הנה באה הרכבת – כל מה שרציתם לדעת על רכבות בנורבגיה

לרובנו הרכבת היא אמצעי תחבורה יומיומי מהבית לעבודה וחוזר חלילה, אבל לא לוקחים אותה כאפשרות למסע חווייתי. דווקא בנורבגיה נסיעה ברכבת נחשבת כדרך האידאלית לחוות את המדינה המרתקת הזו ולהכיר אותה מקרוב (תרתי משמע).

נורבגיה מתהדרת ביותר מ-4000 ק"מ של מסילת ברזל שכוללת יותר מ-2500 גשרים ו-700 מנהרות, כך שלא פלא שרבים רואים ברכבת את האמצעי הטוב ביותר להגיע לפיורדים המפורסמים, למעברי ההרים המרשימים ולבקר בערים מקסימות שנראו כאילו נלקחו מתוך גלוית נוף.

קווי רכבת שאין במקומות אחרים

רשות הרכבות הנורבגית כוללת קווים לכל אורך המדינה, כך שנסיעה בה תבטיח לכם נופים יפים ומגוונים. רוב קווי הרכבת הארוכים בנורבגיה הם קווים נופיים, כך שכל שנדרש מכם לעשות הוא להירגע, להישען אחורה במושב שלכם וליהנות מהמראות הייחודיים שיחלפו כנגד עיניכם.

דוגמה לכך הוא הקו בין דומבס לאנדלנס שעובר ליד הצוק הגבוה ביותר באירופה – Trollveggen וכולל הדרכה מוקלטת בחודשי הקיץ (יוני עד סוף אוגוסט). דוגמה נוספת הוא קו הרכבת בין בודה לטרונדהיים – אחד מקווי הרכבת היחידים בעולם שחוצים את חוג הקוטב.

קווי רכבת נוספים בנורבגיה זכו לתהילת עולם. למשל, קו הרכבת של פלאם נמשך רק 20 ק"מ, אבל הלונלי פלאנט הגדיר אותו כ"מסע הרכבת המדהים בעולם".

בחלק מהקווים תוכלו להזמין אוכל בהתאמה אישית לצרכים, לדרישות ולהעדפות שלכם, להזמין תאי שינה, ליהנות מקרונות ייעודיים לעבודה ואפילו להבטיח שקט הודות למשחקיה לילדים.

בהזמנה מראש ובתשלום נוסף תוכלו אפילו לבקש שהמטען שלכם יועבר ישירות למלון שלכם ביעד. לפניכם שתי המלצות לטיולים בנורבגיה שכדאי לשלב בהם רכבת:

טיול בעקבות הזוהר הצפוני

טיול של 6 ימים בחורף שמתחיל בברגן וכולל נסיעה ברכבת לאוסלו דרך הפיורדים, כך שכל מה תראו הוא נופים מושלגים שיספקו לכם הרבה שקט ושלווה. טיסה צפונה תנחית אתכם בטרומסו, העיר שנחשבת לנקודת המוצא המושלמת לסיורים שונים בעקבות הזוהר הצפוני.

הזוהר הצפוני מעל טרומסו
הזוהר הצפוני מעל טרומסו

ואם אתם רוצים להשלים את החוויה בנסיעה נוספת ברכבת – אנחנו ממליצים על קו הרכבת מ-Bjørnevatn לקירקנס . אמנם ב-2010 נשלל מקו זה התואר "קו הרכבת הצפוני בעולם" בגלל שהרוסים בנו קו רכבת צפוני יותר אבל אתם צפויים לאטרקציה בלתי נשכחת.

ואם אתם כבר בקירקנס – אל תוותרו על מלון השלג שכולל 20 חדרים בלבד. השינה במקום מצריכה שתביאו איתכם שקי שינה מהבית, וארוחת הערב במקום מבוססת על חומרי גלם מקומיים. זוהי האפשרות שלכם להכיר לעומק את החיים בצפון נורבגיה.

טיול בין פיורדים מלוא העין

טיול רכבת מאוסלו לברגן כולל קפיצה קטנה לפלאם ונסיעה ברכבת שהיא הרבה יותר מנוף. רכבת זו נחשבת לפלא הנדסי לכל דבר, בעיקר הודות לעובדה שהיא נחצבה בידיים ומטפסת מטר בגובה כל 18 מטר מסילה. כשלוקחים בחשבון שמדובר ב-20 ק"מ זה ממש לא צחוק…

אבל פלאם היא לא רק רכבת. הכפר יושב על גדות Aurlandsfjord  – שלוחה של פיורד סוגנה שהוא הארוך ביותר בנורבגיה (204 ק"מ) . המשמעות היא שפלאם מוקפת בעמקים ובהרים ונהנית ממפלים רבים ואתם ממש לא צפויים להתחרט שהגעתם עד לפה.

עם הגיעכם לברגן אנחנו ממליצים להצטרף לשיט באחת מהספינות של חברת הורטיגרוטן. אם הגעתם לכאן בקיץ אנחנו ממליצים על מסלול שכולל את גריינגר פיורד ואת טרונדהיים, כך שאתם תיהנו מכל העולמות ומכל הטוב שיש לנורבגיה להציע ב-10 ימים בלבד.