הויקינגים המודרניים

הויקינגים היו לוחמים אגדיים. הספינות שלהם היו מפורסמות במהירותן ובמשקלן הקל והן הועלו במהירות לחוף ללא צורך בנמל. עובדה זו הפכה את פשיטות הויקינגים לפתאומיות, בלתי צפויות וכמעט בלתי ניתנות לעצירה. הפשיטה הראשונה הייתה על מנזר בריטי ב- Lindisfarne בשנת 793 לספירה ופשיטה זו היוותה את יריית הפתיחה לפשיטות ויקינגיות רבות ב-200 השנה הבאות. הויקינגים הותירו את חותמם בהיסטוריה אבל התרבות שלהם לא הסתכמה רק בגזל ובאלימות. בארץ הויקינגית שבמערב נורבגיה חיים כיום אנשים לפי הערכים החיוביים של אבותיהם – אלו הם הויקינגים המודרניים.


תצוגת ויקינגים נלחמים במוזיאון סטוונגר
תצוגת ויקינגים נלחמים במוזיאון סטוונגר

המלך הויקינגי המודרני

אלפי נורווגים עוסקים כיום בגילוי מחדש של מורשתם הויקינגית ושל חלקיה הנשכחים והערכיים. אלפים של הויקינגים המודרניים נאספים בשווקים ויקינגיים כדי לשחזר את חיי הויקינגים וללמוד את מלאכת האומנות והמסחר שלהם. שווקים אלו מתקיימים ב-Gudvangen או ב-Avaldsnes, הבית ההיסטורי של המלך הויקינגי המהולל Harald Fairhair. ב-Gudvangen לויקינגים המודרניים יש מלך בלתי מעורער: Georg Olafr Reydarson Hansen. במשך כמעט 20 שנה הוא ניסה להקים כפר ויקינגי קבוע ועכשיו, סוף סוף הכפר בשלבי בנייה.

הכפר נבנה במיקום מדהים, בקצהו של אחד מהיפים בפיורדים של נורבגיה, פיורד נריי (Nærøyfjord). "זה עומד להיות כפר אותנטי בסגנונו והוא יבנה בשיטות מסורתיות. אנחנו נעזרים במתנדבים רבים מכל העולם" אומר המלך האנסן. לפי דעתו, בנורבגיה כיום קיימות כארבעים קבוצות שמשחזרות את חיי הויקינגים והן כוללות 2000-4000 אנשים. בעולם, יש כ-400 קבוצות כאלו.


תכנון טיולים באנר

"יש 400 ויקינגים בגודוואנגן. בשוק יש ילדים שלומדים אומנויות ויקינגיות ואת אופני המסחר הויקינגי. ילד בן 15 נהיה נפח וילדה בת 15 הופכת לתופרת. כשהדור הוותיק צופה בכך הם חושבים שזה נפלא ומצטרפים לילדים". מסביר האנסן ומסרק את זקנו במסרק ויקינגי שנמצא בירכית שלו.

airalo ad

בנוסף למסרק, לשכמיה ולבגדים, הוא מציג בפנינו חרב אותנטית. "היא עשויה מאלפי פיסות של פלדה שכופפו שוב ושוב עד שהן הפכו לחזקות ולחדות במיוחד". הוא אומר. בנורבגיה נמצאו כ-3500 חרבות ויקינגיות אך רק כ-50 מהם הן בעלות פיפית אחת, כמו החרב של האנסן. מבחינתו זהו לא גימיק, ההיפך מכך.

"כשאני לובש את הבגדים הויקינגיים אני לא מנסה להיות מישהו שאני לא אלא מדגיש את מי שאני באמת" הוא אומר. ואין בכך שום דחייה של העולם המודרני" אנו צופים בסרטים ובטלוויזיה, ורוק כבד היא המוזיקה של הויקינגים המודרניים. החדש והישן צריכים להשתלב". אומר האנסן ומוסיף : "אנחנו האנשים של הזמן החדש שלומדים מהערכים של הזמן הישן".

רוק ויקינגי

"אנשים רבים ניגשים לתרבות הויקינגית דרך האספקטים הצבאיים או דרך האלימות שתוארה בסאגות של המלך Snorre" אומר Ivar Peersen, המייסד והגיטריסט של להקת הרוק הויקינגית Enslaved.

להקת Enslaved - המוזיקה של הויקינגים המודרניים
להקת Enslaved – המוזיקה של הויקינגים המודרניים

מאז ילדותם Peersen וחברו Kjetil Grutle  הוקסמו מהתרבות ומהמיתולוגיה הנורווגית העתיקה. בתחילת שנות ה-90 הלהקה החליטה לשלב את המורשת הויקינגית עם רוק כבד. התעמקותם בחומר הביאה לתוצאות מפתיעות.

"בנקודה מסוימת הבנו שיש ערך למיתולוגיה ולהיסטוריה. זו פילוסופיה כמו כל דבר אחר" אומר Peersen. "התחלנו לגלות את הניואנסים ולהעריך את הדברים שהם יותר מתוחכמים. הדברים היפים באמת"

החופים, היערות והעצים מייצגים מעל הכל יופי בפילוסופיה הויקינגית ששואבת מהטבע. "אם אתם רוצים לחקור את הזהות הויקינגית, יש שני מקומות לעשות זאת : איסלנד והחוף הנורווגי המערבי. כאן תחוו את הטבע ותראו את הסמליות שבבסיס התרבות הויקינגית". אומר Peersen.

הערכים האמיתיים של הויקינגים המודרניים

על אילו ערכים מדובר? Peersen מביא דוגמה לא שגרתית – השם Ragnarok משמש במיתולוגיה לתיאור סופם של האלים אך גם לתיאור של סוף העולם. "זה אומר הרבה על החוויה האנושית ועל שחרור דברים : לראות דברים נעלמים ומתים ואז גדלים שוב, כאילו נוצרו מחדש" כך הויקנגים ראו את הקיום שלהם ואת החיים עצמם.

"בחברה המודרנית, יש סוף לכל דבר. אתם מתחילים משהו, נשארים במסלול, וכשמסתיים דבר-מה זהו כשלון. ואילו בנורבגיה הקדומה, סוף העולם וכישלון הם דברים שונים." אומר Peersen. הוא אינו מדבר על גלגול נשמות אלא פשוט מסביר את צורת החשיבה. "מדובר בגישה לדברים מסוימים, כמו מוות. אם תתרכזו בכך יותר מדי תבזבזו זמן יקר. בצורת חשיבה ויקינגית המיקוד שלכם יועבר לרגע הנוכחי".

שאלות ותשובות

מתי שלטו הויקינגים בנורבגיה?

הויקינגים שלטו בנורבגיה משנת 793 (המתקפה על מנזר Lindisfarne) ועד שנת 1066 (הקרב על גשר Stamford). במוזיאון הספינה הויקינגית באוסלו מוצגות ספינות ויקינגיות עתיקות שנשלו ממעמקי הים.

האם הנורבגים כיום הם צאצאי הויקינגים?

הויקינגים מוגדרים כתושבי סקנדינביה בתקופת הברזל שהיו מעורבים במעשי לחימה ופיראטיות ברחבי אירופה. המונח שמתאר את כלל התושבים שחיו בתקופה זו בסקנדינביה הוא Norsemen . הנורבגים המודרנים הם צאצאים של שניהם.

איזו שפה דיברו הויקינגים?

הויקינגים דיברו שפה שנקראת Old Norse או Dǫnsk tunga/Norrœnt mál . שפה זו היא שפה צפון גרמאנית עתיקה שדוברה בחלקים נרחבים של סקנדינביה, איסלנד, גרינלנד ובחלקים מרוסיה, אירלנד, צרפת, לונדון והאיים הבריטיים.

האם הויקינגים באמת היו מפחידים?

כנראה שכן. הסברה הרווחת היא שהויקינגים היו מקועקעים בכל גופם (למרות שנמצאה רק הוכחה אחת לכך) ושהם היו גבוהים משאר האירופאיים – 1.72 לגבר ו-1.58 לאישה בממוצע.

מקור: visitnorway.com