מסע ברחבי נורבגיה בעקבות הויקינגים

עבור רבים מאתנו מייצגים הויקינגים את נורבגיה, לא פחות מהטרולים, דגי הסלמון או הזוהר הצפוני (אורורה בוראליס) וקשה לומר שלא בצדק. השפעתם של אלה ניכרת עד היום במדינה הסקנדינבית רחבת הידיים, וגם עבור הנורבגים עצמם, מהווים הויקינגים הרבה יותר אשר סתם פיסת היסטוריה עתיקה. ביישובים רבים קיימות קבוצות של חובבי היסטוריה ויקינגית שנפגשות בסופי השבוע על מנת לכבד את המורשת המפורסמת שלהם. הבגדים התפורים ביד, הכלים המסורתיים ואפילו המאכלים שמתכוניהם המקורים נחשבים נחלת הויקינגים, כל אלה מעניקים את התחושה שהויקינגים עדיין פה, למרות שהאחרון בהם נעלם לפני כמעט אלף שנה.

פסל של ויקינג שולף חרב
פסל של ויקינג שולף חרב

אמנם, רבים טועים ומקשרים את התרבות הויקינגית אך ורק עם מעשי ביזה, כיבוש, פלישה וזוועות נוספות, אך האמת היא שלמיתוס הזה רובד עמוק יותר, שכן הויקינגים השאירו אחריהם מזכרות רבות, שבזכותן אנו יודעים כיום שהם היו מהנדסים מעולים (למשל, סירותיהם הארוכות), צורפי זהב נפלאים, משוררים, אומנים ואמנים.

את המסע להכרתם, נתחיל בדרום נורבגיה, נמשיך לצפונה ונסיים דווקא במרכזה.
למה? כשתקראו – תבינו 🙂

אוסלו Oslo

גם כיום, מראה הספינה הויקינגית במוזיאון הספינה הויקינגית שבאוסלו, מצמרר את אלה שאהבת ההיסטוריה זורמת בדמם. למרות התפוררות העץ ונזקי הזמן, הספינה עדיין מרשימה בצורתה הארגונומית, וניתן כמעט לחוש את הרוח בשיער ולראות את הגברים חבושי הקסדות חותרים בה במשוטי ענק. במוזיאון תמצאו שתי סירות ויקינגיות שנמצאו בשלמותן, בנוסף למוצגים שנמצאו בסמוך להן וסרט אינטראקטיבי שמחזיר את הויקינגים לחיים.Booking.com

סטוונגר Stavanger

בקרב שהתרחש ב-Hafrsfjord, בשנת 872 ניצח הראלד בהיר השיער (Harald Hårfagre) את מתנגדיו בני השבטים האחרים, איחד לראשונה את השבטים המסוכסכים תחת שלטון אחד, הפך אותם לעם והוכתר למלכה של כל נורבגיה. אותו קרב עקוב מדם, שסיפורו מפורט בסאגות הויקינגיות, הונצח באמצעות חרבות ענקיות הנעוצות באבן (מונומנט של הפסל פריץ רואד, שלמרבית האירוניה, מייצג שלום, איחוד וחופש). האגדה מספרת, כי הראלד, שירש לאחר מותו של אביו, האלפדאן השחור, את השליטה על כמה ממלכות קטנות ומפוזרות במחוז וסטפולד (מערבית לפיורד אוסלו), ניסה להוכיח לאהובתו גידה, בתו של אייריק, מלך הורדלנד, שהוא ראוי לשאתה לאישה. בין אם מדובר ברכילות-גרידא ובין אם בעובדות בלבד, נורבגיה נוצרה מאיחוד של אותן ממלכות.

בורג ואיי לופוטן – Borg, Lofotn

נורבגיה זרועה באלפי הוכחות יומיומיות, לעצם היותם של הויקינגים הרבה יותר מכנופיות שודדים אלימים וזורעי הרס. במוזיאון לופוטן של בורג, המצוי במרכזה של שרשרת איי לופוטן אשר בצפון נורבגיה, ניתן למצוא ריכוז מרתק במיוחד של "הוכחות" כאלו. כל מה שתרצו לדעת על חיי היומיום של הויקינגים, קיים במוזיאון זה, הבנוי בדומה למבנה המגורים שבטי שהיה נפוץ על ידם. המוזיאון איננו דומה ל"מוזיאונים" אחרים שאנחנו מכירים, מאחר והוא מציע לקהל המבקרים הרבה יותר מתצוגה ויזואלית דוממת. כך שאם תרצו להשתתף בסעודה ויקינגית מסורתית, כשאתם לבושים בבגדים המסורתיים וחובשים את הקסדות האופייניות לתקופה, להשתתף בתחרויות קליעה למטרה, לשוט בסירה ויקינגית או לצפות בסצנות מחיי הוויקינגים המשוחזרות באוויר הפתוח – תוכלו לעשות כאן את כל אלה.

פסטיבל ויקינגים טיפוסי
פסטיבל ויקינגים טיפוסי

סטיקלסטאד Stiklestad

זוכרים שכתבנו שהטיול שלנו מתחיל בדרום, ממשיך לצפון ומסתיים דווקא במרכז? סטיקלסטאד היא הסיבה לכך. אם פתחנו בהיכרות עם ההיסטוריה שצמחה בדרום והמשכנו לחיי היומיום הויקינגים בצפונה של המדינה, מן הראוי הוא, לסיים במקום בו הובסו הויקינגים בקרב, שגרם בסופו של דבר להיעלמותם מהעולם. עד היום, מונצח מדי שנה ביולי הקרב האחרון של הויקינגים מול המלך אולף (Olav), בהצגה באוויר הפתוח. המוזיאון בסטיקלסטאד, מנציח את גבורתו של המלך שזכה לכינוי אולב הקדוש (St. Olav), אשר אחראי ישירות להפצתה של הנצרות בנורבגיה ולהיעלמם של הויקינגים חבושי הקסדות.

יחד עם זאת, במקביל לכהונתו של האראלד החמישי (Harald V av Noreg) כמלך נורבגיה ולכנסיות הנוצריות שבכל פינה, ניתן לראות כי הנורבגים עצמם גאים במורשתם הויקינגית ובתרומתה להתפתחות נורבגיה.