

בטיסה

ברכב

 • הדרך הקצרה ביותר לפיורד סונגה מברגן נמשכת כשעתיים עד שלוש שעות, מאוסלו – כארבע עד חמש שעות ומטרונדהיים חמש עד שש שעות.
 • אוטבוסים מהירים ונוחים יוצאים מדי יום מפיורד סונגה ואליה מאוסלו, ברגןטרונדהיים, לילהאמר ומערים נוספות.
 • במשך עונת הקיץ יש קו אוטובוס הלוך-חזור מאוסלו או מטרונדהיים דרך Otta/Lom שמגיע להרים של פיורד סונגה דרך הפארק הלאומי שבו מעבר ההרים הגבוה ביותר בצפון אירופה – יוטנהיימן.

בשייט

 • לאורך השנה סירות מהירות מחברות בין ברגן לכפרים רבים לאורך בפיורד סונגה.