קונגסברג – Kongsberg

הטובלון (Tuballoon) קונסברג
הטובלון (Tuballoon) קונגסברג

קונגסברג שבמזרח נורבגיה היא עיר ששימשה לכריית כסף במשך 335 שנים. מ-1623 ועד 1957. העיר הוקמה ב-1624 ע"י המלך הדני-נורבגי כריסטיאן הרביעי ומכאן שמה: הר המלך. הגידול שחל עם השנים באוכלוסייה של העיר הצריך בנייה של כנסיה חדשה וב-1761 הוקמה במקום כנסייה עם 2400 מקומות ישיבה, אחת הכנסיות הגדולות בנורבגיה עד היום והיא מארחת כל שנה את פסטיבל Gloger בסוף ינואר.

לעיר היסטוריה תעשייתית ענפה שמתחילה במכרות הכסף, נמשכת בתעשיית נשק ומסתיימת בימינו עם תעשיית הייטק משגשגת. אמנם משנת 1628 יוצרו המטבעות הנורבגיים במטבעה של מבצר אקרשוס, אך משנת 1686 ואילך הם מיוצרים כאן ונושאים סמל של פטיש ואיזמל, הסמל הבינלאומי לכרייה. בהרים שצופים על קונגסברג מוטבעים הסמלים המלכותיים של מלכי נורבגיה החל מ-1704.

מלונות מובחרים בקונגסברג

המונוגרמות המלכותיות (הסמל המלכותי) שכל מלך נורבגי מטביע על ההר
המונוגרמות המלכותיות (הסמל המלכותי) שכל מלך נורבגי מטביע על ההר

המוזיאון הנורבגי לכרייה

בקונגסברג נמצא המוזיאון הנורבגי לכרייה שכולל את אוסף הכסף הגדול מסוגו בעולם. במוזיאון ניתן לקבל תובנות על המוצרים שבהם נעשה שימוש בכסף שנכרה במקום: המטבעות הנורבגיים, המדליות שמוענקות לגיבורי מלחמה שלחמו במלחמות הנורבגיות השונות והמדליות שמוענקות לזוכים בפרס נובל לשלום.

גולת הכותרת במקום היא סיור מודרך במכרות הכסף באמצעות רכבת. הרכבת מגיעה למרחק 2.3 ק"מ בתוך ההר ו-342 מטר בתוך האדמה. שימו לב – הטמפרטורה במכרה היא 6 מעלות צלזיוס בלבד אז יש להתלבש בהתאם. במקום נערכות גם פעילויות אינטראקטיביות לילדים בהם הם מנסים את כוחם בכרייה מסורתית, יוצרים בעצמם מטבעות, כורים מינרלים ושוטפים כסף שנכרה ממעבה האדמה.

לא רק כסף

המוזיאון לא מתמקד רק בכרייה אלא גם בסקי הודות למרכז הסקי המקומי שפועל פה משנת 1965. במוזיאון תצוגה ייחודית שמאפשרת להתרשם מתור הזהב של קפיצות הסקי במקום שנמשך מ-1924 ל-1952. במקום מוצגות מדליות שבהם זכו תושבי המקום בתחרויות סקי שונות, החל מתחרויות מקומיות וכלה במדליות אולימפיות.

במקום גם חנות מוזיאון שכוללת מגוון גדול של מזכרות, מינרלים, ספרים, אבני חן, מוצרי אמנות ואומנות, תכשיטים ומתנות. במתחם נמצאת מסעדה בשם Sakkerhuskroa שממוקמת בבניין מ-1867 ששימש לדיור הכורים במהלך שבוע העבודה. כיום ניתן ליהנות מארוחות צהריים וערב שמוגשות במקום ובגינה וכן מאירועים שונים שנערכים בו, למשל פגישות, כנסים וארוחות ערב רשמיות.

קרון מסע במכרה - קונסברג
קרון מסע במכרה – קונגסברג

כל המשפחה נהנית

במתחם המוזיאון חוף שבו ניתן ליהנות משביל הליכה בין נופים יפים, לשחות ולשוט בקיאקים. מומלץ להצטייד בסל פיקניק עם ארוחת צהריים ולא לפספס מוזיאון נוסף בעיר – מוזיאון  Lågdalsmuseet שנוסד ב-1924 ומהווה מוזיאון מורשת ליישובים קונגסברג, Sandvær ונומדאל שנמצאים בעמק נומדאל.

המקום משמש כמוזיאון פתוח ומציג את "מגדל התבואה" היחידי שנשמר בנורבגיה, בתים של כורים, בתים של עובדים בתעשיית הנשק, בית ספר, בית משפט וחנות. הבניין הראשי של המוזיאון כולל גלריה, סדנאות ומציג תערוכות שונות כולל אמנות עממית וקרמיקה. בקיץ ניתן ליהנות ממראה החיות שרועות במרעה הפתוח ובכל השנה נערכים במקום פעילויות, אירועים וסיורים.

שעות פתיחה, סיורים ומחירים

הכניסה לבניין הראשי כרוכה בתשלום (יש הנחות לגמלאים, סטודנטים, ילדים ומשפחות), אך הכניסה למוזיאון הפתוח חופשית.

  • 5-18.6 ו-15.8-2.10 בימים שני-שישי בשעות 11:00-15:00
  • 6-14.8 – בימים שני-שישי בשעות 10:00-16:00 וסיורים מודרכים בשעות 11:00,12:00, 14:00 ו-15:00.

סיורים מודרכים במוזיאון הפתוח נערכים בחודשים מאי-ספטמבר. סיורים מודרכים בבניין הראשי נערכים כל השנה בתיאום מראש.

מלונות טובים בקונגסברג

ההגעה אל קונגסברג

ברכבת

רשות הרכבות הנורבגית מפעילה מספר קוי רכבות יומיים מאוסלו לברגן שעוצרות בקונגסברג.

בתחבורה מקומית

התחבורה המקומית המומלצת היא אופניים ומומלץ לרכב בשביל האופניים שמתחיל בעיירה לארוויק, עובר דרך קונגסברג ומסתיים בג'יילו ובהרים הגבוהים של Dagalifjellet.

באוטובוס

יש קוי אוטובוסים יומיים בין גיילו לקונגסברג וזמן הנסיעה לשם הוא כשעה וחצי.

השכרת רכב

המרחק מאוסלו אל קונגסברג הוא כ-80 ק"מ וזמן הנסיעה המשוער הוא כשעה. מסאנדפיורד לקונגסברג זמן הנסיעה הוא כשעה וחצי.

מה מיוחד בקונגסברג?

קונסברג היא העיר ששימשה במשך יותר מ-300 שנה לכריית כסף בנורבגיה וכיום מיוצרים בה המטבעות הנורבגים. עם זאת, היא מפורסמת בעיקר הודות לעובדה שבה נכרות המדליות שמוענקות לזוכי פרס נובל לשלום. (וגם לגיבורי מלחמה)

האם ניתן לבקר במכרות הכסף בקונגסברג?

בטח ! וזה אפילו מומלץ ונחשב לגולת הכותרת של הביקור בעיר. אל תפספסו סיור מודרך ברכבת שנוסעת למרחק של 2.3 ק"מ ו-342 מטר במעבה האדמה. הילדים שלכם יעופו על הפעילויות שבהם הם מתנסים בכרייה. רק שימו לב, הטמפרטורה במקום נמוכה במיוחד (6 מעלות צלסיוס בלבד) אז יש להתלבש בהתאם…

איך מגיעים לקונגסברג?

ניתן להגיע לקונגסברג ברכבת מאוסלו ומברגן, באופניים (יש שביל מסודר מלארוויק עד גיילו), באוטובוס מגיילו או ברכב שכור. מומלץ לשלב את הסיור במקום במסלול שמתחיל באוסלו (שעה נסיעה) ומסתיים בסאנדפיורד (כשעה וחצי נסיעה)

מה מקור השם קונגסברג?

העיר נושאת את שמו של המלך כריסטיאן ה-4 שייסד אותה ומשמעות שמה – הר המלך. מ-1704 ועד היום הסמלים המלכותיים של מלכי נורבגיה מוטבעים בהרים שצופים על העיר, כך שהיא מבטאת את המלכותיות שבה הלכה למעשה!