מחוז טלמרק – Telemark

טלמרק הוא מחוז שכולל את אחת מערי החוף המקסימות בנורבגיה ושפע הרים גבוהים, כך שהמחוז יפה כמו שהוא מגוון ולהיפך. בעיר קראגרו שבמחוז מצא הצייר אדוארד מונק שלווה לצד הים הכחול והשקט. העיר זכתה לכנוי "התכשיט של ערי החוף" וכל קיץ האוכלוסייה המקום גדלה פי 4. או במילים אחרות – הנורבגים מצביעים ברגליים.

מלון טיפוסי - טלמרק
מלון טיפוסי – טלמרק

מחוז טלמרק הוא לא רק חופים והוא נמתח לתוך היבשה כל הדרך להרי הרדנגרווידה, הפארק הלאומי הגדול בנורבגיה. מחוז זה הוא גם ביתה של תעלת טלמרק שנמשכת לאורך 105 ק"מ מ-Skien ל-Dalen. התעלה מחברת מספר אגמים ב-18 מערכות הצפה ומתגברת על פערי גובה של 72 מטר.

הנקודה הגבוהה ביותר במחוז טלמרק היא Gaustatoppen והיא מתנשאת לגובה 1883 מטר מעל פני הים. מנקודה זו ניתן לצפות בשישית משטחה של נורבגיה וניתן להגיע לשם ברגל או במעלית. בכל מקרה, בפסגת ההר מצפה לכם בית קפה משובח ונוף מרהיב. בעמק שלמרגלותיו נמצאת רוקאן, עיירה מקסימה עם היסטוריה תעשייתית וצבאית שזיכתה אותה בכניסה לאתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו.

מבחינה היסטורית, לצד המערבי של מחוז טלמרק מסביב ל-Dalen ו-Seljord יש חשיבות מבחינת מוזיקה וספרות עממית. אפילו הניב המקומי משמר את השפה הנורדית העתיקה וגם מסורת הסקי הנורבגית נולדה פה. האזור מסביב ל-Bø ידוע במסורות התרבותיות שלו בתחום האמנות והמוזיקה וזה לא הכל : המקום הוא ביתו של Bø Sommarland – פארק המים הגדול בסקנדינביה.

למלונות מומלצים בטלמרק – הקליקו כאן

אטרקציות בטלמרק

תעלת טלמרק

18 מערכות הצפה ב-8 מוקדים מרימות ספינות 72 מטר מעל פני הים לאגם Flåvatn. מכאן ממשיכה התעלה עד Dalen שנמצאת 150 ק"מ מהחוף בלב ההרים של דרום נורבגיה. התעלה הושלמה ב-1892 ונדרשו 5 שנות עבודת כפיים של 500 פועלים כדי להשלימה. גם כיום הפעלת התעלה נעשית באופן ידני תוך שימוש בשסתומים המקוריים. למעשה, התעלה שומרת על אוירת המאה ה-19 וניתן לראות לאורך גדותיה את המחסנים, המנסרות ובתי השומרים והנפחים שנשמרו במצבם המקורי. הניגוד בין החקלאות והתעשייה לאורך התעלה הופכים אותה לאחד מאתרי התיירות האטרקטיביים באירופה ויש לאורכה בתי מלון רבים. בנוסף, המים בתעלה צלולים ומהווים את ביתם של דגים רבים כך שהיא אתר מורשת חי.

הר Gaustatoppen

הר Gaustatoppen
הר Gaustatoppen

הר זה נחשב ע"י רבים כהר היפה ביותר בנורווגיה והוא מתנשא לגובה 1883 מטר. כ-30,000 אנשים מטפסים לפסגת ההר כל שנה וביום בהיר ניתן לראות ממרומיו את שוודיה. בכל מקרה, ניתן לראות כשישית משטחה של נורבגיה מפסגת ההר. המזנון של עמותת התיירות בפסגת ההר פועל בכל תנאי מזג האויר ובו משקאות, ופלים ומזון. כמו כן, ניתן להחתים במקום אבנים מפסגת ההר כדי להוכיח את ביקורכם במקום. לפני טיפוס לפסגת ההר מומלץ להצטייד בפריטים הבאים: מפה ומצפן מגנטי, אוכל, שתייה, חטיפי אנרגיה, בגדים להחלפה מצמר, ערכת עזרה ראשונה, משקפי שמש, קרם הגנה,  לדרמן או סכין נורבגית, גפרורים, פנס ראש, מגפיים, בגדים חסיני רוח ומים והכי חשוב – מצלמת גופרו.

רמת Hardangervidda

רמה זו מהווה את הפארק הלאומי הגדול בנורבגיה ואת הרמה הגדולה באירופה. ברמה זו יש מגוון של תנאי שטח: מישורים במזרח והרים תלולים ופיורדים במזרח. רמה זו היא ביתו של עדר האיילים הגדול באירופה ושל צמחים ובעלי חיים ארקטיים. דגי הפורל המקומיים ידועים באיכותם וניתן לדוג אותם במקומות שונים לאורך הרמה.

פארק המים BØ SOMMARLAND

זהו פארק המים הגדול בסקנדינביה והוא אחד מהאטרקציות הפופולריות בטלמרק. בפארק יש יותר מ-20 בריכות ומגלשות בכל הגדלים והצורות, כולל The Master Blaster – רכבת ההרים במים היחידה באירופה ו-The FlowRider – גל הגלישה המלאכותי הגדול באירופה. פארק זה הוא היחידי בעולם שמציע כניסה חופשית במקרה של גשם: אם יורד גשם לפני 15:00 ביום ביקורכם בפארק תקבלו כניסה חופשית למחרת. במקום גם אטרקציות יבשות כמו גולף, טיפוס הרים, הצגות ליצנות לילדים, מסלול חבלים, במת מופעים ועוד. הפארק פתוח בקיץ (3.6-13.8) כל השבוע מ-10:00, אך שעת הסגירה משתנה בהתאם לחודשים השונים: בחודש יוני המקום נסגר ב-17:00 (בשבתות ב-19:00), בחודש יולי המקום נסגר ב-19:00 ובחודש אוגוסט הוא נסגר ב-17:00 (בשבתות ב-19:00). בכל מקרה, מומלץ לוודא זאת מראש.

מוזיאון עובדי התעשייה הנורבגים

מוזיאון זה מציג תערוכה היסטורית מימי מלח"ע ה-2 ואת סיפורה של המהפכה התעשייתית ברוקאן. המוזיאון נמצא במקום ששימש כתחנת הכח הגדולה ביותר בעולם נכון לזמן בנייתה (1911). המוזיאון מספר את סיפורה של תחנת הכח ויש בו תצוגה ייחודית –  ההיסטוריה התעשייתית של רוקאן שהביאה להכרזתה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו . המוזיאון כולל קולנוע שבו מוצג הסרט "אם להיטלר הייתה פצצה". סרט זה מספר על פעולות החבלה שבוצעו במקום כדי למנוע מהנאצים להצטייד בפצצה גרעינית.

נסיעה ברכבל Gaustabanen

רכבל Gaustabanen
רכבל Gaustabanen

רכבל זה מטפס בתוך הר Gaustatoppen עד לפסגתו בגובה 1800 מטר מעל פני הים. הטיפוס נעשה בשני שלבים באמצעות מנהרה: 860 מטר של טיפוס אופקי ו-1045 מטר של טיפוס לגובה. הרכבל נבנה ב-1958 בעלות של מיליון דולר במטרה להעביר אנשים וציוד לתחנת התקשורת הצבאית במרומי ההר בכל תנאי מזג האויר. כיום זוהי אטרקציה תיירותית שאין כמותה במקומות אחרים בצפון-אירופה, אך אילולא המלחמה הקרה הייתה משמשת למטרות תיירות עוד קודם. הרכבל פועל מ-11.2-15.10 כל ימות השבוע מ-09:00-17:00 ובימי הקיץ (מ-24.6) מ-10:00 -18:00.

פארק ספורט המים טלמרק

זהו אחד ממסלולי המים הטובים ביותר לספורט מים בעולם עם כבל באורך 550 מטר. המסלול כולל מסילות ורמפות ברמות שונות כך שהפארק מאפשר לכל אחד לאתגר את עצמו. במקום ניתן לשכור ציוד וללמוד סוגים שונים של ספורט מים. הפארק מיועד לגילאי 8 ומעלה וניתן לקיים בו אירועים כולל לינה. המקום פתוח בקיץ בלבד.

רכבל Krossobanen

רכבל זה נבנה ב-1928 כמתנה לאנשי העיר כדי שיוכלו לראות את השמש בחורף. הרכבל היה הראשון מסוגו בצפון אירופה והוא מגיע לגובה של 886 מטר. ניתן לבקר בחדר הבקרה של הרכבל בתיאום מראש.

שיט בקאנו בתעלת טלמרק

שיט זה כולל תחבורה וסיורים מודרכים באורכים משתנים (מכמה שעות ועד מספר ימים) וניתן גם להינות מקורסים בהתאמה אישית. שיט בקאנו בתעלת טלמרק מתאים לאנשים בכל הגילים ובכל רמות המיומנות. מומלץ לסיים את השיט עם ארוחה במסעדה מקומית, בטיול בפארק או בשחייה.

טיולי הליכה בטלמארק

  • טיול רגלי מ-Gaustatoppen ל- Stavsro. טיול זה מתאים לילדים ולמבוגרים בעלי כושר גופני למרות שאורכו רק 4 ק"מ. הטיול כולל עליה של כ-100 מטר והוא מסומן בצבע אדום ובאות T. השלמת המסלול מצריכה כ-5 שעות ומומלץ לבצעו בקיץ. הודות לעובדה שההר היה פעם בתחתית האוקיינוס ייתכן ותמצאו בדרככם אבנים בדפוסים של גלים. בפסגת ההר ניתן להינות מכוס קפה, ופל ומזון במזנון של לשכת התיירות שנמצא בבקתת אבן בת 100 שנה. כמו כן ניתן להרים אבנים מפסגתו ולהחתים אותם כהוכחה שטיפסתם על ההר.
  • טיולים בפארק Skien. בפארק זה יש מגוון של מסלולי הליכה מסומנים באורכים שונים (1, 2.5 ו-5 ק"מ) שמתאימים גם לסקי בחורף. שבילים אלו מוארים כל לילה עד 22:00 והם מתוחזקים ע"י מחלקת הפארקים פעמיים בשבוע. מסלולי ההליכה כוללים תחנות למנוחה שמתאימות גם לנכים.

רמת הר Lifjell

רמה זו משתרעת על כ-200 קמ"ר וכוללת יותר מ-20 פסגות שגובהן יותר מ-1000 מטר.  ברמה זו יש מגוון של שבילים באורכים וברמות קושי שונות כך שהוא מתאים לכולם. התקופה הטובה ביותר לטיולים בהר היא ממאי-יוני ועד סוף אוקטובר, אך לעיתים השינויים במזג האויר גורמים לשנויים לכאן ולכאן. רוב האגמים שלאורך מסלולי הטיול המסומנים מתאימים לדיג פורלים, אך נדרש לכך רשיון.

מרכזי ספורט ברחבי טלמרק

מרכז השחייה והנופש Rjukanbadet

מרכז השחייה והנופש Rjukanbadet
מרכז השחייה והנופש Rjukanbadet

במקום יש בריכות לילדים, בריכה ספורטיבית, קיר טיפוס, ג'קוזי, בריכה טיפולית, אמבט אדים, סאונה, שתי מגלשות מים, מגדלי קפיצה למים, חדר כושר, סולאריום ועוד. כמו כן, במקום יש אזור חיצוני שמאפשר הנאה כל השנה הודות לבריכה מחוממת, ג'קוזי ועוד.

GULLBRINGBADET

מרכז מקורה זה כולל בריכות בריאות, בריכות ילדים, ג'קוזי, סאונה, סולאריום ומגדלי קפיצה למים. המקום מתאים לנכים ויש בו גם מרכז תרבות עם אולם קונצרטים, תאטרון, קולנוע, קירות טיפוס, אולם ספורט ואולמות לתערוכות ולכנסים שיכולים להכיל 400 משתתפים. המקום פתוח כל השנה מ-07:00 עד 21:00.

פארק הפסלים PATMOS

זהו פארק הפסלים הראשון בנורבגיה שמוקדש לאמנות מודרנית ורוב הפסלים בו מוחלפים מדי שנה. המקום נגיש לכסאות גלגלים ולעגלות תינוקות וניתן ליהנות מפעילויות שונות במרחבי הדשא שבין הפסלים.

מוזיאון Evju Bygdetun

המוזיאון נמצא במבנים של חווה חקלאית מהמאות ה-18 וה-19 ומשמר מנהגים ומסורות מקומיים. השימור נעשה באמצעות רהיטים, כלי עבודה כמו סכינים מכסף בעבודת יד, שטיחים ארוגים ועוד. למקום הועברו בשנים האחרונות מבנים נוספים ובחצר המוזיאון נמצאות חיות משק כמו עזים ותרנגולות.

מוזיאון TINN

זהו מוזיאון אתנולוגי עם בניינים עתיקים שמשקפים את החברה החקלאית הישנה, את הפיתוח שהתרחש במקום וכן את הפערים החברתיים באזור זה לאורך השנים. המקום מספר את סיפורה של האדריכלות המקומית מימי המגפה השחורה ועד 1900. במקום נערכים סיורים מודרכים ויש בו אוסף גדול של כלים כגון פריטים מימי מלח"ע ה-2, פריטים מכנסיות האזור, מוצרי טקסטיל, הדפסים, ציורים, ציוד חקלאי ועוד. המוזיאון פתוח בקיץ בלבד.

Øvre Verket

המקום הוא אחד המקומות החשובים ביותר מבחינת ההיסטוריה התעשייתית של נורבגיה. במקום יש עתיקות, סדנאות למסגרות, לעבודות טקסטיל ולאומנויות נוספות וכן מסעדה וגלריה. במקום מתארח שוק ויש בו פעילויות במשך כל השנה.

מפלי Rjukan

מפלי רוקאן אינם מרשימים היום כמו שהיו בעבר מסיבה אחת: רוב מימיהם מוסטים היום להפעלת תחנת הכח ההידרואלקטרית Vemork. בשנת 1810 המפלים התגלו לציבור הרחב ונחשבו כמפלים הגבוהים ביותר בעולם, מה שגרם להם להיות אטרקציה תיירותית ולהיחשב כערש התיירות המודרנית.

למלונות מומלצים בטלמרק – הקליקו כאן

אוכל ושתייה בטלמרק

מסעדת מלון Dalen

מסעדה זו מגישה ארוחות גורמה שמבוססות על חומרי גלם מקומיים ועל מתכונים מסורתיים וכוללת: מתאבנים, מנות עיקריות, גבינות וקינוחים.

בראסרי Madame Blom

זוהי המסעדה המסורתית ביותר באזור טלמרק והיא נמצאת במלון Thon Hotel Høyers.  המסעדה מתמחה בארוחות שמבוססות על דגים וכל המנות במקום מוגשות במחירים שפויים.

קפיטריה AARNES

המסעדה צופה לנוף של מטעים והיא מוארת במיוחד ומתאימה לנכים גם מבחינת החנייה והשירותים. המסעדה מנוהלת ע"י אותה משפחה מ-1973 ומגישה מזון נורבגי איכותי תוצרת בית כולל מנות חמות, מזנונים קרים שונים, קינוחים ועוגות שמשלבים את המסורת עם מגמות חדשות ועם מנות בינלאומיות. המסעדה פתוחה כל השנה מ-07:00-19:00.

מסעדת Hagestua במלון Bø

מסעדה זו מגישה ארוחות בוקר, צהריים וערב וכן חטיפים ומזנון ברביקיו באוירה נעימה מול נופים של גן פורח. המסעדה כוללת 300 מקומות ישיבה ויש לה מגרש חניה גדול.

Rjukan Hytteby

המקום ידוע בפיצה המעולה שלו אבל מגיש גם המבורגרים ושניצלים וינאיים תוצרת בית.

מסעדת GAUSTABLIKK HØYFJELLSHOTELL

המסעדה כולל טרקלינים מרווחים עם קמינים, בר משקאות וחדר הופעות שבו נערכים קונצרטים של מוזיקה חיה 6 פעמים בשבוע. המסעדה פתוחה כל השנה.

מסעדת SENTERKROA

המסעדה משלבת מסורות קולינריות נורבגיות עם רעיונות חדשים ומשמת כמקום מפגש עירוני. בשנת 2009 המסעדה שופצה וכיום יכולה לארח עד 140 אנשים. התפריט במקום כולל כריכים, בגטים, עוגות תוצרת בית, חטיפים ומגוון רב של מנות עיקריות. המקום פתוח כל השנה (מלבד ימי ראשון) בשעות 10:00-18:00.

מסעדה ופאב OLES

המקום מגיש פיצה תוצרת בית, משקאות חמים וקלים, ארוחות ערב בסגנון גורמה ויש לו תפריט מיוחד לילדים.  המקום פתוח בקיץ בלבד ושעות הפתיחה משתנות לפי החודשים: במאי המקום פתוח בימים רביעי-ראשון בשעות 12:00-21:00 (בימי שישי ושבת עד 02:00 ובימי ראשון עד 20:00), בחודשים יוני-אוגוסט המקום פתוח כל השבוע מ-12:00 עד 22:00 ובימי שישי ושבת עד 02:00.

מסעדת SOI 5

המסעדה מגישה אוכל אסייאתי על צלחות חרסינה כמיטב המסורת של המזרח הרחוק.

פאב Huset

הפאב מתהדר באוירה נעימה ולעיתים קרובות נערכים בו בסופי שבוע ערבים של מוזיקה חיה.

מסעדת WRIGHTEGAARDEN

הופעה במסעדת WRIGHTEGAARDEN
הופעה במסעדת WRIGHTEGAARDEN

המסעדה כוללת 100 מקומות ישיבה וניתן לקיים בה אירועי חברה, קורסים וכנסים.

מסעדת Tinnsjø Kro

המסעדה מגישה ארוחות נורבגיות מסורתיות ואת כל סוגי המשקאות. המסעדה פתוחה כל השנה ומגישה את מנותיה בתוך החלל המקורה או על המרפסת, תלוי במזג האויר.

בית הקפה KLOSTERSTUA

המקום מגיש עוגות, כריכים וסלטים ופתוח כל השבוע (מלבד ימי ראשון) בשעות 09:00-20:00 ובשבתות עד 18:00.

מסעדת Den gode nabo

במקום הסועדים נהנים מתפריט בהתאמה אישית שמוגש במסעדה עצמה או בשירות קיטרינג. המנות במקום מבוססות על בשר, עוף ודגים ויש גם מנות צמחוניות. שירותי הקיטרינג של המקום כוללים גם מנות עיקריות חמות, מזנון קר וכריכים. בכל יום שני נערך במסעדה ערב יין ובימי שישי בערב (למעט בזמן חופשת הקיץ) נערך במקום חידון . המסעדה פתוחה כל השנה (מלבד בימי שישי) בשעות 11:00-01:00.

קונדיטוריה Vestfjorddalen

הקונדיטוריה מתמחה במאפים, כריכים ומגוון רב של עוגות.

מסעדת Papas

במקום מוגשת פיצה איטלקית, פסטה, חטיפים וכן ארוחות בסגנון גורמה. ניתן להינות מהמנות של המסעדה במסגרת טייק-אווי ומשלוחים.

פיצריה PIZZAFJOSET

הפיצריה פתוח הכל יום מ-12:00 עד 24:00 ומגישה פיצות, סטייקים, אוכל מקסיקני, סלטים ומשקאות. המקום פתוח כל יום מ-13:00-22:00 וניתן ליהנות ממנות המסעדה גם בישיבה בחוץ.

מסעדת SEVILLA

המסעדה כוללת חנות ומרכז שירות והיא נמצאת בינות מדשאות וגנים וצופה על נוף ימי. תפריט המסעדה מגוון וכולל כריכים וחטיפים קרים/חמים של מנות נורבגיות וספרדיות לארוחות צהריים. המסעדה עורכת מבצעים שונים במהלך השבוע וכאשר מזג האויר מאפשר אף מארגנת ברביקיו בחוץ. בתיאום מראש קבוצות יכולות לסעוד במקום מחוץ לשעות הפתיחה וניתן לקיים במקום אירועים כמו מסיבות, חתונות, פגישות עסקיות ועוד.

מסעדת מלון Norsjø

המקום ידוע בזכות האוכל המשובח שהוא מגיש ובזכות האוירה התוססת שלו. המסעדה מגישה ארוחות בוקר, צהריים וערב וכוללת גם טרקלין עם בר משקאות. ניתן ליהנות מהמנות של המסעדה הודות למקומות ישיבה בפאטיו החיצוני הגדול.

מסעדת CHINA TWANG

המסעדה מגישה אוכל סיני, מאלזי ונורבגי ויש בה חדר פרטי שיכול להכיל 40 איש. ניתן להינות מהמנות של המסעדה גם באמצעות טייק-אווי.

הגעה לטלמרק

ברכבת

רכבותיה של רשות הרכבות הנורבגית עוצרות במספר תחנות ברחבי טלמרק.

בסירה

טלמרק נמצאת במרחק קצר מאוסלו, כריסטיאנסנד, לארוויק, פיורד סנדה ו-Langesund. מערים אלו יש שירות יומי של מעבורות ליעדים שונים באירופה.

באוטובוס

רשת של אוטובוסים מהירים מכסה את כל האזור

בתחבורה מקומית

מספר אוטובוסים מקומיים פועלים במחוז טלמרק.

כמו כן, בקיץ פועלות סירות לאורך תעלת טלמרק.

ברכב

אם אתם נעים עם רכב שכור, כביש E18 מכסה את החלק הדרומי של מחוז טלמרק ומיועד לנוסעים מאוסלו וקריסטיאנסנד לסטוונגר. כביש E134 מכסה את החלק המרכזי והעליון של המחוז לכיוון הרדנגר והגואסונד.

במטוס

שדה התעופה הבינלאומי הקרוב ביותר הוא Torp Sandefjord Airport שבפיורד סנדה.