גרימסטאד – Grimstad

גרימסטאד היא שוניות, בתי עץ צבועים לבן, פסטיבלים, אוכל טוב ואוירה של חופשה במשך כל השנה. בגרימסטאד אתם יכולים לבחור את סוג החופשה שלכם. חופשת בטן גב, טיולי רכיבה באופניים או ביקור במוזיאונים. ובעצם, בגרימסטאד אתם יכולים הכל ולא צריכים לבחור…


גרימסטאד
גרימסטאד

גרימסטאד נמצאת בדרום נורבגיה בין ארנדאל וקריסטיאנסנד כך שההגעה אליה די קלה. העיר מרוחקת רק 30 דקות נסיעה מקריסטיאנסנד – עיר שכוללת שדה תעופה וקשרי רכבות טובים לכל נורבגיה. למעשה, גרימסטאד נמצאת באמצע הדרך בין אוסלו לסטוונגר, כך שאפשר לשלב אותה בכל טיול שתעשו בנורבגיה.

מבקרים בגרימסטאד מתרשמים בעיקר מבתי העץ של העיר שנצבעו בלבן, מרחובותיה הצרים ומסמטאות העיר הציוריות. אבל גרימסטאד היא יותר מכך. בעיר זו גדל, עבד וחי הנריק איבסן ובה הוא כתב את מחזהו הראשון. מוזיאון איבסן שבעיר נחשב לעתיק ביותר מסוגו בנורבגיה.


תכנון טיולים באנר

הארכיפלג שמחוץ לגרימסטאד כולל איים ואיונים יפיפיים שרבים מהם פתוחים לציבור ושופעים פעילויות ספורטיביות. במהלך הקיץ האיים מלאים בחובבי שיט ובתיירים שמגיעים למקום בקרוזים השונים.

airalo ad

בקיץ גרימסטאד מארחת פסטיבלים רבים, למשל פסטיבל האוכל והשתייה Den Lille Madfesten. הפסטיבל נערך כל שנה בסתיו והוא כולל דוכנים של מזון ומשקה מקומיים במרכז העיר. זוהי הזדמנות למטיילים בעיר להריח, לטעום, לראות ולרכוש את כל הפינוקים הטעימים של העיר. במהלך הפסטיבל נערכות תחרויות שונות כגון אפייה, הכנת בירה ובישול.

אבל גם באביב גרימסטד שווה ביקור. היא מוקפת באדמה חקלאית פורייה שמניבה תוצרת מקומית באיכות מעולה. למשל, תפוחי האדמה המקומיים מתחרים כל שנה על הזכות להאכיל את בני משפחת המלוכה הנורבגית.

אטרקציות נבחרות בגרימסטאד

מוזיאונים בגרימסטאד

המוזיאון הימי

המוזיאון נבנה ב-2015 ויש בו שתי תערוכות אינטראקטיביות שמדגישות את חשיבות הים לתושבי האזור. התערוכה הראשונה היא "עידן המפרש" שמציגה את ההיבטים הכלכליים, החברתיים והכלכליים של הספנות מנקודות המבט של בעל הספינה, של הקפטן ושל מלח מתחיל. התערוכה השנייה מתמקדת בהיסטוריה של המסחר והתעשייה הימיים מ-1850 ועד ימינו, כולל סיפורה של מספנת Hasseldalen בעבר ובהווה. במקום מסעדה וחנות שבה ניתן לרכוש מזכרות. המקום פתוח בקיץ בלבד (4.6-10.9) בשעות 11:00-16:00, אך בחודשים אוגוסט ויוני הוא פתוח בימי ראשון בלבד.

הנריק איבסן
הנריק איבסן

מוזיאון איבסן

בשנת 1843 הגיע איבסן לגרימסטד לעבוד כשולייה של רוקח והתגורר בעיר 6 שנים. בשנים אלו הוא עסק גם בביקורת חברתית ובכתיבה ובעיר זה התגבשה החלטתו לעסוק בתאטרון. ב-2016 מלאו 100 שנה להולדת איבסן ובעיר נפתח מוזיאון שנמצא בבית המרקחת שבו עבד. המקום כולל 3 אגפים. שחזור בית המרקחת שבו עבד, שחזור החדר שבו כתב את מחזהו הראשון ותערוכה שמספרת על חייו ועבודתו. המקום פתוח בקיץ בלבד (4.6-3.9) כל יום בשעות 11:00-16:00, אך ביוני ובאוגוסט הוא פתוח בימי ראשון בלבד.

מוזיאון הגננות הנורבגי

המוזיאון נמצא בפארק Dømmesmoen וכולל 3 תערוכות על היבטים שונים על גננות בגרימסטאד. תערוכת היין חוקרת את ייצורו ב-Fuhr של היין המפורסם, תערוכת "דבורים ופרחים – אינטראקציה אקולוגית" מתמקדת בחשיבות הדבורים לשרשרת המזון האנושית. התערוכה השלישית היא תערוכה רטרוספקטיבית שנקראת "בצנצנת, בזכוכית, במיכל ובבקבוק". תערוכה זו מציגה את תעשיית שימור המזון בגרימסטאד. במוזיאון יש בית קפה שמוכר את הוופלים שנחשבים לטובים מסוגם בעיר. כמו כן, במוזיאון יש חנות ובה ספרים ופרטים לחובבי גינון וכן ספרייה שפתוחה לקהל הרחב. המוזיאון פתוח בקיץ (21.5- 1.10) כל יום מ-11:00-16:00, אך בחודשים מאי, יוני, אוגוסט וספטמבר המקום פתוח בימי ראשון בלבד.

מלונות מומלצים בגרימסטאד

טיולי דיג מודרכים

טיולי דיג אלו מתבצעים כל יום שישי במהלך חודש יולי והם נמשכים כשעתיים (17:00-19:30). בטיול זה תזכו להדרכה של קפטן מקומי שייקח אתכם למקומות שבהם תוכלו לדוג דגי בקלה, מקרל ופולוק.

שיט בתעלת Reddal

אגם Reddalsvannet
אגם Reddalsvannet

תעלה זו משתרעת לאורך 3 ק"מ מ-Strandfjorden שלגדת הים עד אגם Landvikvannet. ניתן לשוט בתעלה זו בינות אדמות וחוות חקלאיות עד אגם Reddalsvannet. כך השיט מתארך בחצי ק"מ ומומלץ לבצע אותו באמצעות סירות קאנו וקיאקים כי התעלה צרה במיוחד.

טיולי אופניים

נתיב האופניים הלאומי מספר 1 עובר בגרימסטד והוא רק אחד ממגוון מסלולי אופניים בעיר. כל המסלולים מופיעים בעלון שנקרא "גרימסטד באופניים" (Grimstad by bicycle"). ניתן לשכור אופניים במשרד התיירות המקומי ואם הגעתם לעיר בסירה משלכם – תקבלו 50% הנחה על שכירת האופניים. כמו כן, רוכבי האופניים זוכים ליחס מיוחד במספר מלונות ובתי קפה בעיר. בחודש יולי מארגנת לשכת התיירות המקומית סיורי רכיבה מודרכים. בנוסף, ניתן להצטרף לרכיבה מקצועית של 40 ק"מ לאורך נתיב האופניים Thor & Dag Otto's.

חוות Gurebo gård

בכל יום רביעי בקיץ החווה מארגנת פעילויות לילדים בין השעות 12:00 ל-16:00, אך ניתן להינות מהן בשאר השנה בתאום מראש. הפעילויות כוללות נסיעה בעגלה רתומה לטרקטור בנתיבי היער, רכיבה על סוסים ומפגש עם חיות רבות (למשל: פרות, כבשים, אווזים, תרנגולות, ארנבים). במקום נמכר מזון שילדים אוהבים כמו נקניקיות, פנקייקים, משקאות קלים, גלידות ועוד ויש גם אפשרות לפיקניק עצמאי הודות לפינות ברביקיו. במקום יש אפשרויות רבות לטיולי הליכה, לשחייה, לשיט ולדיג . ניתן ללון בבקתות האירוח ובאוהל הסאמי שבמקום. הכניסה כרוכה בתשלום במזומן בלבד כי כרטיסי אשראי אינם מתקבלים כאן.

לקניית מזכרות מנורבגיה לחצו כאן

האיים בגרימסטאד

כאמור, בארכיפלג שמחוץ לגרימסטאד יש איים ואיונים יפיפיים שרבים מהם פתוחים לציבור ובהם פעילויות ספורטיביות שונות. במהלך הקיץ האיים מלאים במטיילים.

Store ו-Lille Hampholmen

שני איים פופולריים שבהם מפרצים מבודדים וחופים חוליים. האיים מתהדרים במיצרים שרובם מוגנים מהרוח, ברציפים בעלי גישה נוחה ובשירותים ציבוריים זמינים.

Teistholmen

נחשב למקום אידיאלי למשפחות כי יש באי חופים בשביל כולם: חוף חולי שמתאים לקטנים וחוף סלעי שמתאים למבוגרים. במרכז האי יש מכתשים שניתן לטייל אליהם וכל מתקני העגינה והשירותים הציבוריים פתוחים לציבור.

Ytre ו-Indre Maløya

אלו הם שני איים גדולים עם שפע של נקודות עגינה. בשניהם ניתן גם ללון הודות לשטח גדול שיכול לשמש כבסיס לקמפינג.

Hesnesøyene

בהסנס, תוכלו למצוא את תעלת הסנס הקטנה והיפה. התעלה נבנתה במקור כדי להיות נתיב בטוח לקציני המכס שנעו מנמל Hesnesøy לנמל Groosefjord בלי צורך לנווט במיצר Smørsundet הקשוח והחשוף.

Valøyene

קבוצת איים ואיונים עם מפרצים ציוריים וחופים חוליים ואטרקציה ייחודית – אבן גרניט טבעית בצבע אדום.

Auesøya

אי זה נחשב כאזור לשימור כי באביב מתרחשת בו הפריחה המפורסמת של הנרקיסים. ניתן לצפות בפריחה זו באמצעות סיורים מודרכים וכל השנה ויש שם שירותים ציבוריים נגישים.

Marivold

זהו חצי אי שיש בו אתר קמפינג ומפרצים שנחשבים אידיאלים לשחייה ולדיג.

Kalvehageneset

מקום שנחשב אידיאלי לטיולים רגליים ויש בו שפע של אפשרויות לשחייה ולדיג.

אוכל ושתייה בעיר גרימסטד

מסעדת Smag & Behag

מסעדה בשרים זו זכתה בפרס הקולינרי Ganefart בשנת 2012. המקום כולל מעדנייה ומסעדה והאווירה בשתיהן נחשבת לחמה במיוחד.

קפה איבסן

בית קפה זה נמצא בסמוך למוזיאון איבסן והוא נבחר כבית הקפה הנעים בנורבגיה ב-2009. במקום סעד איבן כאשר התגורר בעיר בשנים 1843-1850 כך שתיהנו פעמיים: גם מאוירה היסטורית וגם חמימות.

איך תגיעו אל גרימסטאד

ברכב שכור

לבאים ממזרח האופציה הטובה והמהירה ביותר להגיע לגרימסטאד היא נסיעה לאורך כביש  E18.  אם אתם באים ממערב סעו לאורך כביש E39 לכיוון קריסטיאנסנד ומשם המשיכו לאורך כביש E18.

באוטובוס וברכבת

ישנם מספר קוים של אוטובוסים ישירים שיוצאים מגרימסטאד או מגיעים אליה, למשל אוטובוסים ישירים מאוסלו ומסטוונגר. תחנתם הסופית של אוטובוסים אלו בגרימסטאד נמצאת ב- Øygårdsdalen שעל כביש E18 ,רק 15 דקות הליכה ממרכז העיר או 2 דקות נסיעה במונית.

גם רכבות שיוצאות מאוסלו ומסטוונגר עוצרות בתחנות קרובות לגרימסטאד, למשל באראנדאל ובקריסטיאנסנד. מתחנות אלו ניתן להגיע לגרימסטאד באוטובוס מקומי שפועל מספר פעמים ביום.

בטיסה

טוסו אל שדה התעופה של קריסטיאנסנד. שדה התעופה הזה נמצא במרחק 45 ק"מ מגרימסטאד והוא מקושר לערים נורבגיות עיקריות, למשל אוסלו, ברגן, סטוונגר וטרונדהיים באמצעות מספר חברות תעופה. כמו כן, בשדה תעופה זה יש טיסות ליעדים בינלאומיים כמו קופנהגן, אמסטרדם וגדנסק. במקום פועלות 4 חברות להשכרת רכב ויוצאים ממנו שאטלים של אוטובוסים לגרימסטאד.