בריכות "סירי הענק" בניסדל – Jettegrytene i Nissedal

בריכות מסוג זה קיימות לרוב במקומות שכוללים מפלים שבהם שחיקת המים הייתה חזקה במיוחד, אבל בנורבגיה ניתן למצוא בריכות כאלו גם במקומות שבהם אין כיום זרימה של מים.

מים שזרמו סביב גדות של נהרות ושסחפו איתם חצץ וסלעים בצורה סיבובית יצרו בורות גדולים בצורות שונות (עגולות, מאורכות ועוד), בעומקים של 2-10 מטר ובגדלים שונים בסלע.

במקומות כאלו הייתה זרימה של מים שהופשרו לאחר עידן הקרח, מה שאומר שבריכות אלו הן עתיקות במיוחד.

בורות סירי הענק בניסדאל
בורות סירי הענק בניסדאל

הגרסה הנורבגית של שקע ותקע

אחת הדוגמאות לכך היא Jettegrytene i Nissedal (בעברית – סירי הענק של ניסדאל) שנמצאת במחוז טלמרק במזרח נורבגיה. כאן הסיפור קצת שונה: הנהר המקומי Fyresåna זרם פה בעבר בעוצמה רבה, כך שהבורות היו עמוקים מאוד אבל זרמו רק מתחת לפני השטח.

לאחר שהמים של הנהר (כמו במקומות אחרים במדינה) נוצלו להפקת חשמל בשיטה הידרואלקטרית – פני המים ירדו וניתן היה לראות את הבורות השונים, הגדולים שבהם הם בעומק ובקוטר של 10 מטר.

אם אתם מתכננים ביקור במקום, יש להגיע לכאן בקיץ בלבד מכיוון שאז התחנות ההידרואלקטריות בנורבגיה כולה שובתות מפעילות, בעיקר כדי לאפשר לתיירים ליהנות מיופי זרימתם של המפלים במדינה. מומלץ גם להתעדכן מראש לגבי פעילות התחנה ההידרואלקטרית במקום מסיבה אחת – לפעמים מפעילים אותה גם בקיץ כדי למנוע זרימה גדולה מדי של מים ולהימנע משיטפונות.

כבר לא הסוד הכמוס של אנשי האזור

המקום היה הסוד הכמוס של אנשי האזור בלבד, אבל פרסום אודותיו בכתב העת Aftenposten שינה את התמונה. כשהעיר Nissedal נבחרה ב-1999 כמקום הרחצה הטוב ביותר באיזור, שטף המבקרים לעיר המנומנמת הפך למבול (כ-3000 מבקרים כל יום בחודשי הקיץ בלבד), מה שהביא את העירייה אפילו לשקול לסגור את המקום לציבור.

כיום הבריכות במקום הן פארק מגלשות מים טבעי שמתאים לבני כל הגילים, כאשר בימים חמים התענוג גדול עוד יותר כי הבריכות מחוממות ע"י הסלעים וההרים שמסביבן – מה שהופך אותן לבריכות חמות מאוד (21-25 מעלות צלסיוס).

וכנראה שבימים חמים (בקנה מידה נורבגי כמובן) סביר להניח שלא תהיו היחידים במקום, כך שצפויה בעיה של מציאת מקום חנייה אלא אם תגיעו מוקדם.

העיר המנומנמת ניסדאל
העיר המנומנמת ניסדאל

איך מגיעים?

ההגעה למקום נעשית באמצעות נסיעה מהכביש הראשי מספר 41 עד לשער הכניסה לאתר (רדו מהכביש לכביש 512 אחרי אתר הקמפינג Haugsjåsund בהתאם לשילוט וסעו עוד 16 ק"מ).

הדרך אינה מתוחזקת כהלכה, מה שמצריך נסיעה איטית ברכב ששכרתם. המגיעים נדרשים לשלם אגרה (כ-100 קרונות נורבגיות במזומן בלבד) בדמות דמי חנייה שמשמשת לתחזוקה ולתיקונים של הכביש.

שימו לב – מדובר בתשלום של כבוד, כך שאם השומר לא נוכח במקום – עליכם להכניס את התשלום המבוקש לתיבה שנמצאת שם. במידה ולא נעשה תשלום – השומר עלול לנעול עליכם את השער, אז ראו הוזהרתם.

מידע חשוב נוסף

  • מהשער לבריכות המרחק הוא כ-2 ק"מ ומומלץ לעשות את הדרך באופניים. למרות שיש במקום מגלשה מעץ – מומלץ לא לעשות בה שימוש כי זה מסוכן.
  • אנחנו ממליצים גם להצטייד מראש בכפכפים/שקפקפים ואפילו בקסדות (במיוחד שמדובר בילדים) כי הסלעים חלקים ונפילה היא עניין של זמן.
  • ואם אתם חושבים לקפוץ למים – כדאי שתחשבו שוב כי אין במקום מציל או קליטה סלולרית,  מה שהופך את אפשרות החיוג למספרי החירום במידת הצורך למסובכת.
  • כדי להבטיח שהמקום יהיה בשימוש גם בעתיד יש לבלות בו לפי הכללים, כלומר לקחת בחשבון שמדובר במקום טבעי גאולוגי בעל ערך לאומי, כך שאסור להשאיר במקום אשפה, להדליק אש ו/או לעשות מנגל במקום. האחרונים סודקים את הסלעים והורסים את אזור הרחצה.

קמפינג Haugsjåsund

הקמפינג המשפחתי Haugsjåsund ממוקם כ-15 דקות ממרכז Åmli או כ-5 דקות מ- Tveitsund, מרכז Treungne. ישר מהכביש הראשי כשפונים לכיוון בורות המים של ניסדל.

תוכלו לשהות כאן באוהל משלכם, בקרוואן או שתוכלו לשכור אחד מהקרוונים או הבקתות של המקום.

מה יש לעשות פה?

דייג

נהר Nidelva עובר ליד הקמפינג. בקרבת מקום תוכלו למצוא את Tjørull ולדוג גם שם. מסביב לקמפינג אפשר לטייל במסלולים קלים לכל המשפחה, מבוגרים וצעירים כאחד ויש כאן גם חופים נחמדים.

חוף

לקמפינג חוף ים משלו עם מים רדודים מתאימים לקטנטנים. יש כאן גם איזור מתאים למשחקי כדורעף, טיולי יער ועוד.

קאנו

אפשר לשוט בקאנו על ה-Nidelva. אם אתם ממש בכושר, אתה יכולים למעשה לחתור כל הדרך מהקמפינג לארנדאל.

אופניים והליכה

אופניים על הכביש או על מסלולי ההליכה הישנים Treungenbanen היא פעילות נחמדה ופופולרית לכל המשפחה.

להזמנות: haugsaasundcamping@outlook.com