סאנדפיורד – Sandefjord

פיורד סאנדה משתרע לאורך קילומטרים רבים של חופים והוא נושא בחובו היסטוריה עשירה. הויקינגים השאירו כאן את חותמם וכך גם הלוויתנים.


ויקינג

120 ק"מ דרומית לאוסלו, סאנדה פיורד היא עיירת חוף מודרנית ויעד פופולרי לחופשות פנים. העיר מוקפת ביערות רבים ובחופים חוליים שמאפשרים הנאה צרופה לאורך כל השנה. בין החופים החוליים נמצאת סדרה של מפרצים מוגנים ושל צוקים תלולים ומרהיבים ביופיים. כאן תוכלו לבחור בין חופים הומים לאזורים מבודדים לאורך 150 ק"מ של קו חוף.


תכנון טיולים באנר

הויקינגים חיו באזור זה לפני כאלף שנה וכאן הנוכחות שלהם מורגשת במיוחד. הם הותירו מאחוריהם חפצים ומונומנטים היסטוריים שונים כמו הספינה Gokstad. האדריכלות כאן מגוונת ונעה בין בתי עץ קטנים למתחמים גדולים ומודרנים. בסאנדפיורד יש גם מגוון של גלריות לאמנות, פסלים ומוזיאונים כדוגמת מוזיאון הלוויתנים. זהו המוזיאון היחיד ביבשת אירופה שמוקדש ללויתנים והוא מהווה נקודת מוצא למתעניינים בתעשייה הזו בנורבגיה.

airalo ad

מלונות מומלצים בסאנדפיורד

אטרקציות בסאנדה פיורד

מוזיאונים

מוזיאון הלוויתנים

המוזיאון הוקם לפני 50 שנה והוא היחיד באירופה שמתמחה בלוויתנים ובהיסטוריה של ציד הלוויתנים. המוזיאון מציג בעלי חיים שונים באזורים הארקטיים ומתמקד בציד לוויתנים לאורך השנים ובתרבויות השונות. תקרת המוזיאון נחשבת לייחודית: עליה מוקרנים ללא הפסקה סרטים תיעודיים על ציד לויתנים וממנה נתלה מודל גדול של לוייתן כחול. במקום חנות עם אוסף נרחב של מזכרות, צעצועים וספרים בנושא הלוויתנים וההיסטוריה של ציד הלוויתנים. במקום חדר פעילות לילדים וכן אפשרות לסיורים מודרכים בתיאום מראש.

מוזיאון Jotun

מוזיאון זה מציג את ההיסטוריה של חברת הצבעים הנורבגית Jotun לאורך 90 שנות פעילותה. החברה המציאה את ספריי הצבע ובמוזיאון מוצג אב הטיפוס של ספריי זה.

מוצגים נוספים במוזיאון הם מערכות לערבוב צבעים, כלים ששימשו למדידת איכות הצבע בעבר ועוד. במקום משודרות פרסומות רדיו של החברה משנות ה-30 ומוצגת התפתחות החברה: מעסק מקומי קטן לחברה בינלאומית עם אלפי עובדים. הכניסה למוזיאון חופשית אך הביקור בו מחייב תיאום מראש.

המוזיאון הפתוח Stokke Bygdetun

זהו מוזיאון פתוח שמדמה את החיים בחווה ושבו יש פעילויות לאורך כל השנה. במקום סיורים מודרכים לקבוצות בתיאום מראש.

סאנדפיורד
סאנדפיורד

מוזיאון Larvik

המוזיאון מחולק לשני אגפים כאשר אגף אחד הוא Verksgården: הרובע ההיסטורי והתעשייתי של העיר שהפך לאתר מורשת שמארח פעילויות תרבותיות ועסקיות. האגף השני הוא Herregården: אחוזה שנבנתה על ידי השליט הדני במקום בשנים 1674-1677.

בנוסף, המוזיאון מספר את סיפורה של Kaupang, העיר הקדומה ביותר בנורבגיה ומתמקד בעבר המפואר של  לארוויק. העיר הייתה מחוז מלכותי דני בשנים 1537-1814 והדבר הותיר את חותמו מבחינה תעשייתית, אדריכלית וחברתית באיזור סאנדפיורד. המוזיאון פתוח בחודשי הקיץ בשעות 12:00-16:00

המוזיאון הפתוח Karljohansvern

המוזיאון מספר את התפתחותה של העיר בחצי האי Karljohansvern מבסיס צבאי ימי לעיר מודרנית. המוזיאון מציג את השנויים הטכנולוגיים שבאו לידי ביטוי אדריכלי ובה נמצאים שני מוזיאונים סגורים: המוזיאון הימי ומוזיאון Preus לצילום ולאמנות חזותית. במקום נמצא גם המרכז להיסטוריה מקומית והיא ביתם של גלריות וסדנאות אמנות. במקום נערכים אירועי תרבות לאורך השנה כגון קונצרטים, פסטיבלי מוזיקה, תחרות רכיבה על סוסים והיא משמשת כקו הסיום של מירוץ הסירות Færder.

הצוללת בתצוגה של המוזיאון הפתוח Karljohansvern

המוזיאון הימי הנורבגי

זהו המוזיאון הימי הוותיק בעולם והוא נוסד בשנת 1853 בעקבות דרישת משפחת המלוכה הנורבגית. המוזיאון מציג את התפתחות הצי הימי הנורבגי ואת הקשר של צי זה להיסטוריה הנורבגית. במוזיאון גם מוצגים מציים אחרים כמו קרתגו, פומפיי ומצרים וכן האוסף הגדול בנורבגיה של מודלי ספינות, ציורים של ספינות מלחמה ואפילו צוללת. במקום ארכיון של תמונות, יומני רב-חובלים וספרייה עם 25,000 ספרים מהם 12,000 על לוחמה ימית.

פארקים סביב סאנדפיורד

פארק הפסלים Midtåsen

פארק הפסלים מציג מבחר פסלי שיש וברונזה של הפסל Knut Steen. המקום נפתח בשנת 2009 והכניסה אליו חופשית. במקום בית קפה שפתוח בחודשים יוני-יולי ובו מוגשות ארוחות צהריים ומאפים תוצרת בית

הפארק הפעיל Foldvik

הפארק נמצא 26 ק"מ דרומית לסאנדפיורד ומשתרע על פני 65,000 מ"ר. הפארק כולל יותר מ-50 פעילויות שונות, למשל פינת ליטוף של בעלי חיים שונים כמו חתולים, ארנבים, חזירים, ציפורים ועגלים, קפיצה על כריות ענק, נסיעה ברכבת, רכיבה על סוסים, קפיצה על קש, גולף ועוד. הפארק מוקף בגנים עם יותר מ-20,000 פרחים שונים ויש בו בית קפה שמגיש משקאות קלים, גלידות, צ'יפס, נקניקיות וכן פירות עונתיים. במקום יש אפשרות לשכור גריל ולארגן ברביקיו בהתאמה אישית.

הפארק האקטיבי HIGH AND LOW

רשת פארקי ההרפתקאות High and Low מפעילה גם את הפארק הזה שב-Vestfold. זהו פארק החבלים הגדול בסקנדינביה ויש בו 245 מכשולים, 39 אומגות ו-15 מסלולים. המסלולים שונים זה מזה באורכם ובדרגת הקושי שלהם והם מתאימים לילדים מגיל 3 ומעלה. במקום גם פעילויות קבוצתיות שמתמקדות בעבודת צוות ובתקשורת והמקום מאפשר גם שימוש בחדרי ישיבות, לינה וארוחות כדי להפוך את הפעילות לגיבוש עסקי. במקום אוהל סאמי ומסעדת בריאות שמתאימה ל-150 איש וכן אפשרות ללינה תחת כיפת השמיים. המקום פתוח בחודשים אפריל עד אוקטובר בשעות 10:00-15:30 ובחודשי הקיץ (תחילת יוני-סוף ספטמבר) עד 17:30.

גלריות אמנות באיזור סאנדפיורד

גלריית האמנות Gallery M

הגלריה מציגה את עבודתה של האמנית המקומית Marit Bergem שעבודתה מושפעת מהחיים עצמם, מאוצרות הטבע האינסופיים ומהתמימות של הילדים. הגלריה פתוחה לקהל בימים שלישי וחמישי ויש אפשרות לבקר גם בימים אחרים בתיאום מראש.

גלריה לאמנות מקומית

הגלריה מופעלת ע"י אגודת האמנות של סאנדה פיורד והיא משקיפה על פארק Scandic. אגודת האמנות שמה לה למטרה לקדם אמנות חזותית באמצעות תערוכות של אמנים מקומיים ובינלאומיים. במקום נערכים אירועי אמנות שונים כמו סדנאות אמנות לילדים, השקות של ספרים, סמינרים ועוד. הכניסה לגלריה חופשית.

מרכזים שונים

המרכז ההיסטורי המקומי

המרכז כולל מוזיאון, ארכיון ובית קפה והוא נמצא בפארק התרבות ב-Karljohansvern. המרכז ממוקם במרפאה צבאית ישנה וכיום מציג מוצגים אותנטיים כמו סדנאות של סנדלר ונגר, חנות מכולת, כיתת בית ספר, נפחייה ועוד. במקום ספרייה וארכיון של תמונות, איורים, מפות, עיתונים, מסמכים וספרים. המקום פתוח בימי ראשון בשעות 11:00-15:00.

מרכז הפארק הלאומי Færder

המרכז נפתח ביוני 2016 והוא משקיף על נופי הפארק. הפארק הוא אחד משני הפארקים הימיים בנורבגיה וניתן ליהנות בו מטיולים בינות לשוניות ומדייג. המרכז פתוח כל יום מ-12:00 ועד 16:00 ויש במקום מסעדה.

המתחם התרבותי Bakgården

המתחם נמצא באחד מהבתים העתיקים בעיר וכולל גלריות, חנויות תכשיטים, ספא ובית קפה שפתוח בסופי שבוע. המקום פתוח כל יום מ-11:00 עד 17:00 (בשבתות עד 16:00 ובימים ראשון ושני המקום סגור) ובמהלך הקיץ מתקיימים במקום קונצרטים.

כנסיית Løvøy

הכנסייה נמצאת על אי שנושא את אותו שם והיא הקטנה בכנסיות ימי הביניים שבמחוז. הכנסייה נבנתה לפי האגדה על הבאר של סיינט אולב ומאמינים שלמימיה יש סגולות רפוי. הכנסייה לכן שימשה כיעד לעלייה לרגל מהמאה ה-13 ועד המאה ה-16 ולמרות שהצליינות הופסקה, עדיין מגיעים אליה מאמינים גם היום. הכנסייה שופצה ב-1882 ונפתחה מחדש לציבור בשנת 1950.

העיר הויקינגית Kaupang

העיר הויקינגית Kaupang נחשבת לעיר הנורבגית הקדומה ביותר והיא פתוחה למבקרים במהלך הקיץ בלבד: מ-21.6 עד 14.8. העיר נמצאת באתר ויקינגי בן 800 שנה ששימש כבסיס מסחרי קדום. במקום תערוכה שמציגה את החפירות הארכיאולוגיות שנערכו בעיר ויש ימים קבועים לפעילות באתר: ימי חמישי הם ימי הסדנאות בהם המבקרים מתנסים במלאכות ויקינגיות ומכינים מרק ולחם ויקינגי, ימי רביעי מוקדשים לילדים והם מבצעים חפירות ארכאולוגיות, משחקים במשחקים ויקינגים ומסופרים להם סיפורי ויקינגים.

תחריטי סלע בחוות Haugen

תחריטי הסלע במקום מתוארכים לשנים 1500-500 לפני הספירה והם מציגים סמלים חקלאיים. חלק מהתחריטים במקום נחשבים לטובים מסוגם במחוז וחלקם מסמנים תלי קבורה.

מלונות מומלצים בסאנדפיורד

פעילויות ספורטיביות באיזור סאנדפיורד

Metro Bowling

המקום הוא מתחם משחקים סגור עם מבחר רב של משחקי ילדים ועשרה מסלולי באולינג. מתחם משחקי הילדים פתוח בימי אמצע השבוע מ-12:00 ועד 20:00, בסופי שבוע מ-10:00 עד 19:00 ובזמן חופשות בית הספר מ-11:00 עד 22:00 כל יום. מתחם הבאולינג פתוח בימי אמצע השבוע מ-11:00 עד 23:00 ובסופי שבוע עד חצות.

הליכה בשביל החוף Østerøya

שביל החוף - Østerøya
שביל החוף – Østerøya

השביל משתרע לאורך 20 ק"מ והוא המשכו של השביל החופי שבאי המערבי. השביל מסומן וניתן להתחיל אותו ב-Mefjorden או ב-Røyseløkk אבלהוא תמיד מסתיים באותו מקום: במגדלור Tønsberg Barrel.

אוכל בסאנדה פייורד

המסעדה של שף Geir Skeie

זוהי מסעדה פירות ים שמגישה מעדנים מקומיים לצד הים. המסעדה מנוהלת ע"י השף זוכה הפרסים Geir Skeie והיא פתוחה בקיץ בלבד (מאי עד ספטמבר) עד 22:30.

מסעדת Engø Gård

זוהי מסעדת גורמה יוקרתית ושלווה שמגישה תפריט שמשתנה לפי העונות וארוחות בנות 4-7 מנות. המקום מגיש ארוחות ערב כל יום בשעות 18:00-20:30 ומארח אירועים עד 100 אנשים. לצד המסעדה יש מלון נהדר ואסם ישן שהוסב לבית קפה שמגיש ארוחות בוקר, צהריים וביניים כל השנה ובקיץ גם ארוחות צהריים גורמה. במקום יותר מ-500 יינות שונים מרחבי העולם.

מסעדת Kokeriet

המסעדה משקיפה על הנמל של סאנדה פיורד ובה תמצאו מבחר של מנות לארוחת צהריים. המסעדה מתמחה במרק דגים ומגישה כריכים, חטיפים, מנות עיקריות וקינוחים בסגנון צרפתי, איטלקי וצמחוני כל יום מ-11:00 עד 16:00. המסעדה שואבת את השראתה מתור הזהב של סאנדפיורד – התקופה שבה התבססה הפרנסה המקומית על ציד לויתנים. במסעדה תצוגה של חפצים ומסמכים שמוכיחים את החשיבות שניתנה ללוויתנים ע"י תושבי המקום.

קפיטריית מלון Sandefjord Motor Hotel

מלון Sandefjord Motor
מלון Sandefjord Motor

הקפיטריה נמצאת במלון שממוקם על כביש E-18 בין סאנדה פיורד ל- Tønsberg. המקום מגיש ארוחות חמות מסורתיות וכן ארוחות קלות בבקרים. כל יום יש תפריט חדש ובימי ראשון מוגשים גם קינוחים.

מסעדת קוסמוס

המסעדה היא חלק מקומפלקס של 3 מסעדות בפארק Scandic והיא מגישה ארוחות בוקר, צהריים וערב. המסעדה מקושרת למלון הסמוך והיא יכולה להכיל כ-200 סועדים.

מסעדת Sladder

למסעדה זו תפריט דינמי לארוחות צהריים והיא מגישה מרקים, קישים וקינוחים באוירה אינטימית וחמימה במרכז העיר סאנדפיורד.

מעדניית Håndverkeren

המעדנייה מגישה קפה שנקלה במקום, תה ושוקולד מרחבי העולם, גלידה ומילק שייק. למקום 20 שנה נסיון והוא מעוצב כדיינר אמריקאי של שנות ה-50.

מסעדת Del Mare

המסעדה נמצאת על קו המים במרחק מספר דקות הליכה ממרכז העיר סאנדפיורד. המסעדה מגישה מנות גורמה, ברוסקטות עם עשבי תיבול טריים, פסטה איטלקית וכן לחמים ופיצה שנאפים במקום בתנור אבן אותנטי. המסעדה מאופיינת באוירה אינטימית וים תיכונית ויש לה מטבח פתוח שמאפשר לצפות בשף בעבודתו.

מאפיית Ivar Halvorsen

זו המאפייה הותיקה במחוז והיא נוסדה בשנת 1879. המאפייה מפורסמת בעוגת קוסמוס – עוגת ספוג עם קרם ומרציפן. המאפייה מגישה גם קפה באוירה חמימה והיא ידידותית לילדים. המאפיה פתוחה כל יום מ-08:00 עד 16:00(בשבתות עד 15:00) ובית הקפה פתוח כל יום מ-09:00 עד 16:00 (בשבתות עד 15:00)

טוק-טוק תאי

זוהי מסעדת אוכל תאילנדי וטייק-אווי שעושה שימוש בחומרי גלם טריים. המסעדה משלבת טויסט מודרני במתכונים תאילנדים מסורתיים ויוצרת פיוז'ן מיוחד במינו.

Smak

בית קפה, בר יין ומאפייה עם אוירה לא רשמית. המקום מגיש מאכלי גורמה שמבוססים על התוצרת שמשתנה לפי עונות השנה. בבר היין שבמקום יש יותר מ-900 בקבוקי יין ובית הקפה מגיש כריכים, מרקים, סלטים, עוגות, לחמים ומשקאות.

James Clark

זהו בר-מסעדה שנמצא בנמל סאנדה פיורד והוא מעוצב כמו בר אנגלי מסורתי. המקום נקרא ע"ש ג'יימס קלארק שגילה את הקוטב הצפוני ב-1829 ומוקרנים בו אירועי ספורט. המקום מארח קונצרטים של מוסיקה חיה כל ערב מ-22:30 וכל שבועיים יש במקום פעילות מיוחדת: בימי חמישי יש חידון ובימי שישי מוקרן במקום סרט שמלווה בחידון מוזיקלי. המקום כולל אפשרות לישיבה בחוץ תחת לתאורה מחממת וניתן לערוך בו אירועים.

Peppes Pizza

הפיצריה נמצאת על שפת המים ב-Fritzøe והיא מגישה פיצות ומאכלים נוספים מתפריט משתנה. במקום אפשרות לערוך אירועים בחדר נפרד שמצויד באינטרנט אלחוטי חופשי. המקום פתוח כל יום בשעות 12:00-23:00

אנדרטת ציד הלווייתנים בסנדהפיורד
אנדרטת ציד הלווייתנים בסנדהפיורד

הגעה לסאנדה פיורד

במטוס

שדה התעופה של סאנדה פיורד נקרא Torp והוא נמצא 7 ק"מ צפון מזרחית לסאנדפיורד. משדה התעופה יש טיסות פנימיות ובינלאומיות ואפשר להגיע ממנו אל סאנדפיורד ולאוסלו בתחבורה ציבורית: רכבת ואוטובוס.

ברכב

סאנדה פיורד נמצאת 120 ק"מ דרומית לאוסלו וההגעה אליה קלה. אם אתם נעים עם רכב שכור, פשוט סעו לאורך כביש E18 שמתחיל באוסלו.

באוטובוס

קוי אוטובוסים ישירים יוצאים מספר פעמים ביום מאוסלו ומסאנדה פיורד והנסיעה אורכת כשעתיים.

ברכבת

רשת הרכבות הנורבגית עוצרת בסאנדה פיורד בדרכה מאוסלו ל-Skien והנסיעה מאוסלו אורכת פחות משעתיים.

בסירה

יש שני קווי מעבורת שמחברים את סאנדה פיורד ל-Strömstad שבשבדיה. השיט מתבצע מספר פעמים ביום ונמשך כשעתיים וחצי.